Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό Μέρισμα- Τι ισχύει και τι οχι


aris1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλική υπενθύμιση για το κοινωνικό μέρισμα. (απο το Χ. Θεοχάρη)

- Η αίτηση είναι υπεύθυνη δήλωση και έχει ποινικές συνέπειες αν είναι ψευδής.

- Τι ψέματα μπορεί να δηλωθούν; Βασικά 3:

1. Λάθος ρολόι/διεύθυνση από αυτή που μένετε πραγματικά.
2. Λιγότερους συγκατοίκους από τους πραγματικούς
3. Περισσότερους συγκατοίκους από τους πραγματικούς.

Φυσικά, και τα λοιπά στοιχεία πρέπει να είναι αληθή αλλά αυτά είναι τα κύρια "λάθη" που μπορεί να κάνετε.

Συνεπώς, όσοι από τους 60000 περίπου που εξετάζουμε έχετε τέτοια λάθη παρακαλούμε διαγράψτε και συμπληρώστε σωστή αίτηση. Πολλοί βλέπουμε, το έχετε κάνει ήδη.

Οι περισσότεροι από τους υπό έλεγχο, έχουν "σπάσει" τους συγκατοίκους σε δύο ή περισσότερες αιτήσεις. Προσοχή, είναι παράνομο. Σβήστε όλες τις αιτήσεις και φτιάξτε μία από την αρχή με όλους τους συγκατοίκους μέσα.

Υπάρχουν και άλλα λάθη φυσικά. Τις επόμενες ημέρες θα στείλουμε πιο εξειδικευμένα μηνύματα για να ελέγξουμε τις αιτήσεις. Σε κάποιες περιπτώσεις θα κάνουμε αυτόματες διασταυρώσεις για να ξεχωρίσουμε αυτούς που το δικαιούνται από όσους δεν το δικαιούνται.

Πιστεύουμε πως οι διαδικασίες θα πάρουν αρκετό χρόνο και δεν είναι πιθανό να γίνει άλλη πληρωμή πριν την προγραμματισμένη στις αρχές Ιουνίου. Δεν είναι τεχνικά τετριμμένη εργασία.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση καθώς πιστεύουμε πως έχει σημασία να μην δοθούν χρήματα σε μη δικαιούχους, ώστε το μέρισμα, που θα δοθεί ολόκληρο, να πάει σε όσους το έχουν *μεγαλύτερη* ανάγκη.

[link=http://anergos2.blogspot.gr/2014/05/blog-post_15.html][/link]

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γνωρίζει κανείς αν το ΕΚΑΣ λαμβάνεται υπόψη στο εισοδηματικό περιορισμό για την καταβολή του κοινωνικού μερίσματος?


 


Στην δήλωση Ε1 2013 είχα δηλώσει εισόδημα 5000 ευρώ και είχα ΕΚΑΣ 1500. Άρα χωρίς το ΕΚΑΣ το δικαιούμαι, με το ΕΚΑΣ όμως όχι. 


-----------


 


Τώρα είδα οτι υπήρχε θέμα, αν θέλει ας το σβήσει κάποιος διαχειριστής 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να κανω και εγω μια ερωτηση, η μητερα μου ειναι χηρα και μαζι της ζουμε εγω και η αδερφη μου. 20 χρονων εγω και 23 η αδερφη μου. Ειμαστε και οι δυο στις σχολες μας ακομα, και φετος καναμε μηδενικη δηλωση και δηλωσαμε φιλοξενουμενοι στο σπιτι της μητερας μας. Στην αιτηση της μητερας μου για το κοινωνικο μερισμα σαν τι θα μας καταχωρησω? Ως προστατευομενα μελη ή ως φιλοξενουμενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να κανω και εγω μια ερωτηση, η μητερα μου ειναι χηρα και μαζι της ζουμε εγω και η αδερφη μου. 20 χρονων εγω και 23 η αδερφη μου. Ειμαστε και οι δυο στις σχολες μας ακομα, και φετος καναμε μηδενικη δηλωση και δηλωσαμε φιλοξενουμενοι στο σπιτι της μητερας μας. Στην αιτηση της μητερας μου για το κοινωνικο μερισμα σαν τι θα μας καταχωρησω? Ως προστατευομενα μελη ή ως φιλοξενουμενα;

 

Ως φιλοξενουμενα .Πιο σωστα όπως το λεει η αιτηση σαν ατομα που συγκατοικουν μαζι της και την βαρυνουν αν θυμαμαι καλα ασχέτως ηλικιας και ιδιοτητας .

