Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατευθυνόμενα quadcopters και helicopters


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα.

1. η εξοδος usb ειναι ψηφιακη ( συνδεεται στον υπολογιστη ). Τα καλωδια που δινουνε για av out δεν ειναι τιποτα αλλο απο απλα καλωδια χωρις καμμια μετατροπη μεσα τους . Πως γινεται και δουλευει , δεν καταλαβαινω. Εκτος αν το βυσμα της καμερας που εχει για usb δεν ειναι μονο ψηφιακο ,αλλα  εχει και ψηφιακο και αναλογικο σημα και με το ενα καλωδιο συνδεεται με το pc και με τα καλωδια που δινουν χρησιμοποιουν αλλα pins εξοδου για αναλογικη εξοδο.

 

Οι καμερες εχουν δυνατοτητα για TV out (composite video) και πρεπει να υπαρχει και επιλογη PAL/NTSC.  Η Mobius το εχει σιγουρα και οι ρυθμισεις γινονται απο εφαρμογη στο PC.

 

Οταν δει συνδεδεμενο υπολογιστη συμπεριφερεται διαφορετικα. Τωρα θα μου πεις πως το καταλαβαινει;; κατι γινεται με τα ground pins, καποια ειναι στον αερα η καποια ειναι σε βρογχο και το ανιχνευει (η καπως ετσι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχεις το ιδιο frame με τον samnioti ?   Βλεπω μοτερ ZMR, ενα CC3D και ενα receiver αγνωστης προελευσης!!

Καλο στησιμο Γιαννη!

Frame diatone fpv250

Cc3d

Zmr motors

Και flysky receiver

 

20150121_153510.jpg

 

Συνολικό βάρος 300 γραμμάρια με την 2s μπαταρία του syma x6.

Περιμένω transmitter και πρέπει να βρω τρόπο να σταθερό ποιήσω το flight controller. Την βασουλα σου την πουλάς. :ρ

 

Εδω σε σχέση με το wltoys v212

 

20150121_155506.jpg

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννακο καλοριζικα!  :-D

τον cc3d βαλτον μεσα στην θηκη και κολλησε την θηκη απο κατω ή με χοντρη ταινια 2πλης οψης ή με velcro αν θες να τον αφαιρεις.

300 με την 2s εισαι καλα, λιγο οι προπελες με προβληματιζουν. οσο πιο φαρδυες, τοσο πιο πολυ γκαζι, αλλα ζεσταινουν τα μοτερ και τα esc.

εγω ακομη περιμενω τον fc, αφου μου την βιδωσε και παραγγειλα και ενα cc3d απο banggood uk πριν 10 μερες και τον περιμενω μεχρι την Δευτερα! το hobbyking παιζει με τον πονο μας, ενας μηνας περασε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιαννακο καλοριζικα!  :-D

τον cc3d βαλτον μεσα στην θηκη και κολλησε την θηκη απο κατω ή με χοντρη ταινια 2πλης οψης ή με velcro αν θες να τον αφαιρεις.

300 με την 2s εισαι καλα, λιγο οι προπελες με προβληματιζουν. οσο πιο φαρδυες, τοσο πιο πολυ γκαζι, αλλα ζεσταινουν τα μοτερ και τα esc.

εγω ακομη περιμενω τον fc, αφου μου την βιδωσε και παραγγειλα και ενα cc3d απο banggood uk πριν 10 μερες και τον περιμενω μεχρι την Δευτερα! το hobbyking παιζει με τον πονο μας, ενας μηνας περασε!

 

 

Ευχαριστώ.

Και εγω στην αναμονή είμαι. Το receiver δεν ακούει την τηλεκατεύθυνση του v911.

Μεταξύ μας και καλά κάνει. :-D

 

Με την cc3d δεν εντυπωσιάστικα. Πρώτη βλακεία ότι πήρα αυτόν με τα straight pins και τελικά πιο πολύ θα με βόλευε αυτός με τα λυγισμένα.

