Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό Μέρισμα- Τι ισχύει και τι οχι


aris1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εμενα παιδια το αποτελεσμα παραμενει ακομα  ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ Αποτέλεσμα:

ΑΠΟΔΟΧΗ,δεν εχει βεβαιωθει.

Ναι, αν ακόμα δεν έχει διεπεραιωθεί η αίτησή σου, λογικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μακαρι να ξυπνησουμε ολοι αυριο και να δουμε οτι εχει μπει το επιδομα αλλα επειδη τους αρεσει να μας βασανιζουν μας βλεπω για πεμπτη-παρασκευη...να εχουμε αγωνια!! εχω ενα φιλο που εκανε δηλωση και εγραψε αποδοχη κι ας ειναι φιλοξενουμενος,αν το παρει θα γραψει στη φετινη 000000000 αφμ που ειναι για αστεγους κλπ,αν το ψαξουν θα παρει μια σκηνη λεει να βαλει στην ταρατσα κι ας ερθουν να τον δουν,τοσα του εχουν φαει ,ας φαει κι αυτος μερικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα εμένα μου λεει ενδεικτικό αποδοχή δεν θα ειμαι μεσα σ αυτούς που μπορει να το πάρουν αυτή τ βδομαδα;

 

Που το εμφανιζει αυτο βρε παιδια? Εγω παταω εκτυπωση αιτησης και μου εμφανιζει ενα λευκο παραθυρο. Στο αρχικο παραθυρο μονο μου εμφανιζει το εξης: "Η αίτησή σας είναι οριστική."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα εμένα μου λεει ενδεικτικό αποδοχή δεν θα ειμαι μεσα σ αυτούς που μπορει να το πάρουν αυτή τ βδομαδα;

Κι εμένα αυτό μου Τάσο.

Έχω την αίσθηση ότι τη στιγμή που θα γίνουν αποδεκτές, θα πιστωθούν και τα χρήματα. Οπότε λίγο άτοπο να το κοιτάς συνεχώς. Καλύτερα τσέκαρε το υπόλοιπο του λογαριασμού σου τα πρωινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ευχαριστω πολυ μια τελευταια ερωτηση θελω να κανω αν γνωριζει καποιο ατομο απο τ φορουμ,εγω εκανα την αιτηση διοτι εχω το σπιτι στ ονομα μου και εβαλα την μανα μ φιλοξενουμενη και την αδερφη μου φιλοξενουμενη ειναι 22 ετων αλλα ειναι στην μανα μου προστατευομενη.καλα δεν εκανα και την εβαλα φιλοξενουμενη και οχι προστατευομενο ?αφου η αιτηση ουσιαστικα αναφερετε σε μενα σωστα? ευχαριστω και παλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι κάνει ή τι δεν κάνει η μισή Ελλάδα, το σχόλιο μου αφορούσε τις μαλακίες που σου είπε ο λογιστής σου:

 

1. Για το αν δικαιούσαι ή όχι το κοινωνικό μέρισμα, σημασία έχει που μένεις ΤΩΡΑ. Συνεπώς είναι αδιάφορο το που θα γράψεις ότι έμενες το 2013 στη δήλωση φορολογίας εισοδήματος του οικονομικού έτους 2014. Έτσι έπρεπε να απαντήσει ο λογιστής σου όταν τον ρώτησες. Αν δεν ήξερε, έπρεπε να σου απαντήσει "δεν ξέρω".

 

2. Στην περίπτωση δωρεάν παραχώρησης οικίας, η αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης(τεκμήριο) κατοικίας επιβαρύνει αυτόν που του έχει παραχωρηθεί δωρεάν η οικία, και όχι τον ιδιοκτήτη.

 

3. Από το εισόδημα από ακίνητα απαλλάσσεται το τεκμαρτό εισόδημα που προκύπτει από τη δωρεάν παραχώρηση της χρήσης κατοικίας από τον γονέα προς τα παιδιά ή από τα παιδιά προς τον γονέα, προκειμένου να χρησιμοποιηθεί ως κύρια κατοικία.

 

Για αυτούς τους 3 λόγους έχω την αμυδρά υποψία πως πρέπει να αλλάξεις λογιστή.

 

Ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις αλλά είναι δυνατόν να είναι τόσο άσχετος επαγγελματίας άνθρωπος με πολλούς πελάτες και πολύ πιο δύσκολες υποθέσεις? Εντύπωση μου κάνει.

 

Ως προς το 1, άρα λες πως τελικά στην δήλωση του 2015 θα πρέπει να γράψω ότι το 2014 (=τώρα) μένω αλλού (που δεν μένω στην πραγματικότητα αλλού, αλλά μπορώ να δηλώσω πως μένω στο σπίτι του χωριού για να πάρω το κοιν. μέρισμα)?