Σαν προστστευομενα μονο στην φορολογικη της δηλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως φιλοξενουμενα .Πιο σωστα όπως το λεει η αιτηση σαν ατομα που συγκατοικουν μαζι της και την βαρυνουν αν θυμαμαι καλα ασχέτως ηλικιας και ιδιοτητας .

Σαν προστστευομενα μονο στην φορολογικη της δηλωση.

Ευχαριστω πολυ! Αυτο υποψιαζομουν και εγω, αλλα δεν ημουν σιγουρο.

Προστατευομενα μελη στην αιτηση δηλωνονται μονο τα ανηλικα παιδια να φανταστω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ! Αυτο υποψιαζομουν και εγω, αλλα δεν ημουν σιγουρο.

Προστατευομενα μελη στην αιτηση δηλωνονται μονο τα ανηλικα παιδια να φανταστω?

και φοιτητες εως 25 χρονων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ! Αυτο υποψιαζομουν και εγω, αλλα δεν ημουν σιγουρο.

Προστατευομενα μελη στην αιτηση δηλωνονται μονο τα ανηλικα παιδια να φανταστω?

 

 

και φοιτητες εως 25 χρονων

 

Ετσι ακριβως αλλα δεν εχει  σχεση με το κοινωνικο μερισμα η ηλικια  αλλα το δηλωθεν από αυτους εισοδημα εστω και αν δεν εχουν συγγενεια και εχουν δηλωσει ηδη φιλοξενούμενοι το οικ. ετος 2013 (1/1/2012-31/12/2012) σε αυτόν που υποβαλει την αιτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ενδεικτικα αποδοχη κ διπλα το ποσο μου χει βγαλει,οποτε το επομενο ειναι προς πληρωμη?

 

Αν τελικα περασει το κοσκινο και εκριθει ναι αλλα κανεις δεν ξερει ποτε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος λογίζεται ως προστατευόμενο μέλος , αυτός που είναι ανήλικος σήμερα ή πέρυσι; μιλάω για δυο 19 χρόνους σήμερα απο τους οποιος ο ενας ξαναδίνει πανελλήνιες φετος και αλλος ανεργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δηλώσω ότι δεν είμαι φιλοξενούμενος ενώ είμαι και στην δήλωση που θα κάνω τώρα θα βάλω και στην δική μου και στου πατέρα ότι μου έχει γίνει παραχώρηση το εξοχικό ώστε να πάρω το μέρισμα.

Θα πρέπει να κάνω και αλλαγή ΔΟΥ?

Είναι υποχρεωτικό να αλλάζεις ΔΟΥ όποτε μετακομίζεις ή είναι προαιρετικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος λογίζεται ως προστατευόμενο μέλος , αυτός που είναι ανήλικος σήμερα ή πέρυσι; μιλάω για δυο 19 χρόνους σήμερα απο τους οποιος ο ενας ξαναδίνει πανελλήνιες φετος και αλλος ανεργος

 

Οποιος μεχρι 31/12/2013 δεν ειχε κλεισει τα 18 εκτος και σπουδαζει που μπορει να παει μεχρι τα 25

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος μεχρι 31/12/2013 δεν ειχε κλεισει τα 18 εκτος και σπουδαζει που μπορει να παει μεχρι τα 25

 

Ευχαριστω για την απάντηση. Δηλαδη καποιος που ξαναδινει πανεληνιες χωρις να παρακολουθησει την ταξη θεωρειτε οτι σπουδαζει αρα προστατευομενο μελος ή ενηλικος φιλοξενουμενος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απάντηση. Δηλαδη καποιος που ξαναδινει πανεληνιες χωρις να παρακολουθησει την ταξη θεωρειτε οτι σπουδαζει αρα προστατευομενο μελος ή ενηλικος φιλοξενουμενος ;

 

Χμμμμ...Δυστυχως δεν μπορω να σου απαντησω με βεβαιοτητα αλλα νομιζω πως όχι αν εχει κλεισει τα 18 μεχρι 31/12/2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...