Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό Μέρισμα- Τι ισχύει και τι οχι


aris1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμενα γραφει ακομα ενδεικτικο αποτελεσμα αποδοχη, οποτε μαλλον τελος δεν το δικαιουμαι..Δεν πειραζει

Να σου πω ότι μέχρι και χθες το βράδυ που το κοίταξα, ενδεικτική αποδοχή μου έγραφε. Μπορεί αύριο να σου αλλάξει. Επίσης και να απορριφθείς τώρα, εύκολα στη ΔΟΥ σου ρωτάς το γιατί, και ξανακάνεις αίτηση. Και τέλος, όσοι απορριφθούν απ'τις αιτήσεις με την εκκαθάριση του οικονομικού 2013, θα μπορέσουν να αιτηθούν κατά τον Ιούλιο με την νέα εκκαθάριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν εχω κρατησει το λινκ αλλα ενα pdf που γραφει και ενα αριθμο πρωτοκολλου αιτησης.Που μπορω να δω αν εγκριθηκε η οχι, αν βασικα ειναι ακομα ενδεικτικο η οχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν εχω κρατησει το λινκ αλλα ενα pdf που γραφει και ενα αριθμο πρωτοκολλου αιτησης.Που μπορω να δω αν εγκριθηκε η οχι, αν βασικα ειναι ακομα ενδεικτικο η οχι ?

gsis μπαίνεις, βάζεις κωδικούς για taxis net και επιλέγεις μετά απ΄την main page την εφαρμογή για το κοινωνικό μέρισμα. Εχει κρατημένους τους κωδικούς σου οπότε απλώς πατάς "ΕΙΣΟΔΟΣ". Εκεί σε βγάζει στη φόρμα της αίτησης που 'χεις ήδη κάνει και κάτω αριστερά πατάς "Εκτύπωση". Στο παράθυρο που σου εμφανίζεται με την προεπισκόπηση, εμφανίζει πάνω πάνω ένα υπόμνημα κι εκει λέει την κατάσταση της αίτησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια ανεργος παντρεμεννος με ενα παιδι,απλα παντρευτηκα το 13 κ γεννηθηκε το 13 οποτε στην δηλωση του 13 για το 12 το παιδι δεν ειναι μεσα κ ουτε φαινομαι παντρεμενος κ το 12 κ το 13 ως ανεργος κατω απο 6000,λοιπον το 12 ημουν ως φιλοξενουμενος εκτος απο 2 μηνες που τελειωνε το 12 που νοικιασα σπιτι δηλαδη στην δηλωση του 13 για το 12 φαινεται να ειμαι τους πρωτους 10 μηνες ως φιλοξενουμενος κ επειτα να ειμαι σε ενοικιο .

Αν λοιπον ξερει κανεις τα ερωτηματα μου ειναι το εξης για την δηλωση του 13 που αφορα το ετος 2012 το δικαιουμε μιας που δεν ειμαι ολους τους μηνες φιλοξενουμενος ?

Τι να κανω ? Να δοκιμασω κ επειτα να κανω δηλωση τπυ 14 για το ετος 13 που θα φαινομαι ολους τπυς μηνες σε ενοικιο κ το παιδι μεσα ?

Επεξ/σία από AKISHELLAS1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κανω ? Να δοκιμασω κ επειτα να κανω δηλωση τπυ 14 για το ετος 13 που θα φαινομαι ολους τπυς μηνες σε ενοικιο κ το παιδι μεσα ?

 

Εγω θα ελεγα να ρωτησεις πρωτα τον λογιστη σου.Να δεις αν σε συμφερει το ολο θεμα.Αυτο βασικα λεει η λογικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρω4αω διοτι ουτως η αλλως την αιτηση για τη δηλωση του 13 θα την κανω γιατι αυτη ζητανε ,το θεμα ειναι αν καποιος ειναι σαν 4ην δικια μου περιπτωση ως φιλοξενουμενος κ ενοικιο μαζι . Μπορω να κανω τωρα την αιτηση κ αν δεν γινει δεκτη να κανω επειτα την φορολογικη δηλωση του 14 οπου φαινομαι σε ενοικιο κ ανεργος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έμαθα πως οι δικηγόροι θα πάρουν 810 καθαρά για τας εκλογάς για 2 μέρες.
Αγωνιάτε εσείς για 500 αν δεν έχετε να φάτε και μένετε κάτω από γέφυρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έμαθα πως οι δικηγόροι θα πάρουν 810 καθαρά για τας εκλογάς για 2 μέρες.

