Προς το περιεχόμενο

αναβολη στρατου


deadmaster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O ανυπότακτος εξωτερικού δικαιούται να διαμένει στην Ελλάδα 1 μήνα τον χρόνο. Μάλλον δεν μας τα λες καλά για τον γνωστό σου 50άρη στη Γαλλία. Άνετα μπορεί να ταξιδεύει εντός χώρες Σένγκεν με την χρήση ελληνικής ταυτότητας (σημείωση: δεν χρειάζεται να πας στρατό για να έχεις ελληνική ταυτότητα)

 

Δεν πρόκειται να σταματήσουν κανέναν ανυπότακτο στο αεροδρόμιο, για να συμβεί πρέπει να έχεις μεγάλη ατυχία. Μιλάμε για ατυχία σε βαθμό να σε χτυπήσει κεραυνός δύο φορές την ίδια μέρα και η μέρα να είναι ηλιόλουστη σε περίοδο καλοκαιριού. Αλλά και να γίνει αυτό ο νόμος είναι με το μέρος σου, επιτρέπεται η επίσκεψη στην Ελλάδα για 1 μήνα. Άσε που αν χρησιμοποιείς αεροπλάνο δεν μπαίνει σφραγίδα πουθενά και δεν μπορούν να αποδείξουν τίποτα.

 

Αν έχεις έντεκα συναπτά χρόνια διαμονής στο εξωτερικό ή 7 συναπτά χρόνια έργασιας στο εξωτερικό κάνεις αίτηση για "μόνιμος κάτοικος εξωτερικού". Αυτά από μένα.

 

δε λεμε κατι διαφορετικό, επαναδιατυπώνεις οτι είπα με τρόπο που εξυπηρετεί εσένα! :)

 

Το παλικάρι α) είχε συμπληρώσει τις 30 ημέρες που επιτρεπόταν να παραμείνει στην Ελλάδα

 

Το παλικάρι β) κατα δήλωση του πιάστηκε στο αεροδρόμιο (πες τον γκαντέμη, σίγουρα ειναι αν προκειται να πληρώσει προστιμό+να κανει θητεια 3 μήνες στα -αντα του...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η ιστορία με τον 50αρη ανυποτακτο ειναι μούφα, μέχρι τα 45 είναι το όριο που μπορούν να σε καλέσουν, απο κει και πέρα δεν έχει το κράτος καμμία αξιωση, σιγά μην κυνηγανε και 80αρηδες για τη θητεια :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ιστορία με τον 50αρη ανυποτακτο ειναι μούφα, μέχρι τα 45 είναι το όριο που μπορούν να σε καλέσουν, απο κει και πέρα δεν έχει το κράτος καμμία αξιωση, σιγά μην κυνηγανε και 80αρηδες για τη θητεια :D

 

τράβα πες του το που δε μπορεί να έρθει στη χώρα του...

Μεχρι τα 45 υποχρεούσαι να την υπηρετησεις, μετα εισαι ανυπότακτος και παθαίνεις τα ανωτέρω... (κάποιοι απο αυτού του είδους τους "εξυπνους" τα περιγράφουν αντίστοιχα εδώ-απο 10 sec googling)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ανυπότακτος είμαι, το ίδιο και ο αδερφός μου και από τη στρατολογία την ίδια μου είπαν όταν δεν παρουσιάστηκα ότι καλά έκανα αφού δουλεύω έξω. Και δεν μας σταμάτησε κανένας ποτέ να μας βάλει μέσα λες και ζούμε στο μεσαίωνα. Και διαβατήριο κανονικά και με το νόμο μπορούμε να βγάλουμε χωρίς πρόβλημα και να ψηφίσουμε.

