Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, WizNick είπε

Για το θεμα των Hz και του tearing δεν ξερω γιατι εχω 60Hz οθονη. Αλλα για το θεμα της αναλυσης καλυτερα να πας να δεις οθονες σε λειτουργια. Εγω κατεληξα σε 27αρα και 2560x1440 αναλυση γιατι 1080p ηταν ολα τεραστια στην 27αρα και 1440p σε 24αρα μου φαινοντουσαν μικροσκοπικα. Νομιζω 24αρα και 1080p ειναι καλη λυση για να εχεις σιγουρα πολλα fps σε ολα τα games. Σε 1440p θα βλεπεις και κατω απο 60fps σε ultra settings. 

Δεν ξέρω ρε γαμωτο η αλήθεια είναι ότι όντως θα έχω περισσότερα fps αλλά από ανάλυση στα παιχνίδια τι γίνεται? 

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

1440p 144hz μονο αυτη μου ερχεται στο μυαλο στα χρηματα αυτα

https://www.skroutz.gr/s/10351322/Dell-S2417DG.html?from=autocomplete&keyphrase=dell+s2417dg

Την κοιτάω αυτή από χθες διάβασα 2 3 reviews καλά πράγματα λένε. Έχει και G sync. Πιστεύεις και εσύ ότι είναι καλύτερα να πάω σε full HD στις 24" η μόνο 2k? Σε full HD θα δίνει πόνο ο 8700k στα πολλά fps. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

39 λεπτά πριν, Heybro είπε

Πιστεύεις και εσύ ότι είναι καλύτερα να πάω σε full HD στις 24" η μόνο 2k? Σε full HD θα δίνει πόνο ο 8700k στα πολλά fps. 

Καλυτερα σε full hd επειδη ο ιδιος ειχες πει οτι θες να μεινεις για αρκετο καιρο με την καρτα και η 1070ti δεν ειναι για 144hz σε 1440p σε πιο βαρια games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Καλυτερα σε full hd επειδη ο ιδιος ειχες πει οτι θες να μεινεις για αρκετο καιρο με την καρτα και η 1070ti δεν ειναι για 144hz σε 1440p σε πιο βαρια games.

Οπότε μένουμε σε αυτή την ανάλυση. Αν υπάρχει μεγάλη διαφορά δεν έχω θέμα να πάω στην Dell σε πολλά παιχνίδια έχω 150fps και αν δεν βγαίνουν γυρνάω σε full HD. Σε μια 2k οθόνη αν βάλω full HD θα δείξει άσχημα η δεν υπάρχει θέμα? 

 

Full HD 144fps G-Sync υπάρχει η aoc G2460pg στα 390. Δεν είναι θεμα το παραπάνω 50αρικο για την Dell. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

400 ευρω για TN panel παντως δεν θα τα εδινα με τιποτα. 

Είναι το G sync που ανεβάζει την τιμή. Είναι τόσο αναγκαίο feature? Gaming οθόνη θέλω πάντως το ips λόγω καλύτερων χρωμάτων δεν είναι περισσότερο για γραφίστες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν πας σε κατι τετοιο ; https://www.skroutz.gr/c/43/othones-upologiston/f/5529_690571_690572/megali-23-26-VA-144-hz-kai-ano.html

VA panel επομενως η καλυτερη αντιθεση που θα βρεις σε οθονη , 144hz και γλυτωνεις και πανω απο 100 ευρω. 

Προσωπικα αν γλυτωνα ενα 100 και ειχα καλυτερα χρωματα/αντιθεση σιγουρα θα τα επαιρνα εναντι του gsync αλλα αυτο ειναι στο γουστο του καθενος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Γιατι δεν πας σε κατι τετοιο ; https://www.skroutz.gr/c/43/othones-upologiston/f/5529_690571_690572/megali-23-26-VA-144-hz-kai-ano.html

VA panel επομενως η καλυτερη αντιθεση που θα βρεις σε οθονη , 144hz και γλυτωνεις και πανω απο 100 ευρω. 

Προσωπικα αν γλυτωνα ενα 100 και ειχα καλυτερα χρωματα/αντιθεση σιγουρα θα τα επαιρνα εναντι του gsync αλλα αυτο ειναι στο γουστο του καθενος. 

Διάβασα για ghosting στα VA panels ισχύει η δεν θα έχω θέμα? Οι συγκεκριμένες οθόνες που έβαλες πάντως φαίνονται σίγουρα πολύ πιο vfm από τις παραπάνω με TN. 

 

Μία ερώτηση που δεν βρήκα απάντηση ακόμα. Οθόνη 144hz χωρίς G sync όπως η παραπάνω αν έχω 90 fps θα έχω καλύτερη εμπειρία από όταν έπαιζα στα 60? Η πρέπει υποχρεωτικά να έχω το λιγότερο 144? Αν ισχύει το πρώτο δεν χρειάζομαι G sync. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και θα εχεις καλυτερη εμπειρια , το gsync οπως και το freesync αυτο που κανουν ειναι να εξαλειφουν το tearing με ελαχιστο input lag.Ισως εχεις ενα μικρο tearing αλλα και παλι θα προτιμουσα visual quality και 100 ευρω στην τσεπη εναντι χειροτερης απεικονισης και gsync. Επισης οι παραπανω οθονες εχουν freesync αν στο μελλον αλλαξεις σε amd θα εχεις το παραπανω πλεονεκτημα . Ολα φυσικα στο τελος καταληγουν στις προτεραιοτητες του καθενος , αν δεν παιζεις esports που το καθε ms μετραει θα σου ελεγα να μην πας σε TN. 

