Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό Μέρισμα- Τι ισχύει και τι οχι


aris1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι. Το μισθωτήριο άλλωστε (αν νοικιάζει κάποιος) έχει ήδη δοθεί από τον ιδιοκτήτη.

 

Φυσικά παιδάκια, επειδή το βλέπω καθημερινά στη δουλειά, όταν αλλάζουμε στοιχεία ταυτότητας, κατοικίας, τηλεφώνων και τα λοιπά, ενημερώνουμε εφορίες, ΙΚΑ (ή όποιο άλλο ασφαλιστικό ταμείο), τράπεζες όσο πιο άμεσα γίνεται.

 

Ειδικά το ΙΚΑ έχει πολύ κακό σύστημα μηχανογράφησης, οπότε θέλει πολλή προσοχή και ρωτήστε αν για τις αιτήσεις μεταβολής στοιχείων δίνουν και αριθμό πρωτοκόλλου (και στην εφορία επίσης), επειδή αυτό δε το θυμάμαι. Δύο διευθύνσεις άλλαξα, εφτά φορές έκανα αίτηση μεταβολής στοιχείων.

 

Ναι, αλλά αν κάνουμε το κόλπο αυτό για να πάρουμε το μέρισμα δηλώνοντας μια εικονική αλλάγή κατοικίας μέσω παραχώρησης υποθέτω πως δεν θα χρειαστεί να πάμε να αλλάξουμε την δ/νση κατοικίας σε όλους τους φορείς του δημοσίου παρά μόνο στην εφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, αλλά αν κάνουμε το κόλπο αυτό για να πάρουμε το μέρισμα δηλώνοντας μια εικονική αλλάγή κατοικίας μέσω παραχώρησης υποθέτω πως δεν θα χρειαστεί να πάμε να αλλάξουμε την δ/νση κατοικίας σε όλους τους φορείς του δημοσίου παρά μόνο στην εφορία.

Fun, μιλούσα γενικά για τις περιπτώσεις αλλαγής στοιχείων.

Δεν κατάλαβα, τι κόλπο θα κάνεις; Έχω χάσει επεισόδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fun, μιλούσα γενικά για τις περιπτώσεις αλλαγής στοιχείων.

Δεν κατάλαβα, τι κόλπο θα κάνεις; Έχω χάσει επεισόδια.

 

Είμαι φιλοξενούμενος με λιγότερο από 6000 και δεν το δικαιούμαι.

  1. Θα δηλώσω υπεύθυνα πως μένω στο χωριό.
  2. Θα κάνω αλλαγή και με το Μ1 όπως μόλις έμαθα.
  3. Θα πάρω τα 500.
  4. Στην δήλωση του 2015 θα βάλω ότι το 2014, δηλαδή τώρα, μου είχε γίνει παραχώρηση το σπίτι στο χωριό για μερικούς μήνες μόνο.

Διακρίνει κανείς κάποιο conflict ώστε να μην με συμφέρει να το κάνω για 500 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα θέλουν να το παραψάξουν, το ψάχνουν, να ξέρεις. Αλλά τώρα δεν ξέρω αν γι\αυτό πρέπει να κάνεις Μ1.

 

Αν κάνω και Μ1 πως αλλιώς μπορούν να το ψάξουν? Θα βάλουν πράκτορες να με παρακολουθούν που μένω στην πραγματικότητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι φιλοξενούμενος με λιγότερο από 6000 και δεν το δικαιούμαι.

  1. Θα δηλώσω υπεύθυνα πως μένω στο χωριό.
  2. Θα κάνω αλλαγή και με το Μ1 όπως μόλις έμαθα.
  3. Θα πάρω τα 500.
  4. Στην δήλωση του 2015 θα βάλω ότι το 2014, δηλαδή τώρα, μου είχε γίνει παραχώρηση το σπίτι στο χωριό για μερικούς μήνες μόνο.

Διακρίνει κανείς κάποιο conflict ώστε να μην με συμφέρει να το κάνω για 500 ευρώ?

Ακουγεται οτι πολλοι το κανουν αυτο και θα τα παρουν με αυτον τον τροπο. Αν εισαι ε.ε. στην θεση σου δεν θα το εκανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουγεται οτι πολλοι το κανουν αυτο και θα τα παρουν με αυτον τον τροπο. Αν εισαι ε.ε. στην θεση σου δεν θα το εκανα...

