Προς το περιεχόμενο

Τον Μάϊο η Microsoft σταματάει την υποστήριξη των Windows 8.1 αν δεν έχει περαστεί η προβληματική αναβάθμιση 8.1 Update


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια μπορει να με βοηθησει καποιος γιατι δε καταλαβα καλα. μου βγαζει να κανω μια αναβαθμιση KB2919355 την κανω η οχι? ειμαι σε windows 8.1 pro with media center.

Αυτη ειναι η αναβαθμηση που συζηταμε,το update 1!

Τωρα αν θα την κανεις ή οχι εξαρταται απο σενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτη ειναι η αναβαθμηση που συζηταμε,το update 1!

Τωρα αν θα την κανεις ή οχι εξαρταται απο σενα!

εγω που εχω 8 αυθεντικα υπαρχει τροπος να παρω το iso 8.1 απο την micosoft? εχεις ιδεα? επισης αν δεν κανω το update που ειπα τι επιπτωσεις υπαρχουν? οτι δε θα ξαναπαρω update? καταλαβα καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που εχω 8 αυθεντικα υπαρχει τροπος να παρω το iso 8.1 απο την micosoft? εχεις ιδεα? επισης αν δεν κανω το update που ειπα τι επιπτωσεις υπαρχουν? οτι δε θα ξαναπαρω update? καταλαβα καλα?

Μπες στο store του λογισμικου και κατεβασε το upgrade!

Για clean install θες το iso της εκδοσης(32bit ή 64bit,pro ή κανονικη) που εχεις,τον universal code που θα σου ζητησει κατα την διαρκεια του clean install και τον κωδικο των windows 8,για να τα ενεργοποιησεις μετα την εγκατασταση των 8.1!

 

Για τι επιπτωσεις θα εχεις αν δε βαλεις την αναβαθμηση που συζηταμε,ουτε η ms δε ξερει ποιες θα ειναι!!!Οπως αναφερει στο αρθρο αν εχει 8.1 και δεν κανεις την αναβαθμηση,λεει οτι δε θα περνεις αλλες αναβαθμησεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ειναι η διαδικασια να περασεις clean install τα windows 8.1?

Είναι πολύ απλό:

 

1)Βάζεις το DvD των 8.1

2)Κάνεις boot από DvD (που για ένα απλό PC θα πει πατάς ένα κουμπί όταν σου πει πάτα κουμπί για να κάνεις boot από CD)

3)Διαλέγεις γλώσσα κλπ

4)Επιλέγεις το δίσκο που γράφει Windows πάνω και πατάς Delete από κάτω

5)Πατάς next και περιμένεις περίπου 15 λεπτά (σε σύστημα 2010+).

6)????

7)Profit.

 

Edit: Ορίστε και οι οδηγίες της ίδιας της Μ$.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ απλό:

 

1)Βάζεις το DvD των 8.1

2)Κάνεις boot από DvD (που για ένα απλό PC θα πει πατάς ένα κουμπί όταν σου πει πάτα κουμπί για να κάνεις boot από CD)

3)Διαλέγεις γλώσσα κλπ

4)Επιλέγεις το δίσκο που γράφει Windows πάνω και πατάς Delete από κάτω

5)Πατάς next και περιμένεις περίπου 15 λεπτά (σε σύστημα 2010+).

6)????

7)Profit.

Σε uefi μηχανήματα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να σκεφτεις οτι την απαντηση την εχω δωσει πιο πανω! :P

Κοίτα, uefi μηχάνημα έχω, έτσι έκανα εγκατάσταση τα 8. Στον πατέρα μου φτιάξαμε καινούργιο μηχάνημα, επίσης uefi, πάλι έτσι κάναμε εγκατάσταση τα 8.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, uefi μηχάνημα έχω, έτσι έκανα εγκατάσταση τα 8. Στον πατέρα μου φτιάξαμε καινούργιο μηχάνημα, επίσης uefi, πάλι έτσι κάναμε εγκατάσταση τα 8.1.

Ποιο κωδικο εβαλες για ξεκινησει η διαδικασια του install?

Γιατι στον πατερα σου εβαλες τον κωδικο του 8.1 και στο δικο σου αναγνωρισε τον κωδικο των 8 για clean install σε 8.

Αν εχεις προεγκατεστημενο windows8 συστημα κατα την εγκατασταση των 8.1 ΔΕΝ αναγνωριζει και ΔΕΝ δεχεται τον κωδικο των 8 και ΔΕΝ μπορεις να ξεκινησεις την διαδικασία του install!

