Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Σου φαίνεται λογικό να κυκλοφορεί το παιχνίδι σε 1 μήνα(και άρα νωρίτερα από το επιβεβαιωμένο Uncharted)και να μην υπάρχει ακόμα επίσημη ανακοίνωση/επιβεβαίωση από την ίδια την Sony?

Δεν λέω ότι είναι απίθανο να έρθει μελλοντικά σαν τίτλος, την ιδια την ημερομηνια σχολιάζω,ειδικά από το συγκεκριμένο κλειδάδικο που είναι ψιλο οτι να ναι σε τέτοια.

 

Λογικο δεν μου φαινοταν και το οτι ανακοινωσαν uncharted 4 +expansion και στα καπακια GoW με release date 

2 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Ε το ίδιο είναι. Αν για σύστημα που είναι on par με τις κονσόλες θες τα 3πλα λεφτά προφανώς και επηρεάζεται το pc gaming. Να δούμε πότε θα φτιάξει και αν φτιάξει η κατάσταση. Γενικά υπάρχει τάση για άνοδο των τιμών στο midrange. Το είδαμε και στις Turing με τη δικαιολογία του RT/DLSS. Τουλάχιστον το DLSS "έβγαλε" τα λεφτά του εν τέλει..

διαφορετικα ειναι

Και ps5 δεν υπαρχουν για νεους αγοραστες, ομως η sony εβγαλε και συνεχιζει να βγαζει παιχνιδαρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Well,εδώ θα είμαστε να δούμε κάτα πόσο θα πέσει μέσα αυτό. Δεν έχουν καλή προϊστορία σε φήμες πάντως τα κλειδάδικα της γκρίζας ζώνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Well,εδώ θα είμαστε να δούμε κάτα πόσο θα πέσει μέσα αυτό. Δεν έχουν καλή προϊστορία σε φήμες πάντως τα κλειδάδικα της γκρίζας ζώνης.

εχεις δικιο, απλα το ανεβασα για να δειξω οτι υπαρχει καπνος

Προσωπικα πιστευω οτι μαλλον για την ανοιξη παει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να σου ανεβάσω rumors παλιότερα για το bloodborne που είναι και παλιότερο παιχνιδι? 

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα το δούμε σύντομα στο pc,γιατί πριν λίγο καιρό έβγαλε και expansion και είναι από τα λίγα εμπορικά ps4 παιχνίδια που έχει η Sony αυτή την στιγμή μαζί με το spiderman.

Αντιθέτως god of war και uncharted,τα δίνει η Sony δωρεάν μαζί με άλλα παιχνίδια σε όσους πληρώνουν την συνδρομή για online

  1. Bloodborne
  2. Days Gone
  3. Detroit: Become Human
  4. God of War
  5. Infamous Second Son
  6. Ratchet and Clank
  7. The Last Guardian
  8. The Last of Us Remastered
  9. Until Dawn
  10. Uncharted 4: A Thief’s End
  11. Batman: Arkham Knight
  12. Battlefield 1
  13. Call of Duty: Black Ops III – Zombies Chronicles Edition
  14. Crash Bandicoot N. Sane Trilogy
  15. Fallout 4
  16. Final Fantasy XV Royal Edition
  17. Monster Hunter: World
  18. Mortal Kombat X
  19. Persona 5
  20. Resident Evil 7 biohazard
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, p4n0s86 είπε

Τζάμπα ρεύμα έχετε και λέτε για mining? Έχετε δει που πήγαν οι τιμές; Εδώ ολόκληρες "φάρμες" και βγαίνουν break-even μετά από χρόνια και θα κάνει mining ο απλός χρήστης στο σπίτι του;

Τα έχω γράψει φίλε μου αναλυτικά στο θέμα του mining μου τι πληρώνω τι πληρώνω και τι μένει. Enter έχω εδώ και 1.5 χρόνο κοντά 15 λεπτά το kw μου βγαίνει και όλο το σύστημα σε mining καίει 146watt. 55 λεπτά τη μέρα και βγάζει 2.50. Μέχρι Ιούνιο ήταν στα 4 5 ευρώ τη μέρα. Κοντεύω να κάνω απόσβεση την 6700xt που πήρα 1100 τον Ιούνιο και παίζω και αρκετά. Μια κάρτα έχω μόνο gamer είμαι οπότε για να παίζω όπως θέλω το mining ήταν η μόνη λύση. Όπως και για πολλούς άλλους gamers. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως σα πολύ κοντά μαζί με άλλες κυκλοφορίες (God of War, Uncharted 4) για να έρθει το Ghost of Tsushima τον Φλεβάρη. Ούτε καν κάποια αναφορά από επίσημα χείλη 2 μήνες πριν;!  

