Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έλα περαστικά..

''Bioware has hired Sam Maggs to re-write Knights of the Old Republic.
Maggs is a SJW activist that hates male Star Wars fans & constantly mocks the fanbase telling them to "die mad about."
She was asked about her favorite SW game in 2019 and said "Not KOTOR."''

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Confused 1
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Έλα περαστικά..

''Bioware has hired Sam Maggs to re-write Knights of the Old Republic.
Maggs is a SJW activist that hates male Star Wars fans & constantly mocks the fanbase telling them to "die mad about."
She was asked about her favorite SW game in 2019 and said "Not KOTOR."''

Η τύπισσα είναι παντρεμένη με έναν exec της Bioware νομίζω, η Bioware δεν έχει σχέση με το project. Επίσης δεν ξέρουμε τι θέση και ποσο βαρύτητα έχει η θέση της. Η τύπισσα έχει γράψει και για αλλα γνωστά games που δεν είχαν κάποιο θέμα από όσο γνωρίζω. Νομίζω ότι το franchise έχει ήδη φάει αρκετό ξύλο, δεν νομίζω ότι θα επιτρέψουν να γίνουν μαλακίες, ειδικά μετά από την επιτυχία του Fallen Order. Τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω. Τώρα για την τύπισσα τα λόγια περιττά.

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Η τύπισσα είναι παντρεμένη με έναν exec της Bioware νομίζω, η Bioware δεν έχει σχέση με το project. Επίσης δεν ξέρουμε τι θέση και ποσο βαρύτητα έχει η θέση της. Η τύπισσα έχει γράψει και για αλλα γνωστά games που δεν είχαν κάποιο θέμα από όσο γνωρίζω. Νομίζω ότι το franchise έχει ήδη φάει αρκετό ξύλο, δεν νομίζω ότι θα επιτρέψουν να γίνουν μαλακίες, ειδικά μετά από την επιτυχία του Fallen Order. Τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω. Τώρα για την τύπισσα τα λόγια περιττά.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Θα κάνει rewrite το story του παιχνιδιού και τους χαρακτήρες προσθέτοντας τις μπουρδολογίες που λέει, SJW propaganda δηλαδή. Άρα το γκέιμ τελείωσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Θα κάνει rewrite το story του παιχνιδιού και τους χαρακτήρες προσθέτοντας τις μπουρδολογίες που λέει, SJW propaganda δηλαδή. Άρα το γκέιμ τελείωσε.

Πάω στοίχημα ότι δεν θα αλλάξει τίποτα όπως δεν άλλαξε στο remaster του Mass Effect. Αυτό που παίζει να κάνουν είναι να σου δίνουν την επιλογή για male/female Raven. Φυσικά άμα δώσουν φωνή στον Raven θα είναι διπλή δουλειά και προσωπικά θα προτιμούσα αυτή η δουλειά να έπεφτε στο polishing. Anyways έχει χρονια ακόμα το game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω τα remake παιχνιδιών που όλο το ψωμί είναι η ιστορία τους.

Οκ, καλύτερα γραφικά.

Και;

Από τη μία τα remakes, από την άλλη η μάστιγα των prequels (που στραγγαλίζουν κάθε σεναριακή πρωτοτυπία). Δηλαδή, οκ, αφού ξέρω τι θα συμβεί αργότερα, πώς μπορώ να έχω αγωνία για την τύχη των πρωταγωνιστών;

Ακόμη και εκεί όπου οι πρωταγωνιστές σκοτώνονται (λ.χ. στο τίμιο, γενικά, Rogue One), η θυσία τους δεν συνιστά έκπληξη (άρα μειώνεται ο συναισθηματικός της αντίκτυπος).

Ξαναζεσταμένο φαγητό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Snoob είπε

Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω τα remake παιχνιδιών που όλο το ψωμί είναι η ιστορία τους.

Οκ, καλύτερα γραφικά.

