Προς το περιεχόμενο

αναβολη στρατου


deadmaster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπλά μπλά μπλά. Στην πράξη ο νομοταγης είναι το κοροϊδο αφού ο παράνομος σπάνια υπόκειται κυρώσεις. Τα περί αξιών μου ακούγονται εντελώς βερεσέ.

 

Το οτι στην πραξη ισχυει ακριβως αυτο που αναφερεις, δεν σημαινει οτι πρεπει να ειμαστε και περηφανοι για αυτο και πρεπει να πανηγυριζουμε κιολας .Καποτε η θητεια ηταν πολυ μεγαλυτερη και οι Ελληνες θεωρουσαν ντροπη για τον Α ή Β λογο να μην κανουν την στρατιωτικη τους θητεια.Και τοτε υπηρχαν εξαιρεσεις, αλλα αυτο ακριβως ηταν, εξαιρεσεις.

Βεβαια οι περισσοτεροι απο αυτους που ηταν αντιθετοι στον κανονα μπηκαν σε θεσεις κλειδια στην διοικηση της χωρας και οδηγησαν στο σημερινο ξεχαρβαλωμα του κρατους.Αυτοι ακριβως οι ανθρωποι ευθυνονται για την σημερινη νοοτροπια οτι ο νομοταγης σε οποιοδηποτε τομεα της κοινωνικης δραστηριοτητας ειναι κοροιδο με πιστοποιηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλος Στρατοκ@#$%λος???? Η Πολυ Μεγαλος?

 

Ειναι στρατο@@@λος επειδη σου λέει οτι διώκεται η ανυποταξία? 

Κανένας δεν απαγορεύει ούτε σε εσένα, ούτε σε κάποιον άλλο να διαμείνει μόνιμα στο εξωτερικό. Έχεις κάθε δικαίωμα να το κάνεις. Άλλο η μετανάστευση και άλλο η ανυποταξία. Η μετανάστευση είναι δικαίωμα, η ανυποταξία είναι παράνομη και διώκεται ποινικά σε βαθμό πλημμελήματος.

 

Ο doctor προσπαθεί να πείσει τους άλλους να μην πάνε να υπηρετήσουν αν και είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν. Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρος ο τρόπος που σκέφτεται ο καθένας. Εγώ συμβουλεύω τα παιδιά που δεν έχουν υπηρετήσει την θητεία τους και επιθυμούν να φύγουν στο εξωτερικό (είτε για σπουδές, είτε για εργασία, είτε για οποιονδήποτε λόγο) να ξεμπερδέψουν με τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις πριν εγκαταλείψουν την Ελλάδα ώστε να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.

 

Αν έχεις νόμιμη αναβολή στράτευσης τότε είσαι εντάξει απέναντι στο νόμο. Απλά είναι τα πράγματα DIMI. Πραγματικά το θέμα του στρατού δείχνει σε μεγάλο βαθμό ποιος είναι έντιμος και ποιος όχι. Στην τελική 9 μήνες είναι μικρό διάστημα για να το κάνουν κάποιοι τόσο μεγάλο θέμα.

 

Να θίξω το θέμα της υποχρεωτικής στράτευσης. Διαφωνώ πλήρως με την υποχρεωτική στράτευση. Πιστεύω ότι ο στρατός πρέπει να στελεχώνεται από μόνιμο προσωπικό, άξιο μάχης και η στράτευση να είναι προαιρετική για όσους το επιθυμούν. Ως δέλεαρ μπορούν να αποδοθούν κάποια προνόμια στους εθελοντές οι οποίοι θα υπηρετούν για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Καταλαβαίνω όμως ότι δεν υπάρχουν οι οικονομικοί πόροι για την στελέχωση των ενόπλων δυνάμεων μόνο από μόνιμο προσωπικό, γι αυτό και πάμε να υπηρετήσουμε. Ένα άλλο μεγάλο θέμα είναι αν η στράτευση πρέπει να γίνει υποχρεωτική για τις γυναίκες. Θα αναφέρω ότι στη Νορβηγία η στράτευση είναι υποχρεωτική για τους άντρες και από 01/01/2015 γίνεται υποχρεωτική και για τις γυναίκες. Επίσης στην Ελβετία η στράτευση είναι υποχρεωτική για τους άντρες.