 

Ως προς το 2, Ναι, το τεκμήριο διαβίωσης επιβαρύνει εμένα, αλλά μπορώ να δηλώσω υποθέτω πως έμενα μόνος μόνο για έναν 1-2 μήνες άρα μην επιβαρυνθώ για 12 μήνες κι επιπλέον ακόμα και 12 μήνες να επιβαρυνόμουν νομίζω πως δεν πλήρωνα εξαιτίας αυτού κάποιο ποσό για το οποίο αξίζει να μην πάρω τα 500. Δεν είπα πάντως πως το τεκμήριο διαβίωσης επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη.

 

Ως προς το 3, ο λογιστής μου ήταν κατηγορηματικός, πως το τεκμαρτό εισόδημα που προκύπτει απ την παραχώρηση θα επιβαρύνει τον πατέρα μου (που να τον επιβάρυνε σιγά να μην πλήρωνε εξαιτίας αυτού κάποιο ποσό για το οποίο αξίζει να μην πάρω τα 500).

Ως προς αυτό που λες εσύ, το γνωρίζεις με βεβαιότητα? Έχεις σχέση με τον χώρο? Μπορούμε να το διασταυρώσουμε κάπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις αλλά είναι δυνατόν να είναι τόσο άσχετος επαγγελματίας άνθρωπος με πολλούς πελάτες και πολύ πιο δύσκολες υποθέσεις? Εντύπωση μου κάνει.

 

Ως προς το 1, άρα λες πως τελικά στην δήλωση του 2015 θα πρέπει να γράψω ότι το 2014 (=τώρα) μένω αλλού (που δεν μένω στην πραγματικότητα αλλού, αλλά μπορώ να δηλώσω πως μένω στο σπίτι του χωριού για να πάρω το κοιν. μέρισμα)?

 

Ως προς το 2, Ναι, το τεκμήριο διαβίωσης επιβαρύνει εμένα, αλλά μπορώ να δηλώσω υποθέτω πως έμενα μόνος μόνο για έναν 1-2 μήνες άρα μην επιβαρυνθώ για 12 μήνες κι επιπλέον ακόμα και 12 μήνες να επιβαρυνόμουν νομίζω πως δεν πλήρωνα εξαιτίας αυτού κάποιο ποσό για το οποίο αξίζει να μην πάρω τα 500. Δεν είπα πάντως πως το τεκμήριο διαβίωσης επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη.

 

Ως προς το 3, ο λογιστής μου ήταν κατηγορηματικός, πως το τεκμαρτό εισόδημα που προκύπτει απ την παραχώρηση θα επιβαρύνει τον πατέρα μου (που να τον επιβάρυνε σιγά να μην πλήρωνε εξαιτίας αυτού κάποιο ποσό για το οποίο αξίζει να μην πάρω τα 500).

Ως προς αυτό που λες εσύ, το γνωρίζεις με βεβαιότητα? Έχεις σχέση με τον χώρο? Μπορούμε να το διασταυρώσουμε κάπως?

Ελπίζω η ερώτηση που κάνεις για τον λογιστή σου να είναι ρητορική, αν όχι sorry, δεν έχω απάντηση.

 

1. Ναι, το που μένεις φέτος θα το γράψεις στη δήλωση φορολογίας εισοδήματος που θα κάνεις του χρόνου. Όσον αφορά την αίτηση του κοινωνικού μερίσματος, απλά θα γράψεις την διεύθυνση του χωριού και θα δηλώσεις ότι δεν φιλοξενείσαι. Φαντάζομαι όμως ότι θα ελεγθείς για αυτό, οπότε λογικά θα πρέπει να κάνεις ότι διαδικασία θα έκανες αν μετακόμιζες στην πραγματικότητα. Δεν γνωρίζω παραπάνω λεπτομέρειες ώστε να σε βοηθήσω να πραγματοποιήσεις την "απάτη".

 

2. Αυτό ακριβώς είπες, κάτσε να στο θυμίσω:

 

Κι εγώ σκέφτηκα να κάνω το ίδιο αλλά ο λογιστής μου είπες πως αν γράψω στην δήλωση του 2014 ότι μου έχει παραχωρηθεί το σπίτι στο χωριό θα προκύψει τεκμήριο στην δήλωση του πατέρα μου και δεν μας συμφέρει λέει.

3. Ναι το γνωρίζω με(σχετική) βεβαιότητα, όχι δεν έχω σχέση με το χώρο, και μπορείς να το διασταυρώσεις εδώ:

 

http://www.forin.gr/articles/article/8439/arith-prwt-1112955-2204-a0012-tekmarto-eisodhma-apo-dwrean-paraxwrhsh-ths-xrhshs-katoikias-apo-goneis-sta-tekna-kai-antistrofa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ευχαριστω πολυ μια τελευταια ερωτηση θελω να κανω αν γνωριζει καποιο ατομο απο τ φορουμ,εγω εκανα την αιτηση διοτι εχω το σπιτι στ ονομα μου και εβαλα την μανα μ φιλοξενουμενη και την αδερφη μου φιλοξενουμενη ειναι 22 ετων αλλα ειναι στην μανα μου προστατευομενη.καλα δεν εκανα και την εβαλα φιλοξενουμενη και οχι προστατευομενο ?αφου η αιτηση ουσιαστικα αναφερετε σε μενα σωστα? ευχαριστω και παλι 

Δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά, αλλά εάν δεν εντάσσεται ως προστατευόμενη η αδερφή σου στη δική σου φορολογική, εφόσον ο τελευταίος της κηδεμόνας ήταν η μητέρα σας, θεωρώ πως σωστά έπραξες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελπίζω η ερώτηση που κάνεις για τον λογιστή σου να είναι ρητορική, αν όχι sorry, δεν έχω απάντηση.

