Προς το περιεχόμενο

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;


SPANK

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;  

1.179 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω αν ξέρει κάνεις. Υπάρχει κάποια πολιτική για τους ssd (συγκεκριμένα για crucial ενδιαφέρομαι), όσο αφορά την εγγύηση και την υγεία του δίσκου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 303
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 5 μήνες μετά...
  • 4 μήνες μετά...

Μετά το τελευταίο degrade που έκανε η Adata στους SX8200 Pro βγήκε από τη λίστα των κατασκευαστών που εμπιστεύομαι.

https://www.tomshardware.com/news/adata-xpg-sx8200-pro-controller-change

Αν και πρακτικά οι SSD δεν είναι δίσκοι, αλλά θεώρησα ότι είναι το πιο σωστό thread για να το γράψω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Επειδή λόγω επαγγέλματος έχω μεγάλη τριβή πάνω στους δίσκους και έχουν περάσει όλοι από τα χέρια μου θα σας πω το εξής...

Θα σκάσει, το θέμα σου είναι ποτέ;

Δηλαδή θα έχεις προλάβει να τον αλλάξεις;;;

Θυμάμαι δίσκους με 64MB!!! Η τεχνολογία προχωράει γρήγορα πλέον και ταυτόχρονα η ποιότητα των αρχείων αυξάνει και τον όγκο τους. Πριν μόλις μερικά χρόνια έλεγες πως 1ΤΒ HDD δεν θα γεμίσει ποτέ... τώρα γεμίζει για πλάκα, άρα τον βγάζεις και βάζεις 2ΤΒ κτλ 

Επίσης πριν μερικά χρόνια το hype ήταν να στήσεις OS στον 120GB SSD!!! Και Data στον 500GB HDD!!! Ούτε καν...

500GB M.2 τουλάχιστον και Data σε 1TB M.2 ή SDD... Συνεπώς η μηχανικοί HDD πεθαίνουν αργά αργά...

Εμπειρικά λοιπόν από τις εταιρείες θα σας πω πως οι προτιμήσεις μου, κυρίως ψυχολογικά και από ποσοστά failure,. είναι:

HDD -> WD κατά προτίμηση Black 

SSD -> Samsung κατά προτίμηση evo

M.2 -> Samsung κατά προτίμηση evo

Αυτά απ' εμένα... Hard Disks Die

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Samsung για SSD, WD για HDD. Δεν αντιμετώπισα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα.

Αποφεύγω Seagate και Toshiba HDD γιατί με έχουν κρεμάσει 4 φορές (!) έως τώρα πρόωρα... Μάλλον ήμουν και γκαντέμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/2/2021 στις 10:44 ΠΜ, GKnewsted είπε

Επειδή λόγω επαγγέλματος έχω μεγάλη τριβή πάνω στους δίσκους και έχουν περάσει όλοι από τα χέρια μου θα σας πω το εξής...

Θα σκάσει, το θέμα σου είναι ποτέ;

Δηλαδή θα έχεις προλάβει να τον αλλάξεις;;;

Θυμάμαι δίσκους με 64MB!!! Η τεχνολογία προχωράει γρήγορα πλέον και ταυτόχρονα η ποιότητα των αρχείων αυξάνει και τον όγκο τους. Πριν μόλις μερικά χρόνια έλεγες πως 1ΤΒ HDD δεν θα γεμίσει ποτέ... τώρα γεμίζει για πλάκα, άρα τον βγάζεις και βάζεις 2ΤΒ κτλ 

Επίσης πριν μερικά χρόνια το hype ήταν να στήσεις OS στον 120GB SSD!!! Και Data στον 500GB HDD!!! Ούτε καν...

500GB M.2 τουλάχιστον και Data σε 1TB M.2 ή SDD... Συνεπώς η μηχανικοί HDD πεθαίνουν αργά αργά...

Εμπειρικά λοιπόν από τις εταιρείες θα σας πω πως οι προτιμήσεις μου, κυρίως ψυχολογικά και από ποσοστά failure,. είναι:

HDD -> WD κατά προτίμηση Black 

SSD -> Samsung κατά προτίμηση evo

M.2 -> Samsung κατά προτίμηση evo

Αυτά απ' εμένα... Hard Disks Die

Ο πρωτος μου υπολογιστης ειχε κασετα...Και ο πρωτος δισκος που εβαλα σε PC ειχε χωρητικοτητα 40 MB.... (ωραία χρόνια not). Κατα τα άλλα συμφωνώ απόλυτα στην εκτίμηση σου για την αξιοπιστία των δίσκων.

