Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Ανάλογα από ποια σκοπιά θα το δεις. Θεωρείς πως αν δεν υπήρχαν αυτά, όσοι ψωνίζουν από εκεί θα αγόραζαν σε μεγαλύτερη τιμή ή καθόλου; Εγώ πιστεύω καθόλου, άρα στην πραγματικότητα, όχι μόνο χαμένοι δεν βγαίνουν, αλλά παίρνουν έστω και λίγα έξτρα, που δεν θα τα έπαιρναν.

Τα επίσημα κλειδάδικα (π.χ. green man gaming) μια χαρά τιμές έχουν και αυτά, δεν είναι ανάγκη να αγοράζεις από το penguin κάτι :P. Όσο για το VPN απλά κάποια στιγμή θα το κόψει το steam και θα φάνε το αγγούρι οι κάτοικοι φτωχότερων χωρών που θα πληρώνουν τα ίδια με όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο PC μου χρησιμοποιώ και M/KB και controller. Έχω 27" 144hz monitor και μια 55" 60hz TV από δίπλα. Παίζω και στα 2 ανάλογα με το game πάντα.

Για παράδειγμα, στο Battlefield 2042 είναι καλύτερα με το monitor & M/KB.

Σε άλλα games είναι πιο βολικά στην TV με controller όπως τα Souls games.

Γούστα είναι αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Τα επίσημα κλειδάδικα (π.χ. green man gaming) μια χαρά τιμές έχουν και αυτά, δεν είναι ανάγκη να αγοράζεις από το penguin κάτι :P. Όσο για το VPN απλά κάποια στιγμή θα το κόψει το steam και θα φάνε το αγγούρι οι κάτοικοι φτωχότερων χωρών που θα πληρώνουν τα ίδια με όλους.

Σε πολλές περιπτώσεις έχουν μισή τιμή από τους επίσημους μεταπωλητές (όπως GMG), ενώ σε κάποιες ακόμα και εξευτελιστικές (πχ 0,18€ το Control Ultimate για GOG που πήρε το μάτι μου προχθές). Αυτός που θα αγοράσει από αυτά, γνώμη μου είναι ότι δεν θα έδινε ποτέ ακόμα και 5€ για να το πάρει, θα προτιμούσε την πειρατεία. Άρα, δεν βλέπω γιατί βγαίνουν χαμένοι, απ' τη στιγμή που είναι χρήματα που δεν θα τα έπαιρναν έτσι κι αλλιώς, από αυτό το είδος τους "καταναλωτές".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alexaras1991 είπε

Στο PC μου χρησιμοποιώ και M/KB και controller. Έχω 27" 144hz monitor και μια 55" 60hz TV από δίπλα. Παίζω και στα 2 ανάλογα με το game πάντα.

Για παράδειγμα, στο Battlefield 2042 είναι καλύτερα με το monitor & M/KB.

Σε άλλα games είναι πιο βολικά στην TV με controller όπως τα Souls games.

Γούστα είναι αυτά.

Ναι αυτό είναι το ιδανικό αλλά θες top gpu για να "οδηγήσει" την 4Κ TV..

Μόλις τώρα, p4n0s86 είπε

Σε πολλές περιπτώσεις έχουν μισή τιμή από τους επίσημους μεταπωλητές (όπως GMG), ενώ σε κάποιες ακόμα και εξευτελιστικές (πχ 0,18€ το Control Ultimate για GOG που πήρε το μάτι μου προχθές). Αυτός που θα αγοράσει από αυτά, γνώμη μου είναι ότι δεν θα έδινε ποτέ ακόμα και 5€ για να το πάρει, θα προτιμούσε την πειρατεία. Άρα, δεν βλέπω γιατί βγαίνουν χαμένοι, απ' τη στιγμή που είναι χρήματα που δεν θα τα έπαιρναν έτσι κι αλλιώς, από αυτό το είδος τους "καταναλωτές".

