Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

καλά το ότι κάποιος έχει μείνει με 750ti δεν φταίει η σημερινή κατάσταση. Τόσες vfm κάρτες έχουν περάσει αυτά τα χρόνια (1060, 570/580, 1660S). Μόνο όσοι ήταν με Pascal (από 1070 και κάτω) και έκαναν skip τις Turing περιμένοντας την επόμενη γενιά, την έχουν πατήσει.

Δεν τους κατηγορώ, οι RTX 2000 σε σχέση με τις 1000 είχαν ελάχιστες βελτιώσεις με μεγάλο καπέλο λόγω του Raytracing που οι περισσότεροι δεν ασχολήθηκαν γιατί έριχναν τα fps στα τάρταρα (προ-DLSS).

Οι 3000 απτην άλλη ήταν μια σωστή αναβάθμιση αλλά τις χτύπησαν άσχημα τα crypto.

Επεξ/σία από Alexaras1991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, panospeter είπε

Δεν ανάφερα την 750ti για να πω ότι δεν μπορεί να την αλλάξει. Απλά ότι και ο ένας απο τους 2 pc gamers της παρέας δεν είναι και τόσο φανατικός.

Ε εντάξει αυτό δεν λέει κάτι. Αντίστοιχα κάποιος άλλος από κάποια άλλη παρέα μπορεί να έχει 3090. Το pc gaming δεν είναι dead σήμερα και ούτε φαίνεται στον ορίζοντα. Αλλά σίγουρα πολλοί θα πάνε ή έχουνε πάει στις κονσόλες λόγω τιμών των καρτών. Όπως είπα και πριν ίσως πάμε σε ένα μοτίβο του τύπου ultra high end PC για όσους μπορούν και οι υπόλοιποι κονσόλα. Μακάρι να μην συμβεί αυτό αλλά βλέπω ότι θα εκλείψουν οι κάρτες του λαού που με 200-250 είχες console parity. Πάντως αδυνατώ να πιστέψω ότι τα επόμενα χρόνια τα studios δεν θα βγάζουν τα games και για PC. Ούτε μια στο εκατομμύριο δεν θα γίνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως εχω δει στην πειρατεια καταφευγουν μικροτερες ηλικιες ισως γιατι νομιζουν οτι κατι κανουν και οτι πιανουν κοροιδα τις εταιριες η γιατι δεν εχουν χρηματα και ειναι και λογικο το τελευταιο. Ολοι καταφυγαμε στην πειρατεια παιχνιδιων οσο μεγαλωνεις ομως και βγαζεις περισσοτερα χρηματα κατανοεις και καλυτερα την δουλεια που ριχνουν καποιοι για να φτιαχτει το καθε παιχνιδι. Απο εκει και περα ο καθενας αγοραζει σε οτι τιμες μπορει. Χιλιες φορες να παρει καποιος ενα παιχνιδι στο 20αρικο οπως πηρα εγω το zero dawn days gone γιατι 50αρικο δεν μπορω να δωσω οποτε εκανα υπομονη παρα να το πειρατεψει ακομα και οταν εχει 10 ευρω. Ξανα λεω οτι ολοι το καναμε αλλα αλλο να το κανεις για να πας κοντρα στην καθε εταιρια και αλλο γιατι δεν φτανουν τα χρηματα. Τα τελευταια 2 χρονια εχω δωσει απο 500 ευρω το χρονο σε παιχνιδια και δεν το μετανιωνω λεπτο ακομα και αν δεν προλαβω να τα παιξω ποτε.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Γνώμη μου είναι ότι αυτοί δεν θα ψωνίσουν ούτε και για 90% έκπτωση, άρα δεν υπάρχει και βάση για να πω ότι χάνουν χρήματα από αυτούς. Εσύ μπορεί να μη το πιστεύεις, ok δεκτό.

Μα αυτό ακριβώς σου λέω. Οταν μιλάμε για τόσο χαμηλά ποσά , δεν κερδίζουν στην ουσία κάτι, άρα τους είναι αδιάφορο από που θα το πάρεις/παίξεις το παιχνίδι,επίσημο μεταπωλητη,grey market κλειδάδικο,με vpn ή και από τον Θείο.

