Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 28/8/2021 στις 7:28 ΜΜ, stevenfins είπε

Γιατί μας φαίνονται λίγες η 1 ή οι 2 ώρες για ένα παιχνίδι ρε παιδιά? Οι ταινίες δηλαδή που βλέπουμε στο σινεμά και δίνουμε 7 ευρώ, πόσες ώρες διαρκούν? Μπορώ να καταλάβω να θέλει κάποιος να μεγιστοποιήσει τον λόγο χρόνος παιχνιδιού/κόστος (υπάρχουν άλλωστε και σάιτ σαν το howlongtobeat.com όπου μπορεί να δει κανείς εύκολα τη διάρκεια ενός παιχνιδιού, ενώ δόξα τω θεό τα περισσότερα τα βρίσκεις πολλές φορές σε κάποια έκπτωση). Αυτό τι σημαίνει όμως δηλαδή; Ότι για παράδειγμα το Stanley parable που κάνει 12 ευρώ και μετά από δυο ώρες δεν έχει κάτι καινούργιο να προσφέρει είναι "λιγότερο" παιχνίδι από το Stardew Valley που βλέπω ότι κάνει 14 ευρώ και προσφέρει δεκάδες ώρες παιχνιδιού?

Ναι, το Stanley Parable που διαρκεί 2 ώρες και κάνει 12 ευρώ είναι λειψό προϊόν. Άλλο πράγμα οι ταινίες και άλλο τα παιχνίδια.

Όταν το Superliminal διαρκεί 2 ώρες και κοστίζει περισσότερο από το Portal 2 που διαρκεί 10+ ώρες και είναι παρόμοιας θεματολογίας, έχει μειονέκτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cosmic79 είπε

Ναι, το Stanley Parable που διαρκεί 2 ώρες και κάνει 12 ευρώ είναι λειψό προϊόν. Άλλο πράγμα οι ταινίες και άλλο τα παιχνίδια.

Όταν το Superliminal διαρκεί 2 ώρες και κοστίζει περισσότερο από το Portal 2 που διαρκεί 10+ ώρες και είναι παρόμοιας θεματολογίας, έχει μειονέκτημα.

Καταλαβαίνω τι λες και αναγνωρίζω τι σημασία του λόγου κόστος προς διάρκεια, αλλά προσωπικά ο τελευταίος τρόπος που θα συγκρινα τα superliminal και το Portal που ανέφερες είναι με βάση το κόστος και τη διάρκειας τους. Αντίστοιχο παράδειγμα θα ήταν ένα από τα open world της ubi που παλαιότερα θα προσέφερε 20 ώρες παιχνιδιού και τώρα ξεπερνά τις 100 στην ίδια τιμή. Τι να το κάνω όμως από τη στιγμή που το θεωρώ κατώτερο ποιοτικά;

Λες άλλο πράγμα οι ταινίες άλλο τα παιχνίδια. Τα βιβλία; Που με ίδια τιμή βρίσκεις βιβλία παρόμοιας θεματολογίας με αριθμό σελίδων να κυμαίνονται από από 100 μέχρι και πάνω από χίλιες. Εκεί τι λέμε;

Επαναλαμβάνω ότι αν δεν θέλουμε να δίνουμε λεφτά σε παιχνίδια που θεωρούμε ότι η τιμή τους δεν ανταποκρίνεται στις ώρες διασκέδασης που έπρεπε να παρέχουν είναι από εμένα κατανοητό. Αυτό με το οποίο διαφωνώ κάθετα είναι σε μία κατώτατη χρονική διάρκεια που πρέπει να έχουν όλα τα παιχνίδια για να τα θεωρούμε ως ολοκληρωμένα προϊόντα. Έχω δώσει ίδια χρήματα για παιχνίδι που διήρκεσε μιάμιση ώρα και για άλλο που έπαιξα για πάνω από δέκα και δεν το έχω μετανιώσει, ούτε θεωρώ το πρώτο λειψό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Καταλαβαίνω τι λες και αναγνωρίζω τι σημασία του λόγου κόστος προς διάρκεια, αλλά προσωπικά ο τελευταίος τρόπος που θα συγκρινα τα superliminal και το Portal που ανέφερες είναι με βάση το κόστος και τη διάρκειας τους. Αντίστοιχο παράδειγμα θα ήταν ένα από τα open world της ubi που παλαιότερα θα προσέφερε 20 ώρες παιχνιδιού και τώρα ξεπερνά τις 100 στην ίδια τιμή. Τι να το κάνω όμως από τη στιγμή που το θεωρώ κατώτερο ποιοτικά;

