Προς το περιεχόμενο

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;


SPANK

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;  

1.179 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμβαίνει συχνά αυτό; Να κολλούν οι κεφαλές μετά από διάστημα αχρηστίας;
Γιατί έχω κάμποσους HDD από 250 GB έως 2 TB που κάθονται (μέσα σε αντιστατικά σακουλάκια ή πλαστικές θήκες σαν κι αυτή) για μήνες έως και χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 303
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, 9-11 είπε

Συμβαίνει συχνά αυτό; Να κολλούν οι κεφαλές μετά από διάστημα αχρηστίας;
Γιατί έχω κάμποσους HDD από 250 GB έως 2 TB που κάθονται (μέσα σε αντιστατικά σακουλάκια ή πλαστικές θήκες σαν κι αυτή) για μήνες έως και χρόνια.

Αν δεν έχει στεγανότητα και απορροφητικό αλάτι αφύγρανσης, ναι κολλάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό διάβαζα κι εγώ πριν λίγο: Η υγρασία είναι περισσότερο επιζήμια για τους σκληρούς δίσκους σε σύγκριση με τις υψηλές θερμοκρασίες.
Και μάλιστα ο αρθρογράφος συμπλήρωνε πως βλάπτει και το πολύ ξηρό κλίμα γιατί ευνοεί τον στατικό ηλεκτρισμό.
Το ιδανικό humidity κυμαίνεται από 45% έως 50%.

Ως «απορροφητικό αλάτι αφύγρανσης» εννοείς εκείνα τα σακουλάκια που συχνά συνοδεύουν ηλεκτρονικές συσκευές;
spacer.png

Επεξ/σία από 9-11
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και τις 2 φορές που πήρα Western Digital, είχα πρβλμ

Ο τελευταίος Western Digital Blue 1TB που πήρα πριν 2,5 χρόνια...ακριβώς με το που έληξε η εγγύηση (δλδ στα 2 χρόνια), άρχισε να κάνει περίεργο θόρυβο (Grinding Noise)

Δείχνει βέβαια 100% health  στο Sentinel, αλλά το βλέπω σίγουρο να με αποχαιρετάει 

Οι Samsung παλαιότερα και ο ssd Crucial BX 500 που έχω τώρα, πιό αξιόπιστοι μου φαίνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Coscas είπε

Και τις 2 φορές που πήρα Western Digital, είχα πρβλμ

Ο τελευταίος Western Digital Blue 1TB που πήρα πριν 2,5 χρόνια...ακριβώς με το που έληξε η εγγύηση (δλδ στα 2 χρόνια), άρχισε να κάνει περίεργο θόρυβο (Grinding Noise)

Δείχνει βέβαια 100% health  στο Sentinel, αλλά το βλέπω σίγουρο να με αποχαιρετάει 

Οι Samsung παλαιότερα και ο ssd Crucial BX 500 που έχω τώρα, πιό αξιόπιστοι μου φαίνονται

Πως και δεν σε έχει προσλάβει η sports data galanis? Δεν τα βρίσκετε στο οικονομικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα με σκληρούς. Μόνο ένας LACIE που αν θυμάμαι καλά πρέπει να είχε μέσα Seagate, μου έκανε μανούρα. Πάντως εμπιστεύομαι περισσότερο τους WD. Απ όσους έχουν περάσει από τα χέρια μου δεν είχα ποτέ κάποιο θέμα. 

Επεξ/σία από ambientdb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 5 μήνες μετά...

Εγω το βλέπω ως καθαρά θέμα τύχης αλλά ας πάρω κι άλλες απόψεις κουβέντα να γίνεται..

Το λοιπόν..

Seagate or WD?

Backup παίρνω ανα 2-3 χρόνια όταν πλέον θέλω να αδειάσω τους δίσκους του desktop που περίπου βάζω το μέγιστο 1 tb κατεβάσματα...

Μιλάμε οτι ανα 3-4 χρόνια παίρνω κι ενα 4gb  νεο δίσκο ο οποίος θα εχει δουλέψει 20-30-40 ωρες πάνω κάτω ας πούμε.. Ironwolf nas είχα πάρει το 2018-19 περίπου...

Και οι άλλοι 2 που είχα απο πιο πριν(σε βάθος 10τιας σχεδόν) seagate είναι απλά λόγο της ελάχιστης χρησιμοποίησής τους(εκτος κι αν κολλήσουν τίποτα κεφαλές😲) έχουν ελάχιστες ώρες λειτουργίας...

Στο desktop εχω 2 wd 640ρηδες κάπου 15ετίας με 95 και 97 % health αντίστοιχα...

Τραβιέμαι περισσότερο προς seagate πλέον αλλά εδω το μόνο που με κάνει και το σκέφτομαι είναι η εγγύηση του wd purple που είναι 5 χρόνια έναντι 3 του ironwolf..

Αλλά για την χρήση που κάνω, μάλλον σε 2 φορές που θα τον χρησιμοποιήσω, θα εχει περάσει η εγγύηση!

https://www.skroutz.gr/s/22462097/Seagate-Ironwolf-6TB-HDD-Σκληρός-Δίσκος-3-5-SATA-III-5400rpm-με-256MB-Cache-για-NAS-ST6000VN001.html#shops

https://www.e-shop.gr/hdd-western-digital-wd63purz-purple-surveillance-6tb-35-sata3-p-PER.306461

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...