 

Όσο για τις 30 μέρες, τόση είναι όλη η άδεια σε ένα χρόνο, δεν νομίζω και να θελα να μπορούσα να μείνω παραπάνω. Όχι φυσικά ότι μπορούν να το ελέγξουν όταν μιλάμε για χώρες σαν Γερμανία, που είναι μέλη Σένγκεν. Εδώ η αστυνομία δεν μπόρεσε να βρει τους γονείς μου που μένουν στη διεύθυνση που έχω δηλωμένη να τους δώσει το χαρτί κατάταξης, που οι άνθρωποι είναι εκεί κάθε μέρα, θα βρει τους ανυπότακτους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε doctor να είστε έτοιμοι να αναλάβετε τις συνέπειες των πράξεων σας. Είστε λαμόγια και το παραδέχεσαι. Αν έχεις το θάρρος της γνώμης σου και σε ενδιαφέρει να είσαι καθαρός, θα στείλεις χαρτί στη στρατολογία ότι μένεις στην τάδε χώρα και είσαι ανυπότακτος. Δε νομίζω όμως ότι έχεις τα κότσια και την ψυχή να αναλάβεις τις ευθύνες σου. Αυτό το συμπέρασμα βγάζω από τα γραφόμενά σου. Το χειρότερο δεν είναι που είσαι παράνομος. Το χειρότερο είναι που συμβουλεύεις και άλλους να παρανομήσουν. Αυτό είναι ανήθικο.

 

Κάποια μέρα όλοι οι ανυπότακτοι τιμωρούνται εκτός από εκείνους που έχουν γερό βύσμα και γλείφουν κατουρημένες ποδιές.

 

Υπάρχουν όμως doctor άνθρωποι που θέλουν να είναι καθαροί απέναντι στο νόμο, άνθρωποι που δεν γουστάρουν μπλεξίματα με την αστυνομία, την στρατολογία και τα δικαστήρια. Αυτοί οι άνθρωποι θέλουν να είναι εντάξει με τις υποχρεώσεις τους και δεν γουστάρουν παραθυράκια και ψεύτικα χαρτιά για να βολευτούν.

 

Έχω κι εγώ γνωστό ανυπότακτο που δουλεύει στην Αυστραλία και παραδόθηκε στους γονείς του στην Ελλάδα ένταλμα πληρωμής προστίμου ύψους 6000 ευρώ.

 

Το γεγονός ότι δεν ζούμε στο μεσαίωνα είναι θετικό. Αυτό δεν σημαίνει ότι η παρανομία πρέπει να επιβραβεύεται με αποτέλεσμα ο παράνομος να περνιέται για μάγκας και ο νομοταγής πολίτης για κορόιδο. Υπάρχουν και αξίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δυσκολεύομαι να σε ακολουθήσω. Μου παραθέτεις το ΦΕΚ στο οποίο λέει ότι μπορούμε να γυρνάμε Ελλάδα και φυσικά τίποτα για συλλήψεις και τέτοια δεν ισχύει. Καταλαβαίνεις ότι ο νόμος μας δίνει το δικαίωμα να ζούμε σε άλλη χώρα (αυτό κάνουμε, δεν κοροϊδεύουμε κανένα) και να μην φοβόμαστε να γυρίσουμε στη χώρα μας; Η αστυνομία δεν με συλλαμβάνει όχι γιατί βαριούνται (που βαριούνται) αλλά γιατί δεν παραβιάζω κανένα νόμο.

 

Και φυσικά θα συμβουλέψω τον κάθε νέο άνθρωπο που σέβεται τον εαυτό του να μην πάει εκεί μέσα κι ας χτυπιέστε μερικοί όσο θέλετε. Ο νόμος (του οποίου γίνατε αυτόκλητοι υπερασπιστές) μας δίνει το δικαιώμα να το κάνουμε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους ανυπότακτους μόνο οι μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού μπορούν να βγάλουν ελληνικό διαβατήριο. Κάνεις αίτηση για μόνιμος κάτοικος στην ελληνική πρεσβεία της χώρας που διαμένεις. Πρέπει να πληρείς κάποιες προυποθέσεις π.χ 11 συναπτά χρόνια διαμονής.

