Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατευθυνόμενα quadcopters και helicopters


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα το rolling spider της parrot. Είναι αρκετά καλό στον έλεγχο, στιβαρή κατασκευή το σκελετός του. Αυτονομία περίπου 10 min. έχει ενσωματωμένη κάμερα (χαμηλής ανάλυσης). Σε εξωτερικό χώρο που το έβγαλα και φύσαγε  έμενε στην θέση του. Πολύ καλό μηχάνημα αλλά ακριβούτσικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα σας , καλη χρονια.

ειμαι καινουργιος σε αυτα , διαβασα ολα αυτα τα post προσπαθωντας να σχηματισω μια γνωμη .

Θα ηθελα να σας ρωτησω , οταν λετε οτι ενα κιτ εχει και την καμερα μεσα, αυτο σημαινει οτι περιλαμβανει και το πομπο και τον δεκτη για την μεταδοση της εικονας ή αυτα αγοραζονται extra ? υπαρχει κανενα link για να μπορεσω να καταλαβω πως γινεται και τι χρειαζεται για μεταδοση εικονας ? Η μεταδοση γινεται πχ σε κινητο (android) , χρειαζεται internet , γινεται record σε καποιο μεσο , χρησιμοποιει gps?

O δεκτης τηλεκατευθυνσης ( εχω την THX9 Flysky ) ειναι συμβατος με τους receivers των quadcopters ή οχι ? Τα kits των quadcopters περιλαμβανουν και τηλεκατευθυνσεις ?

Οι μπαταριες τους αλλαζουν για δευτερη συνεχομενη πτηση ?

ευχαριστω

Τακης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οταν λετε οτι ενα κιτ εχει και την καμερα μεσα, αυτο σημαινει οτι περιλαμβανει και το πομπο και τον δεκτη για την μεταδοση της εικονας ή αυτα αγοραζονται extra ? υπαρχει κανενα link για να μπορεσω να καταλαβω πως γινεται και τι χρειαζεται για μεταδοση εικονας ? Η μεταδοση γινεται πχ σε κινητο (android) , χρειαζεται internet , γινεται record σε καποιο μεσο , χρησιμοποιει gps?

O δεκτης τηλεκατευθυνσης ( εχω την THX9 Flysky ) ειναι συμβατος με τους receivers των quadcopters ή οχι ? Τα kits των quadcopters περιλαμβανουν και τηλεκατευθυνσεις ?

Οι μπαταριες τους αλλαζουν για δευτερη συνεχομενη πτηση ?

ευχαριστω

1)Αν μιλάς για fpv kit. που μπαίνει σε quad ή hellicopter για την μετάδοση live εικόνας απαρτίζεται απ τα εξής μέρη:

 

Πάνω στο υπτάμενο όχημα:

α)Ενας μεταδότης αναλογικού σήματος εικόνας. tx transmitter

(είναι πάντα μίνι σε μεγεθος και συνδέται με κάτι περίεργες κεραίες που μοιάζουν με μανιτάρι) 

β)Μια κάμερα για καταγραφή της εικόνας.

 

Στην πλευρά του χειριστή

γ)Ενας δέκτης για να πιάσουμε το σήμα που στέλνει το υπτάμενο όχημα. rx video receiver

δ)Οθονίτσα ή goggles που συνδεονται με rx video receiver για να δούμε την εικόνα. 

 

2)Άμα κάνεις αναλογική μετάδοση με τον τρόπο που περιγράφω παραπάνω δεν χρησιμοποιείς internet, wifi ή κάποιο άλλο ψηφιακό μέσο.

Αρα δεν κάνεις δουλειά με το κινητό σου.

 

3)H turnigy thx9 (η ίδια βγαίνει και σαν flysky fs-th9x) είναι controller transmitter και μπορεί να συνδεθεί με συγκεκριμένα υπτάμενα οχήματα που υποστηρίζουν το flysky πρωτοκολλο.

 

Αν φτιάξεις κομμάτι κομμάτι quad μπορείς να πάρεις και τον αντίστοιχo receiver ώστε να χρησιμοποιήσεις το controller transmitter σου.

 

Αυτό ας πούμε είναι για την thx9

http://www.banggood.com/Wholesale-FS-R6B-FlySky-2_4Ghz-6CH-receiver-for-RC-FS-CT6B-TH9x-p-68604.html

 

Συνδέεται πάνω στην fc του quad.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω Yiannis_1.