 

Γιατι μιλαμε για upgrade και οχι απλα clean install του λογισμικου που ηδη εχουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περαν του update που εμενα εγκατασταθηκε σε 2 η/υ (1 σταθερο 1 λαπτοπ) , ολα πηγαν καλα χωεις κανενα προβλημα. Αλλα να λεμε και τουστραβου το δικιο, ναι μεν προφανως και εχει θεμα το update αφου εχει τοσες αναφορες , αλλα συγχρονως μην ξεχναμε οτι ενα μεγαλο ποσοστο κατεβασει κοπιες απο τον θειο και μετα ζηταει και τα ρεστα....δεν ειναι λιγο ακυρο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περαν του update που εμενα εγκατασταθηκε σε 2 η/υ (1 σταθερο 1 λαπτοπ) , ολα πηγαν καλα χωεις κανενα προβλημα. Αλλα να λεμε και τουστραβου το δικιο, ναι μεν προφανως και εχει θεμα το update αφου εχει τοσες αναφορες , αλλα συγχρονως μην ξεχναμε οτι ενα μεγαλο ποσοστο κατεβασει κοπιες απο τον θειο και μετα ζηταει και τα ρεστα....δεν ειναι λιγο ακυρο??

Το προβλημα εμφανιζεται σε αρκετα ΚΑΝΟΝΙΚΑ και οχι του θειου!Γι'αυτο ολο το σουσουρο!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο κωδικο εβαλες για ξεκινησει η διαδικασια του install?

Γιατι στον πατερα σου εβαλες τον κωδικο του 8.1 και στο δικο σου αναγνωρισε τον κωδικο των 8 για clean install σε 8.

Αν εχεις προεγκατεστημενο windows8 συστημα κατα την εγκατασταση των 8.1 ΔΕΝ αναγνωριζει και ΔΕΝ δεχεται τον κωδικο των 8 και ΔΕΝ μπορεις να ξεκινησεις την διαδικασία του install!

 

Γιατι μιλαμε για upgrade και οχι απλα clean install του λογισμικου που ηδη εχουμε!

Εγώ μιλάω για clean install καινούργιου λειτουργικού, δεν μιλάω για upgrade. Η πρόταση που έδωσα είναι clean install των 8.1, όχι upgrade. Το πρόβλημά σου πιο είναι; ότι δεν έχεις αυθεντικά 8.1 και έχεις αυθεντικά 8; οκ, είπα στην προηγούμενη απάντηση ότι είναι η μοναδική περίπτωση στην οποία αξίζει να κάνεις upgrade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στο store του λογισμικου και κατεβασε το upgrade!

Για clean install θες το iso της εκδοσης(32bit ή 64bit,pro ή κανονικη) που εχεις,τον universal code που θα σου ζητησει κατα την διαρκεια του clean install και τον κωδικο των windows 8,για να τα ενεργοποιησεις μετα την εγκατασταση των 8.1!

 

Για τι επιπτωσεις θα εχεις αν δε βαλεις την αναβαθμηση που συζηταμε,ουτε η ms δε ξερει ποιες θα ειναι!!!Οπως αναφερει στο αρθρο αν εχει 8.1 και δεν κανεις την αναβαθμηση,λεει οτι δε θα περνεις αλλες αναβαθμησεις!

με μπερδεψες λιγο.μπορω να κατεβασψ δηλαδη το iso 8.1 και να βαλω το γνησιο κλειδι μου απο τα 8? σε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μιλάω για clean install καινούργιου λειτουργικού, δεν μιλάω για upgrade. Η πρόταση που έδωσα είναι clean install των 8.1, όχι upgrade. Το πρόβλημά σου πιο είναι; ότι δεν έχεις αυθεντικά 8.1 και έχεις αυθεντικά 8; οκ, είπα στην προηγούμενη απάντηση ότι είναι η μοναδική περίπτωση στην οποία αξίζει να κάνεις upgrade.

Εσυ ειπες να ΜΗΝ κανουν upgrade απο τα 8 σε 8.1,αλλα να κανουν απευθειας clean install τα 8.1!Και σου λεω οταν πας να κανεις clean install τα 8.1 σε uefi συστημα με προεγκατεστημενα τα 8 δε σε αφηνει να προχωρισεις αν δε βαλεις καποιο κωδικο!!!Δεν δεχεται των κωδικο των 8 που ειναι φυλαγμενος στο bios!

με μπερδεψες λιγο.μπορω να κατεβασψ δηλαδη το iso 8.1 και να βαλω το γνησιο κλειδι μου απο τα 8? σε ευχαριστω

Δεν δεχεται το κωδικο των 8 που εχεις και δεν σ'αφηνει να συνεχισεις την διαδικασια του install!Χρειαζεσαι ενα universall code ειδικα γι'αυτο το σκοπο, για να σε αφησει να κανεις το install και οταν τελιωσεις το install των 8.1 τοτε θα κανεις την ενεργοποιησει των windows με το κωδικο των windows 8(αφου τον βρεις πρωτα)!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου λες δηλαδή ότι επειδή έχω εγκατεστημένα τα 8 δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση των 8.1; αυτό ακούγεται αν μη τι άλλο τραγικό. Αν έχει κάνει τέτοια πατάτα η Μ$ είναι πολύ βλάκες. Θα το δοκιμάσω όταν τελειώσω τη διπλοματική μου που θέλω να περάσω 8.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...