Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατευθυνόμενα quadcopters και helicopters


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση!

 

Το CX-10 ενώ είχε καλές κριτικές με χάλαγε το μέγεθός του.. (Για αρχάριο αυτό είναι θετικό αλλά τώρα το να πετάω ένα σπιρτόκουτο φοβήθηκα ότι δεν θα με ενθουσιάσει..)

Τα eachine δεν τα είχα προσέξει και να πω την αλήθεια το Χ9 μου γυάλισε περισσότερο.

Ανάμεσα σε Χ9 και CG022 ποιο προτείνεις?

Αν γίνεται θα ήθελα να του κολλήσω και την 808 (~15γρ). Τη σηκώνει κάποιο από τα παραπάνω ή καλύτερα να το δοκιμάσω μελλοντικά με κάτι πιο δυνατό?

 

Υ.Γ. Από την τελευταία παράγραφο δεν κατάλαβα τίποτα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το χ9 αν καταφέρει να είναι εστω και στο 80% της επίδοσης του αντίστοιχου blade nano που παρεπιπτώντος κάνει κοντά στο  κατοστάρικο τοτε θα κάνει τρελή επιτυχία. Περιμένω να δω κάποιο αξιόπιστο review πρώτα.

Για το cg002 τι να πω είναι ήδη πετυχημένο εχει βγεί απο 4 διαφορετικές εταιρείες και πάει να γίνει το hit της χρονιάς, κάτι που πέρσυ είχε καταφέρει το hubsan x4 και οι κλώνοι του.

Εχει άπειρα βιντεάκια στο youtube με το πως πετάει αν σηκώνει κάμερα κτλ κτλ κτλ.

Αν θυμάμε κάποιος του είχε φορτώσει μια 808 αλλά ενω την σήκωνε κάποια στιγμή γλυστρούσε πάνω στο  quad και έπεφτε το quad με την κάμερα μαζί...

Δύσκολο σε τέτοιο  μέγεθος να σηκώσεις αντικείμενα.

 

Επιμένω να πάρεις το cg022.

Εχει και headless mode που πιθανότατα θα σε βοηθήσει στην αρχή.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον αυτό θα προτιμήσω (cg022) και για την κάμερα βλέπουμε.. Ας μάθω πρώτα να το πετάω..

 

Δύο τελευταίες ερωτήσεις :

1) Ποιο μαγαζί να προτιμήσω, banggood ή πωλητή από ebay?

2) Το χειριστήριο του cg022 κάνει και για το Χ9 (σε περίπτωση που το αγοράσω στο μέλλον)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1)Banggoood και tmart χρησιμοποιούν όλοι.

Εχω χρησιμοποιήσει μόνο το πρώτο.

Καλό είναι αλλά κάνουν μήνα να ρθούν τα πράγματα.

2)Μάλλον όχι. Αν θες να πετάς και άλλα καλύτερα πάρε το jjrc 1000A αντί του cg022.(το ίδιο quad απο άλλη εταιρεία). 

Κάνει 3 ευρό περισότερα αλλά μπορείς με την τηλεκατευθυνση να πετάξεις v2x2 wltoys quads & helis.

Εχει και λίγο καλύτερο autoleveling απο το eachine. To eachine σε ισιώνει υπερβολικά στο στρίψιμο με αποτέλεσμα να μην κάνεις ωραίες bank turns. 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ για banggood πάω και ελπίζω να μην αργήσει τόσο ώστε να χρειαστεί να ανοίξω dispute.

 

Μπορείς με ένα χειριστήριο αν πετάς δύο μαζί?

Εγώ περισσότερο το σκεφτόμουν να έχουν κοινό χειριστήριο ώστε αργότερα να αγοράζω μόνο τα quadcopters (πχ v272) φθηνότερα. Γίνεται κάτι τέτοιο ή τα πουλάνε πακέτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ για banggood πάω και ελπίζω να μην αργήσει τόσο ώστε να χρειαστεί να ανοίξω dispute.

 

Μπορείς με ένα χειριστήριο αν πετάς δύο μαζί?

Εγώ περισσότερο το σκεφτόμουν να έχουν κοινό χειριστήριο ώστε αργότερα να αγοράζω μόνο τα quadcopters (πχ v272) φθηνότερα. Γίνεται κάτι τέτοιο ή τα πουλάνε πακέτο?

 

Δες αν εχει και κανά εκπτωτικό κουπόνι αυτη την περίοδο.

