Προς το περιεχόμενο

αναβολη στρατου


deadmaster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα κοροϊδευόμαστε; Τόση ώρα κάνεις κύρηγμα για τους νόμους και παραπληροφορείς τον κόσμο και τώρα σιγά μην μάθεις τον νόμο και "και λοιπόν";

 

Ε λοιπόν, η αλήθεια είναι ότι αν ζεις και εργάζεσαι στο εξωτερικό μπορείς μια χαρά να γυρνάς στην Ελλάδα και όλα τα περί διώξεων και δεν ξέρω κι εγώ τι απλά δεν ισχύουν.

 

Δεν κάνω κυρηγμα. Οταν μιλήσες για αντισυνταγματικοτητα ενω δεν ξέρεις ουτε τα βασικά σε τσιμπησα.

 

Δεν με ενδιαφερει ο νομος που παρέθεσες γιατι ποτε δεν μου πέρασε απο το μυαλο να την πέσω εις βάρος ολων των άλλων συμπολιτων και φιλων και γνωστων μου που πήγαν φαντάροι. Εφοσον δεν με ενδιαφέρει δεν μπαινω καν στην διαδικασια να τον ψάξω. 

Τιμή μπορεί να είναι για σένα που είσαι στρατόκαυλος.

Στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για κάποιον που κατά δήπωσή του σιχαίνεται το στρατό.

 

Και εγώ αν είχα από πίσω μόνιμο εισόδημα τέτοιου μεγέθους θα πήγαινα έφεδρος για το βαθμό. Δεν έχουν και κάτι να χάσουν. 

 

Και ο Ψυχογιος στρατο@@λος ηταν και ειναι? και δεν ειχε κατι αλλο καλυτερο να κάνει? γιατι δεν απαντας σε αυτο που σε ρωταω τον ξέρεις τον Ψυχογιο? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ αν και διαφωνώ με τη συνταγματικότητα του νόμου, τα πλήρωσα τα 6 χιλιάρικα και ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι δεν ισχύει. Εσύ αντιθέτως γράφεις τόση ώρα ότι είναι παράνομο και υποχρέωση κάθε πολίτη και όταν σου έδειξα το νόμο που το αναιρεί όλο αυτό για τους ανυπότακτους εξωτερικού, μου το γυρνάς στο ηθικό της υπόθεσης.

 

Κι εγώ έχω φίλους που πήγαν φαντάροι και αυτοί πρώτοι μου είπαν να μην πατήσω το πόδι μου εκεί μέσα, ειδικά από τη στιγμή που δεν κάνω κάτι παράνομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αν και διαφωνώ με τη συνταγματικότητα του νόμου, τα πλήρωσα τα 6 χιλιάρικα και ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι δεν ισχύει. Εσύ αντιθέτως γράφεις τόση ώρα ότι είναι παράνομο και υποχρέωση κάθε πολίτη και όταν σου έδειξα το νόμο που το αναιρεί όλο αυτό για τους ανυπότακτους εξωτερικού, μου το γυρνάς στο ηθικό της υπόθεσης.

 

Κι εγώ έχω φίλους που πήγαν φαντάροι και αυτοί πρώτοι μου είπαν να μην πατήσω το πόδι μου εκεί μέσα, ειδικά από τη στιγμή που δεν κάνω κάτι παράνομο.

 

A τα έχεις πληρώσει? οκ σορρυ τοτε. Υποχρεωση ειναι με βάση το Συνταγμα αφου έτσι το γράφει. Δεν ξερω εγω για τους ανυπότακτους του εξωτερικού ... και τι κυρωσεις έχουν σου ειπα δεν με ενδιαφερει. Εσυ μου λες για τις κυρώσεις και σου εγραψα πριν οτι απλα μπορει να έγινε πιο ελαστικος ο νόμος. Αλλα το οτι ειναι υποχρεωση ειναι ασχετα αν διαφωνείς εσυ ή οχι δικαιωμα σου να διαφωνείς. 

 

Εγω πιστευω οτι ο στρατος σε μαθαινει πράγματα και το κυριοτερο? να έχεις υπομονή και να μη βγαζεις γλωσσα στους ανώτερους. Πολυ σημαντικο αυτο θα σε βοηθησει και μετα αμα κάποιοι δεν συμφωνειτε τι να κάνω? αυτη ειναι η αποψη μου. Καποιοι λενε θα τα μαθεις απο το σπιτι ε δεν τα μαθαινεις αυτα απο την αγκαλια της μαμας πρεπει να σε ζορισει και λιγο ο άλλος η μαμα δεν θα σε ζορισει πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ποντικακια παραπονιουνται οτι το πλοιο μπαζει νερα.
 
Αν δεν σας αρεσει αυτο τοτε σταματηστε να το ροκανιζετε.
 

