Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμη η δοκιμαστική έκδοση των Windows Phone 8.1 για developers και όχι μόνο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ ρε παιδιά είχα κάνει εγγραφή με ένα ψεύτικο mail και τώρα που εβαλα το κανονικό μου λέει ότι πρέπει να περιμένω ένα μήνα μέχρι να γινει αυτη η αλλαγή.... Για ποιο λόγο; δε μπορώ να το παρακάμψω αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Τι προβλημα εχεις, που καθυστερουν να ερθουν;

Δηλαδη σου στελνει καποιος μηνυμα whatsapp και δεν σου ερχεται ειδοποιηση, παρα μονο οταν μπεις μεσα στην εφαρμογη whatsapp?

Δηλαδη το κλασσικο προβλημα των windows phone με τις αργοπορημενες ειδοποιησεις/notifications?

 

Δεν ήταν τέτοια η κατάσταση πριν το 8.1. Συγκεκριμένα τα Whatsapp είχε και πάλι θέμα με τα Notifications αλλά πολύ μικρότερο. Πλέον δεν προωθεί απολύτως τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήταν τέτοια η κατάσταση πριν το 8.1. Συγκεκριμένα τα Whatsapp είχε και πάλι θέμα με τα Notifications αλλά πολύ μικρότερο. Πλέον δεν προωθεί απολύτως τίποτα.

Ειναι αστειο παντως που εν ετει 2014 δεν εχει λυθει το προβλημα με τα αργοπορημενα notifications/ειδοποιησεις.

Εστελνα μια φωτο με whatsapp σε χρηστη windows phone και συχνα χρειαζομουν να του στειλω sms "μπες whatsapp να δεις την φωτο που σου εστειλα, γιατι δεν σου εχει ερθει"

ή ηθελα να καλεσω καποιον χρηστη windows phone στο viber και επρεπε να του στειλω sms "μπες viber για να σε καλεσω" μιας και αν τον καλουσα κατευθειαν στο viber δεν του ερχοταν ειδοποιηση οτι τον καλεσα αν δεν ηταν μεσα στην εφαρμογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο λύθηκε στο whatsapp στο viber είχε ψιλοθεματακια.

Εμένα μια χαρά μου δουλεύει το whatsapp πάντως με το action center. Κοιτα μην το έχεις not allowed .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν σας πιστεύω ρε παιδιά... δλδ πόσο μυαλό χρειάζεται για καταλάβουν κάποιοι οτι ΔΕΝ μπορεί η Μ$ φόρα παρτίδα να βγει και να πει πάρτε την τελική έκδοση εσείς τώρα και αφήστε τις εταιρείες να την δώσουν όποτε αυτές θέλουν?

την δίνει με πλάγιο τρόπο και έχει και την δικαιολογία οτι στο κάτω κάτω οι εταιρείες θα βάλουν και άλλα πραγματάκια όταν την δώσουν.....τόσο δύσκολο είναι?

postαρε links για να στηρίξεις τα λεγόμενά σου τότε, δεν μπορεί όλο και κάποιο site θα γράφει ότι είναι η final version...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο λύθηκε στο whatsapp στο viber είχε ψιλοθεματακια.

Εμένα μια χαρά μου δουλεύει το whatsapp πάντως με το action center. Κοιτα μην το έχεις not allowed .

Στο whatsapp οι καθυστερημενες ειδοποιησεις ειναι σπανιες, αλλα δυστυχως υπαρχουν. Που και που δηλαδη χρειαζεται να στειλω sms για να μπει ο αλλος στο whatsapp και να δει το μηνυμα που του εστειλα , μιας και δεν του ηρθε η ειδοποιηση.

Στο viber ομως ειναι πολυ συχνο να μην μπορεις να καλεσεις τον αλλον αν δεν ειναι μεσα στην εφαρμογη.

Καταληγεις να στελνεις sms τυπου: "μπες στο viber για να σε καλεσω"" για να μιλησεις μεσω viber με καποιον χρηστη windows phone.

 

Και αυτες οι 2 εφαρμογες ειναι πολυ χρησιμες για οταν εισαι στο εξωτερικο ή θελεις να επικοινωνησεις με καποιον στο εξωτερικο.

 

 

Οπως και να εχει, ειναι αστειο οτι θα φθασουμε στα μεσα του 2014 και δεν θα εχει λυθει το προβλημα με τις  αργοπορημενες ειδοποιησεις στα windows phone 8.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο λιγες ωρες ενασχολησης με την WP8.1 Dev Preview. Αρχικα, η αναβαθμιση ειναι βαρβατη και γι αυτο σε μενα επανεγκατασταθηκαν ολες οι εφαρμογες (μεχρι στιγμης δεν βρηκα εφαρμογη που να χω χασει ρυθμισεις πραγμα πολυ καλο). Αφου περασε ολη την διαδικασια σεταρισματος και εβαλα ποιες εφαρμογες επιτρεπεται να τρεχουν στο παρασκηνιο, το κινητο δουλευει οπως πριν.

