Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμη η δοκιμαστική έκδοση των Windows Phone 8.1 για developers και όχι μόνο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

και ποια ειναι final? KAMIA, αφου καθε τοσο εχουμε αναβαθμισεις....

 

Δεν θα λεγόταν developer preview τότε, αλλά rtm στην χειρότερη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό και χωρίς κολλήματα το preview και το swipe μετράει πολύ στα αγγλικά ... Μακάρι να το δούμε και στα ελληνικά σύντομα ... Μου αρέσει και η προσθήκη με την μια στήλη ακόμα tiles ...! Και οι εφαρμογές στην SD πολύ καλό ! Nokia Lumia 820 ...

Είναι θέμα χρόνου μέχρι  να έρθει στα ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ποια ειναι final? KAMIA, αφου καθε τοσο εχουμε αναβαθμισεις....

H final όπως λες θα έρθει τον Ιούνιο και για όσους ένουν Nokia lumia θα έρθει και το cyan update από τη Nokia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα την αναβάθμιση χθες και δουλεύει τέλεια!!! όλες οι καινούργιες εφαρμογές και προσθήκες είναι πάρα πολύ καλές. Σχεδόν τίποτα δεν λείπει τώρα! (έχω samsung ativ s), τρέμε android!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Internet Explorer 11

• Θυμάται και αποθηκεύει passwords από sites

 

ΧΑΑΧΑΧ τι φάση ρε παιδιά;

Επρεπε να φθασουμε στα μεσα του 2014 για να εχουν βασικες λειτουργιες τα windows phone, οπως:

 

Internet Explorer 11

• Συγκρατεί passwords από sites (πραγματικα ,εδω γελαμε)

• Υποστηρίζεται YouTube Player με υποστήριξη HTML5 video

• Συγχρονίζεται με τον IE11 των Windows 8.1 Update(επιτελους συγχρονισμος)

 

 

Enterprise

• Υποστήριξη VPN(no comment για το ποσο αργησε)

 

Calendar

• Υποστήριξη Google calendar (επιτελους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά στο θέμα με τη μπαταρία απλά πηγαίντε στο battery saver και απενεργοποιήστε τις εφαρμογές να μην τρέχουν στο background. Στα wp8 το ίδιο θέμα υπήρχε απλά μόλις μπήκαν τα 8.1 από προεπιλογή τρέχουν πολλά apps στο παρασκήνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβαλα και εγώ χθες την έκδοση 8.1 στο nokia lumia 920.δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος και θα αναλύσω ποια πράγματα δεν μου αρέσουν.πιο πολύ με ενοχλεί όμως που πείραξαν πράγματα που δεν είχαν κανένα νόημα να ασχοληθούν μαζί τους και έπρεπε να τα αφήσουν όπως ήταν.
αρχικά η πρώτη παρατήρηση μετά το update ήταν ότι η πάνω μπάρα είναι πλέον μόνιμη.to χρώμα βαθή μπλε/cobalt που χρησιμοποιούσα ήταν πιο ανοιχτό και ξεβαμμένο.τραγικό είναι που πείραξαν τον διαθέσιμο χώρο της αρχικής οθόνης.αν παρατηρήσατε είναι πιο μικρός και υπάρχουν περισσότερα μαύρα κενά δεξιά και αριστερά.επειδή προφανώς δεν μου άρεσε αυτή η εμφάνιση το άλλαξα σε περισσότερα tiles και έβαλα backround.

συνεχίζοντας δεν μου αρέσει καθόλου όπως λειτουργεί με τις καρτέλες ο internet explorer.η χρήση που του έκανα ας πούμε ήταν η εξής.έμπαινα insomnia για παραγειγμα άνοιγα σε νέα καρτέλα αυτό που ήθελα και αμέσως πατούσα back για να επιστρέψω εκεί που ήμουν.συνέχιζα άνοιγα ότι άλλο ήθελα και μετά διάβαζα τις καρτέλες με την ησυχία μου.πλέον η microsoft έχει άλλη γνώμη για αυτόν τον τρόπο λειτουργίας και κατεργησε το back button.αν το πατήσεις απλά διαγραφει την καρτέλα που βρίσκεσαι.τώρα πλέον πρέπει να ανοίξεις την καρτέλα και αφού σε βάλει αυτόματα στην καρτέλα που άνοιξες, να πατήσεις το εικονίδιο με τις καρτέλες και να διαλέξεις την προηγουμενη που ήσουν.επίσης πρέπει να το 'μελετήσεις' και λιγάκι γιατί οι καρτέλες δεν είναι στατικές και αλλάζουν θέση ανάλογα με το ποια βλέπεις!τουλάχιστον ας έβαζε να άνοιγες την καρτέλα στο backround όπως ο uc browser η να λειτουργούσε με το back button όπως ήταν!

τα hubs στην ουσία τα έκοψε όπως τα ξέραμε.όλα τα παιχνίδια είναι στη λίστα με τις εφαρμογές και στο game hub!το νέο music hub για μένα είναι άθλιο.κολλήματα και αργό.to picture hub είναι πολύ άσχημο.δεν δείχνει πλέον backround παρα μονο μια μαυρίλα!για την ενσωμάτωση facebook κλπ που κράζει ο κόσμος στο internet δεν θα αναφερθώ γιατί ποτε δεν την χρησιμοποίησα αλλα είναι μείον απ ότι βλέπω γενικά.
 
πείραξαν ακόμα και τον τρόπο που απαντάς στις κλήσεις!ω ναι.....πλέον δεν χρειάζεται να κανεις swipe up και να απαντήσεις.τώρα με την νέα αυτή επαναστατική μέθοδο το τηλέφωνο ξεκλειδώνει αυτόματα και πατάς αμέσως να απαντήσεις.περιττό να αναφέρω ότι στο μέλλον θα απαντάω η θα κλείνω κάποιες κλήσεις χωρίς να το θέλω.θα πρέπει να σκέφτομαι πως να πιάνω το κινητό στην τσέπη μου!
 