Νομίζω η ημερομηνία αυτή αναφερόταν στην "geforce now leaked games list"* και εκεί βασίζεται η ανάρτηση. Μάλλον (!) θα έρθει το παιχνίδι δεν το αποκλείω αλλά λίγο αργότερα.

 

*

Screenshot_20211228-164218.jpg

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Το ότι έχουμε κλειδάδικα(που και οι κονσόλες έχουν btw) και βγαίνουν περισσότερα παιχνίδια στο pc, δεν σημαίνει ότι όλα είναι τέλεια στον χώρο οπως κακώς το παρουσιάζεις.

Τα optimized παιχνίδια μετρημένα στα δάκτυλα(για τα περισσότερα εξακολουθεί να ισχύει το περίμενε για μήνες),έχουμε store exclusivity,και πλέον έχουμε μετά από τόσα χρόνια αρχική τιμή σε παιχνίδια τα 80ευρώ. Α και φυσικά ναι μεν το online είναι δωρεάν, αλλά η πλατφόρμα του pc συνεχίζει να έχει τους περισσότερους cheaters/hackers για να μην ξεχνιόμαστε.

Οι τιμές πέφτουν σε πολλά παιχνίδια γρήγορα λόγω της πειρατείας, η οποία είναι περισσότερο έντονη στο pc παρά σε κονσόλες(όπως δεν υπάρχει και η μεταπώληση σε pc).

Το δε gamepass στο pc πολύ κατώτερο και μέσα στα προβλήματα όπως βλέπεις και από το αντίστοιχο θέμα του.

Και σίγουρα το mining δεν θεωρείται προτέρημα των pc σε σχέση με τις κονσόλες,το αντίθετο βασικά ισχύει όπως βλέπουμε για τον περισσότερο κόσμο. Αν το έγραφε κάποιος αυτό το σχόλιο σε άλλη πλατφόρμα, δεν χρειάζεται να σου πω τι κράξιμο θα έτρωγε από τους υπόλοιπους. 

Βασικά η πλατφόρμα του pc στους περισσότερους πιο πολύ για indie παιχνίδια ή emulators την έχουν στο μυαλό τους.

Σεβαστά όσα λες αλλά έχω άλλη άποψη. Έπαιξα mafia de zero dawn days gone τωρα rdr 2 χωρίς stutters με πολύ ανώτερα γραφικά και εμπειρία από οποιαδήποτε κονσόλα. Το θέμα του optimization που συμφωνώ μαζί σου σε αρκετές μηχανές γραφικών λύνετε σχεδόν πάντα με dxvk η με κάποια ρύθμιση η οποία το προκαλεί στο παιχνίδι. Δεν ξέρω για πιο λόγο πέφτουν οι τιμές αγοράζω τα πάντα εδώ και 3 χρόνια και χαίρομαι που είμαι pc gamer. Το online ξέρω ότι ειναι για το ανάθεμα το έχω κόψει από το 2008. Το mining είναι η λύση του να έχουμε high end κάρτες στο σήμερα που οι τιμές έχουν ξεφύγει. Είναι προτέρημα με όπως είναι τα πράγματα σήμερα με τις τιμές των καρτών. Δεν θα μπορούσα να δώσω 1100 χωρίς το mining. Αν είχε 400 όμως ναι και ας μην υπήρχε το mining. 

1 ώρα πριν, firepc είπε

meanwhile, αλλη μια επιβεβαιωση οτι το PC Gaming ειναι σχεδον πεθαμενο 🤭

Ghost of Tsushima might be coming to Steam in February 2022 - 24HTECH.ASIA

https://www.aroged.com/2021/12/28/rumor-ghost-of-tsushima-will-be-released-on-pc-in-february-2/