 

Kαι αντιθετη του Συντάγματος φυσικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάτι έιναι αντισυνταγματικό είναι το πρόστιμο που επέβαλλε ο Βενιζέλος καθαρά σαν εισπρακτικό μέσο, χωρίς ο ανυπότακτος να μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του. Για όσους δεν γνωρίζουν, η ποινή παλιά ήταν 6 επιπλέον μήνες θητείας, εξαγοράσιμοι προς 1000 ευρώ ο ένας, εξού και το 6χίλιαρο σήμερα. Φυσικά, όλοι οι ανυπότακτοι που αποδείκνυαν ότι διέμεναν στο εξωτερικό για βιοποριστικούς λόγους αθωώνονταν και υπηρετούσαν κανονικά τη θητεία τους.

 

Ακόμα και τώρα όμως, το Ελληνικό κράτος είναι υποχρεωμένο να επιστρέψει τα λεφτά αυτά σε όποιους κυρηχτούν ΜΚΕ στο μέλλον ή να παραγράψει το πρόστιμο σε όποιον δεν πληρώσει.

 

Μερικοί αντί να είναι στο πλευρό των νέων που απλά θέλουν να έχουν μια δουλειά να ζουν αξιοπρεπώς, προτιμούν να βλέπουν νέους μορφωμένους ανθρώπους να ζούνε ένα παραλογισμό για 9 μήνες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιο κριτηριο ειναι αντισυνταγματικό? εσυ ελέγχεις την συνταγματικότητα των νομων? γιατι ειχα την εντυπωση οτι αυτη ειναι μια απο τις αρμοδιοτητες του ΠτΔ και των δικαστηρίων οποτε ας σοβαρευτούμε αν θες να μεινει η κουβεντα σε ένα επιπεδο.

 

Τους υπολοιπους που έκαναν κανονικα την θητεια τους ποιος θα τους προστατεψει απεναντι στην παράλειψη κάποιων άλλων ???? γιατι εσυ να κερδισεις 9 μηνες παραπανω αμα το παμε έτσι και ο αλλος να τους κάνει κανονικα. Εσυ εισαι κατι το ξεχωριστο? επειδη δεν ξερω για αυτο ρωταω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάτι έιναι αντισυνταγματικό είναι το πρόστιμο που επέβαλλε ο Βενιζέλος καθαρά σαν εισπρακτικό μέσο, χωρίς ο ανυπότακτος να μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του. Για όσους δεν γνωρίζουν, η ποινή παλιά ήταν 6 επιπλέον μήνες θητείας, εξαγοράσιμοι προς 1000 ευρώ ο ένας, εξού και το 6χίλιαρο σήμερα. Φυσικά, όλοι οι ανυπότακτοι που αποδείκνυαν ότι διέμεναν στο εξωτερικό για βιοποριστικούς λόγους αθωώνονταν και υπηρετούσαν κανονικά τη θητεία τους.

 

Ακόμα και τώρα όμως, το Ελληνικό κράτος είναι υποχρεωμένο να επιστρέψει τα λεφτά αυτά σε όποιους κυρηχτούν ΜΚΕ στο μέλλον ή να παραγράψει το πρόστιμο σε όποιον δεν πληρώσει.

 

Μερικοί αντί να είναι στο πλευρό των νέων που απλά θέλουν να έχουν μια δουλειά να ζουν αξιοπρεπώς, προτιμούν να βλέπουν νέους μορφωμένους ανθρώπους να ζούνε ένα παραλογισμό για 9 μήνες...

 

Πιλαφια και παρθενες δεν ζητησες ακομα.Παλι καλα.  :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με ποιο κριτηριο ειναι αντισυνταγματικό? εσυ ελέγχεις την συνταγματικότητα των νομων? γιατι ειχα την εντυπωση οτι αυτη ειναι μια απο τις αρμοδιοτητες του ΠτΔ και των δικαστηρίων οποτε ας σοβαρευτούμε αν θες να μεινει η κουβεντα σε ένα επιπεδο.

