Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατευθυνόμενα quadcopters και helicopters


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θωμά το σκέφτηκα αλλά να σου πώ την αλήθεια, δεν θέλω κολλητά ούτε την κεραία του δέκτη ούτε την μπαταρία.

όχι ότι εκεί που είναι κάνει την τεράστια διαφορά αλλά τουλάχιστον όχι κολλητά!

Σκέφτομαι μήπως στήσω σταθμό (μιάς που έχω και την 7άρα την οθόνη) και δίνω απο εκεί σήμα και τροφοδοσία στα goggles

 

Γιάννη καλοπέταχτο - παράγγειλα και γω ένα σετάκι 3leaf 5045 για δοκιμή αν και επειδή έχω ήδη αρκετό βάρος φοβάμαι ότι δεν θα μου βγάζει ούτε τρίλεπτο με την 1500άρα

ο ΚΚ με το μαμα fw ήταν απαράδεκτος - άρπαζε πολύ απότομα και έκανε hover πέρα δώθε με τάση για κολοτούμπα - ευτυχώς είχα ήδη παραλάβει το usbasp και του φλάσαρα το τελευταίο του Stevie οπότε τώρα σε αναμονή δοκιμών!

Αν τα βρώ σκούρα θα επιστρέψω στον cc3d αν και η επιλογή του ΚΚ εξαρχής ήταν για το auto level που έχει

 

στον cc3d σετάρισα πολύ εύκολα το διακόπτη για τα flight modes

τον έχει ήδη έτοιμο στο κανάλι 5 και στην τκ επιλέγεις το κανάλι 5 και το συνδέεις με τον διακόπτη που θέλεις (αν επιλέξεις 3 διαφορετικά modes στο openpilot τότε το αναθέτεις σε διακόπτη 3 θέσεων) αλλά όλα αυτά στην παλιό-ταράνις είναι εύκολα!

 

δές και εδώ για ρυθμίσεις modes απο τον vili http://www.aeromodelistis.com/smfgr/index.php?topic=18705.msg159702#msg159702

εγώ που τις είχα βάλει το είχε κάνει αρκετά σπιρτόζικο!

Επεξ/σία από samniotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια το δικο μου στηθηκε βιαστικα γιατι πλεον εχω χρονο μονο αργα τη νυχτα.  (οι κολλησεις ειναι χαλια και πρεπει να ξαναγινει :-(((

Δυστηχως στην πρωτη δοκιμη πανω στο κρεββατι μου εκανε flip

Απο εκεινη τη μερα δεν εχω προλαβει να το ξανακοιταξω. Παντως στον CC3D δεν πειραξα τιποτα στα flight modes, το αφησα ολο με default. Ολα τα υπολοιπα τα εκανα απο την αρχη με το setup wizard, μονο το orientation εχω φτιαξει.

 

yianni πρεπει να το κανονισουμε ισως για Δευτερα η αλλιως την αλλη Πεμπτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια το δικο μου στηθηκε βιαστικα γιατι πλεον εχω χρονο μονο αργα τη νυχτα.  (οι κολλησεις ειναι χαλια και πρεπει να ξαναγινει :-(((

Δυστηχως στην πρωτη δοκιμη πανω στο κρεββατι μου εκανε flip

Απο εκεινη τη μερα δεν εχω προλαβει να το ξανακοιταξω. Παντως στον CC3D δεν πειραξα τιποτα στα flight modes, το αφησα ολο με default. Ολα τα υπολοιπα τα εκανα απο την αρχη με το setup wizard, μονο το orientation εχω φτιαξει.

 

yianni πρεπει να το κανονισουμε ισως για Δευτερα η αλλιως την αλλη Πεμπτη?

Πρόσεξέ το γιατί εμένα το φλιπ πάνω στην άσφαλτο απο το 2ο βίντεο μου κόστισε ενα μοτέρ.(στραβωσα το shaft)

Ή μπαταρία ήταν ή η κόλληση του jst female. 

Δεν εχω καταλάβει πως δουλευει όταν πέφτει η μπαταρία.

Ελπιζα σε κάποιο lvc warning και σε σταδιακή πτώση των μοτέρ που να επιτρέπει ενα εκτακτο landing αλλά φοβάμαι πως απλά πέφτει...

Πετάω με timer στα 5 λεπτά αν και λογικά οι μπαταρίες πρέπει να εχουν 1-2 λεπτά ακόμα.