Μας έφτιαξες τη μέρα αδερφέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Σεβαστά όσα λες αλλά έχω άλλη άποψη. Έπαιξα mafia de zero dawn days gone τωρα rdr 2 χωρίς stutters με πολύ ανώτερα γραφικά και εμπειρία από οποιαδήποτε κονσόλα. Το θέμα του optimization που συμφωνώ μαζί σου σε αρκετές μηχανές γραφικών λύνετε σχεδόν πάντα με dxvk η με κάποια ρύθμιση η οποία το προκαλεί στο παιχνίδι. Δεν ξέρω για πιο λόγο πέφτουν οι τιμές αγοράζω τα πάντα εδώ και 3 χρόνια και χαίρομαι που είμαι pc gamer. Το online ξέρω ότι ειναι για το ανάθεμα το έχω κόψει από το 2008. Το mining είναι η λύση του να έχουμε high end κάρτες στο σήμερα που οι τιμές έχουν ξεφύγει. Είναι προτέρημα με όπως είναι τα πράγματα σήμερα με τις τιμές των καρτών. Δεν θα μπορούσα να δώσω 1100 χωρίς το mining. Αν είχε 400 όμως ναι και ας μην υπήρχε το mining.

Αυτά τα games μια χαρά είναι και στις νέες κονσόλες, ίδια εμπειρία με mid-to-high end pc, ίσως και καλύτερη γιατί παίζεις σε μεγάλη TV. Απλά το κακό με τις κονσόλες είναι ότι τα games αυτά βγήκαν για τις προηγούμενες οπότε για να τα παίξεις με καλύτερα visuals στις νέες πρέπει να εύχεσαι να φιλοτιμηθεί ο dev να βγάλει next gen version (που ίσως την πληρώσεις κιόλας). Ενώ στο pc αν πάρεις καλύτερη κάρτα πας απλά στα settings την πρώτη μέρα και ανεβάζεις ανάλυση και graphics.

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Αυτά τα games μια χαρά είναι και στις νέες κονσόλες, ίδια εμπειρία με mid-to-high end pc, ίσως και καλύτερη γιατί παίζεις σε μεγάλη TV. Απλά το κακό με τις κονσόλες είναι ότι τα games αυτά βγήκαν για τις προηγούμενες οπότε για να τα παίξεις με καλύτερα visuals στις νέες πρέπει να εύχεσαι να φιλοτιμηθεί ο dev να βγάλει next gen version (που ίσως την πληρώσεις κιόλας). Ενώ στο pc αν πάρεις καλύτερη κάρτα πας απλά στα settings την πρώτη μέρα και ανεβάζεις ανάλυση και graphics.

Βρε μεγάλη τηλεόραση έχουμε άλλα σαν το monitor δεν έχει. Το lag των controller είναι αποτρεπτικός παράγοντας αν μάθεις σε high dpi ποντίκι και μηχανικό πληκτρολόγιο. Σε κονσόλα που παίζει το motion blur παντού είναι επίσης αποτρεπτικός παράγοντας και έπειτα δεν έχουμε reshade mods ris κτλ. Οι κονσόλες πάντα θα είναι πίσω οτι και αν κάνουν. Αρκεί να ξέρει αυτός που έχει pc να αξιοποιεί ολα αυτά που έγραψα. 

35 λεπτά πριν, Alexaras1991 είπε

Το Final Fantasy 7 Remake πότε θα το δούμε στο Steam; 

Η σε 6 μήνες ή σε 1 χρόνο. Ακούγεται για 6 μήνες αλλά θα δούμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Arkin είπε

Σεβαστά όσα λες αλλά έχω άλλη άποψη.

Τα παραπάνω που αναφέρω δεν είναι προσωπική άποψη αλλά γεγονός/πραγματικότητα.

Ούτε είπα ότι το pc gaming είναι χάλι μαύρο στα πάντα και οι κονσόλες τέλειες, αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι στο pc gaming του σήμερα υπάρχουν και διάφοροι τομείς που πάσχει η πλατφόρμα και πρέπει να αναφερθούν.

Σου είπα για ποιο λόγο πέφτουν οι τιμές. Γιατί στο pc εξακολουθεί να υπάρχει πειρατεία ,που σημαίνει ότι δεν αγοράζουν πολλοί, και άρα πέφτουν οι τιμές μπας και αγοράσουν περισσότεροι.

Και όχι μόνο αυτό, αλλά έγινε της μόδας ειδικά τον τελευταίο καιρό και η αγορά μέσω VPN(όπως φάνηκε έντονα με το Horizon zero dawn),όπως και τα τελευταία ειδικά χρόνια η αγορά από κλειδάδικα της γκρίζας ζώνης από τα οποία βγαίνουν χαμένοι οι devs (δεν μιλάω για τα θηρία του χώρου).