Κινεζοκατάσταση, αντιγραφή της αντιγραφής και ο κλέψας του κλέψοντος.

Η κοτσίδα με τα καλωδιάκια του receiver έχει διαφορετικά χρώματα απο ότι στο manual...

Είχα κάποια θέματα με το αν είναι original ή κλώνος. Μερικοί κλώνοι είχαν αντεστραμμένο το κόκκινο και το μαύρο στο output power για τον receiver... Ευτυχώς το δικό μου όχι.

 

Πάντως το ground control station μου δουλεύει τέλεια και έκανα firmware update που προχώρησε κανονικά.

To setup software είναι πάρα πολύ καλό, αλλά απο ρυθμίσεις για πτήση δεν εχω ιδέα,

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι τι εχει το CC3D σου ??  Εμενα σημερα ηρθε το δικο μου απο banggood, σιγουρα ειναι κινεζια.

Το συνδεσα και το εκανα update, δεν εχω δει κανενα προβλημα.

Το receiver ειναι το frsky D4R-II (21 euros!) το συνδεσα στο channel 1 με το receiver port του CC3D ασπρο-κοκκινο-μαυρο κανονικα. Τα υπολοιπα που περισευουνε τα κοβω?

 

Δεν εχω ακομα τηλεκατευθυνση και μου λειπουν και κατι καλωδια και βυσμα για την τροφοδοσια.

Εχω μεινει λιγο πισω σε σχεση με σας, αλλα τα εβαλα λιγο χυμα ετσι για τη φωτογραφιση!

 

IMG_5303_zpsqkvtjb7q.jpg

Επεξ/σία από gpolic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα με 15€ δεν το συζηταμε! αλλα και σαν αντιγραφη, μια πλακετα ειναι με καναδυο ολοκληρωμενα, ημαρτον!

ακομα και στην γνησια που λενε για την πλακετα 4 στρωματων για τις παρεμβολες, ε οκ, δεν βαζω απο κατω pdb,esc ή μπαταρια και τελος!

Γιωργο το κεντρο βαρους να προσεξεις γιατι την βλεπω κοντοχοντρη την μπαταρια! μην κοψεις καλωδια, ποτε δεν ξερεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Το receiver ειναι το frsky D4R-II (21 euros!) το συνδεσα στο channel 1 με το receiver port του CC3D ασπρο-κοκκινο-μαυρο κανονικα. Τα υπολοιπα που περισευουνε τα κοβω?

 

 

ΌΧΙ !!!

 

Θες άλλα 3 ή 4 απο αυτά συνδεδεμένα στα σωστά κανάλια.

Το ενα κανάλι είναι το throttle το άλλο το pitch, το άλλο το roll το άλλο το yaw. Το πιο είναι το καθένα - test and trial και διάβασμα το manual του cc3d.

Θες και ένα κανάλι ακόμα για να βάλεις το switch flight modes.

Και σε σένα το καλώδιο προς τον receiver, μου φαίνεται πως είναι ότι να είναι στα χρώματα των καλωδίων...

O samniotis επίσης μου έγραψε τα εξής που τα ακολούθησα για την σύνδεση των escs με τα φις τους στα servo plugs του cc3d.

 

(ρεύμα οι fc πέρνουν απο το πρώτο esc - στην ΚΚ μπορείς να αφήσεις όλα τα ρεύματα πάνω στα καλώδια των esc αλλά στην cc3d νομίζω όχι - γενικά καλό είναι να αφήσεις το ρεύμα μόνο στο πρώτο esc και τα υπόλοιπα κόκκινα να τα βγάλεις απο τα βύσματα και να τα μονώσεις - μην τα χαλάσεις/κόψεις ποτέ δεν ξέρεις που μπορεί να χρειαστούν!)