 

Συγγνώμη, δεν κατάλαβα michanikaros. Γιατί κάνουμε κάτι παράνομο με αυτή την αίτηση; Μπορείς να μου εξηγήσεις σε παρακαλώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν όμως doctor άνθρωποι που θέλουν να είναι καθαροί απέναντι στο νόμο, άνθρωποι που δεν γουστάρουν μπλεξίματα με την αστυνομία, την στρατολογία και τα δικαστήρια. Αυτοί οι άνθρωποι θέλουν να είναι εντάξει με τις υποχρεώσεις τους και δεν γουστάρουν παραθυράκια και ψεύτικα χαρτιά για να βολευτούν.
Ποιοι δε γουστάρουν παραθυράκια; Οσοι πάνε στρατό; Αφου σχεδόν όλοι μέσο βάζουν για να ταλαιπωρηθούν άλλοι στη θέση τους... Ο μόνος λόγος που όλοι αυτοί δεν επιλέγουν την ανυποταξία, είναι επειδή φοβούνται τις συνέπειες (οπως κι εσυ λες μπλεξίματα με δικαστήρια κλπ), δε το κάνουν για το ηθικό της υπόθεσης.
 
Το γεγονός ότι δεν ζούμε στο μεσαίωνα είναι θετικό. Αυτό δεν σημαίνει ότι η παρανομία πρέπει να επιβραβεύεται με αποτέλεσμα ο παράνομος να περνιέται για μάγκας και ο νομοταγής πολίτης για κορόιδο. Υπάρχουν και αξίες.

Γενικά συμφωνώ, αλλά δε θα τσουβάλιαζα την ανυποταξία μαζί με κάθε αλλη παρανομία. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, η ανυποταξία δεν είναι ο εύκολος δρόμος. Δε το λες δηλαδή και βόλεμα, ουτε επιβραβεύεται ο ανυπότακτος με κάποιον τρόπο, το αντίθετο μάλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους ανυπότακτους μόνο οι μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού μπορούν να βγάλουν ελληνικό διαβατήριο. Κάνεις αίτηση για μόνιμος κάτοικος στην ελληνική πρεσβεία της χώρας που διαμένεις. Πρέπει να πληρείς κάποιες προυποθέσεις π.χ 11 συναπτά χρόνια διαμονής.

 

Συγγνώμη, δεν κατάλαβα michanikaros. Γιατί κάνουμε κάτι παράνομο με αυτή την αίτηση; Μπορείς να μου εξηγήσεις σε παρακαλώ;

 

 

Κανένας δεν απαγορεύει ούτε σε εσένα, ούτε σε κάποιον άλλο να διαμείνει μόνιμα στο εξωτερικό. Έχεις κάθε δικαίωμα να το κάνεις. Άλλο η μετανάστευση και άλλο η ανυποταξία. Η μετανάστευση είναι δικαίωμα, η ανυποταξία είναι παράνομη και διώκεται ποινικά σε βαθμό πλημμελήματος.

 

Ο doctor προσπαθεί να πείσει τους άλλους να μην πάνε να υπηρετήσουν αν και είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν. Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρος ο τρόπος που σκέφτεται ο καθένας. Εγώ συμβουλεύω τα παιδιά που δεν έχουν υπηρετήσει την θητεία τους και επιθυμούν να φύγουν στο εξωτερικό (είτε για σπουδές, είτε για εργασία, είτε για οποιονδήποτε λόγο) να ξεμπερδέψουν με τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις πριν εγκαταλείψουν την Ελλάδα ώστε να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.

 

Αν έχεις νόμιμη αναβολή στράτευσης τότε είσαι εντάξει απέναντι στο νόμο. Απλά είναι τα πράγματα DIMI. Πραγματικά το θέμα του στρατού δείχνει σε μεγάλο βαθμό ποιος είναι έντιμος και ποιος όχι. Στην τελική 9 μήνες είναι μικρό διάστημα για να το κάνουν κάποιοι τόσο μεγάλο θέμα.