Στα γκρίζα κλειδάδικα τα κλειδιά δεν είναι επίσημα νομίζω. Τα λεφτά δεν πάνε στους devs. Είναι κλειδιά από δώρα και τέτοια. Δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά κάτι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Στα γκρίζα κλειδάδικα τα κλειδιά δεν είναι επίσημα νομίζω. Τα λεφτά δεν πάνε στους devs. Είναι κλειδιά από δώρα και τέτοια. Δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά κάτι παίζει.

Το πιθανότερο ναι, δεν παίρνουν φράγκο από αυτά, αλλά ας μην εστιάσουμε σ' αυτό, εννοώ σε μεγαλύτερη κλίμακα, ότι αυτός που δεν αγοράζει ποτέ ακόμα και 90% έκπτωση και προτιμά την πειρατεία, ή να το βρει σε κάνα κλειδάδικο σχεδόν τζάμπα. Δεν αλλάζουν τίποτα στην οικονομία της αγοράς, οπότε δεν γίνεται να λέμε ότι χάνουν λεφτά οι devs. Έτσι κι αλλιώς θα τους έκλεβαν οι συγκεκριμένοι, οπότε έστω και ψίχουλα να πάρουν, κέρδος είναι.

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Ναι αυτό είναι το ιδανικό αλλά θες top gpu για να "οδηγήσει" την 4Κ TV..

Στα γκρίζα κλειδάδικα τα κλειδιά δεν είναι επίσημα νομίζω. Τα λεφτά δεν πάνε στους devs. Είναι κλειδιά από δώρα και τέτοια. Δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά κάτι παίζει.

Ούτε καν top gpu εχω, RX580 έχω. Για την ώρα παίζω σε 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, p4n0s86 είπε

Το πιθανότερο ναι, δεν παίρνουν φράγκο από αυτά, αλλά ας μην εστιάσουμε σ' αυτό, εννοώ σε μεγαλύτερη κλίμακα, ότι αυτός που δεν αγοράζει ποτέ ακόμα και 90% έκπτωση και προτιμά την πειρατεία, ή να το βρει σε κάνα κλειδάδικο σχεδόν τζάμπα. Δεν αλλάζουν τίποτα στην οικονομία της αγοράς, οπότε δεν γίνεται να λέμε ότι χάνουν λεφτά οι devs. Έτσι κι αλλιώς θα τους έκλεβαν οι συγκεκριμένοι, οπότε έστω και ψίχουλα να πάρουν, κέρδος είναι.

Αν είναι να πάρεις από γκρίζο κλειδάδικο, καλύτερα να γίνεις Jack Sparrow. Τα λεφτά που δίνεις στο κλειδάδικο πάνε στο βρόντο, δεν επιβραβεύεις τον dev, αυτό θέλω να πω.

Υ.Γ. Captain Jack Sparrow

Μόλις τώρα, Alexaras1991 είπε

Ούτε καν top gpu εχω, RX580 έχω. Για την ώρα παίζω σε 1080p.

1080p σε 55';; Ήρωας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chek2fire είπε

σε αυτό συμφωνώ το pc gaming έχει υποστεί τεράστιο πλήγμα από αυτή την κατάσταση με τις τιμές στις κάρτες γραφικών.

Δεν υπάρχει κάποιος που να προτιμήσει να δώσει 800 ευρώ σε κάρτες που είναι τελείως άχρηστες όπως η 2060 το λιγότερο δλδ και να μην πάει σε μια κονσόλα νέας γενιάς. 