 

Σε 'μένα ή τηλεκατεύθυνση έχει 4 channels και ενω εχω κάνει bind σωστά tx με rx, βλέπω τα sliders να κινούνται σωστά στο manual transmitter setup page (σας είπα ότι καραγουστάρω το GCS) και εχω βάλει τα σωστά κανάλια σε κάθε input στο cc3d, δεν μπορώ να ολοκληρώσω τον setup wizard επειδή μου ζητάει και άλλα inputs που δεν εχει καν το tx μου. :-D

 

Δεν εχω καταφέρει να κάνω arm τα escs ακόμα (έχω βάλει συνδυασμό για arming throttle down + roll left) και δεν ξέρω γενικά αν δέχεται έστω και manual την τηλεκατεύθυνση ή όχι.

Και always armed που πάτησα, τα inputs που δίνω απο το transmitter δεν τα ακούει το quad...

Δεν εχω διαβάσει τα logs του CGS να δω μήπως εχω κάπου αλλού κάποιο critical error.

Τα μοτέρ τα έχω τσεκάρει ότι γυρνάνε απο το CGS και σε όσα γυρίζαν ανάποδα έκανα την τυχαία αλλαγή ενος μαύρου καλωδίου με ένα άλλο μαύρο του esc ωστε να γυρνάνε προς την επιθυμητή κατεύθυνση. (καλά δεν μπορούσαν να τα αριθμήσουν ή να τα χρωματίσουν...)

 

Gpolic το carbon frame μου αρέσει.

Όταν θα σπάσω το diatone :-D  θα το σκεφτώ σοβαρά αντί για ίδιο να πάω σε κάποιο carbon H shapped quad. (Για τον λόγο αυτό όπως λέει και ο samniotis δεν κόβω κανένα καλώδιο. Κανά φίς servo μόνο να βγάλω όχι να κόψω)

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε παιδια, δεν κοβω τιποτα! 

Καπου διαβασα οτι αυτα τα καλωδιακια μπορω να τα βγαλω απο το connector και να τα ξαναβαλω. Σιγουρα θα ειναι μανικι ομως.

 

Το D4R-II συνδεεται με PPM μονο με ενα καλωδιο σηματος στο ch1, και με αυτο περναει 8 καναλια.  Ασε που ειναι πολυ μικρο και παναλαφρο. 

Κοιτα πως το φτιανει ο sebydocky!!   

 

Με το κεντρο βαρους κατι θα κανουμε. Εξαλλου ολο κατι θα βαζουμε, θα βγαζουμε, κατι θα σπαει  κλπ κλπ

 

Γιαννη, εισαι σιγουρος οτι δινεις ρευμα απο μπαταρια οταν το σεταρεις?  Αμα δινεις μονο με το USB δεν νομιζω να δουλεψει

Στην τελικη κανε, Erase settings, Auto Update, και μετα ξεκινα το wizard παλι.

 

Υποτιθεται οτι χρειαζεται ενα 5ο καναλι για το flight mode switch. Αλλα στο flight mode settings μπορεις να του πεις οτι θελεις μονο ενα flight mode (και ποιο ειναι αυτο) οποτε δεν χρειαζεσαι switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το D4R-II συνδεεται με PPM μονο με ενα καλωδιο σηματος στο ch1, και με αυτο περναει 8 καναλια.  Ασε που ειναι πολυ μικρο και παναλαφρο. 

 

------------------------------

 

Γιαννη, εισαι σιγουρος οτι δινεις ρευμα απο μπαταρια οταν το σεταρεις?  Αμα δινεις μονο με το USB δεν νομιζω να δουλεψει

Στην τελικη κανε, Erase settings, Auto Update, και μετα ξεκινα το wizard παλι.

 

Υποτιθεται οτι χρειαζεται ενα 5ο καναλι για το flight mode switch. Αλλα στο flight mode settings μπορεις να του πεις οτι θελεις μονο ενα flight mode (και ποιο ειναι αυτο) οποτε δεν χρειαζεσαι switch.