Και;

Από τη μία τα remakes, από την άλλη η μάστιγα των prequels (που στραγγαλίζουν κάθε σεναριακή πρωτοτυπία). Δηλαδή, οκ, αφού ξέρω τι θα συμβεί αργότερα, πώς μπορώ να έχω αγωνία για την τύχη των πρωταγωνιστών;

Ακόμη και εκεί όπου οι πρωταγωνιστές σκοτώνονται (λ.χ. στο τίμιο, γενικά, Rogue One), η θυσία τους δεν συνιστά έκπληξη (άρα μειώνεται ο συναισθηματικός της αντίκτυπος).

Ξαναζεσταμένο φαγητό.

Υπάρχουν και remakes όπου αξίζουν πχ FF7 , λίγο λιγότερο τα RE 2,3 αλλά συμφωνώ μερικά δεν έχουν λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dark_Beast_John_Gr είπε

Υπάρχουν και remakes όπου αξίζουν πχ FF7

Ε οχι και αξιζει η μεγαλύτερη συγχρονη αρπαχτη στην ιστορια του gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Dark_Beast_John_Gr είπε

λίγο λιγότερο τα RE 2,3 αλλά συμφωνώ μερικά δεν έχουν λόγο.

τα RE μια χαρά αξίζουν γιατί το πρωτότυπα βγήκαν στην Κρητιδική Περίοδο, δεν μπορείς να τα παίξεις τώρα. Αλλά να βγάζουν remake από games 5ετίας, ε 'ντάξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Snoob είπε

Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω τα remake παιχνιδιών που όλο το ψωμί είναι η ιστορία τους.

Οκ, καλύτερα γραφικά.

Και;

Από τη μία τα remakes, από την άλλη η μάστιγα των prequels (που στραγγαλίζουν κάθε σεναριακή πρωτοτυπία). Δηλαδή, οκ, αφού ξέρω τι θα συμβεί αργότερα, πώς μπορώ να έχω αγωνία για την τύχη των πρωταγωνιστών;

Ακόμη και εκεί όπου οι πρωταγωνιστές σκοτώνονται (λ.χ. στο τίμιο, γενικά, Rogue One), η θυσία τους δεν συνιστά έκπληξη (άρα μειώνεται ο συναισθηματικός της αντίκτυπος).

Ξαναζεσταμένο φαγητό.

Δεν διαφωνώ περί ιστορίας, αλλα πολλά είναι τόσο παλιά που τα έχεις ξεχάσει τελείως. Αμφιβάλλω τα remakes να γίνονται για εμάς που τα έχουμε ήδη παίξει. Τώρα φάση remake RΕ2, που το gameplay είναι νύχτα με την μέρα, ναι ok, αδιαφορώ άμα ξέρω το story απέξω, όταν το gameplay είναι τόσο καλο. ’λλωστε εσύ δεν παίζεις ποτε δεύτερη φορα game άμα θυμάμαι καλά, ανεξάρτητος ιστορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostiger είπε

Και αναρωτιόμουν γιατι χάνω βάρος εσχάτως.. 

https://www.oneman.gr/life/paizontas-dio-ores-fifa-kais-tis-idies-thermides-me-1-000-koiliakous/

Κλασσικές μπουρδολογίες. 

______________

Το σωστό remake ή reimagined game ( καθώς μοιράζονται κοινά αυτές οι δύο έννοιες ) πώς πρέπει να μοιάζει σύμφωνα με τα δικά μου μάτια ως παίκτης/καταναλωτής & να αποτελείται από:

- Αναβαθμισμένες γραφικαρες όπου θα εκμεταλλεύονται τις νέες τεχνολογίες όσο γίνεται περισσότερο.

- Καλύτερη ποιότητα ήχου εφόσον κριθεί απαραίτητο χωρίς να αφαιρεθούν μουσικά θέματα ή σημεία της αρχικής δημιουργίας.

- Βελτιώσεις στα μοντέλα χαρακτήρων χωρίς να αλλάζει το φύλο του πρωταγωνιστή ή λοιπών χαρακτήρων. 

