Προς το περιεχόμενο

Τον Μάϊο η Microsoft σταματάει την υποστήριξη των Windows 8.1 αν δεν έχει περαστεί η προβληματική αναβάθμιση 8.1 Update


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα έχετε μπερδέψει τα πράγματα μερικοί..Τα 8.1 είναι μια free αναβάθμιση των 8, όσοι έχουν ήδη εγκατεστημένα τα 8, μπορούν να πάνε στο store και να κάνουν την free αναβάθμιση σε 8.1.Αλλιώς εναλλακτικά υπάρχουν ISOs 8.1 όπου μπορεί κάποιος να εγκαταστήσει τα 8.1 κατευθείαν, εφόσον δεν έχει ήδη τα 8.Και φυσικά υπάρχουν ISOs 8.1 with Spring Update 2014 που είναι όλα σε ένα(Ότι έχει βγει μέχρι τώρα).

 

Και όχι, από την στιγμή που θα περάσεις το OS και απλά θα βάλεις τους drivers του hardware σου χωρίς να πειράξεις κάτι άλλο, δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου λες δηλαδή ότι επειδή έχω εγκατεστημένα τα 8 δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση των 8.1; αυτό ακούγεται αν μη τι άλλο τραγικό. Αν έχει κάνει τέτοια πατάτα η Μ$ είναι πολύ βλάκες. Θα το δοκιμάσω όταν τελειώσω τη διπλοματική μου που θέλω να περάσω 8.1.

Γι'αυτο σου λεω οτι αν δε τα ξερεις θα πελαγωσεις και θα ψαχνεσαι!

 

Πρεπει πριν να ξεκινησεις την διαδικασια να βαλεις προγραμμα που θα σου δειξει το κωδικο των windows 8,απο το bios,γιατι δεν ειναι γραμμενος πουθενα και μετα να βρεις το general key για να σε αφησει να προχωρισεις την διαδικασια του install και μετα οταν μπεις στα windows 8.1 να αντικαταστησεις το general key νε το κλειδι που ειχες στα 8,για να ενεργοποιηθουν τα windows.Και πολλες φορες δεν ενεργοποιουνται και τρεχεις να επαναφερεις το συστημα απο την αρχη!

 

Γι'αυτο η πιο safe λυση ειναι απο το store και αν θες clean install να το κανεις πριν κανεις το upgrade σε 8.1!

 

Ναι εχει κανει πατατα σ'αυτο το θεμα και πρεπει να βρει τροπο να αναγνωριζει το αρχικο κλειδι και σε clean install αλλης εκδοσης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ ειπες να ΜΗΝ κανουν upgrade απο τα 8 σε 8.1,αλλα να κανουν απευθειας clean install τα 8.1!Και σου λεω οταν πας να κανεις clean install τα 8.1 σε uefi συστημα με προεγκατεστημενα τα 8 δε σε αφηνει να προχωρισεις αν δε βαλεις καποιο κωδικο!!!Δεν δεχεται των κωδικο των 8 που ειναι φυλαγμενος στο bios!

Δεν δεχεται το κωδικο των 8 που εχεις και δεν σ'αφηνει να συνεχισεις την διαδικασια του install!Χρειαζεσαι ενα universall code ειδικα γι'αυτο το σκοπο, για να σε αφησει να κανεις το install και οταν τελιωσεις το install των 8.1 τοτε θα κανεις την ενεργοποιησει των windows με το κωδικο των windows 8(αφου τον βρεις πρωτα)!

φιλε μου το αυθεντικο κλειδι για τα 8 το εχω.το κλειδι αυτο μου λες οτι δε θα δουλεψει σε iso των 8.1? επισης εκανα backup με acronis πριν κανω το update που σου ειπα και τελικα το εκανε δεν ειδα κανενα σφαλμα οποτε να υποθεσω ολα καλα? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Windows 8/8.1 θες άλλο κλειδί για εγκατάσταση και άλλο κλειδί για ενεργοποίηση.Έτσι το έκαναν και δεν θα αλλάξει.

Αν αγορασεις retail τα 8.1 ή upgrade εκδοση απο vista/7 σε 8.1, δε χρειαζεσαι αλλο κλειδι για να κανεις εγκατασταση!

Ουσιαστικα το θεμα υφίσταται μονο στην περιπτωση των προεγκατεστημενων windows8/8.1 και στην περιπτωση που εχεις κλειδι των windows 8 και θες να κανεις clean install τα 8.1!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου το αυθεντικο κλειδι για τα 8 το εχω.το κλειδι αυτο μου λες οτι δε θα δουλεψει σε iso των 8.1? επισης εκανα backup με acronis πριν κανω το update που σου ειπα και τελικα το εκανε δεν ειδα κανενα σφαλμα οποτε να υποθεσω ολα καλα? ευχαριστω

Οχι δε θα δουλεψει για την εγκατασταση,αλλα θα δουλεψει για την ενεργοποιηση των 8.1.

 

Θελω να πιστευω οτι ειναι ολα οκ,γιατι και εγω την περασα μια χαρα και προς το παρον ειναι ολα καλα!

Και δε χρειαζοταν backup γιατι υπαρχει και το restore point και η επιλογη να την απεγκαταστησης!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δε θα δουλεψει για την εγκατασταση,αλλα θα δουλεψει για την ενεργοποιηση των 8.1.

 

Θελω να πιστευω οτι ειναι ολα οκ,γιατι και εγω την περασα μια χαρα και προς το παρον ειναι ολα καλα!

Και δε χρειαζοταν backup γιατι υπαρχει και το restore point και η επιλογη να την απεγκαταστησης!

το system restore το εχω κλειστο.ειδικα σε ssd.αρα απο εδω και περα παιρνουμε κανονικα updates? btw τα updates τα κοιταω απο τη καρτελα system και οχι απο το store.

mega καραγκιοζιλικι καποιος που εχει αγορασει αυθεντικα 8 να μην μπορει να βαλει το κλειδι σε install 8.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το system restore το εχω κλειστο.ειδικα σε ssd.αρα απο εδω και περα παιρνουμε κανονικα updates? btw τα updates τα κοιταω απο τη καρτελα system και οχι απο το store.

mega καραγκιοζιλικι καποιος που εχει αγορασει αυθεντικα 8 να μην μπορει να βαλει το κλειδι σε install 8.1

Λογικα τωρα που το περασες δε θα εχεις θεμα!

Επισεις ολα τα updates τα κοιτας απο το control panel και οχι απο το store.Στο store κοιτας μονο για updates των metro εφαρμογων!

 

Για απεγκατασταση καποιου update:

 

post-192952-0-53935700-1397746189_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να σβήσεις οποιοδήποτε update, εκτός και αν το ISO που θα εγκαταστήσεις(Για παράδειγμα το ISO της M$ με το Update 1 ενσωματωμένο) γιατί έχουν το έχουν κάνει optimize(Reset Base).Και είναι καλό να το τρέχουμε αυτό το command για να σβήνουμε όλα τα κατάλοιπα που δεν χρειάζονται.

 

Dism /Online /Cleanup /Startcomponentcleanup /Resetbase
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα όλα τα διαθέσιμα updates και το μόνο που έβγαλε ήταν στο ένα μεγάλο update ότι ήθελε restart.

 

Το μόνο που έχω ως ένδειξη στο version είναι ότι έχω 8.1 pro με media center (το έχω αγοράσει).

 

Και στο winver , και στο msinfo32 και στο win+break (thisPC-->right click-->properties).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...