Δοκίμασε το NewBG. (είχαν ανανεώσει το site τους κάποια στιγμή και είχαν μοιράσει αυτό το κουπόνι)

Το είχα χρησιμοποιήσει (1 φορά ανα κωδικό σου επιτρέπει) και μου έκανε έκπτωση σε όλο το καλάθι 5%

 

Εντομεταξύ το site έχει κατι, πρότεινε σε φίλο και κέρδισε 3 δολ. σε κάποιο σημείο.

Δεν εχω δοκιμάσει πως δουλεύει... 

Θέλετε να δοκιμάσουμε. :) :)

 

Λογικά σου προτείνω στο email σου ενα προϊόν πχ jjrc 1000a και αν το πάρεις μου κάνει έκπτωση στην επόμενη αγορά μου.(υποθέτω)  

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αν εχει και κανά εκπτωτικό κουπόνι αυτη την περίοδο.

Δοκίμασε το NewBG. (είχαν ανανεώσει το site τους κάποια στιγμή και είχαν μοιράσει αυτό το κουπόνι)

Το είχα χρησιμοποιήσει (1 φορά ανα κωδικό σου επιτρέπει) και μου έκανε έκπτωση σε όλο το καλάθι 5%

 

Εντομεταξύ το site έχει κατι, πρότεινε σε φίλο και κέρδισε 3 δολ. σε κάποιο σημείο.

Δεν εχω δοκιμάσει πως δουλεύει... 

Θέλετε να δοκιμάσουμε. :) :)

 

Λογικά σου προτείνω στο email σου ενα προϊόν πχ jjrc 1000a και αν το πάρεις μου κάνει έκπτωση στην επόμενη αγορά μου.(υποθέτω)  

 

Στο μυαλό μου είσαι?

 

Πριν λίγο κοιτούσα για κουπόνια και βρήκα 2-3 αλλά δεν τα δοκίμασα γιατί δεν είχα λογαριασμό.

Αμέσως μετά είδα αυτό το refer a friend and win 3$ και σκέφτηκα να στο προτείνω προτού ανοίξω account μιας και με βοήθησες τόσο. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν η πρόταση πρέπει να γίνει για αγορά συγκεκριμένου αντικειμένου (λιγάκι απίθανο μου φαίνεται) μιας και δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα πάρω το 1000Α ή το CG022..

 

Να σου στείλω το e-mail μου με πμ να δοκιμάσουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυο βιντεάκια που μου άρεσαν με custom build quads

 

 

 

 

Τα βίντεο του πρώτου αξίζουν όλα εξίσου.

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yannis, ξέρεις τίποτα για το  jjrc jj-600 που έχει το gearbest στα deals τώρα στα 30ε;

http://www.gearbest.com/rc-quadcopters/pp_75442.html

 

για κάποιον αρχάριο που δεν έχει καθόλου εμπειρία στα quadcopters, αξίζει για αρχή;

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οχι.

Πήγαινε σε hubsan x4 η hubsan x4 κλώνο με hd κάμερα.

Το gearbest εχει διάφορα hubsan clone νομίζω πως είναι ok (αν δε σε πειράζει πως είναι τελείως noname) και το bangood έβγαλε ενα eachine Η108 2 mpixel κάπου στα λ7 που ψάχνεις. 

 

Για φθηνο για αρχάριο έιπαμε eachine cg022.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι.

Πήγαινε σε hubsan x4 η hubsan x4 κλώνο με hd κάμερα.

Το gearbest εχει διάφορα hubsan clone νομίζω πως είναι ok (αν δε σε πειράζει πως είναι τελείως noname) και το bangood έβγαλε ενα eachine Η108 2 mpixel κάπου στα λ7 που ψάχνεις. 

 

εννοείς για αρχάριο κάτι  μικρότερο σε μέγεθος όπως το husban ή το cg022 που αναφέρατε τις προηγούμενες μέρες ή γενικά οχι για το συγκεκριμένο;

 

βασικά, διαβάζοντας λίγο τις τελευταίες μέρες για το θέμα είχα καταλήξει στο  syma x5c, που απ οτι κατάλαβα είναι δοκιμασμένη λύση γενικά(βλέπω το χει το gear στα 41ε τώρα), απλά είδα το jj-600 τώρα και έλεγα μήπως αξίζει και με τη διαφορά στην τιμή αγοραστούν περισσότερα spare parts κτλ..

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Για το jjrc jj-600 λέω όχι γιατί δεν το έχει κανείς και είναι blind guess.