θα μπορουσατε να μου προτεινετε κατι για hd εικονα ? ( καμερα, trasmitter, receiver ) ,αν γινεται και συσκευες που κρινονται ικανοποιητικες αλλα και καποιες συσκευες πιο καλες.

τα goggles τι ειναι ? καποιο link ?

Δηλ. τελικα το κουτι του quadropter περιλαμβανει μονο την καμερα ή και τον πομπο & δεκτη ?

Οι μπαταριες τους στα quadropter αλλαζουν για δευτερη συνεχομενη πτηση σε ολα τα μοντελα ?

Τακης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω Yiannis_1.

θα μπορουσατε να μου προτεινετε κατι για hd εικονα ? ( καμερα, trasmitter, receiver ) ,αν γινεται και συσκευες που κρινονται ικανοποιητικες αλλα και καποιες συσκευες πιο καλες.

τα goggles τι ειναι ? καποιο link ?

Δηλ. τελικα το κουτι του quadropter περιλαμβανει μονο την καμερα ή και τον πομπο & δεκτη ?

Οι μπαταριες τους στα quadropter αλλαζουν για δευτερη συνεχομενη πτηση σε ολα τα μοντελα ?

Τακης

για ασυρματη μεταδοση HD εικονας, ολα τα transmitter & receiver που υπαρχουν ειναι καταλληλα  ? Πρεπει κοιταζοντας τα specs να αναφερει οτι μπορει να γινεται HD μεταδοση ?

υπαρχει τροπος να ελεγχει κανεις την camera ( δηλ. για το ποτε θα γινει on/off , ποτε θα γραφει , για να τραβηξει φωτογραφια , κλπ ) ? Μπορει να γινεται αυτο μεσω τηλεκατευθυνσης ή και χωριστα ?

Γιαννη , προκειμενου να χρησιμοποιησω την THX9 SKYFLY τ/λ αν θα διαλεγα καποιο ετοιμο quad ποιο θα ειναι συμβατο ,ξερεις καποια συμβατα ?

Αν επιλεξω diy quad αρκει να προμηθευτω ενα δεκτη σαν αθτο που μου προτεινεις http://www.banggood....9x-p-68604.html ?

Θα χρειαστει καποια αναβαθμιση ή νεο software στην τ/λ ? ( αυτη την στιγμη καλυπτει helis ).

ευχαριστω

Τακης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1)για ασυρματη μεταδοση HD εικονας, ολα τα transmitter & receiver που υπαρχουν ειναι καταλληλα  ? Πρεπει κοιταζοντας τα specs να αναφερει οτι μπορει να γινεται HD μεταδοση ?

υπαρχει τροπος να ελεγχει κανεις την camera ( δηλ. για το ποτε θα γινει on/off , ποτε θα γραφει , για να τραβηξει φωτογραφια , κλπ ) ? Μπορει να γινεται αυτο μεσω τηλεκατευθυνσης ή και χωριστα ?

Γιαννη , προκειμενου να χρησιμοποιησω την THX9 SKYFLY τ/λ αν θα διαλεγα καποιο ετοιμο quad ποιο θα ειναι συμβατο ,ξερεις καποια συμβατα ?

Αν επιλεξω diy quad αρκει να προμηθευτω ενα δεκτη σαν αθτο που μου προτεινεις http://www.banggood....9x-p-68604.html ?

Θα χρειαστει καποια αναβαθμιση ή νεο software στην τ/λ ? ( αυτη την στιγμη καλυπτει helis ).

ευχαριστω

Τακης

 

1)Η ασύρματη μετάδοση γίνεται αναλογικά οπότε το σήμα μόνο hd δε θα είναι.

Θα εχει statics (χιόνια) απο παρεμβολές, σπίτια δέντρα σιδεροταμπέλες κτλ.

Ασύρματη μετάδοση live γίνεται στην f1 εδω και χρόνια σε όλα τα incar πλάνα για να καταλάβεις.

Θυμάσε τα χιόνια που έκανε η εικόνα κάθε φορά που η formula περνούσε κάτω απο κάτι μεταλλικό.Φανάρι, διαφημιστική ταμπέλα. Απο την αναλογική μετάδοση είναι... 