Αν κάτι έιναι αντισυνταγματικό είναι το πρόστιμο που επέβαλλε ο Βενιζέλος καθαρά σαν εισπρακτικό μέσο, χωρίς ο ανυπότακτος να μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του. Για όσους δεν γνωρίζουν, η ποινή παλιά ήταν 6 επιπλέον μήνες θητείας, εξαγοράσιμοι προς 1000 ευρώ ο ένας, εξού και το 6χίλιαρο σήμερα. Φυσικά, όλοι οι ανυπότακτοι που αποδείκνυαν ότι διέμεναν στο εξωτερικό για βιοποριστικούς λόγους αθωώνονταν και υπηρετούσαν κανονικά τη θητεία τους.

 

Ακόμα και τώρα όμως, το Ελληνικό κράτος είναι υποχρεωμένο να επιστρέψει τα λεφτά αυτά σε όποιους κυρηχτούν ΜΚΕ στο μέλλον ή να παραγράψει το πρόστιμο σε όποιον δεν πληρώσει.

 

Μερικοί αντί να είναι στο πλευρό των νέων που απλά θέλουν να έχουν μια δουλειά να ζουν αξιοπρεπώς, προτιμούν να βλέπουν νέους μορφωμένους ανθρώπους να ζούνε ένα παραλογισμό για 9 μήνες...

 

Εγώ αν και διαφωνώ με τη συνταγματικότητα του νόμου, τα πλήρωσα τα 6 χιλιάρικα και ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι δεν ισχύει. Εσύ αντιθέτως γράφεις τόση ώρα ότι είναι παράνομο και υποχρέωση κάθε πολίτη και όταν σου έδειξα το νόμο που το αναιρεί όλο αυτό για τους ανυπότακτους εξωτερικού, μου το γυρνάς στο ηθικό της υπόθεσης.

 

Κι εγώ έχω φίλους που πήγαν φαντάροι και αυτοί πρώτοι μου είπαν να μην πατήσω το πόδι μου εκεί μέσα, ειδικά από τη στιγμή που δεν κάνω κάτι παράνομο.

 

Εσυ εκανες την επιλογη σου,προτιμησες να μην κανεις την στρατιωτικη σου θητεια και πληρωσες 6 χιλιαρικα για να μην εχεις εμποδια στις σπουδες σου και στην καριερα σου και τωρα ουσιαστικα ζητας αυτα τα λεφτα πισω.
Για ποσο ηλιθιους περνας τους υπολοιπους ?
Θεμα χρονου ειναι να βγει μια  στρατοκ@#$%λη κυβερνηση εκει να σας δω τι θα κανετε.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και ο Ψυχογιος στρατο@@λος ηταν και ειναι? και δεν ειχε κατι αλλο καλυτερο να κάνει? γιατι δεν απαντας σε αυτο που σε ρωταω τον ξέρεις τον Ψυχογιο? 

 

 

Με δουλεύεις?

Σε τι ακριβώς να σου απαντήσω? Αν είχε καλύτερες δουλειές ή όχι να κάνει? Τράβα ρώτα τον. Ρώτα τον αν είναι και στρατόκαυλος όπως έσυ.

Ζόρια που τραβάει ο κόσμος. 

 

 

Βρες μου πρώτα εσύ που λέει στο Σύνταγμα για υποχρεωτική στράτευση και μετά θα πάρω τηλέφωνο τον Ψυχογιό να μου απαντήσει στα καυτά σου ερωτήματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δουλεύεις?

Σε τι ακριβώς να σου απαντήσω? Αν είχε καλύτερες δουλειές ή όχι να κάνει? Τράβα ρώτα τον. Ρώτα τον αν είναι και στρατόκαυλος όπως έσυ.

Ζόρια που τραβάει ο κόσμος. 

 

 

Βρες μου πρώτα εσύ που λέει στο Σύνταγμα για υποχρεωτική στράτευση και μετά θα πάρω τηλέφωνο τον Ψυχογιό να μου απαντήσει στα καυτά σου ερωτήματα. 

 

Εγω το έχω βρει. Και εσυ θα το βρείς άμα ανοιξεις μια φορά  στη ζωη σου αυτο που λέγεται Σύνταγμα. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν το έχω ανοίξει το ξέρω εγώ. :D 

Αλλά αφού το έχεις βρει γιατί δεν μας το βάζεις να το δούμε και εμείς οι υπόλοιποι που δεν ξέρουμε?

Διαφώτισέ μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως με τις υπαρχουσες συνθηκες δεν προκειται να καταργηθει εντελως η θητεια.....αυτο που μπορει και πρεπει να γινει ειναι να μειωθει αποφασιστικα στο 4μηνο (το πολυ). Οποιος θελει παραπανω να πηγαινει ειδικες δυναμεις.