Για τα περί νοοτροπίας κόσμου και αγορών που αναφέρεις , έχουν αναφερθεί ανάλογα σκηνικά και στο θέμα του epic store με τα δωρεαν παιχνιδια αλλα κυρίως τις εκπτώσεις του.

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Για τα υπόλοιπα δεν θα διαφωνήσω οι τιμές στις κάρτες είναι παράλογες εφόσον δεν παίξει στη μέση το mining. 

Ανέκαθεν οι τιμές στις κάρτες ειδικά σε high end για την πλειοψηφία του κόσμου ήταν παράλογες.

Γιαυτό και η πλειοψηφία του κόσμου γύρισε την πλάτη στην nvidia με την αύξηση τιμών στις κάρτες των τελευταίων ετών και ακόμα και το mining να μην είχαμε,οι περισσότεροι πάλι με 1060 θα ήταν,από το να δώσουν 400ευρώ για μια 3060.

Σκέψου ότι πίσω στο 2013, η τότε 780ti ζητούσε 800ευρώ(custom) για να παίζεις σε 1080p ultra,τα διπλάσια χρήματα από όσα ζήταγαν οι τότε κονσόλες. Και δεν είναι μόνο τα χρήματα αυτά αλλά είχες και παιχνίδια που γονάτιζαν την κάρτα βλέπε FC3(ή Crysis κλασσικά). Γιαυτό και από παλιότερα είχε βγει το σλογκαν για τα ultra settings ότι είναι μόνο για να πουλάνε νέες κάρτες και τίποτα άλλο.image.png.08a78ebd12678cb2d7d7d5ff430804e1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οπως εχω δει στην πειρατεια καταφευγουν μικροτερες ηλικιες ισως γιατι νομιζουν οτι κατι κανουν και οτι πιανουν κοροιδα τις εταιριες η γιατι δεν εχουν χρηματα και ειναι και λογικο το τελευταιο. Ολοι καταφυγαμε στην πειρατεια παιχνιδιων οσο μεγαλωνεις ομως και βγαζεις περισσοτερα χρηματα κατανοεις και καλυτερα την δουλεια που ριχνουν καποιοι για να φτιαχτει το καθε παιχνιδι. Απο εκει και περα ο καθενας αγοραζει σε οτι τιμες μπορει. Χιλιες φορες να παρει καποιος ενα παιχνιδι στο 20αρικο οπως πηρα εγω το zero dawn days gone γιατι 50αρικο δεν μπορω να δωσω οποτε εκανα υπομονη παρα να το πειρατεψει ακομα και οταν εχει 10 ευρω. Ξανα λεω οτι ολοι το καναμε αλλα αλλο να το κανεις για να πας κοντρα στην καθε εταιρια και αλλο γιατι δεν φτανουν τα χρηματα. Τα τελευταια 2 χρονια εχω δωσει απο 500 ευρω το χρονο σε παιχνιδια και δεν το μετανιωνω λεπτο ακομα και αν δεν προλαβω να τα παιξω ποτε.

Συμφωνώ απόλυτα. Όμως, δεν μπορώ να πιστέψω ότι νέος στην Ελλάδα δεν έχει έστω 20 ευρώ να δώσει να αγοράσει ένα παιχνίδι των 100-200 ωρών. Και ακόμα και να μην έχει (που είναι ψιλοαδύνατο) έχει άπειρα F2P όπως και τρόπους να βγάλει χρήματα να αγοράσει. 

Το να πληρώνεις για παιχνίδια έχει να κάνει με το σεβασμό προς το ίδιο το Gaming και την κουλτούρα του Gamer. Πως να το πω, πληρώνεις για τις αναμνήσεις σου και για τους ανθρώπους που εργάζονται. 

Με την ίδια λογική αν πας σε καφετέρια δεν πρέπει να πληρώσεις καφέ γιατί έτσι γουστάρεις. Δεν πάει έτσι όμως. 

Δεν ξέρω για άλλους αλλά ΠΑΝΤΑ ήμουν κατά πειρατείας. Και ναι κάποτε και εγώ δεν είχα χρήματα πολλά ΟΜΩΣ μου έπαιρνε η μαμά μου το PC Master και το PC Master Gold και το Games και μια χαρά δωρεάν παιχνίδια (πληρωμένα) έβρισκα.