 

Τους υπολοιπους που έκαναν κανονικα την θητεια τους ποιος θα τους προστατεψει απεναντι στην παράλειψη κάποιων άλλων ???? γιατι εσυ να κερδισεις 9 μηνες παραπανω αμα το παμε έτσι και ο αλλος να τους κάνει κανονικα. Εσυ εισαι κατι το ξεχωριστο? επειδη δεν ξερω για αυτο ρωταω

Εσύ δεν είπες πριν ότι είναι αντίθετο με το σύνταγμα αυτό που κάνω; Εσύ είσαι ο ΠτΔ; Και για ποια δικαστήρια μιλάμε; Ειλικρινά θες να έχω εμπιστοσύνη σε όλους αυτούς που έχουν γονατίσει τον κόσμο με τα παράλογα πρόστιμα τους;

 

Η ανυποταξία ήταν και θα είναι δικαίωμα όλων των πολιτών άσχετα με το τι θες να πιστεύεις. Τώρα αν πιστεύεις ότι το πρόστιμο μπήκε για να φοβίσει τους υποψηφίους φαντάρους και όχι για να κονομήσουν, καλό ύπνο.

 

Πιλαφια και παρθενες δεν ζητησες ακομα.Παλι καλα.  :-)

Δεν κατάλαβα, λέω κάτι που δεν ισχύει; Επεξ/σία από paredwse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμή που υπάρχει νόμος οι κυρώσεις ειναι η αντιδραση της πολιτειας στην παραβαση του. Δεν εχεις μονο δικαιώματα σαν ελληνας πολιτης εφοσον υπάγεσαι στο δικαιο της χώρας έχεις και υποχρεώσεις. Κατα τα αλλα δεν υπάρχει δικαίωμα μονο στην ανυποταξια και στην τρέλα υπάρχει και στην παραλογια υπάρχει και σε ολα. Και ο άλλος εφοσον παρκάρει στην μέση του δρομου για να μιλήσει στο κινητο δικαιωμα του το θεωρει εφοσον το κάνει εκεινη την στιγμη ασχετα τις δικαιολογιες που θα επικαλεστει αμα τον πιάσουν. Στην Ελλαδα ειμαστε το γνωριζω αυτο.

 

Φυσικα και ειναι αντιθετο αυτο που υποστηριζεις με το Συνταγμα γιατι οποιος ειναι σωματικα ικανος ειναι υποχρεωμένος να συμβάλλει στην άμυνα της χώρας και δεν εισαι ο μοναδικος που πήγε... και άλλοι πηγαν και αλλοι δεν γουσταραν και αλλοι καλυτερα πράγματα να κάνουν. Κατα τα αλλα στην επομενη αναθεώρηση στειλε τις προτάσεις σου ή κανε αναφορά στην Βουλη αν θες να ασκήσεις  έλεγχο στην κυβερνηση μην τα γραφεις εδω αυτά οποιος έχει στοιχεια κινείται. 

 

Οσο για τα προστιμα... τοσα χρονια που κάνανε πάρτυ φοροδιαφυγής κάποιοι απο την προηγουμενη γενιά μην περιμέναμε οτι κάποια στιγμη αυτο δεν θα πληρωνόταν. Ο κλέφτης και ο ψεύτης τον πρωτο χρόνο χαίρονται. Απλα δυστυχως τωρα θα την πληρώσουμε ολοι. 

 

ΥΓ Εγω απλα σου επισημανα οτι αυτο που υποστηριζεις ειναι αντιθετο στο Συνταγμα εκανα απλα μια παρατηρηση δεν μπηκα στην διαδικασια να κρινω την συνταγματικοτητα στους νομους και τις κυρώσεις τους επειδη αναρωτηθηκες αμα ειμαι εγω ο Προεδρος. Εσυ εκρινες το προστιμο που ειναι κυρωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ δεν είπες πριν ότι είναι αντίθετο με το σύνταγμα αυτό που κάνω; Εσύ είσαι ο ΠτΔ; Και για ποια δικαστήρια μιλάμε; Ειλικρινά θες να έχω εμπιστοσύνη σε όλους αυτούς που έχουν γονατίσει τον κόσμο με τα παράλογα πρόστιμα τους;

 

Η ανυποταξία ήταν και θα είναι δικαίωμα όλων των πολιτών άσχετα με το τι θες να πιστεύεις. Τώρα αν πιστεύεις ότι το πρόστιμο μπήκε για να φοβίσει τους υποψηφίους φαντάρους και όχι για να κονομήσουν, καλό ύπνο.