Ρητοτική είναι κυρίως.

 

1. Ναι, το που μένεις φέτος θα το γράψεις στη δήλωση φορολογίας εισοδήματος που θα κάνεις του χρόνου. Όσον αφορά την αίτηση του κοινωνικού μερίσματος, απλά θα γράψεις την διεύθυνση του χωριού και θα δηλώσεις ότι δεν φιλοξενείσαι. Φαντάζομαι όμως ότι θα ελεγθείς για αυτό, οπότε λογικά θα πρέπει να κάνεις ότι διαδικασία θα έκανες αν μετακόμιζες στην πραγματικότητα. Δεν γνωρίζω παραπάνω λεπτομέρειες ώστε να σε βοηθήσω να πραγματοποιήσεις την "απάτη".

 

Ποια διαδικασία θα πρέπει να κάνω που θα έκανα αν μετακόμιζα στην πραγματικότητα. Πέρα απ το κουβάλημα, κάνεις και κάτι στην εφορία? Τροποποιητική δήλωση π.χ. που δηλώνεις την αλλαγή κατοικίας?

 

2. Αυτό ακριβώς είπες, κάτσε να στο θυμίσω:

 

Ναι έχεις δίκιο, δεν το διατύπωσα εγώ καλά λόγω ασχετίλας, το ονόμασα ως "τεκμήριο" επειδή δεν ήξερα πως λέγεται και εννοούσα αυτο το τεκμαρτό στου πατέρα.

 

3. Ναι το γνωρίζω με(σχετική) βεβαιότητα, όχι δεν έχω σχέση με το χώρο, και μπορείς να το διασταυρώσεις εδώ:

 

http://www.forin.gr/articles/article/8439/arith-prwt-1112955-2204-a0012-tekmarto-eisodhma-apo-dwrean-paraxwrhsh-ths-xrhshs-katoikias-apo-goneis-sta-tekna-kai-antistrofa

 

Είναι δυνατόν γαμώτο να μου είπε τέτοια ανακρίβεια λογιστής άνθρωπος? Πέφτω απ τα σύννεφα. Σιγά το δύσκολο ζήτημα.

Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια διαδικασία θα πρέπει να κάνω που θα έκανα αν μετακόμιζα στην πραγματικότητα. Πέρα απ το κουβάλημα, κάνεις και κάτι στην εφορία? Τροποποιητική δήλωση π.χ. που δηλώνεις την αλλαγή κατοικίας?

Σίγουρα πρέπει να δηλώσεις την αλλαγή διεύθυνσης στο μητρώο της εφορίας με το έντυπο Μ1. Δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλες διαδικασίες και ποιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αν μετακομίσεις, κάνεις άμεσα Μ1. Αυτό. Αλλά άμεσα. Έχω πάθει ζημιά επειδή νόμιζα ότι λειτουργούσε η φόρμα μεταβολής στοιχείων απ'το taxisnet όπου υποβάλλεις την αίτηση ηλεκτρονικά.

Τι ωραία, τι καλά, μέχρι που πήγε η εκκαθάρισή μου σε άλλη διεύθυνση και πήγα να ρωτήσω το γιατί και μου είπαν "Στο internet δε δουλεύει". Στο μεταξύ όμως το εκκαθαριστικό μου ήταν σε χέρια τρίτων, δεν κατάφερα ποτέ να το πάρω πίσω και χαίρω πολύ, το εκτύπωσα αλλά είναι προσωπικά και οικονομικά μου στοιχεία πάνω σε αυτό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Το μισθωτήριο άλλωστε (αν νοικιάζει κάποιος) έχει ήδη δοθεί από τον ιδιοκτήτη.

 

Φυσικά παιδάκια, επειδή το βλέπω καθημερινά στη δουλειά, όταν αλλάζουμε στοιχεία ταυτότητας, κατοικίας, τηλεφώνων και τα λοιπά, ενημερώνουμε εφορίες, ΙΚΑ (ή όποιο άλλο ασφαλιστικό ταμείο), τράπεζες όσο πιο άμεσα γίνεται.

 

Ειδικά το ΙΚΑ έχει πολύ κακό σύστημα μηχανογράφησης, οπότε θέλει πολλή προσοχή και ρωτήστε αν για τις αιτήσεις μεταβολής στοιχείων δίνουν και αριθμό πρωτοκόλλου (και στην εφορία επίσης), επειδή αυτό δε το θυμάμαι. Δύο διευθύνσεις άλλαξα, εφτά φορές έκανα αίτηση μεταβολής στοιχείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...