Για την συνάντηση το αφήνω πάνω σου. Εγω εχω χρόνο, πάντα μετά τις 9.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω γκαντεμιαστει εντελως. Για το φλιπ (οπως ειπαμε μονο πανω στο κρεββατι)  εφταιγε τελικα ενα ESC

Εχθες εκανα 2η δοκιμη και αρχισε να βγαζει φλογες το πισω δεξια ESC

Μολις καταλαβα οτι μπορει να φτασει και στην μπαταρια εκανα disarm το βουτηξα και το πηγα σε ανοιχτο παραθυρο

Στα γρηγορα αποσυνδεσα την μπαταρια και φυσηξα για να σβησει το ESC.  Ολο το σπιτι μυριζε καμμενο καλωδιο, τουλαχιστον εσωσα το κρεββατι!

Δεν ξερω αν εφταιγε αυτο (RC Timer SimonK 12A) η οι δικες μου συνδεσεις. Πρεπει να το αποσυναρμολογησω ετσι κι αλλιως, και θα δω τι γινεται απο κατω με τα καλωδια ρευματος.

 

Εντω μεταξυ τη νυχτα ηρθε και ενα εμαιλ απο Hobbyking για μια παραγγελια που ειχε μεινει στο τελωνειο στο Ελ.Βελ.

Λενε οτι η Fedex, επειδη δεν παρελαβα, τους χρεωσε για το Handling 61 δολλαρια   :-ο

 

Για τη μπαταρια σου παρε αυτο εδω, τσαμπα ειναι

http://www.ebay.co.uk/itm/261527948183

 

Μπορει να σου εκανε καμια διακοπη και εκανε restart το cc3d και το receiver.

Ετσι οπως το πετας μεσα στο σπιτι με αγχωνεις να ξερεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κρίμα ρε σύ...

 

 

Για τη μπαταρια σου παρε αυτο εδω, τσαμπα ειναι

http://www.ebay.co.uk/itm/261527948183

 

Ετσι οπως το πετας μεσα στο σπιτι με αγχωνεις να ξερεις!

 

To χω το μπιχλιμπίδι.

Όταν έφαγα τη σαβούρα δεν ήταν πάνω.

Αρχίζει και χτυπάει πολύ νωρίς, το εχω στο 3,70 να αρχίζει το alarm αλλά μπορεί να αρχίσει στο 1:30 και το quad να πετάξει άλλα 4 μιση λεπτά γκαρίζοντας.

 

Εντομεταξύ η μπαταρία μπορεί να πέσει και στο 3,48 καθώς πετάω και μόλις σταματάω ξανανεβαίνει στα 3.72.

Γενικά άκρη δε βγάζω.

 

Πτητικά μου αρέσει πολύ και πετάει και μες στο σπίτι ανετα και εκτός σταθερότατα και με αέρα. Δεν είναι υπερβολικά stabilized τα accelerometer και εχει μια γλυκιά αίσθηση... Δεν ξέρω μπορεί να είναι και λόγο της hobbygrade τηλεκατεύθυνσης.

Πολύ ωραία αίσθηση και responsiveness.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα ρε σύ...

 

 

To χω το μπιχλιμπίδι.

Όταν έφαγα τη σαβούρα δεν ήταν πάνω.

Αρχίζει και χτυπάει πολύ νωρίς, το εχω στο 3,70 να αρχίζει το alarm αλλά μπορεί να αρχίσει στο 1:30 και το quad να πετάξει άλλα 4 μιση λεπτά γκαρίζοντας.

 

Εντομεταξύ η μπαταρία μπορεί να πέσει και στο 3,48 καθώς πετάω και μόλις σταματάω ξανανεβαίνει στα 3.72.

Γενικά άκρη δε βγάζω.

 

Πτητικά μου αρέσει πολύ και πετάει και μες στο σπίτι ανετα και εκτός σταθερότατα και με αέρα. Δεν είναι υπερβολικά stabilized τα accelerometer και εχει μια γλυκιά αίσθηση... Δεν ξέρω μπορεί να είναι και λόγο της hobbygrade τηλεκατεύθυνσης.

Πολύ ωραία αίσθηση και responsiveness.

Στο 3,4 θα το βαλεις. παει και στο 3,3

Γενικα αλλη ενδειξη δειχνει η μπαταρια οταν τραβας ρευμα και αλλη οταν ειναι idle

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με την μπαταρια το παθαινει σε ολα...οταν τραβαει ρευμα δειχνει χαμηλοτερα βολτ Εμενα αυτο που με ενοχλει ειναι που ενω φορτιζω σε balance για να ειναι ολα τα κελια στα ιδια βολτ, οταν βαζω την μπαταρια στο παραπανω μαραφετι μου δειχνει το ενα κελι χαμηλοτερα απο τα αλλα δυο! Δεν ξερω και αν φταιει ο φορτιστης ή ο μετρητης! Θελω να το τεσταρω τωρα που θα παραλαβω τον μετρητη της τηλεμετριας - εκεινος πιστευω να ειναι πιο ακριβης!

