Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατευθυνόμενα quadcopters και helicopters


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλά Γιάννη έτσι και στήσεις το 250άρι με fpv και αρχίσεις τις βόλτες μέσα στο σπίτι, τους βλέπω τους δικούς σου με καρδιά!!! :)

 

Γι αυτό ξεκινάω με 2s :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα αυτά τα quadάκια με το συγκεκριμένο σχήμα (eachine cg022, jjrc 1000a, f803c) είναι κλώνοι του xdart micro quad.

Απο ότι βλέπω το τελευταίο για το οποίο ρωτάς πετάει πολύ καλά και διαθέτει και κάμερα.

Θα έλεγα με ασφάλεια ότι αποτελεί καλή αγορά.

 

Σήμερα με έπιασε το μεράκι του simulation.

Ξέθαψα ενα joypad με thumbsticks που μου φάνηκε κατάλληλο 

20141230_202937.jpg

 

Του έκανα επιμήκυνση στα thumbsticks

 

20141230_202951.jpg

 

 

Και άρχισα το ψάξιμο στο νετ.

Το realflight δεν μου κανε την χάρη θέλει το ειδικό dongle σύνδεσης της τηλεκατεύθυνσης για να δουλέψει αλλά το rc phoenix μέχρι την έκδοση 4 έχει loader που του δίνει την δυνατότητα να δουλέψει με  οποιοδήποτε usb controller (joypad-joystic). 

 

Προς το παρόν λιώνω σε ενα ηλεκτρικο cp helli. esky honey bee king 2.

Ως το βράδυ θα εχω γίνει ξεφτέρι στα cp :-D .

Θα ανεβάσω βιντεάκι αμα καταφέρω να το πετάξω κάπως καλά.

 

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχεις ξαναπεταξει ελικοπτερο?  καλα το πας!

Απο οτι καταλαβα χρειαζεται πολυς καιρος για να πεις οτι το πετας. Εστω και χωρις κολπα

 

Εμενα το quad επαθε ζημια και ειναι στο συνεργειο οποτε τωρα πεταω ενα ελικοπτερακι (Wltoys v977) στο σαλονι

Το εχω 2 εμδομαδες, μονο hover μπορω να κανω, και το εχω κοπανησει αρκετες φορες

Με αυτο τον κ*λοκαιρο, ειναι μονο για κανενα μικρο στο σπιτι, ή για simulator.

Επεξ/σία από gpolic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχεις ξαναπεταξει ελικοπτερο?  καλα το πας!

Απο οτι καταλαβα χρειαζεται πολυς καιρος για να πεις οτι το πετας. Εστω και χωρις κολπα

 

Εμενα το quad επαθε ζημια και ειναι στο συνεργειο οποτε τωρα πεταω ενα ελικοπτερακι (Wltoys v977) στο σαλονι

Το εχω 2 εμδομαδες, μονο hover μπορω να κανω, και το εχω κοπανησει αρκετες φορες

Με αυτο τον κ*λοκαιρο, ειναι μονο για κανενα μικρο στο σπιτι, ή για simulator.

Μη μετρώντας καθόλου τα coaxial εχω και πετάω 2 ενα v911 που είναι εύκολο και ενα flysky hfp80 fp v1 το οποίο είναι μανίκι.

Βασικά είναι grounded αυτή την στιγμή και περιμένω πακέτο ανταλλακτικών...

15 μέρες με ανέχτηκε και προς το τέλος είχα αρχίσει κάτι να κάνω.

 

Τα fp είναι προθάλαμος για τα cp (ακροβατικά ελικόπτερα). Πετάνε με παρόμοιο τρόπο αλλά με διαφορετική λογική.

Τα fp εχουν μια standar κλίση στις προπελες τους και ανεβοκατεβάζεις το moter για να πάρεις ή να χάσεις ύψος. Στα cp αλλάζεις αυτήν ακριβώς την κλίση για να πας πάνω η κάτω και οι στροφές του rotor δεν παίζουν τον 1ο ρόλο. Στην τηλεκατευθυνση του cp που παίζω στο  phoenix εχω βάλει στον μοχλό που εχω κανονικά το throttle (αριστερό πάνω κάτω) το collective pitch το οποίο γίνεται θετικό όταν είμαι πάνω απο την μέση του και αρνητικό κάτω απο τη μέση.