Στα rc το analog σου δίνει την δυνατότητα να οδηγήσεις με μηδενικό πρακτικά lag σαν να είσαι πάνω στο όχημα μέσω γυαλιών fpv.

first person view.

 

Ο δέκτης rx-tx είτε στην μετάδοση εικόνας είτε στην μετάδοση εντολών χειρισμού πρέπει να ματσάρει σωστά. 

Πρέπει να είναι στην ίδια συχνότητα. Πχ στην μετάδοση εικόνας χρησιμοποιείται η συχνότητα των 5,8ghz. Στις τηλεκατευθύνσεις 2,4ghz.

Στις τηλεκατευθύνσεις πρέπει να εχει και το ίδιο πρωτόκολλο o TX με τον RX.

Flysky με flysky

Walkera Devo με walkera devo

wltoys2x2 με wltoys2χ2

frsky με frsky  

 

H flysky-TURNIGY THX9  δουλεύει με τα παρακάτω bnf ή rtf hellis και quads και Planes

Syma x1 - wltoys v929 v939 v949 v959 v346 v376 - v911 -  f929 - f939 - f949 - f959 - hisky hfp80fs 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα,

εχω μερικες ερωτησεις σχετικα με το fpv. Προσπαθω να βγαλω ακρη διαβαζοντας posts και απο youtube , αλλα καπου εχω μπερδευτει. Με ενδιαφερει πολυ η καλη ποιοτητα μεταδοσης  , την οποια μπορω να εχω με μια sd card μεσα στην καμερα. Αλλα θα ηθελα επισης και την live αναμεταδοση σε μια AV ( analog ) οθονη.

1. Σκεφτομαι για αγορα την gopro3 αλλα θα προτιμουσα κατι φτηνοτερο πχ. την mobius ( αν μπορεσω να πετυχω την μεταδοση σε analog οθονη) . Η mobius εχει  usb εξοδο, δεν εχει av out . Η gopro3 εχει hdmi , δεν εχει av out ( διορθωστε με αν κανω λαθος ).

Βλεπω λοιπον στο youtube να συνδεουν την mobius μεσω usb σε TS351 , TS353 tx transmitter. Πως δουλευει αυτο ?

στις προδιαγραφες του TS351 γραφει:

Video output: 1Vp-p 75Ω
Audio output: 1Vp-p 600Ω
Power supply: 6.5-12V
Video: PAL/NTSC

Αφου λοιπον το transmitter εχει εισοδο αναλογικη , πως συνδεεται με την εξοδο usb της mobius ?

2. Η gopro3 σε ποιο transmitter-receiver  θα μπορουσε να συνδεθει για να μεταδοση live εικονα ?

3. για να υπαρχει συμβατοτητα μεταξυ tx και rx , πρεπει οι συχνοτητες ( πχ 8 καναλια ) να συμπιπτουν ? ή πρεπει να εχουν μια μικρη διαφορα ( λογω της IF συχνοτητας του δεκτη ) ? πχ στο tx  5705 , 5685  , πρεπει και ο rx να εχει τις ιδιες 5705 , 5685 ?

4. γινεται να εχω ενδειξεις τηλεμετριας ( με τις παραπανω καμερες )στην  αναλογικη μου οθονη κατα την διαρκεια της πτησης  ή πρεπει η οθονη να ειναι ψηφιακη ?

ευχαριστω

Τακης

Επεξ/σία από ana4732
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα,

εχω μερικες ερωτησεις σχετικα με το fpv. Προσπαθω να βγαλω ακρη διαβαζοντας posts και απο youtube , αλλα καπου εχω μπερδευτει. Με ενδιαφερει πολυ η καλη ποιοτητα μεταδοσης  , την οποια μπορω να εχω με μια sd card μεσα στην καμερα. Αλλα θα ηθελα επισης και την live αναμεταδοση σε μια AV ( analog ) οθονη.

1. Σκεφτομαι για αγορα την gopro3 αλλα θα προτιμουσα κατι φτηνοτερο πχ. την mobius ( αν μπορεσω να πετυχω την μεταδοση σε analog οθονη) . Η mobius εχει  usb εξοδο, δεν εχει av out . Η gopro3 εχει hdmi , δεν εχει av out ( διορθωστε με αν κανω λαθος ).

Βλεπω λοιπον στο youtube να συνδεουν την mobius μεσω usb σε TS351 , TS353 tx transmitter. Πως δουλευει αυτο ?

