Προς το περιεχόμενο

Τον Μάϊο η Microsoft σταματάει την υποστήριξη των Windows 8.1 αν δεν έχει περαστεί η προβληματική αναβάθμιση 8.1 Update


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειναι ολοι γκουρου της τεχνολογιας!

Ξερεις ποσο μπελαλιτικη ειναι η διαδικασια που προτινεις???

Ξέρω πολύ καλά, αλλά και το να φορτώσεις τα προγράμματα τα οποία δεν θα δουλεύουν μετά το update είναι εξήσου μπελαλίδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέρω πολύ καλά, αλλά και το να φορτώσεις τα προγράμματα τα οποία δεν θα δουλεύουν μετά το update είναι εξήσου μπελαλίδικο.

Γι'αυτο κανεις το clean install/reset πριν να περασεις τα 8.1 απο το store, για να μην υπαρχουν αλλα προγραμματα εκτος απο τα default!

Ουσιαστικα ετσι εχεις καθαρα τα windows 8.1 εστω και αν κανεις upgrate διαδικασια!

Και αν φτιάξεις και ενα backup iso,ακριβως μετα που θα περασεις τα 8.1(δλδ οταν θα ειναι καθαρα) θα μπορεις να χρησιμοποιεις το iso αυτο,για τις επιλογες του refresh&reset,αντι του recovery partition!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ θεωρούμε δεδομένο ότι χρειάζεται reset, refresh μέχρι και format αλλά δεν βλέπω να δοκιμάσατε:

 

sfc /scannow ή καλύτερα

Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth  (πηγή)

 

Ελεος με τα format στο σωτήριο έτος 2014... <_<

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτο κανεις το clean install/reset πριν να περασεις τα 8.1 απο το store, για να μην υπαρχουν αλλα προγραμματα εκτος απο τα default!

Ουσιαστικα ετσι εχεις καθαρα τα windows 8.1 εστω και αν κανεις upgrate διαδικασια!

Και αν φτιάξεις και ενα backup iso,ακριβως μετα που θα περασεις τα 8.1(δλδ οταν θα ειναι καθαρα) θα μπορεις να χρησιμοποιεις το iso αυτο,για τις επιλογες του refresh&reset,αντι του recovery partition!

Ναι αλλά αυτό είναι μεγαλύτερη διαδικασία από το να περάσεις καθαρή εγκατάσταση 8.1 :P Άμα το κάνεις αυτό έχεις το ίδιο πρόβλημα γιατί πάλι έχεις να περάσεις όλα τα προγράμματα από την αρχή. Το να περάσεις Windows, ακόμα και απο την αρχή, είναι 15 λεπτά δουλειά, τα υπόλοιπα είναι το θέμα. Αυτό το κάνεις μόνο στην περίπτωση που έχεις αυθεντικά 8 και δεν θες να αγοράσεις/κατεβάσεις 8.1.

 

 

Εν τω μεταξύ θεωρούμε δεδομένο ότι χρειάζεται reset, refresh μέχρι και format αλλά δεν βλέπω να δοκιμάσατε:

 

sfc /scannow ή καλύτερα

Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth  (πηγή)

 

Ελεος με τα format στο σωτήριο έτος 2014... <_<

Τίποτα δεν αντικαθιστά ένα καλό delete του δίσκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλον είμαι απο τους λίγους που αναβαθμισαν χωρίς πρόβλημα (είχα τεράστιο πρόβλημα απο τα 8 σε 8.1παρολο που τα έχω αγορασμενα) κρίμα πρεπει να προσέχει της αναβάθμισης.Απαράδεκτη η τακτική αυτή παντός ας έβγαζε σωστη αναβάθμιση να την περνούσαν όλοι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ δεν συνάντησα κανένα απολύτως πρόβλημα σε κανένα από τα 9 devices που το έβαλα: 5 PCs (πολλαπλά HW configs) και 4 Tablet (Τα 3 WindowsRT).

 

Κάποιοι μάλλον χρειάζονται βοήθεια. Παίδες με χαρά να βοηθήσουμε αλλά ειλικρινά νομίζω ότι οι όλοι τρόποι επίλυσης αναφέρονται παραπάνω.