Πολλα ωραια πραγματα και η γενικη εικονα ειναι αριστη, αλλα ας δουμε καποια καλα και κακα σημεια που θελω να σχολιασω.
1) Οντως και σε μενα (Lumia 1020) ξεβαψε λιγο το cobalt χρωμα (ελπιζω να ειναι θεμα firmware πιο πολυ και με το cyan να λυθει). Βεβαια, απ την αλλη με το parallex πλεον effect δεν με ενοχλει αλλα ειναι κριμα να χαλανε τοσο ωραια χρωματα ειδικα σε amoled οθονες.
2) Με ενοχλει το lag στον ηχο οταν σβηνω την οθονη με το power button. Ευτυχως ομως ειναι το μονο lag που παρατηρησα.
3) Whatsapp, FB Messenger δουλεψανε χωρις ρυθμιση, αμεσως με το action center και δουλεουν αριστα. Κανενα θεμα με notifications μεχρι τωρα απ αυτα τα 2 που τα χρησιμοποιω και περισσοτερο. Εχω βαλει και ξεχωριστους ηχους και ολα ΟΚ.
4) Μερικες εφαρμογες χωρισαν οπως το Μουσικη - Βιντεο ενω υπαρχει ξεχωριστη εφαρμογη για FM Radio (Yeah!). Καλοδεχουμενες αλλαγες
5) Διαβαζω θεμα με το slide up σε κληση. Εμενα οσες φορες εχω κλειστο το τηλεφωνο (οχι δλδ να το δουλευω εκεινη την ωρα), εμφανιζει κανονικα το slide up για να απαντησω.
6) Οι ρυθμισεις δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου αλλα ειναι πιο σβελτες στο ανοιγμα ενω εχει αλλαξει καπως η διαρυθμιση.
7) Μου φανηκε περιεργη η μεταβαση στις περισσοτερες στηλες στην αρχικη οθονη αλλα μετα το parallex effect και λιγα resize ειναι πολυ ωραιο το αποτελεσμα. Εχω την εντυπωση οτι εν καιρω εφαρμογες οπως αυτες του καιρου πχ θα αναβαθμιστουν για φαινονται λιγο καλυτερα τα γραμματα στις οθονες κατω του 1080p (καλα φαινονται και τωρα αλλα υπαρχει περιθωριο βελτιωσης)

Αυτα για την ωρα. Δεν εχω δοκιμασει ακομα Cortana αλλα δεν θα αργησω.

 

ΕΝΤΙΤ.... ξεχασα και κατι βασικο
8) Εφτιαξε επιτελους το sync με το Google account. Ημερολογια, Επαφες και gmail ολα κομπλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα που είχα με το slide up λύθηκε.χθες όμως δεν δούλευε με τίποτα.επισης το θέμα που έχω με τον i.e με τις καρτέλες όταν ανοίγω καινούργια και με το back button....ειδα ότι μια στο τόσο (1/20)μπορώ κανονικά να ανοίξω καινούργια καρτέλα και να επιστρέψω εκεί που ήμουν χωρίς να διαγράψει αυτή που άνοιξα.

 

Sent from my RM-821_eu_croatia_511

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο λύθηκε στο whatsapp στο viber είχε ψιλοθεματακια.

Εμένα μια χαρά μου δουλεύει το whatsapp πάντως με το action center. Κοιτα μην το έχεις not allowed .

 

Είναι always allowed και πάλι δεν νιώθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμ, δεν ξερω τι φταίει τοτε. Η καντο παλι install η αλλιως περίμενε να κανει update, αυτα θα φτιαχτούν καλύτερα με το action center στην επόμενη αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει κανεις αλλος προβλημα με τις ειδοποιησεις?? εκανα reset το κινητο χτες σημερα κατεβασα facebook και το messenger και απο ειδοποιησεις τπτ...μονο απο παιχνιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αστειο παντως που εν ετει 2014 δεν εχει λυθει το προβλημα με τα αργοπορημενα notifications/ειδοποιησεις.

.

Αστειο ειναι εν έτη 2014 ναυαρχίδες android να μην περνούν update να πεθαίνουν στο λαγκ και να εχουν 500+ € :P

εχει κανεις αλλος προβλημα με τις ειδοποιησεις?? εκανα reset το κινητο χτες σημερα κατεβασα facebook και το messenger και απο ειδοποιησεις τπτ...μονο απο παιχνιδια

Κοιτα αν είναι allowed να τρέχουν στο παρασκήνιο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μετά από 24 ώρες μου παρουσίασε μια επιπλοκή και δεν έχω mobile data. Τώρα αν είναι θέμα wind έχει καλός γιατί το πρωί δούλευαν όλα οκ. Δεν είναι καπια ρύθμιση και με βλέπω για ρεσετ.. Ativ s

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...