Το ghosting υπηρχε στα πρωτα VA panels , πλεον η κατασταση ειναι αναλογη ενως IPS στον τομεα αυτον , και ισως λιγο καλυτερης απο ενα μετριο ips panel. 

Φυσικα με 600-700 ευρω συνδιαζεις ολα τα παραπανω αλλα εκει ξεφευγει το πραγμα χρηματικα . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έγινε να σε καλά. Λογικά θα τσιμπήσω αυτή που εβαλες σε εικόνα αντίθεση κτλ είναι κορυφαία τη στιγμή που ένα TN panel έχει αντίθεση 700:1 η συγκεκριμένη έχει 2800:1. 

 

Για να μην έχω καθόλου tearing θα βοηθούσε αν έβαζα cap fps μέσω Riva tuner? Πχ αν βγάζω 90 100 σε ένα παιχνίδι αν βάλω cap 90 για να έχω συνέχεια 90 δεν θα εξαλειφθεί το tearing? 

 

Δεν θέλω να δώσω πολλά χρήματα τη δεδομένη στιγμή κάποια στιγμή θα πάω για 65αρα οled. Θέλω το monitor για πιο ξεκούραστο gaming. 

Επεξ/σία από Heybro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα tearing θα εχεις πανω απο 144 που δυσκολα θα πηγαινει η 1080 ( αναλογα και το παιχνιδι φυσικα ) και καποιο πολυ  μικρο και οταν εισαι κατω απο τα 144 καθως δεν υπαρχει το gysnc να συγχρονιζει τα frames με τα hz της οθονης. Για πανω απο 144 ομως εχεις και το fast sync απο την nvdia αρα θα εισαι οκ και εκει . 

3000:1 εχει αντιθεση και φυσικα δεν συγκρινεται με ενα TN panel. Απλα αν προσεξες ειναι κυρτη , προσωπικα μαρεσει αλλα σε αλλους τους ξυνιζει . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φοβάμαι το screen tearing μην την πάρω και μετά θέλω να την επιστρέψω. Στην 55αρα που παίζω αν βγάλω vsync και έχω περισσότερα fps καταλαβαίνω το screen tearing αμέσως. Αν είναι να παίζω πάλι στα 60fps με vsync είναι δώρο άδωρο. 

 

Είδα ότι έχει mode η Samsung που λέγετε response time 100fps 120 144. Κλειδώνει την οθόνη στα 100hertz? Αν ναι μιας και maxarw παντού στα 100 θα είμαι οκ από tearing? 

 

Εδώ το διάβασα 

 

https://pcmonitors.info/reviews/samsung-c24fg70/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

ναι μπορεις να βαλεις 100hz να βαλεις και ενα cap εκει και θα εισαι κομπλε . 

Κομπλέ αυριο κάνω την παραγγελία ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια μόλις έρθει θα γράψω εντυπώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ψαξεις και διαφορα review και εμπειριες αλλων κατοχων καθως ναι μεν εχει καλα χαρακτηριστικα αλλα μπορει το συγκεκριμενο μοντελο να εχει κουσουρια . 

Καλες αγορες οπως και να χει περιμενουμε εντυπωσεις !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Να ψαξεις και διαφορα review και εμπειριες αλλων κατοχων καθως ναι μεν εχει καλα χαρακτηριστικα αλλα μπορει το συγκεκριμενο μοντελο να εχει κουσουρια . 

Καλες αγορες οπως και να χει περιμενουμε εντυπωσεις !!

Γενικά κατάλαβα ότι 144hz χωρίς gsync η free sync δεν έχουν νόημα γιατί δεν θα συγχρονίζει σωστά η τηλεόραση οπότε θα έχουμε tearing. Οπότε πάλι στα 60 θα αρκεστούμε. Το response time της Samsung που έγραψα παραπάνω δημιουργεί θέματα οπότε πάνε τα 100hz. Πολύ μπέρδεμα η κατάσταση βλέπω τις 2 παρακάτω τώρα στα 75hz που θα τα έχω σίγουρα για 2 3 χρόνια ακόμα ips και οι 2.


Screenshot_20180308-121829.png

Screenshot_20180308-121850.png


 

 

Μόλις ήρθαν 

20180308_121121.jpg

 

Η θήκη του metro είναι η πιο προσεγμένη και στιβαρή με βιβλιαράκι που γράφει την ιστορία. 

Οι άλλες 2 meh απλές θήκες είναι αυτή του batman έφυγε και ένα μικρό κομμάτι εκεί που γράφει 100% hits στα πλάγια αριστερά. Όλα από gamestory στα 20 ευρώ και τα 3. 

Όλα γράφουν κωδικούς πάνω. Γίνεται να τους βάλω σε steam origin και να τα κατεβάσω από εκεί? 

Επεξ/σία από Heybro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...