 

Πάντως προτείνω στον αρθρογράφο να βελτιώσει το τίτλο του άρθρου γιατί φαίνεται τόσο τραγικό όσο trailer είδησης του Ευαγγελάτου....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά αυτό είναι μεγαλύτερη διαδικασία από το να περάσεις καθαρή εγκατάσταση 8.1 :P Άμα το κάνεις αυτό έχεις το ίδιο πρόβλημα γιατί πάλι έχεις να περάσεις όλα τα προγράμματα από την αρχή. Το να περάσεις Windows, ακόμα και απο την αρχή, είναι 15 λεπτά δουλειά, τα υπόλοιπα είναι το θέμα. Αυτό το κάνεις μόνο στην περίπτωση που έχεις αυθεντικά 8 και δεν θες να αγοράσεις/κατεβάσεις 8.1.

 

 

Τίποτα δεν αντικαθιστά ένα καλό delete του δίσκου.

Ποια ειναι η διαδικασια να περασεις clean install τα windows 8.1?

 

Και ο μονος τροπος για να μην ξαναπερασει τα προγραμματα σου απο την αρχη και να μη χασεις τα δεδομενα τους, ειναι το upgrade και τα 1-2 exe προγραμματα  που δεν υποστηριζονται,απλα δε στα περνα (αφου σε εχει προειδοποιησει οτι δε θα τα περασει)και τα περνας εσυ μετα manual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι κανένας ασκός του αιόλου δεν ανοιξε... :P

Προσωπική γνώμη, διαπίστωση ειναι και πιστεψε με εχω δοκιμάσει όλα τα λειτουργικά από τα Win95 έως και τα 8.1-update και τα περισσότερα σε pre-release version. Τα 8.1 ειναι η απόλυτη αποτυχία της δεκαετίας (πακετάκι με τα Office 365)...

Όπα όπα. Και από τα (S)Vista? Αυτό δεν παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπα όπα. Και από τα (S)Vista? Αυτό δεν παίζει

Mη δινεις σημασια,μονο λογια αλλα επιχειρήματα ΜΗΔΕΝ!!!

 

Εχουμε πει επανειλημμένες φορες οτι τα windows 8/8.1 ειναι το καλυτερο λογισμικο που εχει βγαλει μεχρι σημερα η MS,αν καποιοι δεν μπορουν να το χωνεψουν,ειναι προβλημα τους!!! 

Αν θελουμε να συζητουμε ΣΟΒΑΡΑ,τοτε ΜΟΝΟ με επιχειρηματα:

τα windows 8/8.1:

1.Ειναι πιο ελαφρια απο τα 7!

2.Εναι πιο γρηγορα απο τα 7!

3.Ειναι το ιδιο σταθερα με τα 7!

4.Καλυτερη διαχειρηση του hardware και των πορων και ΚΥΡΙΩΣ στο θεμα μπαταριας απο τα 7 !!!

5.Εχει περισσοτερα by default features και εργαλεια απο τα 7(στο desktop ui) !

6.Εχει ενα εξτρα UI(modern/metro ui) που λειτουργει σαν ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ MEDIA CENTER με πανω απο 200 000(προς το παρον) εφαρμογες και με προσβαση σε ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ/ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ/ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΟ για την MOBILE ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ(λογο της ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ αναπτυξης και προοθησης των smartphones/tablets) και ισως να μην περασουν ΠΟΤΕ στην desktop!!!

7.Mεγαλυτερες δυνατοτητες συγχρονισμου και backup που θα γινουν ακομη μεγαλυτερες στο μελλον και θα στηριζουνται κυριως στις δυνατοτητες που προσφερει το modern(metro) ui!

 

Αυτα ειναι μονο τα βασικα,υπαρχουν και αλλα,οσο ψαχνεσαι στα windows 8/8.1!!!

Επεξ/σία από ektor7
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ έκτωρα συμφωνώ σε όλα πλην ενός...

Δεν είναι πιο σταθερά.

Τα 7άρια έχουν πολυετή δοκιμασία στην πλάτη τους και έχουν στρώσει πλέον πένα.

Σιγά σιγά θα στρώσουν και τα 8, δε λέω, αλλά σήμερα δεν είναι πιο σταθερα.