στις προδιαγραφες του TS351 γραφει:

Video output: 1Vp-p 75Ω

Audio output: 1Vp-p 600Ω

Power supply: 6.5-12V

Video: PAL/NTSC

Αφου λοιπον το transmitter εχει εισοδο αναλογικη , πως συνδεεται με την εξοδο usb της mobius ?

2. Η gopro3 σε ποιο transmitter-receiver  θα μπορουσε να συνδεθει για να μεταδοση live εικονα ?

3. για να υπαρχει συμβατοτητα μεταξυ tx και rx , πρεπει οι συχνοτητες ( πχ 8 καναλια ) να συμπιπτουν ? ή πρεπει να εχουν μια μικρη διαφορα ( λογω της IF συχνοτητας του δεκτη ) ? πχ στο tx  5705 , 5685  , πρεπει και ο rx να εχει τις ιδιες 5705 , 5685 ?

4. γινεται να εχω ενδειξεις τηλεμετριας ( με τις παραπανω καμερες )στην  αναλογικη μου οθονη κατα την διαρκεια της πτησης  ή πρεπει η οθονη να ειναι ψηφιακη ?

ευχαριστω

Τακης

Για την σύνδεση της mobius θες αυτό.

http://www.banggood.com/TV-Out-Cable-for-Mobius-ActionCam-Sports-Camera-p-91666.html

Το εχω παραγγείλει για μια 808 #16 v3 που χω.

Το περιμένω οπότε μην ρωτάς περισσότερα.

Ελπίζω ότι παράλληλα με την εξαγωγή σήματος στον transmitter θα σώζει και στην memory card σε hd ανάλυση.

Βασικά η 808 #16 είναι hd ready 720p και όχι full hd σαν την mobius.

Για gopro υπαρχει αυτό http://www.banggood.com/Gopro3-Video-AV-FPV-cable-p-89638.html

και για sjcam αυτό http://www.banggood.com/USB-to-TV-Out-Cable-for-SJ4000-SJ4000-WIFI-SJCAM-Action-Camera-p-950549.html

Ενω αν πάρεις το έτοιμο kit του hobbyking νομίζω εχει και αυτό καλώδια για μερικές κάμερες και γυαλιά και tx rx set.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__63646__Quanum_Complete_FPV_Bundle_Set_w_Goggles_5_8GHz_32ch_Video_TX_RX_CP_Antennas_and_Camera_PNF_.html

χωρίς να είμαι όμως 100% σίγουρος.

Η μετάδοση της τηλεμετρίας ισως γίνεται με το ίδιο tx που γίνεται και η μετάδοση της εικόνας.

(το βλέπω λογικά για λόγους βάρους)

Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω, όποιος ξέρει ας μας δώσει τα φώτα του.

 samniotis βοήθα. :Ρ

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρόν!

οι hd κάμερες όπως η sj4000 βγάζουν sd (αναλογικό) σήμα με τα παραπάνω ειδικά καλώδια ώστε να μπορούν να τροφοδοτήσουν με εικόνα τον πομπό (στην περίπτωση μας τον ts351) o οποίος θα στείλει με την σειρά του το σήμα στον δέκτη απο όπου θα πάρει αναλογικό σήμα με av καλώδιο η οθόνη μας (συνήθως lcd 7" με ανάλυση μέχρι 800*480) ή τα γυαλιά που κυκλοφορούν στην αγορά για fpv.

Αν θέλουμε μία υποτυπώδη τηλεμετρία, αυτή μπορεί να μας την παρέχει είτε η τηλεκατεύθυνση εφόσον την υποστηρίζει (πχ taranis) όπου τα στοιχεία τηλεμετρίας εμφανίζονται στην οθόνη της τ/κ ή αν έχουμε κάτι πιο απλό σε τ/κ μπορούμε πολύ απλά να παρεμβάλουμε στο παραπάνω κύκλωμα ένα osd (on screen display) με gps όπως το remzibi για να βλέπουμε τα στοιχεία στην οθόνη μας

δηλαδή

το osd έχει μία είσοδο και μία έξοδο video - αντί να συνδεθεί η κάμερα απευθείας στον πομπό μας, θα συνδεθεί στο video in του osd και απο το video out του osd θα φύγει καλώδιο στον πομπό

με αυτό τον τρόπο θα βλέπουμε στην οθόνη μας στοιχεία όπως βολταζ μπαταρίας, απόσταση απο την βάση (εμάς) και συντεταγμένες gps (εφόσον μιλάμε για osd με gps)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα.