Και να περάσει (που δεν) η κατάσταση με τις κάρτες τιμές 2018-2019 δεν θα ξαναέρθουν, ποτέ. Γιατί το μήνυμα πέρασε είτε λόγω συγκυριών είτε θα πήγαινε εκεί ούτως ή άλλως. Επίσης μη ξεχνάμε ότι το καλοκαίρι θα έρθει άλλος ένας πονοκέφαλος που μέχρι στιγμής εδώ και 11 χρόνια δεν μας απασχολούσε και ιδιαίτερα, οι νέες ενεργειακές απαιτήσεις, ανάγκες και αλλαγές στα νέα τροφοδοτικά που θα χρειαστούν οι νέες κάρτες από δω και πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

@Arkin

2/2 edit:

Πιο πολύ μπερδεύομαι με τον χειρισμό της κάμερας γιατί συνήθως στο pc με το ποντίκι (δεξί χέρι) το ελέγχεις στα περισσότερα παιχνίδια. 

Αλλά σε γενικές γραμμέςη άνεση μιας κονσόλας ( ή τύπου κονσόλας όπως είναι το Cloud gaming ) μαζί με ανάλογη τηλεόραση δεν συγκρίνεται με τα του pcιου. Για μένα έτσι. Ακόμα και με το Geforce Now που το τρέχω σε Tv box και κάθομαι και παίζω λίγο πριν τον ύπνο καμία σχέση με το gaming στο pc που θέλω να είμαι σίγουρος ότι δε θα κρασαρει κάτι, δε θα χαλασε κάτι, να δω και θερμοκρασίες, να κάνω και διπλάσια updates, να χάσω χρόνο να δω αν και γιατί δεν παίζει κάτι σωστά κλπ κλπ. Ακόμα PTSD έχω από το σκηνικό που έφαγα στη μάπα τον Σεπτέμβριο, περισσότερα εδώ

Μια φοβία την απέκτησα. 

Γι'αυτό και μόλις στήσω ξανά το pc θα συνοδεύεται πλέον και από ένα PlayStation 5 και θα προσπαθώ λίγο - λίγο να μάθω να παίζω ξανά με χειριστήριο καθώς δε τα βλέπω καλά τα πράγματα στο PC gaming από άποψη αναλογίας κόστους/διασκέδαση από δω και στο εξής. Πέραν των όποιων exclusive, άνεσης.. κ.α. ωραίο είναι να έχεις και τα δύο ή στο τέλος 1 + 1 ( δηλαδή Ps5 + xbox series x game pass )

Καλά ναι ο έλεγχος της κάμερας με controller δεν είναι και ο ακριβέστερος απλά γυρνάς το αναλογικό και όπου πάει η κάμερα. Μεγάλη οθόνη και καναπέ μπορείς να έχεις και με υπολογιστη με κάποιο μεγάλο καλώδιο hdmi στέλνεις την εικόνα του PC οπου έχεις την τηλεόραση εφόσον δεν γίνεται να είναι το PC στο μέρος εκείνο. Για τα υπόλοιπα δεν θα διαφωνήσω οι τιμές στις κάρτες είναι παράλογες εφόσον δεν παίξει στη μέση το mining. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

 ενώ σε κάποιες ακόμα και εξευτελιστικές (πχ 0,18€ το Control Ultimate για GOG που πήρε το μάτι μου προχθές). Αυτός που θα αγοράσει από αυτά, γνώμη μου είναι ότι δεν θα έδινε ποτέ ακόμα και 5€ για να το πάρει, θα προτιμούσε την πειρατεία.

Οι τιμές στα παραπάνω παιχνίδια που αναφέρεις όπως το Control προκύπτουν από παιχνίδια τα οποια έχουν δωθεί δωρεάν μέσω του amazon prime gaming,αυτά τα κλειδιά και αυτα πουλάνε(το καταλαβαίνεις αυτό από την συγκεκριμένη πλατφόρμα)

https://www.trustedreviews.com/news/amazon-prime-gaming-drops-control-dragon-age-and-more-for-free-4177540

https://www.gamespot.com/articles/amazon-prime-free-games-for-december-need-for-speed-hot-pursuit-frostpunk-and-more/1100-6498487/

Εννοείται ότι σε αυτή την περίπτωση κανείς δεν θέλει να δώσει ούτε και 5ευρώ για να πάρει κάτι που δίνεται δωρεάν, άρα προτιμάει την αμέσως επόμενη λύση, που είναι όπου το βρει φθηνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2014 στις 6:35 ΜΜ, konstantinos77 είπε

Eτσι αρχιστε να γραφετε για cracks και πειρατες και θα δειτε για ποτε θα κλειδωθει το thread απο τον P.