Να θυμίσω και για τα 2 παραπάνω

https://www.pcgamer.com/developers-tell-people-to-pirate-their-games-instead-of-using-g2a/

https://www.gamesradar.com/players-complain-that-vpn-abuse-is-inflating-the-preorder-cost-of-horizon-zero-dawn-on-pc/

Μην τα βλέπουμε τα πράγματα μονόπλευρα δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Arkin είπε

controller

Παίζω με ποντίκι εδώ και 11 χρόνια σταθερά. Δεν μπορώ να παίξω με controller, το παλεύω και είναι περίεργο και δύσκολο, δοκίμασα θυμάμαι τον Σεπτέμβρη το SW Squadrons και έπεφτα πάνω σε οτιδήποτε, δε μπορούσα να συντονίσω τα κουμπιά σωστά, τα μπερδευα ρεζίλι :P Και το Vampyr που ξεκίνησα μέσω Geforce Now μιας και λείπουν πράγματα για να ξαναεχω σύστημα ακόμη μου φαίνεται πολύ περίεργο. Αλλά αυτή την αίσθηση τη θυμάμαι και από παλιά μέχρι τις αρχές του 2010 που έπαιζα σε Xbox 360 / PSP. Βεβαια τοτε ως μικρότερος σε 3-4 μερες ήμουν άνετος μαζί του.

Αν το αφήσεις το controller σε αφήνει και θέλει περισσότερο χρόνο προσαρμογής και εκμάθησης σε σχέση με πληκτρολόγιο και ποντίκι.

1/2

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τα παραπάνω που αναφέρω δεν είναι προσωπική άποψη αλλά γεγονός/πραγματικότητα.

Ούτε είπα ότι το pc gaming είναι χάλι μαύρο στα πάντα και οι κονσόλες τέλειες, αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι στο pc gaming του σήμερα υπάρχουν και διάφοροι τομείς που πάσχει η πλατφόρμα και πρέπει να αναφερθούν.

Σου είπα για ποιο λόγο πέφτουν οι τιμές. Γιατί στο pc εξακολουθεί να υπάρχει πειρατεία ,που σημαίνει ότι δεν αγοράζουν πολλοί, και άρα πέφτουν οι τιμές μπας και αγοράσουν περισσότεροι.

Και όχι μόνο αυτό, αλλά έγινε της μόδας ειδικά τον τελευταίο καιρό και η αγορά μέσω VPN(όπως φάνηκε έντονα με το Horizon zero dawn),όπως και τα τελευταία ειδικά χρόνια η αγορά από κλειδάδικα της γκρίζας ζώνης από τα οποία βγαίνουν χαμένοι οι devs (δεν μιλάω για τα θηρία του χώρου).

Να θυμίσω και για τα 2 παραπάνω

https://www.pcgamer.com/developers-tell-people-to-pirate-their-games-instead-of-using-g2a/

https://www.gamesradar.com/players-complain-that-vpn-abuse-is-inflating-the-preorder-cost-of-horizon-zero-dawn-on-pc/

Μην τα βλέπουμε τα πράγματα μονόπλευρα δηλαδή.

Κοίτα αυτό για την πειρατεία μπορεί να είναι έτσι ίσως τα βλέπω αρκετά από την πλευρά μου που αγοράζω τα πάντα που κάνω mining που κάνω βάζω dxvk κτλ για εξάλειψη των μη optimized παιχνιδιών. Αυτό με το VPN δεν μου αρέσει που γίνεται στο χέρι των εταιριών είναι να το κόψουν. Οι κονσόλες έχουν κάποιες ευκολίες όπως 100% plug and play μπορεί να παίξει και το 5χρονο που λέει ο λόγος αλλά σαν σύνολο ένα PC αυτή τη στιγμή είναι πολύ ανώτερο και σε κατάλογο παιχνιδιών και σε τιμές και ότι μπορείς να παίξεις με ότι θελεις πχ controller η ποντίκι κτλ συν το ultrawide βασικό προτέρημα για αρκετούς μας συν τα reshade mods κτλ. Δεν είναι 100% τελεια τα πράγματα δεν διαφώνησα χρειάζεται κάποια δουλειά σε κάποια θέματα αλλά είναι η superior πλατφόρμα. 

