Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατευθυνόμενα quadcopters και helicopters


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έχασα τις προάλλες το rc μου... Ένα μικρό h6c!! Λοιπόν τώρα το θέμα είναι ότι άμα πάρω καινούριο από ότι έχω δει πουλιούνται σετ.. Έχει κανείς καμία ιδέα του τι να κάνω;; ή να ψάξω να πουλήσω το controller;

 

Αν υπάρχει το H6C σε έκδοση bnf (χωρίς χειριστήριο) αγοράζεις αυτό.

Αλλιώς ψάχνεις για κάτι άλλο.

Τι έγινε είχες flyaway  :mellow: ?

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χαζομαρα εκανα.. βαριομουν και ειπα να το σηκωσω λιγο παραπανω απο την πολυκατοικια μου, φυσιξε ενας αερας, το πηγε πισω στην ταρατσα και το αφησα να πεσει...το θεμα ειναι οτι εψαξα παντου και δν το βρισκω πουθενα!  :mad:

και ειχα παρει 2 μπαταριες ακομα.. 3leaf προπελες... ασε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20150123_025719.jpg

 

Με upside down το cc3d.

Βγαίνει πιο σιγυρισμενο.

Απλά το gyro μου φαίνεται ότι κανει ότι να ναι στο CGS.

Πρέπει να βάλω μοίρες στο Attitude πριν κάνω recalibrate???

Στο μανουαλ λεει οτι βαζεις το quad σε οριζοντια θεση, πας στο attitude, και πατας Level, και μετα Save

Φανταζομαι οτι μπορει να θελει και αλλες ρυθμισεις στις μοιρες για να φερεις το "μπρος-πισω" / "αριστερα-δεξια" σωστα

Ξεκινα απο εδω http://wiki.openpilot.org/display/WIKI/Attitude

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο μανουαλ λεει οτι βαζεις το quad σε οριζοντια θεση, πας στο attitude, και πατας Level, και μετα Save

Φανταζομαι οτι μπορει να θελει και αλλες ρυθμισεις στις μοιρες για να φερεις το "μπρος-πισω" / "αριστερα-δεξια" σωστα

Ξεκινα απο εδω http://wiki.openpilot.org/display/WIKI/Attitude

 

Το βρήκα. B)

Attitude ==> εκεί εχει ρυθμίσεις Roll - Yaw - Pitch και αναλόγως με το πως έχεις τοποθετημένο το fc προσθέτεις ή αφαιρείς μοίρες.

Στην περίπτωση upside down θέλει 180 μοίρες στο Roll.

Μετά ξανακάνεις και ενα level board που είναι ακριβώς απο κάτω.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίος! μην ξεχάσεις μόνο τα θερμοσυστελλόμενα στα θηλυκα των esc! :-D

εγώ χθές το βράδυ είχα όρεξη! τα αυτάκια στα πλαινά είναι οι pcb κεραίες του δέκτη!

 

post-180677-0-35741600-1422717710_thumb.jpg

Επεξ/σία από samniotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πέταξες καθόλου? Άμα κόψεις λίγο την πλαστική οροφή κατάλληλα μπορείς να κάνεις τούμπα το fc και μπαίνουν όλα τα servo plugs από κάτω και προστατεύονται. Έτσι έχω κανει τουλάχιστον. Ξέρω πως δε σου αρέσει να κοβεισ αλλά εντάξει εδώ χωράει μια εξαίρεση.

 

Βλέπω ότι σιγά σιγά όλο και περισσότεροι προχωράνε στο τόλμημα του scratchbuilt. Nice!!!

 

Λοιπόν επειδή τα ποδαράκια του Diatone μου έπεφταν για να μην τα μοιράσω σε χωράφια όταν αρχίσει τις πτήσεις, αποφάσισα να τα ασφαλίσω με rubber bands

 

16416454602_f4f94b9ba0_o.jpg20150131_202935 by yiannis_3, on Flickr

 

15794901174_ddfcbef6a9_o.jpg20150131_202956 by yiannis_3, on Flickr

 

Αν και θα αργησω λίγο στο κομμάτι του fpv είπα να δοκιμάσω τα καλώδια avout της 808 #16

 

16415624411_7a2635476c_o.jpg20150131_214615 by yiannis_3, on Flickr

 

16231481327_8bac4d6495_o.jpg20150131_214555 by yiannis_3, on Flickr

 

Φαίνεται να δουλεύει αν και εχει κάποιο lag. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα πότε εγγράφει η καμερούλα, πότε βγάζει video out και πότε κάνει και τα 2 ταυτόχρονα.  

 

Τέλος άνοιξα ενα All In One πακετάκι με simulators και καλώδια για σύνδεση τηλεκατεύθυνσης στο pc που παράγγειλα απο ebay

 

15794901104_b57afc68e5_o.jpg20150131_203102 by yiannis_3, on Flickr

 

16229730358_670392208f_o.jpg20150131_203628 by yiannis_3, on Flickr

 

Το μεσαίο trainer καλώδιο θα μου χρειαστεί και για την σύνδεση modules για άλλα οχήματα σαν αυτό http://www.banggood.com/Third-Generation-HiSKY-HT8-Adapter-Module-for-HCP80-V2-HCP100S-p-961288.html  στην τηλεκατευθυνση μου αφου η Flysky FS-i6 που εχω πάρει δεν εχει το κλασικό trainer jack που εχει για παράδειγμα η TH9XB

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα επόμενα 15 λεπτά έχει Seckill (για την κινεζικη πρωτοχρονιά) προσφορα το bg 

 jjrc H8c 20δολάρια!!!

