Προς το περιεχόμενο

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;


SPANK

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;  

1.179 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 303
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Οι Western Digital γενικά είναι καλοί. Μόνο 6εις μου έχουν βαρέσει μέχρι τώρα.

Οι Seagate  όχι και τόσο.  Εχω 7 βαρεμένους.

Samsung F3 δυο κομμάτια που είχα τα έπαιαξαν.

Toshiba έχω πάρει τελευαία και δεν έχει βαρέσει κανείς τους . (2-3 χρόνια)

Hitachi έχω 2 βαρεμένους, αλλά γενικά τους θεωρώ αξιόπιστους.

Ψηφίζω Toshiba & Hitachi.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Χάρης Μυλωνίδης είπε

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Understanding-the-WD-Rainbow-674/ ;)

πολύ αναποφάσιστος είσαι 😆

τι να κάνω με 120 ευρώ σκληρός ελπίζω να βγει καλός

τα αγγλικά μου δεν είναι καλά

1 ώρα πριν, adtakhs είπε

Οι Western Digital γενικά είναι καλοί. Μόνο 6εις μου έχουν βαρέσει μέχρι τώρα.

Οι Seagate  όχι και τόσο.  Εχω 7 βαρεμένους.

Samsung F3 δυο κομμάτια που είχα τα έπαιαξαν.

Toshiba έχω πάρει τελευαία και δεν έχει βαρέσει κανείς τους . (2-3 χρόνια)

Hitachi έχω 2 βαρεμένους, αλλά γενικά τους θεωρώ αξιόπιστους.

Ψηφίζω Toshiba & Hitachi.

Hitachi πανακριβοι είναι

πως γίνεται να σου χαλάνε και να τους θεωρείς αξιόπιστους? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimis98 είπε

τι να κάνω με 120 ευρώ σκληρός ελπίζω να βγει καλός

τα αγγλικά μου δεν είναι καλά

Hitachi πανακριβοι είναι

πως γίνεται να σου χαλάνε και να τους θεωρείς αξιόπιστους? 

Το ότι χαλάνε οι δίσκοι σε κάποιον αυτό δεν σημαίνει ότι οι συγκεκριμένοι δίσκοι ή η εταιρία είναι αναξιόπιστοι.

Όλες οι εταιρείες βγάζουν καλούς και κακούς δίσκους. 

Κυκλοφορούν κατά διαστήματα στατιστικά για δίσκους με τα failure τους. Αυτά τα στατιστικά είναι για συγκεκριμένα μοντέλα δίσκων όλων των εταιρειών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά έχω wd blue αγορασμένο απο το 2008 και δεν τα έχει φτύσει ακόμη δουλεύει 100% και για πολύ καιρό ήταν ο βασικός σκληρός δίσκος.

Τώρα για τη μετάφραση δεξί κλίκ και μετάφραση σε Ελληνικά αυτά σε chrome. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 10/11/2018 στις 6:46 ΜΜ, adtakhs είπε

Samsung F3 δυο κομμάτια που είχα τα έπαιαξαν.

Μιας και τυχαίνει να έχω κι εγώ 2 κομμάτια από αυτούς , αγορασμένοι το 2010 και οι δυο και παίζουν μέχρι και σήμερα.

Ο ένας μάλιστα είναι μόνιμα πάνω στο pc , έχει γράψει 1.192 μέρες power on και του έχω κάνει 23.260 start/stop (έχω την κακή συνήθεια να ανοιγοκλείνω πολλές φορές το pc κατά τη διάρκεια της μέρας με ότι αυτό συνεπάγεται στην καταπόνηση των μηχανικών δίσκων).

Το έχω αναφέρει και αλλού , οτι προσωπικά πιστεύω οτι δεν παίζει τόσο πολύ το τι δίσκο θα βάλεις πάνω αλλά από πιο τροφοδοτικό του δίνεις ρεύμα.

Έχω δει WD black να τα κλάνει (πριν λήξει η εγγύησή του που είναι 5 χρόνια) μέσα σε εξωτερικό κουτί με άθλιο κινεζοτροφοδοτικό όπου οι αρμονικές του χάλια δικτύου της ΔΕΗ περνάνε και κάνουν πάρτυ πάνω στην πλακέτα του δίσκου , και έχω δει WD φτηνοσειρά καθώς και άλλες φτηνομάρκες που κρατάνε και δουλεύουν για 10-15 χρόνια χωρίς πρόβλημα αλλά βρίσκονται πίσω από καλό τροφοδοτικό ή καλό UPS.

Όλα είναι σχετικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καληεπρα, εχω εναν 2.5αρι HDD εξωτερικο 500GB εδω και 5-6 χρονια μπορει και 7 και ειναι μεχρι στιγμης σκυλι, αν και μου εκανε καποια νερα στο λαπτοπ που ειχα μεχρι προτινος, τωρα στο desktop ειναι υποδειγματικος στη λειτουργεια. Θελω να παρω εναν 3 ή 4 TB  2.5αρι παλι και δεν εχω βγαλει ακρη, ειμαι αναμεσα σε αυτους, Seagate, Western Digital, Toshiba, αν και ο seagate εχει τα περισσοτερα αρνητικα σχολια, αλλα και οι αλλοι 2 εχουν αρνητικα, οπως οτι μετα απο καποιους μηνες τα παιζουν και τελος. Αν και ο toshiba δεν μου γεμιζε στην αρχη το ματι λογο μαρκας, βλεπω οτι σε γενικες γραμμες τον προτιμουν. Γενικα τον προσεχω σαν τα ματια μου τον εξωτερικο, δεν τον βγαζω ποτε οταν δουλει το pc, μονο οταν ειναι κλειστο η σε sleep mode που δεν αναβει καν το λαμπακι. Μπορει αυτοι με τα αρνητικα σχολια να τον εβγαζαν οπως να ναι η δε ξερω και εγω τι..... Ποιον θα προτεινατε εσεις απο τους τρεις αυτους ;;

ΥΓ. Γιατι εχουν τοσο λιγα χρονια εγγυηση μπορει να μου καποιος ;; Ο toshiba εχει 1 και οι αλλοι 2 απο 2 χρονια, ενω αμερικη νομιζω εχουν 3 χρονια, για τους wd και seagate τουλαχιστον....

Επεξ/σία από bep1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Maxtor σκυλί μαυρο! από το 2004 που έχω τον παλιο μου υπολογιστη εσωτερικό (για πειράματα,κατεβαστηρι κτλ.) και λειτουργει ακόμη!...Αν και στον καινουργιο έχω ssd Kingston εσωτερικό..πετάει! (εγγυηση!)Και για εξωτερικό εδώ και 3 χρόνια έχω έναν wd 750GB  ικανοποιημένος είμαι αν και καποιες φορές είχα απώλεια δεδομένων..οπότε τώρα θα παρω έναν 4ΤΒ MAXTOR ΔΑΓΚΩΤΟ! Οπότε μόνο maxtor+kingston!

Επεξ/σία από atrwtos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...