Αγωνιάτε εσείς για 500 αν δεν έχετε να φάτε και μένετε κάτω από γέφυρα.

Oι δικηγοροι ειναι αλλη παστα ανθρωπων και χρίζουν διαφορετικής αντιμετωπισης απο το κρατος...

Γι αυτο ειναι υπεροπτες οι περισσοτεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια ανεργος παντρεμεννος με ενα παιδι,απλα παντρευτηκα το 13 κ γεννηθηκε το 13 οποτε στην δηλωση του 13 για το 12 το παιδι δεν ειναι μεσα κ ουτε φαινομαι παντρεμενος κ το 12 κ το 13 ως ανεργος κατω απο 6000,λοιπον το 12 ημουν ως φιλοξενουμενος εκτος απο 2 μηνες που τελειωνε το 12 που νοικιασα σπιτι δηλαδη στην δηλωση του 13 για το 12 φαινεται να ειμαι τους πρωτους 10 μηνες ως φιλοξενουμενος κ επειτα να ειμαι σε ενοικιο .

Αν λοιπον ξερει κανεις τα ερωτηματα μου ειναι το εξης για την δηλωση του 13 που αφορα το ετος 2012 το δικαιουμε μιας που δεν ειμαι ολους τους μηνες φιλοξενουμενος ?

Τι να κανω ? Να δοκιμασω κ επειτα να κανω δηλωση τπυ 14 για το ετος 13 που θα φαινομαι ολους τπυς μηνες σε ενοικιο κ το παιδι μεσα ?

 

Και βεβαια να δοκιμασεις, εδω δοκιμασαν αλλοι κι αλλοι, με περιουσιες. Αν ειναι να μην το παρεις απλα θα σου βγει απορριψη, δε σου παιρνουν το κεφαλι.

Στην αιτηση, τα οικονομικα στοιχεια τα θα τα παρουν μονοι τους απο το συστημα, οποτε μη σε απασχολει τι θα δηλωσεις, αν το '12 φαινεσαι κατω απο 6000 τοτε εισαι οκ. Απο την αλλη, για το σπιτι, θα βαλεις αυτο που μενεις τωρα, δηλωνοντας αριθμο ρολογιου, και τικαρεις στο τελος οτι δηλωνεις υπευθυνα οτι δε φιλοξενεισαι. 

 

 

Α, κι εμενα μπηκε χτες, πηγα σημερα και ειδα ενα ωραιο 500αρικο στο λογαριασμο. Τωρα με τι τροπο θα μου το παρουν πισω... ειδωμεν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καποιους ακομα ενδεικτικο και δεν ξερουνε ποτε θα μπουν η τουλαχιστον περιπου ποτε να το περιμενουν!

 

 

Από ότι λεει ο Θεοχάρης στο Facebook θελουν ελεγχο αυτές οι αιτησεις και θελει καποιες μερες από ότι καταλαβα για να ελεγχθουν οι αιτησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι φιλοξενούμενος με λιγότερο από 6000 και δεν το δικαιούμαι.

  1. Θα δηλώσω υπεύθυνα πως μένω στο χωριό.
  2. Θα κάνω αλλαγή και με το Μ1 όπως μόλις έμαθα.
  3. Θα πάρω τα 500.
  4. Στην δήλωση του 2015 θα βάλω ότι το 2014, δηλαδή τώρα, μου είχε γίνει παραχώρηση το σπίτι στο χωριό για μερικούς μήνες μόνο.

Διακρίνει κανείς κάποιο conflict ώστε να μην με συμφέρει να το κάνω για 500 ευρώ?

 

Εγώ παραμένω στον προβληματισμό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...