 

ε.ε είναι ελεύθερος επαγγελματίας?

Προς το παρόν είμαι άνεργος αλλά μπορεί να γίνω ε.ε. μέχρι το 2015.

Γιατί δεν θα το έκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε.ε είναι ελεύθερος επαγγελματίας?

Προς το παρόν είμαι άνεργος αλλά μπορεί να γίνω ε.ε. μέχρι το 2015.

Γιατί δεν θα το έκανες?

 

ε.ε είναι ελεύθερος επαγγελματίας?

Προς το παρόν είμαι άνεργος αλλά μπορεί να γίνω ε.ε. μέχρι το 2015.

Γιατί δεν θα το έκανες?

Συγνώμη αν βάλεις οτι σου παραχωρούν για ιδιοκατοίκηση οι γονείς σου το σπίτι πρέπει να αλλάξεις και ΔΟΥ που ανήκεις?Ο πίνακας που δηλώνεις ιδιοκατοίκηση είναι ο 5.1 αν θυμάμαι καλά.Αν δηλώσω ότι έμεινα σαυτή τη διευθυνση τους τελευταιους 2 μήνες του 13 πχ και μετά ξαναμετακόμισα στο πατρικό το 2014 θα πρέπει να αλλαξω ΔΟΥ?Ακομα πάντως δεν έχω καταλάβει πώς γίνεται να ελέγχουν με βάση το εισόδημα του 13 αλλά να δηλώνεις πού κατοικείς όταν κάνεις την αίτηση για το μέρισμα.Αυτό θα το ελέγξουν από τις δηλώσεις του 2015 δηλαδή του χρόνου δηλαδή τα λεφτά θα χουν ήδη μπει ένα χρόνο πριν!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αν βάλεις οτι σου παραχωρούν για ιδιοκατοίκηση οι γονείς σου το σπίτι πρέπει να αλλάξεις και ΔΟΥ που ανήκεις?Ο πίνακας που δηλώνεις ιδιοκατοίκηση είναι ο 5.1 αν θυμάμαι καλά.Αν δηλώσω ότι έμεινα σαυτή τη διευθυνση τους τελευταιους 2 μήνες του 13 πχ και μετά ξαναμετακόμισα στο πατρικό το 2014 θα πρέπει να αλλαξω ΔΟΥ?

Τα μπερδεύεις λίγο, δεν υπάρχει "παραχώρηση για ιδιοκατοίκηση", ιδιοκατοίκηση υπάρχει μόνο όταν σου ανήκει η οικία. Επίσης στον πίνακα 5.1 δεν δηλώνεις μόνο την περίπτωση της ιδιοκατοίκησης, αλλά και τις περιπτώσεις μισθούμενης και δωρεάν παραχωρημένης κατοικίας.

 

Γενικά στην περίπτωση που η αλλαγή διεύθυνσης επιφέρει αλλαγή ΔΟΥ, αλλάζει αυτόματα η ΔΟΥ που ανήκεις.

 

Ακομα πάντως δεν έχω καταλάβει πώς γίνεται να ελέγχουν με βάση το εισόδημα του 13 αλλά να δηλώνεις πού κατοικείς όταν κάνεις την αίτηση για το μέρισμα.Αυτό θα το ελέγξουν από τις δηλώσεις του 2015 δηλαδή του χρόνου δηλαδή τα λεφτά θα χουν ήδη μπει ένα χρόνο πριν!!

Ελέγχουν το εισόδημα του 12 ή του 13 επειδή η τελευταία δήλωση που έχουμε κάνει ήταν για τα εισοδήματα του 12 ή του 13 αντίστοιχα. Το που κατοικείς τώρα μπορούν να το ελένξουν τώρα, δεν χρειάζεται να περιμένουν να κάνεις τη δήλωση του οικονομικού έτους 2015 μια και η αλλαγή κατοικίας δηλώνεται άμεσα στις ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυριο...να μας βασανιζουν θελουν..μην πω οτι και αυριο 23.59.59 θα το βαλουν για να περιμενεις αν δεν εχεις καρτα να τα παρεις τη δευτερα απο την τραπεζα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...