 

Δεν κατάλαβα, λέω κάτι που δεν ισχύει;

 

Οταν λες  οτι η ανυποταξια ειναι δικαιωμα  ολων των πολιτων,εννοεις κατι σαν την περιπτωση Κλιντον,που σαν σπουδαστης αρνηθηκε να παει στο Βιετναμ,ενω σαν Προεδρος του κρατους του ρημαξε στους πολεμους την υφηλιο παρα την αντιθετη αποψη των κατοικων της χωρας του?   :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να καταλάβετε ότι ο νόμος που επικαλείστε μου δίνει το δικαίωμα να είμαι στην Ελλάδα μέχρι 30 μέρες το χρόνο, να ψηφίζω και να μπορώ να βγάλω διαβατήριο; Είναι τόσο δύσκολο; Το ΦΕΚ είναι στην πρώτη σελίδα, το διάβασατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ο νομος εχει γινει πιο ελαστικος. Και λοιπον? και τι να κατσω να διαβασω τωρα κοροιδευομαστε? εφοσον ημουν υποχρεωμενος να παω φανταρος πηγα και τελειωσε. Σιγα μη κατσω να μάθω απεξω νομους για ανυποταξια. Με προσβάλλεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις. Εγώ τον στρατό τον σιχαίνομαι και μετρούσα μία μία τις ημέρες για να απολυθώ όταν υπηρετούσα. Ψυχολόγε μεγάλε!

 

 

 

Γιατί τότε διάλεξες να κάνεις μεγαλύτερη θητεία? 

Kαι αντιθετη του Συντάγματος φυσικά. 

 

 

Μπορείς να μου βρεις που λέει στο Σύνταγμα για υποχρεωτική στράτευση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τότε διάλεξες να κάνεις μεγαλύτερη θητεία? 

 

Γιατι ειναι τιμή να εισαι έλληνας αξιωματικος. 

 

Και ο  Ψυχογιος έφεδρος αξιωματικος υπηρέτησε αυτος δεν ειχε καλυτερες δουλειές να κάνει? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ο νομος εχει γινει πιο ελαστικος. Και λοιπον? και τι να κατσω να διαβασω τωρα κοροιδευομαστε? εφοσον ημουν υποχρεωμενος να παω φανταρος πηγα και τελειωσε. Σιγα μη κατσω να μάθω απεξω νομους για ανυποταξια. Με προσβάλλεις :P

Τώρα κοροϊδευόμαστε; Τόση ώρα κάνεις κύρηγμα για τους νόμους και παραπληροφορείς τον κόσμο και τώρα σιγά μην μάθεις τον νόμο και "και λοιπόν";

 

Ε λοιπόν, η αλήθεια είναι ότι αν ζεις και εργάζεσαι στο εξωτερικό μπορείς μια χαρά να γυρνάς στην Ελλάδα και όλα τα περί διώξεων και δεν ξέρω κι εγώ τι απλά δεν ισχύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειναι τιμή να εισαι έλληνας αξιωματικος. 

 

Και ο  Ψυχογιος έφεδρος αξιωματικος υπηρέτησε αυτος δεν ειχε καλυτερες δουλειές να κάνει? 

 

 

Τιμή μπορεί να είναι για σένα που είσαι στρατόκαυλος.

Στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για κάποιον που κατά δήπωσή του σιχαίνεται το στρατό.

 

Και εγώ αν είχα από πίσω μόνιμο εισόδημα τέτοιου μεγέθους θα πήγαινα έφεδρος για το βαθμό. Δεν έχουν και κάτι να χάσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...