Πάντα υπάρχουν λύσεις. 

Επίσης σαν φόρουμ που σέβεται (πιστεύω) τον εαυτό του ας μπει ένα bot και σε κάθε αναφορά λέξεις crack κλπ να διαγράφει την ανάρτηση. 

Επεξ/σία από insomniac01
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

 

Μα αυτό ακριβώς σου λέω. Οταν μιλάμε για τόσο χαμηλά ποσά , δεν κερδίζουν στην ουσία κάτι, άρα τους είναι αδιάφορο από που θα το πάρεις/παίξεις το παιχνίδι,επίσημο μεταπωλητη,grey market κλειδάδικο,με vpn ή και από τον Θείο.

Για τα περί νοοτροπίας κόσμου και αγορών που αναφέρεις , έχουν αναφερθεί ανάλογα σκηνικά και στο θέμα του epic store με τα δωρεαν παιχνιδια αλλα κυρίως τις εκπτώσεις του.

Ανέκαθεν οι τιμές στις κάρτες ειδικά σε high end για την πλειοψηφία του κόσμου ήταν παράλογες.

Γιαυτό και η πλειοψηφία του κόσμου γύρισε την πλάτη στην nvidia με την αύξηση τιμών στις κάρτες των τελευταίων ετών και ακόμα και το mining να μην είχαμε,οι περισσότεροι πάλι με 1060 θα ήταν,από το να δώσουν 400ευρώ για μια 3060.

Σκέψου ότι πίσω στο 2013, η τότε 780ti ζητούσε 800ευρώ(custom) για να παίζεις σε 1080p ultra,τα διπλάσια χρήματα από όσα ζήταγαν οι τότε κονσόλες. Και δεν είναι μόνο τα χρήματα αυτά αλλά είχες και παιχνίδια που γονάτιζαν την κάρτα βλέπε FC3(ή Crysis κλασσικά). Γιαυτό και από παλιότερα είχε βγει το σλογκαν για τα ultra settings ότι είναι μόνο για να πουλάνε νέες κάρτες και τίποτα άλλο.image.png.08a78ebd12678cb2d7d7d5ff430804e1.png

Μαζι σου απλα αλλο 3000 ευρω παραλογες και αλλο 800 ευρω παραλογες για το τοπ που αν θυμαμαι απο εποχες 8800gtx και ultra ειχε τετοιες τιμες η nvidia αλλα και η amd εβγαζε αναλογες συνηθως 2πλες καρτες και τις βαρουσε στα αυτια μεχρι το 1000αρικο. Οσοι ειναι με 1060 δηλαδη καρτα των 200 ευρω ειναι σε 1080p δεν προκειται να πανε σε παραπανω με αναλογες καρτες 580/1060. Το bench που εβαλες ειναι με MSAA 8X κατι που σημαινει πολλαπλασια αναλυση του 1080p λογικο να γονατισει μια top καρτα για τοτε. Αν βαλουμε msaa 8x  στο RDR 2 γινεται πανικος ακομα και με 3090. Δεν εχουν νοημα τετοιες ρυθμισεις οπως σωστα γραφεις. Ειδικα το MSAA μεχρι 2x και πολυ ειναι παραπανω απλα ριχνει απιστευτα τα FPS χωρις να το βλεπουμε στην εικονα. Αν εβγαινε η 3080/6800xt στο msrp τους πιστεψε με αρκετοι gamers θα τις επερναν ακομα και χωρις mining σαν msrp για τις επιδοσεις τους ειναι λογικες οι τιμες η 3090 με το 10% πανω απο 3080 ειναι απλα niche προιον για το 0.1% των gamers. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη και σαν φοιτητές ένα 20άρικο το έβρισκες από εδώ και από εκεί για games, έστω ένα τον μήνα. Βέβαια υπήρχαν πάντα οι γνωστοί πειρατές που για τσιγάρα και ποτά πάντα είχαν χρήμα αλλά μόνο τι παιχνιδάρα ήταν το Witcher 3 ήξεραν να λένε αλλά να δώσουν ένα 20άρι για τους devs δεν είχαν και καλά. H δική μου εμπειρία από άτομα που πειρατέβουν είναι ότι μια χαρά λεφτά έχουν (άλλωστε σιγά πόσο ακριβά είναι τα games) αλλά το κάνουν επειδή είναι εύκολο. Αν μπορούσες να μπεις σε ένα site και να κάνεις download ρούχα, φαγητά ή οτιδήποτε άλλο θα το έκαναν. Βέβαια αν τους πεις κλέφτες παρεξηγούνται, λες και κλοπή συντελείται μόνο σε φυσικά προϊόντα.