Τα "ειναι τιμη να εισαι αξιωματικος" και "θα ρθουν οι στρατοκαυλοι και θα δειτε τι θα παθετε" δεν τα σχολιαζω.....γελαει ο κοσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως με τις υπαρχουσες συνθηκες δεν προκειται να καταργηθει εντελως η θητεια.....αυτο που μπορει και πρεπει να γινει ειναι να μειωθει αποφασιστικα στο 4μηνο (το πολυ). Οποιος θελει παραπανω να πηγαινει ειδικες δυναμεις.

 

Τα "ειναι τιμη να εισαι αξιωματικος" και "θα ρθουν οι στρατοκαυλοι και θα δειτε τι θα παθετε" δεν τα σχολιαζω.....γελαει ο κοσμος.

 

Αμφιβαλλεις οτι ερχονται ?
Εδω σου χτυπουν την πορτα και εισαι ετοιμος να τους ανοιξεις.
Οσο για το 4μηνο το πολυ που αναφερεις, μηπως θελεις να εχει και 3μηνη αδεια ορκωμοσιας ?
Κατω απο 12μηνη θητεια για το μεγεθος της χωρας μας ειναι μη λειτουργικη,γιαυτο να θεωρεις δεδομενο οτι θα αυξηθει η διαρκεια και οχι το αντιθετο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω οτι ο στρατος σε μαθαινει πράγματα και το κυριοτερο? να έχεις υπομονή και να μη βγαζεις γλωσσα στους ανώτερους. Πολυ σημαντικο αυτο θα σε βοηθησει και μετα αμα κάποιοι δεν συμφωνειτε τι να κάνω?

Οντως, πολύ χρήσιμη η διαβάθμιση σε "ανώτερους" και "κατώτερους" για τη προβατοποίηση και τη χειραγώγηση του όχλου... Βέβαια το οτι το αποτέλεσμα συχνά είναι επιστήμονες να δέχονται εντολές από ψυχοπαθείς/ψυχικά ασταθείς (που για κάποιο λόγο πρέπει να θεωρούνται ανώτεροι) δε θα έπρεπε να μας προβληματίζει τόσο, πάνω απ όλα πειθαρχία να χουμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε ήταν η τελευταία φορά που αυξήθηκε η θητεία?

Ποιος μας χτυπάει την πόρτα και ετοιμαζόμαστε να ανοίξουμε? 

 

Δεν πειραζει εσυ παιξ'το στρουθοκαμηλος.Δεν χρειαζεται και πολυ προσπαθεια γι'αυτο.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν το έχω ανοίξει το ξέρω εγώ. :D

Αλλά αφού το έχεις βρει γιατί δεν μας το βάζεις να το δούμε και εμείς οι υπόλοιποι που δεν ξέρουμε?

Διαφώτισέ μας. 

 

Οποιος δεν ξέρει μαθαινει. Χεράκια έχεις , Ίντερνετ έχεις ... εμπρός. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν πειραζει εσυ παιξ'το στρουθοκαμηλος.Δεν χρειαζεται και πολυ προσπαθεια γι'αυτο.

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Έκανα 2 απλές και λογικές ερωτήσεις.

Αν δεν έχεις απάντηση μπορείς απλά βα το πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως, πολύ χρήσιμη η διαβάθμιση σε "ανώτερους" και "κατώτερους" για τη προβατοποίηση και τη χειραγώγηση του όχλου... Βέβαια το οτι το αποτέλεσμα συχνά είναι επιστήμονες να δέχονται εντολές από ψυχοπαθείς/ψυχικά ασταθείς (που για κάποιο λόγο πρέπει να θεωρούνται ανώτεροι) δε θα έπρεπε να μας προβληματίζει τόσο, πάνω απ όλα πειθαρχία να χουμε...

 

Αυτη η διαβάθμιση υπάρχει παντού ειτε εντος ειτε εκτος στρατού. Ποσο χρονων εισαι? 

Δυστυχως με τις υπαρχουσες συνθηκες δεν προκειται να καταργηθει εντελως η θητεια.....αυτο που μπορει και πρεπει να γινει ειναι να μειωθει αποφασιστικα στο 4μηνο (το πολυ). Οποιος θελει παραπανω να πηγαινει ειδικες δυναμεις.

 

Τα "ειναι τιμη να εισαι αξιωματικος" και "θα ρθουν οι στρατοκαυλοι και θα δειτε τι θα παθετε" δεν τα σχολιαζω.....γελαει ο κοσμος.

 

Το δευτερο δεν με βρισκει συμφωνο ουτε και εμένα το πρώτο ομως ειναι αληθεια ειτε κάθεται καλα σε κάποιους ειτε οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...