Λες άλλο πράγμα οι ταινίες άλλο τα παιχνίδια. Τα βιβλία; Που με ίδια τιμή βρίσκεις βιβλία παρόμοιας θεματολογίας με αριθμό σελίδων να κυμαίνονται από από 100 μέχρι και πάνω από χίλιες. Εκεί τι λέμε;

Επαναλαμβάνω ότι αν δεν θέλουμε να δίνουμε λεφτά σε παιχνίδια που θεωρούμε ότι η τιμή τους δεν ανταποκρίνεται στις ώρες διασκέδασης που έπρεπε να παρέχουν είναι από εμένα κατανοητό. Αυτό με το οποίο διαφωνώ κάθετα είναι σε μία κατώτατη χρονική διάρκεια που πρέπει να έχουν όλα τα παιχνίδια για να τα θεωρούμε ως ολοκληρωμένα προϊόντα. Έχω δώσει ίδια χρήματα για παιχνίδι που διήρκεσε μιάμιση ώρα και για άλλο που έπαιξα για πάνω από δέκα και δεν το έχω μετανιώσει, ούτε θεωρώ το πρώτο λειψό.

 

Εχεις δικιο οπως τα γραφεις. Να πω οτι μπορει ενα παιχνιδι 2 ωρων πχ limbo/inside και παρομοια του ειδους να δωσουν συγκινησεις που παιχνιδια 100 ωρων δεν καταφερνουν. Πχ το hellblade παιχνιδι 10 ωρων ειναι ενα απο τα καλυτερα της δεκαετιας ενω πχ το breakpoint που βγαζει 100+ ωρες ειναι αρκετα κατωτερο. Το καθετι πρεπει να το μετραμε με τα συναισθηματα που εχει να μας δωσει και τις συγκινησεις. Πας παιζεις bowling και σε 20 λεπτα δινεις 5 ευρω. Τα αξιζει? Η πας στα μπουζουκια και δινεις 200 ευρω για 4 ωρες διασκεδασης. Αξιζουν? Για καποιους ναι και καπως ετσι ειναι και τα παιχνιδια και οι ταινιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πας και δινεις 50 ευρω στο studio και καβαλάς αλλο εργαλειο/με αλλη διαρκεια σε σχεση με αυτο που καβαλάς στο μεταξουργειο με 10 ευρω ή με 20 στην φυλης που στο 10λεπτο φωναζει μια θειτσα...

Να σημειωθει οτι τα ξερω ολα αυτα απο εναν φιλο μου απο το χωριο που μου εχει πει τι παιζει στις συγκεκριμενες υπηρεσιες :P :lol:

Spoiler

Αληθεια τωρα τι συζητατε δεν υπαρχει συγκεκριμενη συνταγη για το αν αξιζει ενα παιχνιδι και πολλες φορες ειναι υποκειμενικο και θεμα γουστου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καιρός να ξαναπαιχτεί σωστά όπως του αρμόζει. Ένα FPS boost θα του κάτσει λουκούμι. Fingers crossed 🥳

53-DE634-D-EA55-4637-8207-BABD640301-CA.

Επεξ/σία από Lotof
  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Lotof είπε

Καιρός να ξαναπαιχτεί σωστά όπως του αρμόζει. Ένα FPS boost θα του κάτσει λουκούμι. Fingers crossed 🥳

53-DE634-D-EA55-4637-8207-BABD640301-CA.

Ωρε φιλε τι μας εκανες τωρα ξερεις? Εχω τερματισει τα πρωτα 3 απο 2 φορες το 3 με ελληνικα στο ps3 και δεν εχω παιξει ποτε το 4. Το να ερθουν και τα 4 μαζι με το lost legacy ολα με ελληνικα ultrawide mouse/keyboard καλυτερα γραφικα 60+fps σε υπολογιστη το λες και ονειρο θερινης νυκτος. Μπραβο sony θα μας αφησεις χωρις φραγκο αλλα χαλαλι σου. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lotof είπε

Καιρός να ξαναπαιχτεί σωστά όπως του αρμόζει. Ένα FPS boost θα του κάτσει λουκούμι. Fingers crossed 🥳

53-DE634-D-EA55-4637-8207-BABD640301-CA.

6 Σεπτεμβρίου του 2021 δεν έχει έρθει πάντως :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα leaks για uncharted trilogy, πρώτο god of war, ghost of tsushima και bloodborne "remaster" νομίζω είχαν βγει πριν κάποιο διάστημα. Τώρα για το πότε θα κυκλοφορήσουν σε pc ουδείς γνωρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...