Επεξ/σία από Stonedreamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εχουν περασει απο τα χερια μου τουλαχιστον 6 Seagate (ο 7200.11 τον οποιο τον εχω απο το 2008 με αμετρητες ωρες δουλευει ακομα ρολοι),2 Sammsung(ενας Spinpoint 1tb και ενας ssd), και μερικοι Toshiba.Κανενας τους δεν χαλασε ποτε,ολοι δουλευουν ρολοι,απλως τους αντικατεστησα λογω πολλων ωρων λειτουργιας.Ενας Sandisk ssd πεθανε μετα απο κατι μηνες,ενας Corsair ssd αντεξε 2 χρονια και ψοφησε.Ενας Crucial ssd (νομιζω ο Μ4 ηταν)μου εβγαλε την μπεμπελη,Δευτερα δουλευε,Τριτη χανοταν απο το bios,Τεταρτη και Πεμπτη δουλευε και τις υπολλοιπες μερες παλι δεν τον εβλεπε η μητρικη.Δυο Kingston ssd ειναι σκυλια 3 χρονια τωρα.Απο μηχανικους παω σαν γκαβος σε Seagate,δεν με εχει κρεμασει ποτε δισκος της.Απο Ssd Kingston,καλες επιδοσεις,καλες τιμες και αξιοπιστοι.Μαλλον μετα την μαλακια με τους V300 βαλαν μυαλο.Το ιδιο και η Σαμυ με τους 840.Ακομα μου την λεει ενας φιλος μου που του τον ειχα προτεινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Καποτε ηταν οι Maxtor , απο κει και μετα adata , toshiba,western & patriot , ολοι πανω κατω οι ιδιοι ειναι , το θεμα ειναι αν τους κακομεταχειριζεσαι ή οχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα έναν WD Black 640Gb, δεν το χρησιμοποίησα για ένα χρόνο (μπήκε στο συρτάρι δηλαδή), και μόλις πήγα να τον χρησιμοποιήσω πάλι, ήταν νεκρός. Δεν έπαιρνε καν ρεύμα. Τι διάολο έπαθε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως σας φαινονται τα νουμερα? Ειναι απο Kingston A2000 σημερα τον πηρα θερμοκρασιες ειδα μεχρι 67 βαθμους κατα τη διαρκεια του benchmark. Τον κουμπωσα κατω απο ενα αλουμινενιο καπακι που ειχε η μητρικη z370 prime a λογικα κραταει καλυτερες θερμοκρασιες απο το να τον εβαζα στην πανω θυρα πανω απο τη μητρικη.

 

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 24/11/2021 στις 5:56 ΜΜ, Mr_Terror είπε

Αγορασα εναν εξωτερικο δισκο intenso 4tb.Εχει μεσα τον TOSHIBA DT02ABA400.Σαν δισκος τι λεει ο συγκεκριμενος?

Αν εννοείς από αξιοπιστία μια χαρά είναι οι Toshiba..

To παν όσο αφορά την μακροζωία ενός σκληρού δίσκου είναι η συμπεριφορά που θα του δώσεις.

Εάν τον ζορίζεις συνέχεια με συχνές μεταφορές αρχείων σε σημείο overload, φθείρεις το firmware, προκαλείς υπερθέρμανση, τον αφήνεις εκτεθειμένο σε διακοπές ρεύματος, κάνεις συχνά fragmentations, κλπ
το μόνο σίγουρο είναι ότι μια μέρα θα σε αφήσει στον δρόμο πολύ πριν 10ετία ζωής που είναι και ο μέσος όρος.

Δεκαετίες λοιπόν πιστός χρήστης της Western Digital έχοντας δοκιμάσει όλες τους τις σειρές από τον πιο αρχαίο HDD μέχρι
τον πιο πρόσφατο σφαιράτο M.2  δεν με έχουν απογοητεύσει ποτέ στην συνέπεια και στην απόδοσή τους.

Τον τελευταίο καιρό μου αρέσει πολύ που μπήκε και η Gigabyte στον χορό του ανταγωνισμού και έχουν ακουστεί τα καλύτερα για την αξιοπιστία των έως τώρα κατόχων τους, επομένως ξεκίνησα να δοκιμάζω τον πιο πρόσφατο M.2 Gen4 τους και από πρώτες εντυπώσεις μόνο τα καλύτερα έχω να πω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεις Western Digital μπλε επισκεύασα απόψε.
Ο καλύτερος 64 bad sectors recovered, 230 delays repaired. Εκπληκτικός δίσκος!
Η ανάκτηση πέτυχε 100%. 450€.

Στις 18/8/2021 στις 3:43 ΜΜ, Sorath είπε

Είχα έναν WD Black 640Gb, δεν το χρησιμοποίησα για ένα χρόνο (μπήκε στο συρτάρι δηλαδή), και μόλις πήγα να τον χρησιμοποιήσω πάλι, ήταν νεκρός. Δεν έπαιρνε καν ρεύμα. Τι διάολο έπαθε;

90% πιθανότητα:
Κόλλησαν οι κεφαλές στο πλατό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...