- Η ιστορία του original μένει αναλλοίωτη. Προσθήκη μικρών επιπλέον chapters όπου για τεχνικούς λόγους δεν χρησιμοποιήθηκαν ή δεν υλοποιήθηκαν πλήρως καθώς ίσως ήταν αδύνατο να προσθέτουν στο αρχικό παιχνίδι λόγω πιθανής αδυναμίας του τότε υλικού - τα οποία όμως αυστηρά δε θα αλλοιώνουν το νόημα της γενικής ιστορίας δημιουργώντας σεναριακά κενά ή plot holes. 

- Αν υπήρχαν short stories dlc's επιβάλλεται να υπάρχουν εντός του βασικού παιχνιδιού χωρίς επιπλέον κόστος ή κρυφές χρεώσεις.

- Αν η τιμή ξεπερνά τα 30-40€ καλό θα ήταν μια μικρή έκπτωση 7-10% στους κατόχους του αρχικού original παιχνιδιού

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν ξέρω αν έχω εξαιρετικά καλή μνήμη ή απλά δυσανεξία στο ξαναζεσταμένο (ψηφιακό) φαγητό, αλλά το remake του Mass Effect, λ.χ., δεν υπάρχει περίπτωση να το αγοράσω, θυμάμαι πάρα πολύ καλά τι συμβαίνει.

Εντωμεταξύ, όσο καλό κι αν είναι το gunplay/swordplay (εφεξής "οι μάχες") σε ένα remake, υπάρχουν παιχνίδια όπου η ιστορία είναι με διαφορά το βασικό στοιχείο, άρα ας βελτιώσουν τις μάχες όσο θέλουν, η συγκίνηση όταν χάνεις ένα σύντροφο ή το σοκ όταν ανακαλύπτεις την ταυτότητά σου, δεν επαναλαμβάνονται, για μένα.

Υπάρχουν, αντίθετα, παιχνίδια (όπως το Battle Brothers) όπου η ιστορία είναι απλά ένα (χαλαρό) νήμα που συνδέει τις μάχες, το ψωμί του παιχνιδιού είναι οι μάχες και το πώς να μετατρέψεις τα ρεμάλια που μαζεύεις εδώ κι εκεί σε ομάδα. Τέτοιου είδους παιχνίδια, ναι, να τα ξαναδώ (ας πούμε, ας ξαναβγάλουν και δεύτερο remake του Sid Meier's Pirates! Θα το αγοράσω, δεν έχω θέμα). Το ποιος/ποια είναι ο/η Revan, το ξέρω, τι να δω;

Χρειαζόμαστε νέα παιχνίδια, νέες ιδέες. Όχι τα παλιά, σερβιρισμένα ξανά με άλλο περίβλημα.

Προφανώς, βέβαια, αυτή η ιστορία πουλάει, για να συνεχίζουν να το κάνουν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναζεσταμενο φαγητο ειναι για καποιους παλιοτερους, για τους νεοτερους θα ειναι κατι καινουργιο και μια καινουργια εμπειρια.Μεσα σε αυτους βαλε και παλιοτερους που απλα δεν ετυχε να παιξουν το παιχνιδι( καλη ωρα η αφεντια μου).Εγω γουσταρω τα remake ειδικα οταν γινεται σωστα οπως εγινε με το RE2.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν οι μέτοχοι κάθε χρόνο θέλουν να βλέπουν αύξηση στα κέρδη, δεν αφήνει τις εταιρείες να δοκιμάζουν/εφαρμόζουν νέες ιδέες και νέα IPs που μπορεί να οδηγηθούν σε αποτυχία. Υπάρχει ρίσκο που δεν θέλουν να πάρουν, οπότε μένουν στο ξαναζεσταμένο φαγητό που έκανε επιτυχία(WoW expansions, CoD etc).

Γι' αυτό και πάνε τα remasters/remakes σύννεφο και απ' ότι βλέπουμε συνεχίζει η μόδα και στη νέα γενιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...