 

Δεν το ήξερα αυτό για το devo.

Ok άρα δεν χρειάζεται να ρυθμίσεις channels.

 

Για την περίπτωση μου τώρα όταν πάω να κάνω manual setup πάω στα flight modes και είναι grayed out και κολλημένο στο 3.

Εχω την μπαταρία μέσα, χωρίς την μπαταρία δεν ανοίγει το rx ούτος ή άλλος. Εχω σταθερό κόκκινο λαμπάκι απο το flysky receiver που σημαίνει πως το bind είναι σωστό. Αλλά δεν οπλίζει με τπτ το status led αναβοσβήνει συνεχώς σε αργό ρυθμό.

 

Πολλά μπορεί να είναι.

Μπορεί να μην είναι και τελείως ίσιο το throttle μου και ενω το πάω κάτω κάτω να εχει θετικές τιμές και να μην οπλίζει.

Το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και στο άλλο άξονα που εχω επιλέξει το left roll.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπερα νεος και εγω στο χωρο με ενα dji f450 με naza m v2 και e300 system περιμενω την mobius και bosscam 200mw tx rx για να μπω σιγα σιγα στο fpv. Δεν ξερω ομως τι να παρω. Οθονη η goggles. Εχει κανενας goggles; Αν ναι τι εντυπωσεις εχει;

Και κατι αλλο, ειμαι απο μεταμορφωση, οποιος εχει ορεξη και ειναι κοντα να κανονιζαμε γιατι πεταω μονος .

Επεξ/σία από Thomaszinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπερα νεος και εγω στο χωρο με ενα dji f450 με naza m v2 και e300 system περιμενω την mobius και bosscam 200mw tx rx για να μπω σιγα σιγα στο fpv. Δεν ξερω ομως τι να παρω. Οθονη η goggles. Εχει κανενας goggles; Αν ναι τι εντυπωσεις εχει;

Και κατι αλλο, ειμαι απο μεταμορφωση, οποιος εχει ορεξη και ειναι κοντα να κανονιζαμε γιατι πεταω μονος .

 

καλησπέρα φίλε!

Μπες εδω και δες.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__539__543__FPV_Telemetry-Goggles.html

Εχει για όλα τα βαλάντια απο 25 ευρό εως όσα θες. :)

Εγω είμαι ανάμεσα στο "οιικονομικό" fatshark teleporter v3 και το ακόμα πιο οικονομικό diy kit της quanum.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

20150123_025719.jpg

Με upside down το cc3d.
Βγαίνει πιο σιγυρισμενο.
Απλά το gyro μου φαίνεται ότι κανει ότι να ναι στο CGS.
Πρέπει να βάλω μοίρες στο Attitude πριν κάνω recalibrate???

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα φίλε!

Μπες εδω και δες.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__539__543__FPV_Telemetry-Goggles.html

Εχει για όλα τα βαλάντια απο 25 ευρό εως όσα θες. :)

Εγω είμαι ανάμεσα στο "οιικονομικό" fatshark teleporter v3 και το ακόμα πιο οικονομικό diy kit της quanum.

φιλε μου σε ευχαριστω πολύ, και εγω τα fatshark σκέφτομαι..

Μεταμορφωση που πετας?   Ελα απο Γαλατσι εχει μια αλανα εδω περα

μεταμορφωση μενω αλλα πεταω σε κανα οακα και οπου βρω απλα. στο γαλατσι που ακριβος λες? myhelis μερια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχασα τις προάλλες το rc μου... Ένα μικρό h6c!! Λοιπόν τώρα το θέμα είναι ότι άμα πάρω καινούριο από ότι έχω δει πουλιούνται σετ.. Έχει κανείς καμία ιδέα του τι να κάνω;; ή να ψάξω να πουλήσω το controller;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...