M_Frsky_Sensor_FLVSS_SPlipovoltage_001__

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά έχω κολλήσει με αυτό εδώ το 250αρι

http://www.massiverc.com/PrestaShop/en/492-massiverc-emax-250-pro-bundle-with-mt2204-motors.html

το οποίο υπάρχει και στην Ελλάδα αλλα δεν ξέρω εάν μπορώ να βάλω λίνκ.  Όπως έχω προαναφέρει έχω το dji f450 με naza m v2. περιμένω την mobius από μέρα σε μέρα και έχω 200αρια πομπο-δέκτη για fpv. το θέμα μου είναι ότι σκέφτομαι πολύ να πουλήσω το τετρακόπτερο που έχω και να πάρω το μικρό. αλλα δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω τον ναζα στο μικρό με το gps και εάν αξίζει να το κάνω ή να περιμένω να πάρω και το μικρό και να αγοράσω ένα δέκτη μόνο και να έχω και τα δύο. Αυτό θέλω να το κάνω για τα βίντο που βλέπω με τα μικρά γιατί μπορούν να κάνουν περισσότερους ελιγμούς και να περάσουν από πιο στενά περάσματα και πιστεύω ότι θα έχει περισσότερο χαβαλέ. εσείς τι μου προτίνετε? να το δώσω ή να περιμένω? το 450 έχει κάνει 3 πτήσεις και είχε ένα θέμα με το rudder και θα γίνει αντικατάσταση στο gps γιατί μάλλον έχει θέμα. θέλω να πώ ότι είναι καινούργιο και δεν ξέρω τι να κάνω. σας ζάλισα το ξέρω B)  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ειναι να σαν να παιρνεις την μηχανη απο ενα monster truck και να την βαζεις σε peugeot 106 rally, δηλαδη over over kill!

Ο ναζα ειναι για σταθεροτητα κ μεγαλα τετρακοπτερα

Στα μικρα θελεις κατι ελαφρυ χωρις πολλα πολλα για ταχυτητα κ κολπα

Οι naze32,cc3d κτλ με 30€ και σε εκδοση με gps δηλ naze32pro,flip32 10dof κ.α με κατω απο 50€

Δεν ειναι να βαζεις fc των 200+ € που μονο βαρος θα προσθεσει σε 250αρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά έχω κολλήσει με αυτό εδώ το 250αρι

http://www.massiverc.com/PrestaShop/en/492-massiverc-emax-250-pro-bundle-with-mt2204-motors.html

το οποίο υπάρχει και στην Ελλάδα αλλα δεν ξέρω εάν μπορώ να βάλω λίνκ.  Όπως έχω προαναφέρει έχω το dji f450 με naza m v2. περιμένω την mobius από μέρα σε μέρα και έχω 200αρια πομπο-δέκτη για fpv. το θέμα μου είναι ότι σκέφτομαι πολύ να πουλήσω το τετρακόπτερο που έχω και να πάρω το μικρό. αλλα δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω τον ναζα στο μικρό με το gps και εάν αξίζει να το κάνω ή να περιμένω να πάρω και το μικρό και να αγοράσω ένα δέκτη μόνο και να έχω και τα δύο. Αυτό θέλω να το κάνω για τα βίντο που βλέπω με τα μικρά γιατί μπορούν να κάνουν περισσότερους ελιγμούς και να περάσουν από πιο στενά περάσματα και πιστεύω ότι θα έχει περισσότερο χαβαλέ. εσείς τι μου προτίνετε? να το δώσω ή να περιμένω? το 450 έχει κάνει 3 πτήσεις και είχε ένα θέμα με το rudder και θα γίνει αντικατάσταση στο gps γιατί μάλλον έχει θέμα. θέλω να πώ ότι είναι καινούργιο και δεν ξέρω τι να κάνω. σας ζάλισα το ξέρω B)  :-D

Αμαρτία να σκοτώσεις το phantom τόσο γρήγορα.

Μάθε να το χειρίζεσαι σε manual.

Μια χαρά βλέπω σε fpv βίντεο να κυνηγιούνται phantom 1 - 2 με 250άρια και 350άρια.

 

 

Στην τελική πάρε ενα blade 200 mqx να καλύψεις μια άλλη ανάγκη.

Τα custom build θέλουν δουλειά...

