Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Σε 4K 60fps τρέχει, πάνω σε μια 2080 πρακτικά. Η 3090 δεν μπορεί να κρατήσει τόσα καρέ ούτε στο AC Βλαχάρα. Ακόμα και το CP2077 σε 1080p το τρέχει για να το κάνει upscale σε 4K. :lol:

Όταν τέτοια games γίνουν mainstream η 3090, λόγω πλασματικών απαιτήσεων, με το ζόρι θα κρατάει ένα 1440p. Θα χάνει συνέχεια επιδόσεις από έλλειψη optimizations. Αυτή είναι η διαφορά με το XSX.

υ.γ.: Άσχετα με τα models που είναι θέμα δουλειάς ο φωτισμός είναι σε άλλο επίπεδο. Το CP2077 βέβαια το φτάνει και το ξεπερνάει ειδικά στα reflections, αλλά με το εξωφρενικό τίμημα που είπαμε.

Το ίδιο μπορεί να πει κάποιος και για το ps5 που με το ζόρι κρατάει 4κ60fps👍 έχει να κάνει με τις μηχανές γραφικών και το πόσο καλά εκμεταλλεύονται τις νέες δυνατότητες επεξεργασίας γεωμετρίας και φωτισμού👍 η ρτχ3090 θα παίζει όλα τα παιχνίδια πολύ καλύτερα από τις κονσόλες έως στο τέλος της ζωής τους , εδώ το δεμο της unreal engine 5 έτρεχε σε ρτχ 2080 λάπτοπ version 

Μην ξεχνάμε ότι η unreal engine 4 δημιουργήθηκε για τα PS4 και χβοχ one για να τρέχει καλά σε μηχανήματα του 1.5 terra flop

Τώρα καιρός να δούμε τι μπορούν να κάνουν τα 10tf 😃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η 3090 θα κρατήσει λόγω VRAM, οι κατώτερες θα φάνε φόλα λογικά όταν το requirement για high-quality textures γίνει το 16GB VRAM..

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xavier είπε

τελικα προτιμαμε το lumen απο το raytracing?

ray tracing global illumination. Το lumen approximation δεν είναι ή κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2021 στις 2:23 ΜΜ, ioannis__ είπε

ray tracing global illumination. Το lumen approximation δεν είναι ή κάνω λάθος;

Το lumen είναι σχετικά φθηνή υβριδική software λύση που στην UE5 είναι swappable με hardware RT. Βασίκα το lumen είναι screen space GI μαζί με signed distance field τεχνικές για τα off screen φώτα και με υποστήριξη για infinite light bounces(light caching). Το RT είναι αρκετά πιο ακριβές και αν η μηχανή το υποστηρίζει μπορεί και αυτό να κασάρει πληροφορία φωτισμού από διαδοχικά καρέ για ποιοτικότερο GI(το είδαμε στο metro exodus). Lumen είναι το RT του φτωχού(κονσόλας).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τελευταίο καιρό έχω τρελή έμπνευση για ένα MMO παιχνίδι και θέλω να τη γράψω κάπου που να έχει κάποιο business potential σαν pitching ένα πράγμα. Να το δει καμιά εταιρία ή ξέρω γω να παίζει κανά fund (ποτέ μη λες ποτέ). Ξέρω οι πιθανότητες είναι ανύπαρκτες αλλά ποτέ δε ξέρεις, είναι τόσο δυνατή η ιδέα που δε μπορώ να τη κρατήσω άλλο. Πάντα είχα τέτοιες εκλάμψεις, πιο παλιά έγραφα fanfic και predictions για manga. Τώρα μου έχει κολλήσει κάτι στο κεφάλι εδώ και καιρό για ένα παιχνίδι, τα συστήματα του και το σενάριο του και πρέπει να το βγάλω γιατί το σκέφτομαι συνέχεια.

Να πω ότι τα mmorpg είναι full time δουλειά για εμένα χρόνια τώρα οπότε είναι λογικό να μαζεύω ιδέες, μπορεί η ιστορία μου να συγκινήσει κανέναν και το background μου σε αυτά.

Ξέρει κανείς καμία σελίδα να το κάνω αυτό?

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aizensama24 είπε

Το τελευταίο καιρό έχω τρελή έμπνευση για ένα MMO παιχνίδι και θέλω να τη γράψω κάπου που να έχει κάποιο business potential σαν pitching ένα πράγμα. Να το δει καμιά εταιρία ή ξέρω γω να παίζει κανά fund (ποτέ μη λες ποτέ). Ξέρω οι πιθανότητες είναι ανύπαρκτες αλλά ποτέ δε ξέρεις, είναι τόσο δυνατή η ιδέα που δε μπορώ να τη κρατήσω άλλο. Πάντα είχα τέτοιες εκλάμψεις, πιο παλιά έγραφα fanfic και predictions για manga. Τώρα μου έχει κολλήσει κάτι στο κεφάλι εδώ και καιρό για ένα παιχνίδι, τα συστήματα του και το σενάριο του και πρέπει να το βγάλω γιατί το σκέφτομαι συνέχεια.

Να πω ότι τα mmorpg είναι full time δουλειά για εμένα χρόνια τώρα οπότε είναι λογικό να μαζεύω ιδέες, μπορεί η ιστορία μου να συγκινήσει κανέναν και το background μου σε αυτά.

Ξέρει κανείς καμία σελίδα να το κάνω αυτό?

Προσέλαβε devs, φτιάξε ένα demo και κανε crowd funding. Αμφιβάλλω να υπάρχει τρόπος να "pitch" new ip σε publisher από το πουθενά, ειδικά όταν δεν έχεις ιδέα από development. Μακάρι να κάνω λάθος και να γίνετε. Best of luck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνα Max Payne δεν μπορεί να βγάλει αυτή η R* ; Να δώσει το IP πίσω στην Wokemedy αν δεν έχει σκοπό μπας και τα σκάσει και γι' αυτό η Epic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Κάνα Max Payne δεν μπορεί να βγάλει αυτή η R* ; Να δώσει το IP πίσω στην Wokemedy αν δεν έχει σκοπό μπας και τα σκάσει και γι' αυτό η Epic.

Θα πρέπει να έχει multi για να βγάζει χρήματα. Και υπάρχει το gta5 online ήδη, στη σύγχρονη εποχή.
Σεναριακά αν θυμάμαι καλά, είναι τελειωμένο, αλλά εντάξει αυτό είναι λεπτομέρεια, κάποιος θα του ταράξει τις διακοπές.
Το ίδιο ισχύει και για το LA Noire 2.

Έδιτ, τώρα που το έγραψα το θυμήθηκα, υπάρχει Max Payne 4. Αφού ο Michael ή Trevor, δεν θυμάμαι πως λέγεται, ο κερατάς του gta5 τελοσπάντων, είναι ίδιος με τον Max Payne 3 άμα τον κάνεις καραφλό.

Επεξ/σία από G.TH.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας βγάλουν κανένα Aliens VS Predator να γουστάρουμε και ας τα αφήσουν αυτά. Αυτό που είχε κυκλοφορήσει το 2010 το είχα λιώσει και ήταν πολύ διασκεδαστικό αλλά σταμάτησαν νωρίς την υποστήριξη και έχει πολλά bugs. Κρίμα γιατί θα το έπαιζα ακόμα και τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...