 

Να θίξω το θέμα της υποχρεωτικής στράτευσης. Διαφωνώ πλήρως με την υποχρεωτική στράτευση. Πιστεύω ότι ο στρατός πρέπει να στελεχώνεται από μόνιμο προσωπικό, άξιο μάχης και η στράτευση να είναι προαιρετική για όσους το επιθυμούν. Ως δέλεαρ μπορούν να αποδοθούν κάποια προνόμια στους εθελοντές οι οποίοι θα υπηρετούν για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Καταλαβαίνω όμως ότι δεν υπάρχουν οι οικονομικοί πόροι για την στελέχωση των ενόπλων δυνάμεων μόνο από μόνιμο προσωπικό, γι αυτό και πάμε να υπηρετήσουμε. Ένα άλλο μεγάλο θέμα είναι αν η στράτευση πρέπει να γίνει υποχρεωτική για τις γυναίκες. Θα αναφέρω ότι στη Νορβηγία η στράτευση είναι υποχρεωτική για τους άντρες και από 01/01/2015 γίνεται υποχρεωτική και για τις γυναίκες. Επίσης στην Ελβετία η στράτευση είναι υποχρεωτική για τους άντρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας δεν απαγορεύει ούτε σε εσένα, ούτε σε κάποιον άλλο να διαμείνει μόνιμα στο εξωτερικό. Έχεις κάθε δικαίωμα να το κάνεις. Άλλο η μετανάστευση και άλλο η ανυποταξία. Η μετανάστευση είναι δικαίωμα, η ανυποταξία είναι παράνομη και διώκεται ποινικά σε βαθμό πλημμελήματος.

 

Ο doctor προσπαθεί να πείσει τους άλλους να μην πάνε να υπηρετήσουν αν και είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν. Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρος ο τρόπος που σκέφτεται ο καθένας. Εγώ συμβουλεύω τα παιδιά που δεν έχουν υπηρετήσει την θητεία τους και επιθυμούν να φύγουν στο εξωτερικό (είτε για σπουδές, είτε για εργασία, είτε για οποιονδήποτε λόγο) να ξεμπερδέψουν με τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις πριν εγκαταλείψουν την Ελλάδα ώστε να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.

 

Αν έχεις νόμιμη αναβολή στράτευσης τότε είσαι εντάξει απέναντι στο νόμο. Απλά είναι τα πράγματα DIMI. Πραγματικά το θέμα του στρατού δείχνει σε μεγάλο βαθμό ποιος είναι έντιμος και ποιος όχι. Στην τελική 9 μήνες είναι μικρό διάστημα για να το κάνουν κάποιοι τόσο μεγάλο θέμα.

 

Να θίξω το θέμα της υποχρεωτικής στράτευσης. Διαφωνώ πλήρως με την υποχρεωτική στράτευση. Πιστεύω ότι ο στρατός πρέπει να στελεχώνεται από μόνιμο προσωπικό, άξιο μάχης και η στράτευση να είναι προαιρετική για όσους το επιθυμούν. Ως δέλεαρ μπορούν να αποδοθούν κάποια προνόμια στους εθελοντές οι οποίοι θα υπηρετούν για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Καταλαβαίνω όμως ότι δεν υπάρχουν οι οικονομικοί πόροι για την στελέχωση των ενόπλων δυνάμεων μόνο από μόνιμο προσωπικό, γι αυτό και πάμε να υπηρετήσουμε. Ένα άλλο μεγάλο θέμα είναι αν η στράτευση πρέπει να γίνει υποχρεωτική για τις γυναίκες. Θα αναφέρω ότι στη Νορβηγία η στράτευση είναι υποχρεωτική για τους άντρες και από 01/01/2015 γίνεται υποχρεωτική και για τις γυναίκες. Επίσης στην Ελβετία η στράτευση είναι υποχρεωτική για τους άντρες.