1. η εξοδος usb ειναι ψηφιακη ( συνδεεται στον υπολογιστη ). Τα καλωδια που δινουνε για av out δεν ειναι τιποτα αλλο απο απλα καλωδια χωρις καμμια μετατροπη μεσα τους . Πως γινεται και δουλευει , δεν καταλαβαινω. Εκτος αν το βυσμα της καμερας που εχει για usb δεν ειναι μονο ψηφιακο ,αλλα  εχει και ψηφιακο και αναλογικο σημα και με το ενα καλωδιο συνδεεται με το pc και με τα καλωδια που δινουν χρησιμοποιουν αλλα pins εξοδου για αναλογικη εξοδο.

2. υπαρχει module με εισοδο ψηφιακη ή αναλογικη που να μετατρεπει σε wifi ? αν ναι , αν η περιοχη που βρισκομαστε δεν εχει internet , ειναι δυνατον να εχουμε συνδεση με το κινητο ( android ) αν το βαλουμε σε mode " tethering " ? καποιο link ? ( απ οτι γνωριζω θα ειναι για μικρη αποσταση και με μεγαλο lag, σωστα ? ).

ευχαριστω για την βοηθεια σας.

Τακης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα καλώδια μέχρι το tx είναι ψηφιακά. Ok
Η μετάδοση του transmitter είναι αναλογική. Όπως το σήμα uhf που αντικαταστάθηκε πρόσφατα από ψηφιακό. Τι σε δυσκολεύει?
Η mobius θα γράφει στην sd σε full hd και ας βλέπεις εσύ από τα γυαλιά σου αναλογικό σημα.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

Ελικoπτεράρα πήρες!

Να σε ρωτήσω το throttle πως είναι?

Απλά το ανάβεις και οι έλικες δουλευουν σταθερα σε fixed rpm 

ή ανάλογα με το collective pitch ανεβοκτεβαίνουν οι rpm;

Πως σου φαίνεται;

 

Τελικα ηρθαν τα ανταλακτικα και επισκευαστηκε το v977 !!    Απο οτι διαβασα στο 3D δουλευει με constant RPM

Το σηκωνεις κανονικα με το throttle και μετα το γυρνας σε idle up mode με ενα διακοπτη. (το γκαζι πρεπει να ειναι πανω απο τη μεση!)

Απο κει και μετα δουλευει μονο το collective pitch στο χειριστηριο throttle και εχεις σταθερες στροφες.  Αν πας να τρακαρεις τοτε κλεινεις το γκαζι με το διακοπτη throttle hold για να μην τα κουρεψει ολα (αν προλαβεις!)

 

Επισης το v262 ειναι και παλι μαχιμο. Πηγα την κυριακη και πεταξα 2 μπαταριες. Αποτελεσμα: ενα κουρεμενο γραναζι, αλλα το αντικατεστησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια. πριν λιγο καιρο αγορασα το hubsan x4 h107c και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης. ηθελα να σας ρωτησω, για μια fpv λυση τι μπορω να κανω επανω στο hubsan; ψαχνω την φθηνοτερη λυση. ενα transmitter της boscam που εχω διαβασει εδω στις συζητησεις σας, μπορει να μπει επανω στο hubsan; θα το σηκωσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γεια σας παιδια. πριν λιγο καιρο αγορασα το hubsan x4 h107c και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης. ηθελα να σας ρωτησω, για μια fpv λυση τι μπορω να κανω επανω στο hubsan; ψαχνω την φθηνοτερη λυση. ενα transmitter της boscam που εχω διαβασει εδω στις συζητησεις σας, μπορει να μπει επανω στο hubsan; θα το σηκωσει;

 

Χωρίς να το ελαφρύνεις δύσκολα.

Είναι ενα παλικάρι που κάνει βιντεάκια στο youtube με αρκετά micro coreless motors quads που τα εχει μετατρέψει σε fpv.

Αλλά τα κάνει σχεδόν ανακατασκευή...

 

Μου ήρθαν και μένα μερικά πραγματάκια.

20150119_160223.jpg

 

 

20150120_004516.jpg

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...