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά έχω κολλήσει με αυτό εδώ το 250αρι

http://www.massiverc.com/PrestaShop/en/492-massiverc-emax-250-pro-bundle-with-mt2204-motors.html

το οποίο υπάρχει και στην Ελλάδα αλλα δεν ξέρω εάν μπορώ να βάλω λίνκ.  Όπως έχω προαναφέρει έχω το dji f450 με naza m v2. περιμένω την mobius από μέρα σε μέρα και έχω 200αρια πομπο-δέκτη για fpv. το θέμα μου είναι ότι σκέφτομαι πολύ να πουλήσω το τετρακόπτερο που έχω και να πάρω το μικρό. αλλα δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω τον ναζα στο μικρό με το gps και εάν αξίζει να το κάνω ή να περιμένω να πάρω και το μικρό και να αγοράσω ένα δέκτη μόνο και να έχω και τα δύο. Αυτό θέλω να το κάνω για τα βίντο που βλέπω με τα μικρά γιατί μπορούν να κάνουν περισσότερους ελιγμούς και να περάσουν από πιο στενά περάσματα και πιστεύω ότι θα έχει περισσότερο χαβαλέ. εσείς τι μου προτίνετε? να το δώσω ή να περιμένω? το 450 έχει κάνει 3 πτήσεις και είχε ένα θέμα με το rudder και θα γίνει αντικατάσταση στο gps γιατί μάλλον έχει θέμα. θέλω να πώ ότι είναι καινούργιο και δεν ξέρω τι να κάνω. σας ζάλισα το ξέρω B)  :-D

 

Τι προβλημα εχει το rudder?   Νομιζω οτι αυτα ειναι συνηθως θεματα ρυθμισεων απο το controller

Αν θελεις να τραβας ωραια βιντεο κρατα το 450, γιατι το βιντεο θελει βαρυ και σταθερο multicopter,

Το μικρο ειναι νευρικο και κανει για ελιγμους και κολπα αλλα δε θα σε καλυψει σε αυτο το κομματι.

Οτι νομιζει ο καθενας κανει, αλλα μη παρεις κατι που θα μεινει στο σπιτι να μαζευει σκονη, παρε κατι που θα πεταει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λόγο της κλεισούρας του χιονιά βρήκα χρόνο και ασχολήθηκα λίγο με το mini wltoys v929-v212.

Επισκεύασα την αρχική πλακέτα που είχε πρόβλημα με εναν πυκνωτή και κατάφερα να την κάνω bind με το flysky fs i6.

Το αποτέλεσμα μου άρεσε πολύ και η  v212 μπαίνει προς το παρόν στο κουτί με τα ανταλλακτικά.

20150211_183414.jpg

 

Στην συνέχεια το ελάφρωσα όσο μπορούσα για να το κάνω  fpv capable.

Με τα πάντα εκτος απο το radio transmitter είμαι με AUW στα 85 grams που είναι καλα για το συγκεκριμένο μοντέλο.

20150211_185422.jpg

 

Στο τέλος σύνδεσα στο trainer port μια παλιας ποιοτικής 4κάναλης graupner,

 20150211_201613.jpg

τον adaptorα του all in one flight sim (απο το ebay) 

 

20150211_201635.jpg

 

Ενα έχω να πω.

Kαλό το usb controller αλλά αυτό το μαντζαφλάρι είναι άλλη φάση για rc simulation.

Δοκίμασα και το fs i6 και δούλευε ακόμα καλύτερα αφού τα 2 παραπάνω κανάλια του του επιτρεπουν τον σωστό χειρισμό περισσότερων υπτάμενων σκάφων

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα..... Κοιτω αυτό εδώ     απο τη σελίδα        http://www.gearbest.com/rc-quadcopters/pp_145468.html

 

JRC H12C Headless Mode 2.4GHz 4CH RC Quadcopter 6 Axis Gyroscope 360 Degree Stumbling RTF UFO with 5.0MP HD Camera

κάποιος που να ασχολείται  με αυτόν το τομέα  ποιά η γνώμη του?   το  site  everbuying  το δίνει 65Ε. Αξιόπιστα τα site αυτά ?

 

Είναι και το banggood . Με απλή χρέωση ή με EMS ?

Επεξ/σία από panagiotisky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To banggood είναι αξιόπιστο (εγω προς το παρόν βάζω μόνο free shipping και πάντα έρχονται) αλλά το συγκεκριμένο το εχει κανά 6ευρο παραπάνω.

Γιατί δεν παίρνεις φτηνοτερο και περισσότερο δοκιμασμένο πρώτο quad.

 

syma x5 c

wltoys v212

jjrc 1000A

 

Γιατί είναι διόλου απίθανο να το χάσεις πετώντας.

H jjrc καλή χρησή αλλά νέα εταιρεία στο χώρο σε σχέση με syma και wltoys.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...