 

 

Μεγαλος Στρατοκ@#$%λος???? Η Πολυ Μεγαλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ποιοι δε γουστάρουν παραθυράκια; Οσοι πάνε στρατό; Αφου σχεδόν όλοι μέσο βάζουν για να ταλαιπωρηθούν άλλοι στη θέση τους... Ο μόνος λόγος που όλοι αυτοί δεν επιλέγουν την ανυποταξία, είναι επειδή φοβούνται τις συνέπειες (οπως κι εσυ λες μπλεξίματα με δικαστήρια κλπ), δε το κάνουν για το ηθικό της υπόθεσης.
 

 

Ρε Vagelis (τύφλα να έχει ο Παπαθανασίου), νομίζω ότι είμαι ξεκάθαρος. Υπάρχουν άνθρωποι που είναι τίμιοι. Υπάρχουν και πολλοί άλλοι που δεν είναι. Δεν είναι όλοι ανέντιμοι που πάνε στο στρατό.

Μεγαλος Στρατοκ@#$%λος???? Η Πολυ Μεγαλος?

 

Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις. Εγώ τον στρατό τον σιχαίνομαι και μετρούσα μία μία τις ημέρες για να απολυθώ όταν υπηρετούσα. Ψυχολόγε μεγάλε!

 

Το γεγονός ότι διαφωνώ με την υποχρεωτική στράτευση δείχνει πόσο μέσα έπεσες. Αυτά που έγραψα για τη Νορβηγία και την Ελβετία είναι γεγονότα και όχι προσωπικές απόψεις. Πάλι λάθος συμπέρασμα έβγαλες. Δεν πειράζει, έχω συνηθίζει να βγάζω τη λάσπη από πάνω μου που μου ρίχνουν άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το γεγονός ότι δεν ζούμε στο μεσαίωνα είναι θετικό. Αυτό δεν σημαίνει ότι η παρανομία πρέπει να επιβραβεύεται με αποτέλεσμα ο παράνομος να περνιέται για μάγκας και ο νομοταγής πολίτης για κορόιδο. Υπάρχουν και αξίες.

 

Μπλά μπλά μπλά. Στην πράξη ο νομοταγης είναι το κοροϊδο αφού ο παράνομος σπάνια υπόκειται κυρώσεις. Τα περί αξιών μου ακούγονται εντελώς βερεσέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο doctor προσπαθεί να πείσει τους άλλους να μην πάνε να υπηρετήσουν αν και είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν. Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρος ο τρόπος που σκέφτεται ο καθένας. Εγώ συμβουλεύω τα παιδιά που δεν έχουν υπηρετήσει την θητεία τους και επιθυμούν να φύγουν στο εξωτερικό (είτε για σπουδές, είτε για εργασία, είτε για οποιονδήποτε λόγο) να ξεμπερδέψουν με τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις πριν εγκαταλείψουν την Ελλάδα ώστε να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.

 

Πως είναι υποχρεωτικό, ζω και εργάζομαι στο εξωτερικό, πλήρωσα το πρόστιμο που προβλέπει ο νόμος και μπορώ να πάω όποτε θέλω στην Ελλάδα χωρίς κανένα πρόβλημα. Ξαναλέω, από την ίδια τη στρατολογία μου είπαν ότι καλά κάνω που δεν πάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπλά μπλά μπλά. Στην πράξη ο νομοταγης είναι το κοροϊδο αφού ο παράνομος σπάνια υπόκειται κυρώσεις. Τα περί αξιών μου ακούγονται εντελώς βερεσέ.

 

Μόλις συλλάβαμε ένα λαμόγιο. Μία λέξη μόνο για ό,τι έγραψες...ασχολίαστο.

Arrest1.jpg

Πως είναι υποχρεωτικό, ζω και εργάζομαι στο εξωτερικό, πλήρωσα το πρόστιμο που προβλέπει ο νόμος και μπορώ να πάω όποτε θέλω στην Ελλάδα χωρίς κανένα πρόβλημα. Ξαναλέω, από την ίδια τη στρατολογία μου είπαν ότι καλά κάνω που δεν πάω.

 

Ok doctor. Πλήρωσες το πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...