off topic mode off από 'μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, insomniac01 είπε

Συμφωνώ απόλυτα. Όμως, δεν μπορώ να πιστέψω ότι νέος στην Ελλάδα δεν έχει έστω 20 ευρώ να δώσει να αγοράσει ένα παιχνίδι των 100-200 ωρών. Και ακόμα και να μην έχει (που είναι ψιλοαδύνατο) έχει άπειρα F2P όπως και τρόπους να βγάλει χρήματα να αγοράσει. 

Το να πληρώνεις για παιχνίδια έχει να κάνει με το σεβασμό προς το ίδιο το Gaming και την κουλτούρα του Gamer. Πως να το πω, πληρώνεις για τις αναμνήσεις σου και για τους ανθρώπους που εργάζονται. 

Με την ίδια λογική αν πας σε καφετέρια δεν πρέπει να πληρώσεις καφέ γιατί έτσι γουστάρεις. Δεν πάει έτσι όμως. 

Δεν ξέρω για άλλους αλλά ΠΑΝΤΑ ήμουν κατά πειρατείας. Και ναι κάποτε και εγώ δεν είχα χρήματα πολλά ΟΜΩΣ μου έπαιρνε η μαμά μου το PC Master και το PC Master Gold και το Games και μια χαρά δωρεάν παιχνίδια (πληρωμένα) έβρισκα.

Πάντα υπάρχουν λύσεις. 

Επίσης σαν φόρουμ που σέβεται (πιστεύω) τον εαυτό του ας μπει ένα bot και σε κάθε αναφορά λέξεις crack κλπ να διαγράφει την ανάρτηση. 

Mαζι σου σε ολα ο νεος προτιμαει να δωσει 100 ευρω να παρει το τσιγαρακι του να πιει το καφεδακι του τα οποια θα του προσφερουν λιγα λεπτα ευχαριστησης απο το να δωσει 10-20 ευρω να παρει κατι που θα του προσφερει πολλαπλασιες ωρες. Μικρος και εμενα μου επερναν snes n64 οι κασετες τους ειχαν απο 30 χιλιαδες δραχμες η μια και μετα με τα pc world ακομα εχω καμια 50αρια τευχη σε κουτια με ενα σωρο παιχνιδια demo και μη. Η πειρατεια ηρθε με το internet το 2007 στο μερος που ειμαι και γενικα στην Ελλαδα αλλα απο οσο θυμαμαι παιζαμε παιχνιδια που δεν μπορουσαμε να βρουμε αυθεντικα η αρκετα τα περναμε απο καταστηματα που τα εγραφαν σε cd. Την καταλαβαινω την πειρατεια οταν ειναι απο αναγκη δεν την καταλαβαινω οταν υπαρχουν λεφτα αλλα ο αλλος προτιμαει να πειρατεψει γιατι ετσι γιατι ειναι τσαμπα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλή χρονιά -- σε PC Gaming και σαφώς γενικότερα.

Παρακαλώ τα μηνύματα να είναι εντός θέματος, και όσο γίνεται μακριά από:

- PC vs Console wars
- Συζήτηση περι πειρατείας
- Crypto mining 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη για το Chernobylite; Βλέπω έχει καλές κριτικές. Σαν το Μetro είναι; Τι φάση; Έχει και μεταφυσικά μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Γνώμη για το Chernobylite; Βλέπω έχει καλές κριτικές. Σαν το Μetro είναι; Τι φάση; Έχει και μεταφυσικά μέσα;

Δεν λέει, καλύτερα παίξε ξανά το Metro. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...