Όταν είσαι inverted,κόβεις στη μέση το loop για να πας σε inverted θέση, για να ανέβεις  σε ύψος δίνεις στο collective pitch αρνητικές τιμές, δηλαδή αριστερός μοχλός κάτω απο την μέση. 

Δεν είμαι σίγουρος με τα cp τι πρέπει να κάνω με το throttle.

Προς το παρόν το εχω σε εναν ροοστάτη του wingman και συνήθως το εχω full on.

Παίζει να πρέπει να είναι στον ίδιο άξονα με το  cp.

Αν κάποιος είναι γνώστης απο cp ας μας πει τι παίζει να ρυθμίσουμε την τηλεκατεύθυνση στο sim σωστά. 

Αν είχα κάτσει λίγο στο phoenix θα είχα γλυτώσει πολλά χτυπήματα στο hisky.  

 

 

και για το jjrc h8c με 2mp camera .. 10 ευρω παραπανω απο το f803c .. τι λετε?

 

 

Υπάρχουν αναφορές πως το συγκεκριμένο καίει γρήγορα μοτέρ. Mερικές φορές σε λιγότερο απο 100 λεπτά πτήσης, οπότε προσωπικά θα το απόφευγα...Και άλλα καίνε μοτέρ πχ το v262, το syma x6 που εχω είναι grounded 1 μήνα και, απο weak moter

Στις ίδιες διαστάσεις με το h8c πιο αξιόπιστο μου φαίνεται το syma x5c. 

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι προτείνετε για ελικοπτεράκι, που να σηκώνει την SJCAM4000 και μεγάλη χρήση;(20-25')

Επίσης να έχει μια καλή εμβέλεια(trasmitter ή wifi)

Δε θελω να έχει κάμερα καθώς διαθέτω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μετρώντας καθόλου τα coaxial εχω και πετάω 2 ενα v911 που είναι εύκολο και ενα flysky hfp80 fp v1 το οποίο είναι μανίκι.

Βασικά είναι grounded αυτή την στιγμή και περιμένω πακέτο ανταλλακτικών...

15 μέρες με ανέχτηκε και προς το τέλος είχα αρχίσει κάτι να κάνω.

 

Τα fp είναι προθάλαμος για τα cp (ακροβατικά ελικόπτερα). Πετάνε με παρόμοιο τρόπο αλλά με διαφορετική λογική.

Τα fp εχουν μια standar κλίση στις προπελες τους και ανεβοκατεβάζεις το moter για να πάρεις ή να χάσεις ύψος. Στα cp αλλάζεις αυτήν ακριβώς την κλίση για να πας πάνω η κάτω και οι στροφές του rotor δεν παίζουν τον 1ο ρόλο. Στην τηλεκατευθυνση του cp που παίζω στο  phoenix εχω βάλει στον μοχλό που εχω κανονικά το throttle (αριστερό πάνω κάτω) το collective pitch το οποίο γίνεται θετικό όταν είμαι πάνω απο την μέση του και αρνητικό κάτω απο τη μέση.

Όταν είσαι inverted,κόβεις στη μέση το loop για να πας σε inverted θέση, για να ανέβεις  σε ύψος δίνεις στο collective pitch αρνητικές τιμές, δηλαδή αριστερός μοχλός κάτω απο την μέση. 

Δεν είμαι σίγουρος με τα cp τι πρέπει να κάνω με το throttle.

Προς το παρόν το εχω σε εναν ροοστάτη του wingman και συνήθως το εχω full on.

Παίζει να πρέπει να είναι στον ίδιο άξονα με το  cp.

Αν κάποιος είναι γνώστης απο cp ας μας πει τι παίζει να ρυθμίσουμε την τηλεκατεύθυνση στο sim σωστά. 

Αν είχα κάτσει λίγο στο phoenix θα είχα γλυτώσει πολλά χτυπήματα στο hisky.  

 

 

Και το v977 ειναι cp αλλα εχει και το απλο mode που ειναι πιο ευκολο. Στο 3D mode δεν το εχω τολμησει !