 

Απόδειξη: Το άρθρο που μιλάει για προβληματικό update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ έκτωρα συμφωνώ σε όλα πλην ενός...

Δεν είναι πιο σταθερά.

Τα 7άρια έχουν πολυετή δοκιμασία στην πλάτη τους και έχουν στρώσει πλέον πένα.

Σιγά σιγά θα στρώσουν και τα 8, δε λέω, αλλά σήμερα δεν είναι πιο σταθερα.

 

Απόδειξη: Το άρθρο που μιλάει για προβληματικό update.

Ποσα προβληματα εχουν κατα καιρους δημιουργησει καποια update, των 7???

Εδω υπηρξαν ενα καρο θεματα που δεν μπορουσαν να περασουν οι χρηστες το sp και ψαχνομασταν να δουμε πως να το κατεβασουμε και να το περασουμε manual,αλλα τοτε KAI ΣΩΣΤΑ, δε τα ριχναμε στο λογισμικο(windows 7)!

 

Δεν μπορουμε να κατηγορουμε ενα ολοκληρο λογισμικο,γιατι βγηκε απλα ενα ΚΑΚΟ update!!!

Αν θα κραξουμε να κραξουμε την MS για το ΚΑΚΟ update που εβγαλε και οχι τα windows 8/8.1!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυχραιμία. Δεν είναι μόνο το update. Δεκάδες περιπτώσεις έχουν σκάσει ΄μόνο σε κανα 2 thread του Insomnia να δεις με προβληματα κάθε είδους.

Εχω καταλήξει ότι για λίγο παλαιότερο hardware τα 7αρια συνεργάζονται καλύτερα και με λιγότερα προβλήματα.

 

Αλλά στο ξαναλέω για να μη φωνάζεις.

Συμφωνώ ότι τα 8 είναι καλύτερα, γρηγορότερα και για μένα πιο όμορφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυχραιμία. Δεν είναι μόνο το update. Δεκάδες περιπτώσεις έχουν σκάσει ΄μόνο σε κανα 2 thread του Insomnia να δεις με προβληματα κάθε είδους.

Εχω καταλήξει ότι για λίγο παλαιότερο hardware τα 7αρια συνεργάζονται καλύτερα και με λιγότερα προβλήματα.

 

Αλλά στο ξαναλέω για να μη φωνάζεις.

Συμφωνώ ότι τα 8 είναι καλύτερα, γρηγορότερα και για μένα πιο όμορφα.

Δε συνεργαζονται καλυτερα!

Το λαπτοπ της μανας μου ειναι 7χρονων με drivers των vista(εκτος της gpu που ειναι των 7) και το qosmio x505 που ειναι 5χρονων με drivers των 7 (εκτος της gpu&tοuchpad) και τα δυο δουλευουν εδω και 2 χρονια με windows 8/8.1 μπορω να πω σχετικα καλυτερα απ'οτι οταν ηταν με τα 7!Και τα 2χρονια δεν ειναι μικρο χρονικο διαστημα για να δεις την σταθεροτητα του λογισμικου!

Kανενα απο τα δυο δεν εχει γινει φορματ(απο 8 σε 8.1 εγινε upgrade και στα 2) σ'αυτα τα δυο χρονια και ιδιως το qosmio κανει πολυ συστηματικη και απαιτητικη χρηση!!!

 

Ναι καποιοι αντιμετωπιζουν θεματα,οπως αντιμετοπιζουν σχεδων τα ιδια θεματα και καποιοι με τα 7αρια!!!

Ψαξε τα θεματα/προβληματα που λες,οτι αντιμετοπιζουν χρηστες των windows 8,να δεις οτι θα σου βρω ΤΑ ΙΔΙΑ σε θεματα που αφορουν τα windows 7 και με μεγαλυτερη ποσοτητα οσο αφορα τις αναφορες για το συγκεκριμενο θεμα/προβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μπορει να με βοηθησει καποιος γιατι δε καταλαβα καλα. μου βγαζει να κανω μια αναβαθμιση KB2919355 την κανω η οχι? ειμαι σε windows 8.1 pro with media center.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...