Πραγματικά με τις εκπτώσεις του GoG και του Steam δεν υπάρχει λογος για crack. 

Witcher 3: $10

Zero Dawn: $25

Doom 3 BFG: $5

Book of Unwritten Tales: $5

Και χιλιάδες ακόμα προσφορές. 

Γιατί να πας στο crack;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Οι τιμές στα παραπάνω παιχνίδια που αναφέρεις όπως το Control προκύπτουν από παιχνίδια τα οποια έχουν δωθεί δωρεάν μέσω του amazon prime gaming,αυτά τα κλειδιά και αυτα πουλάνε(το καταλαβαίνεις αυτό από την συγκεκριμένη πλατφόρμα)

https://www.trustedreviews.com/news/amazon-prime-gaming-drops-control-dragon-age-and-more-for-free-4177540

https://www.gamespot.com/articles/amazon-prime-free-games-for-december-need-for-speed-hot-pursuit-frostpunk-and-more/1100-6498487/

Εννοείται ότι σε αυτή την περίπτωση κανείς δεν θέλει να δώσει ούτε και 5ευρώ για να πάρει κάτι που δίνεται δωρεάν, άρα προτιμάει την αμέσως επόμενη λύση, που είναι όπου το βρει φθηνότερα.

Παράδειγμα έφερα, δεν είναι η συγκεκριμένη περίπτωση το θέμα. Σχολιάζω μια ομάδα "καταναλωτών". Γνώμη μου είναι ότι αυτοί δεν θα ψωνίσουν ούτε και για 90% έκπτωση, άρα δεν υπάρχει και βάση για να πω ότι χάνουν χρήματα από αυτούς. Εσύ μπορεί να μη το πιστεύεις, ok δεκτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω που την βλέπετε την άνθηση, εγώ βλέπω αλλά:

Απο τους 10 φίλους με τους οποίους παίζει ο γιός μου online, μόνο αυτός και ένας ακόμα έχουν pc. Οι άλλοι 9 έχουν κονσόλα. Ο φίλος του με το PC δε, έχει μια GTX 750ti  οπότε δεν τον λες και gamer του σήμερα.

Κάποιος πάνω ανέφερε ανάκαμψη σε 4-5 χρόνια.

Μήπως Θα είναι πλέον αργα για επιστροφή, όταν θα έχεις εκπαιδεύσει τους gamers (του σήμερα) να συνδέουν τα games (offline & online) με τις κονσόλες ?

4 ώρες πριν, firepc είπε

meanwhile, αλλη μια επιβεβαιωση οτι το PC Gaming ειναι σχεδον πεθαμενο 🤭

Ghost of Tsushima might be coming to Steam in February 2022 - 24HTECH.ASIA

https://www.aroged.com/2021/12/28/rumor-ghost-of-tsushima-will-be-released-on-pc-in-february-2/

Το ότι η SONY θα ξεζουμίσει τους τίτλους, της παρέχοντας τους σε όσο το δυνατό περισσότερο κοινό, δεν μου λέει και πολλά.

Επεξ/σία από panospeter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, panospeter είπε

Ο φίλος του με το PC δε, έχει μια GTX 750ti  οπότε δεν τον λες και gamer του σήμερα.

καλά το ότι κάποιος έχει μείνει με 750ti δεν φταίει η σημερινή κατάσταση. Τόσες vfm κάρτες έχουν περάσει αυτά τα χρόνια (1060, 570/580, 1660S). Μόνο όσοι ήταν με Pascal (από 1070 και κάτω) και έκαναν skip τις Turing περιμένοντας την επόμενη γενιά, την έχουν πατήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...