θελει πολυ simulator αυτη η φαση και το βαριεμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το στησα και γω το phoenix με το χειριστήριο του ps3 - το ρύθμισα κιόλας στο throttle να ξεκινάει απο την μέση που σταθεροποιείται ο λεβιές του ds3 και όλα καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και το v977 ειναι cp αλλα εχει και το απλο mode που ειναι πιο ευκολο. Στο 3D mode δεν το εχω τολμησει !

θελει πολυ simulator αυτη η φαση και το βαριεμαι

Ελικoπτεράρα πήρες!

Να σε ρωτήσω το throttle πως είναι?

Απλά το ανάβεις και οι έλικες δουλευουν σταθερα σε fixed rpm 

ή ανάλογα με το collective pitch ανεβοκτεβαίνουν οι rpm;

το στησα και γω το phoenix με το χειριστήριο του ps3 - το ρύθμισα κιόλας στο throttle να ξεκινάει απο την μέση που σταθεροποιείται ο λεβιές του ds3 και όλα καλά!

Πως σου φαίνεται;
Εχω φορτώσει και άλλα μοντελα απο το site του phoenix.
2 quad, το blade mqx που είναι ίδιο frame motors με το v929 και ενα άλλο gaui 330 x που είναι brushless.
To blade είναι τρομακτικά κοντά στο v929.
Και ενα micro cp που κάνει χαμό στο rcgroups(blade mCPX)
Kύρια διαφορά το εκνευριστικό το ελατήριο που υπάρχει στον αριστερό λεβιέ σε όλα joypad.
Δοκίμασα και εγω να περιορίσω την διαδρομή στο πάνω 50% αλλά δεν είμαι σίγουρος αν μετά μου δινε όλο το εύρος το throttle. Νομίζω είχα χαμηλότερες τελικές στο mqx ενω το gaui ούτε καν σηκωνόταν...
Θέλει αρκετό πειραματισμό στη ρύθμιση του controller. Εχω 3 profile ενα για cp, ενα για coaxials, fp και quads και τέλος ενα για planes.
Εχω παίξει μέχρι και με καμπύλες γραμμικότητας των στικς για να συνεφέρω λίγο την στραβομάρα που εχει by default το wingman. 
Φαντάζομαι πως με κανονική τηλεκατεύθυνση θα πηγαίνει σε άλλο είπεδο το sim.
Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ικανοποιητικό το βλέπω το γκαζάκι του!

στις ρυθμίσεις για αρχή του throttle άφησα το λεβιέ στην μέση και για τέλος τέρμα πάνω και όταν μου ζήτησε να αφήσω τους λεβιέδες στην μέση το throttle το πήγα στα 3/4

και σύ έτσι έκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ικανοποιητικό το βλέπω το γκαζάκι του!

στις ρυθμίσεις για αρχή του throttle άφησα το λεβιέ στην μέση και για τέλος τέρμα πάνω και όταν μου ζήτησε να αφήσω τους λεβιέδες στην μέση το throttle το πήγα στα 3/4

και σύ έτσι έκανες?

 

Όχι εγω πήγα απο advanced και κάπως περιόρισα την διαδρομή σε ενα μενού που εχει απο 0-100% του άξονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ελικoπτεράρα πήρες!

Να σε ρωτήσω το throttle πως είναι?

Απλά το ανάβεις και οι έλικες δουλευουν σταθερα σε fixed rpm 

ή ανάλογα με το collective pitch ανεβοκτεβαίνουν οι rpm;

Πως σου φαίνεται;
 

Μεταχειρισμενο το πηρα μαζι με ανταλλακτικα  :-ο

Νομιζω οτι αναλογα με το collective ανεβαινουν και οι στροφες.  Στο απλο mode σιγουρα ετσι ειναι

Σε 3D οπως σου ειπα δεν το βαζω γιατι τρακαρω αμεσως!

Τωρα ειναι και αυτο στο συνεργειο και περιμενω απο Αγγλια ανταλλακτικα (eu warehouse του banggood)

 

Κοιταξτε τι κανει ο τρελλαμενος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...