 

http://deals.banggood.com/deals/edm/topic/seckill150122/index.html

 

Είναι περίπου στον 1/3 της τιμής του οπότε για όποιον θέλει να δοκιμάσει ενα μεσαίου μεγέθους quad με κάμερα αξίζει.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπλισμένο σαν αστακός

Βλέπω χωματάκι στα landing pads.

Τι? Πετάς και δεν μας δείχνεις? :-D

Βάλε κανένα βίντεο να δουμε και εμείς. :)

Τελικά πήρα τα predator v2 απο bg (με ενα coupon code 5%) μου φάνηκαν πιο πλήρες σαν πακέτο.

Σκεφτόμουν τα boscam που σου λεγα με τον πομπό που φτιάχνει ο τούρκος στο fpvhobby http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2079371 και 4g καμερούλα 520tvl για να κάνω fpv και με τα mini μου αλλά τελικά συγκρατήθηκα και πήρα τα fatshark για πιο ποιοτική και σίγουρη λύση.

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έκανα την παρθενική πτήση το Σαββάτο πιο πολύ για δοκιμή του cc3d, με μπόλικα μποφόρ και πρίν το στήσω με το long cage και τον ΚΚ2.1.5

με τον cc3d δεν καταλάβαινε ούτε αέρα ούτε τίποτα αλλά ήταν και 150γρ ελαφρύτερο!

ευτυχώς μου είχε κόψει και μένα απο το σπίτι που σε καναδυό προσγειώσεις του έφευγαν τα πόδια παρά την κόλλα και του έβαλα τα λαστιχάκια - αυτό που λένε "τα μεγάλα πνεύματα συναντιώνται!"

2 μπαταρίες ξόδεψα και στο τελείωμα του σπασα και 2 προπελες για το καλό :devil:

 

ευτυχώς παρέλαβα μιά ντουζίνα την Δευτέρα μαζί με τα υπόλοιπα και έχω να σπάω! στο syma ακόμα με τις πρώτες είμαι!!!

 

Έτοιμο και το quanum gogglesή αλλιώς τα goggles των 30€!
 

post-180677-0-81427500-1423084977_thumb.jpg

 

απο εικόνα είναι μιά χαρά αλλά δυστυχώς λόγω βάρους και μήκους ενοχλεί!

ακόμα και χωρίς δέκτη /μπαταρία πάλι πέφτει το βάρος μπροστά και ενοχλεί πάνω στην μύτη.

ίσως να στρώνει με ακόμα έναν ιμάντα απο την πάνω μεριά αλλά θα μας χαλάει το μαλλί! :-D

με σκυμένο το κεφάλι προς τα κάτω είναι μιά χαρά

Επεξ/σία από samniotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Samnioti με γειές για τα γυαλιά.

Εγώ σήμερα παρέλαβα το flysky i6 transimtter-receiver.

 

20150206_184133.jpg

Και να φανταστείς ότι το πήρα για compact.

Δηλαδή το ΤΗ9Χ πόσο θα ήταν?

Ηταν prebinded με τον receiver του που ήταν 6grams και το έκανα bind και με τα 2 flysky protocol hellis μου.

V911 και HFP80fs. 

Σαφώς ανώτερη ποιότητα στο control τους, αλλά όχι πως έγιναν και T-Rex... 

 

Έκανα και τις πρώτες δοκιμές του Diatone.

Στο cc3d δεν κατάφερα να βάλω σε κανέναν διακόπτη τα flight modes.

Τα δέχεται μόνο στους περιστροφικούς διακόπτες στο κέντρο και είναι χμμ.. Στο περίπου.

Απο ρυθμίσεις δεν ξέρω τπτ. Οπως ήταν. Οπότε και δεν με πειράζει ιδιαίτερα το παραπάνω προς το παρόν.

Ήδη μου φαίνεται αρκετά γκαζιάρικο.

 

 

 

Έφαγα και τις σαβουρίτσες μου. :-D

Η μια που πόνεσε ήταν ή απο καλώδιο ΔΕΗ ή Dropout απο μπαταρία ή έκανα disarm τα esc κατά λάθος (λίγο δύσκολα) το έχω στα 10 seconds κάτω αριστερά τον αριστερό μοχλό.  

 

Τα ποδαράκια τα άλλαξα με tiereup για να γλυτώσω καμιά 10αριά γραμμάρια.

 

20150206_185528.jpg

 

AUW 304 γραμμάρια.

Ωραία πετάει και όντως δεν πολυκαταλαβαίνει αέρα, αλλά 5 λεπτά με το ζόρι οι 1200-1300mah 2s.

Ξενέρωσα και λίγο με το drop και γενικά η φάση είναι ακούμπημα και prop...

 

Παράγγειλα και μια δεκάδα 5045 να τα σπάσω και γω λιγάκι :-D να δω τι γκάζι παραπάνω δίνει το αυξημένο pitch.

 

Αν μου αρέσουν πολύ θα δοκιμάσω και 6045. :devil:

 

@gpolic Ευχαριστώ! Πότε θα βρεθούμε για τα arms του v212? Σε εχω βάλει να τα κουβαλάς και δεν εχω πάρει ενα τηλ... :o  

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samnioti πιστεύω ότι εάν κολλήσεις τον δέκτη στα αριστερά που ξεκινάει το λουράκι και την μπαταρία δεξιά, δηλαδή πίσω θα είναι πιο άνετα γιατί δεν θα έχεις το βάρος πίσω παρα μόνο της οθόνης. στα fatshark μάλιστα η μπαταρία είναι δεμένη στο λουράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...