4 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Παίζω με ποντίκι εδώ και 11 χρόνια σταθερά. Δεν μπορώ να παίξω με controller, το παλεύω και είναι περίεργο και δύσκολο, δοκίμασα θυμάμαι τον Σεπτέμβρη το SW Squadrons και έπεφτα πάνω σε οτιδήποτε, δε μπορούσα να συντονίσω τα κουμπιά σωστά, τα μπερδευα ρεζίλι :P Και το Vampyr που ξεκίνησα μέσω Geforce Now μιας και λείπουν πράγματα για να ξαναεχω σύστημα ακόμη μου φαίνεται πολύ περίεργο. Αλλά αυτή την αίσθηση τη θυμάμαι και από παλιά μέχρι τις αρχές του 2010 που έπαιζα σε Xbox 360 / PSP. Αν το αφήσεις το controller σε αφήνει και θέλει περισσότερο χρόνο προσαρμογής και εκμάθησης σε σχέση με πληκτρολόγιο και ποντίκι.

Με controller έπαιζα από το 2009 μέχρι το 2015. Σήμερα μετά από 4 χρόνια με μηχανικό και ποντίκι με υψηλό dpi απλά νιώθω ότι κολλάει το παιχνίδι όταν παιζω με controller έχω Xbox S είτε με bt είτε με καλώδιο. Το ίδιο νιώθεις και εσύ λογικα αυτό το lag πρέπει να το ξανά συνηθίσει ο εγκέφαλος μας και να το θεωρήσει σωστό. Το ίδιο και τα 30fps έπαιζα vanquish και bayoneta στο Ps3 με 25fps δεν ήταν καλή εμπειρία αλλά κάπως παιζόταν τωρα κάτω από 50 απλά δεν μπορείς να παίξεις. Δοκίμασα το εξαιρετικό okami HD που είναι 30 και στον υπολογιστή και απλά το παράτησα δεν ήταν playable. Παρόμοια φάση και το ultrawide δύσκολος ο γυρισμός σε 16:9 αν μάθεις χρονια.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Arkin

2/2 edit:

Πιο πολύ μπερδεύομαι με τον χειρισμό της κάμερας γιατί συνήθως στο pc με το ποντίκι (δεξί χέρι) το ελέγχεις στα περισσότερα παιχνίδια. 

Αλλά σε γενικές γραμμέςη άνεση μιας κονσόλας ( ή τύπου κονσόλας όπως είναι το Cloud gaming ) μαζί με ανάλογη τηλεόραση δεν συγκρίνεται με τα του pcιου. Για μένα έτσι. Ακόμα και με το Geforce Now που το τρέχω σε Tv box και κάθομαι και παίζω λίγο πριν τον ύπνο καμία σχέση με το gaming στο pc που θέλω να είμαι σίγουρος ότι δε θα κρασαρει κάτι, δε θα χαλασε κάτι, να δω και θερμοκρασίες, να κάνω και διπλάσια updates, να χάσω χρόνο να δω αν και γιατί δεν παίζει κάτι σωστά κλπ κλπ. Ακόμα PTSD έχω από το σκηνικό που έφαγα στη μάπα τον Σεπτέμβριο, περισσότερα εδώ

Μια φοβία την απέκτησα. 

Γι'αυτό και μόλις στήσω ξανά το pc θα συνοδεύεται πλέον και από ένα PlayStation 5 και θα προσπαθώ λίγο - λίγο να μάθω να παίζω ξανά με χειριστήριο καθώς δε τα βλέπω καλά τα πράγματα στο PC gaming από άποψη αναλογίας κόστους/διασκέδαση από δω και στο εξής. Πέραν των όποιων exclusive, άνεσης.. κ.α. ωραίο είναι να έχεις και τα δύο ή στο τέλος 1 + 1 ( δηλαδή Ps5 + xbox series x game pass )

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Fulgore είπε

όπως και τα τελευταία ειδικά χρόνια η αγορά από κλειδάδικα της γκρίζας ζώνης από τα οποία βγαίνουν χαμένοι οι devs

Ανάλογα από ποια σκοπιά θα το δεις. Θεωρείς πως αν δεν υπήρχαν αυτά, όσοι ψωνίζουν από εκεί θα αγόραζαν σε μεγαλύτερη τιμή ή καθόλου; Εγώ πιστεύω καθόλου, άρα στην πραγματικότητα, όχι μόνο χαμένοι δεν βγαίνουν, αλλά παίρνουν έστω και λίγα έξτρα, που δεν θα τα έπαιρναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...