το battery sense είναι άχρηστος.σου δείχνει την πρόσφατη χρήση μπαταρίας και αυτό δεν είναι σωστό.τουλάχιστον να μπορείς να διαλέξεις επιλογές.χθες έλιωσα την μπαταρία στην cortana και ie σε 4 ώρες.σήμερα δεν το έχω πειράξει σχεδόν καθόλου και αν πάω στη χρήση μπαταρίας μου βγάζει ότι το έχω κάψει σε cortana και internet explorer.προφανώς γιατί είναι πρόσφατη.για μένα θα έπρεπε να κάνει reset μετά από φόρτιση για να ξέρεις ακριβώς ποια εφαρμογή τρώει τι.τουλάχιστον να μπορούσες να διαλέξεις πως θέλεις να δουλεύεις.οι εφαρμογές με backround task είναι όλα μέσα χύμα στο battery sense.ευτυχώς δεν έχω πολλές εφαρμογές για να μπορώ να δω τι τρέχει στο παρασκήνιο.
τελειώνοντας πήγα να ποστάρω από το κινητό στο insomnia.gr από ie 2 φορες και τις 2 φορες έκανε επανεκκίνηση το κινητό!
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επρεπε να φθασουμε στα μεσα του 2014 για να εχουν βασικες λειτουργιες τα windows phone, οπως:

 

Internet Explorer 11

• Συγκρατεί passwords από sites (πραγματικα ,εδω γελαμε)

• Υποστηρίζεται YouTube Player με υποστήριξη HTML5 video

• Συγχρονίζεται με τον IE11 των Windows 8.1 Update(επιτελους συγχρονισμος)

 

 

Enterprise

• Υποστήριξη VPN(no comment για το ποσο αργησε)

 

Calendar

• Υποστήριξη Google calendar (επιτελους)

 Για τα passwords εκανε remember στην πλειοψηφια τον sites (80+ %), απλα δεν εκανε σε ολα. Και το λεω αυτο καθως απο το 2011 εχω LG Optimus 7 και μονο σε ελαχιστα site δεν μου κραταει το password πχ. ενα δυο που θυμαμαι cosmote και ενα forum που παρακολουθω.

 

Ενταξει ο συγχρονισμος με τον ΙΕ11 δεν ηταν καποια σοβαρη ελλειψη.

 

Για το Youtube player και google calendar μπορεις ελευθερα να κατηγορησεις την Google και μονο αυτη.

 

H μοναδική σοβαρή έλλειψη απο αυτές που αναφέρεις ήταν το VPN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που λείπει είναι το swipe typing για ελληνικά. Τα υπόλοιπα που έβγαλαν ωραία ήταν (swipe για απάντηση και native fb-chat) αλλά δε θα σκάσω κιόλλας.

 

Το fb-chat ψιλολογικό, αφού το FB προμοτάρει τις δικιές του εφαρμογές.

 

Τα έξι tiles στην σειρά είναι ωραία πάντως, χωράει τα πάντα σε μια οθόνη.

Το ότι στο calendar δείχνει όλο το facebook είναι σπαστικό. Παλιά έδειχνε μόνο ότι έκανες attend.

 

Η ενοποίηση outlook-hotmail ήταν κάτι θετικό, γιατί τα είχαν χωριστά χωρίς κανένα λόγο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα λεγόταν developer preview τότε, αλλά rtm στην χειρότερη...

Και δεν θα ειχαμε το δικαιωμα να την κατεβασουμε, πρεπει να καταλαβετε οτι η ονομασια ειναι απλα ο "δρομος" για να μπορουμε οσοι θελουμε πιο γρηγορα

 

H final όπως λες θα έρθει τον Ιούνιο και για όσους ένουν Nokia lumia θα έρθει και το cyan update από τη Nokia

Τον Ιουνιο δεν θα ερθει η "final"  αλλα η GDR1 :) να μην μπερδευομαστε και τελος του χρονου η GDR2, το οτι οι εταιρειες καθυστερουν να την δωσουν ή δινουν και εξτρα δικα τους καλουδια (βλπ. ΝΟΚΙΑ) δεν σημαινει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Youtube player και google calendar μπορεις ελευθερα να κατηγορησεις την Google και μονο αυτη.

Οχι, ηταν θεμα της MS αυτα τα 2, δεν μιλαμε για ξεχωριστη youtube εφαρμογη, αλλα για αδυναμια της MS να φτιαξει τον internet explorer τοσο καιρο ωστε να παιζει ανετα ολα τα video youtube ή να βαλει στο calendar επιλογη για εισαγωγη απο google calendar.

Ακομα παντως και με τις αναβαθμισεις του ie11, το browsing σε windows phone ειναι υποδεεστερο απο οτι σε ios/android.

Τι μιλαμε για ευχρηστια, τι μιλαμε για συμβατοτητα.

 

 

 

Ενταξει ο συγχρονισμος με τον ΙΕ11 δεν ηταν καποια σοβαρη ελλειψη.

Οτι οι χρηστες των windows phone εχουν χαμηλα στανταρντ και δεν θεωρουν σοβαρη ελλειψη οτι σε ενα εργαλειο δουλειας οπως το smartphone, δεν μπορουν ευκολα να εχουν ιδια bookmarks και password ή open tabs με το υπολογιστη της δουλειας/σπιτιου ή το tablet, δεν σημαινει οτι δεν ειναι σοβαρη ελλειψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...