Για κάτι που εχει ελάχιστη ζήτηση το πιο πιθανό είναι να υπάρχει και ελάχιστη γνώση στο ιντερνετ(επισκευές-how to-mods  ktl)

Επίσης θεωρώ αδύνατο για το συγκεκριμένο να βρείς κάποιο ανταλλακτικό όταν το χρειαστείς.

Θα σου χαλάσει το πιο μικρό και ασήμαντο part και δε θα το ξαναβρείς ποτέ ώστε να το κάνεις flyable.

 

Αν πάρεις hubsan x4 ή x4 clone πχ http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2271370 ή syma x5c θα έχεις ένα περιθώριο 2 - 3 χρόνων στο οποίο θα βρίσκεις καινούργια ανταλλακτικά φτηνά. 

Ακόμα και μετά από αυτό το διάστημα είναι πιθανό να βρίσκεις ανταλλακτικά από κάποιον που το είχε και του χάλασε ή το βαρέθηκε, πράγμα απίθανο με το jjrc jj-600.

 

2) Μεταξύ των x5c - x4 θα προτιμούσα το hubsan γιατί είναι direct drive.

 

Τα direct drive quads(έλικες κατευθείαν πάνω στα μοτέρ) είναι ότι πιο απλό και φτηνό υπάρχει σε θέμα συντήρησης.

Εν αντιθέση με αυτά που δεν είναι direct drive και έχουν ενα πολύπλοκο σύστημα σαν διαφορικό.

Μοτέρ με μεταλλικό γρανάζι που κινεί ενά πλαστικό γρανάζι, που βιδώνεται και κινεί έναν άξονα (shaft) που κρατιέται από 1 ή 2 ρουλεμάν αναλόγως... 

H πιθανότητα κάτι να μην πάει καλά στην αλυσίδα των μη direct drive είναι πολύ μεγάλη όπως καταλαβαίνεις.

Υπάρχουν 4-5 εξαρτήματα shaft-bushings ή bearings-main gear-motor-blade holder-motor holder.

Βάλτα όλα αυτά χ4 (1 σετ σε κάθε πόδι) 4χ5=20 εξαρτήματα που μπορεί να χαλάσουν και συνήθως χαλάνε σε λίγους μήνες...

 

Στα direct drive αν χαλάσει μοτέρ (στραβώσει ή καεί) το πετάς κόβοντας το καλώδιο, ενώνεις  ένα άλλο στο κομμένο καλώδιο και ξαναπετάς.

Ακόμα και να καταργηθεί το μοντέλο σου ένα ανταλλακτικό μοτέρ από άλλο direct drive quad που υπάρχει διαθέσιμο εκείνη τη στιγμή μπορεί να σώσει το quad από μόνιμη καθήλωση. 

Μόνο διάσταση μοτέρ πρέπει να πετύχεις.

Αν το μοτέρ είναι δυνατότερο ή πιο αδύναμο, καινούργιο ή παλιό, αυτόματα τα ηλεκτρονικά του quad φροντίζουν να εξισορροπίσουν τα μοτέρ ώστε να γυρνάνε όλα με την ίδια ισχύ.  

 

Αυτά τα ολίγα. :-D  :-D  :-D

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σαι καλά για τις πληροφορίες..

 

για το θέμα μεγέθους για έναν αρχάριο...παίζει κάποιο ρόλο;

δλδ σα πρώτο...είναι καλύτερα να ξεκινήσει με κάποιο μικρότερο  ή απλά είναι θέμα προτίμησης και χρήσης(indoor/outdoor);

μιλάω για  όλα αυτά τα μοντέλα  γενικά που παίζουν στα 30-50 ευρώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλύτερα να είναι μικρό αλλά όχι nano - pico sized.

Το μέγεθος των hubsan x4 και eachine cg022 ας πούμε είναι καλό.

Δε θα φοβάσαι να  το πετάξεις μέσα κάτι πολύ σημαντικό και πετάς και έξω σε μέτριο αέρα.

Αν το πετάς μέσα θα μπορείς να το πετάς κάθε μέρα = θα το μάθεις γρήγορα.

 

Επίσης πολύ πιο πιθανό να χτυπήσεις κάποιον με κανένα μεγάλο quad παρά με ένα μίνι που ούτε φύλλο φυτού δεν μπορεί να σκίσει. 

Το βάρος βοηθάει στις πτήσεις έξω να μη στο παίρνει ο αέρας.

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...