Προς το περιεχόμενο

iPad Mini with Retina Display - €251.25 [ΤΕΛΟΣ]


eagle_eyes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό θελω να κάνω πόσο είναι οι δασμοί και η αμοιβή εκτελωνιστή μέσω ΕΛΤΑ;

Νομίζω δεν είναι στάνταρ αυτό, το χρεώνουν με βάση μια θεωρητική τιμή αγοράς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσο καλά κάνουν την δουλειά τους στο τελωνείο της Θεσσαλονίκης, αλλά πρέπει να είναι χαλλλλαρά τα πράγματα. Εδώ για ανταλλακτικά από Αμερική που ήταν να πάρουνε περίπου 300€ κανονικά δηλωμένα όλα και είχα πληρώσει και 100 δολλάρια για να έρθουν (σ)εξπρές, τα είχανε πάνω απο μήνα κάπου πεταμένα και δεν τα βρίσκανε... Μου την είπανε κιόλας απο πάνω με έντονο ύφος επειδή τα έψαχνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δεν είναι στάνταρ αυτό, το χρεώνουν με βάση μια θεωρητική τιμή αγοράς

 

Χρεώνουν βάσει του τιμολογίου με το οποίο εισέρχεται το προϊόν στη χώρα αν δεν το έχουν στο ζητάνε. Το θέμα είναι πόσο είναι οι δασμοί, η εντολή και το κόστος εκτελωνισμού. Το ΦΠΑ είναι 23%. 

Δεν ξέρω πόσο καλά κάνουν την δουλειά τους στο τελωνείο της Θεσσαλονίκης, αλλά πρέπει να είναι χαλλλλαρά τα πράγματα. Εδώ για ανταλλακτικά από Αμερική που ήταν να πάρουνε περίπου 300€ κανονικά δηλωμένα όλα και είχα πληρώσει και 100 δολλάρια για να έρθουν (σ)εξπρές, τα είχανε πάνω απο μήνα κάπου πεταμένα και δεν τα βρίσκανε... Μου την είπανε κιόλας απο πάνω με έντονο ύφος επειδή τα έψαχνα

 

Δεν κατάλαβα σε χρέωσαν περισσότερα ή δεν σου χρέωσαν καθόλου ή χάθηκε το δέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δεν είναι στάνταρ αυτό, το χρεώνουν με βάση μια θεωρητική τιμή αγοράς

αμα ειναι ετσι ολοι αυτο θα κανανε..δηλαδη αν το στειλει με θεωρητικη τιμη 30-50 δολλαρια δε θα περασει; η θα περασει και θα παρει +23% της θεωρητικης τιμης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα και πλήρωσα κανονικά, χοντρικά στο 26% βγαίνει όλο μαζί (ΦΠΑ + εκτελωνισμός). Απλά αν δεν τους ενοχλούσα αρκετές φορές ενώ είχε ήδη 1 μήνα που είχε φτάσει Ελλάδα το πακέτο και από το τελωνείο μου λέγανε ότι δεν υπάρχει κάτι εκεί μπορεί να μάζευε ακόμη σκόνη σε καμιά αποθήκη. Μετά απειλούσαν κιόλας ότι θα πλήρωνα έξτρα γιατί το κρατούσαν πολύ καιρό  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρόποι να αποφύγουμε τελωνείο υπάρχουν;  :devil:

 

 

Σύμφωνα με τον τελωνειακό κώδικα οποιαδήποτε προσπάθεια αποφυγής καταβολής δασμών και έμμεσων φόρων προς το κράτος ή ακόμα και παρότρυνση προς κάτι τέτοιο συνιστά λαθρεμπορία και διώκεται από το νόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρόποι να αποφύγουμε τελωνείο υπάρχουν;

 

Όχι...

 

Παιδιά τι να λέμε τώρα...Είναι μεγάλο ρίσκο...Πονάει πολύ να σε καλούν από το τελωνείο, να πρέπει να χάσεις μια ολόκληρη μέρα στο αερδορόμιο πηγαίνοντας από τον Άννα στον Καϊάφα και στο τέλος να σου βγαίνει ακριβότερο απ' ότι να το έπαιρνες ακόμη και από των ΚΩΤΣΟ!!!

 

 

Το φοβάμαι πολύ παιδάκια...Λέω να μην το τολμήσω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι...

 

Παιδιά τι να λέμε τώρα...Είναι μεγάλο ρίσκο...Πονάει πολύ να σε καλούν από το τελωνείο, να πρέπει να χάσεις μια ολόκληρη μέρα στο αερδορόμιο πηγαίνοντας από τον Άννα στον Καϊάφα και στο τέλος να σου βγαίνει ακριβότερο απ' ότι να το έπαιρνες ακόμη και από των ΚΩΤΣΟ!!!

 

 

Το φοβάμαι πολύ παιδάκια...Λέω να μην το τολμήσω...

Μιλάω για κάποιους που θέλουν να πάρουν τα ρίσκα μιας τέτοιας αγοράς... Οι τρόποι φαντάζομαι είναι παράνομοι να ΑΝΑΦΕΡΘΟΥΝ σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει η κλασσικη τακτικη που λες στον πωλητη να δηλωσει αξια χαμηλοτερη των $40 και να γραψει οτι ειναι gift ή used book .

Ελπιζεις τοτε να μην το ανοιξουν.

Αν βεβεια χαθει το δεμα, τοτε θα παρεις πισω τα $40 που ηταν δηλωμενο.

 

Βεβαια ο συγκεκριμενος πωλητης βλεπω οτι γραφει:

"We Declare the full value of the selling price no exceptions."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για κάποιους που θέλουν να πάρουν τα ρίσκα μιας τέτοιας αγοράς... Οι τρόποι φαντάζομαι είναι παράνομοι να ΑΝΑΦΕΡΘΟΥΝ σωστά;

 

Δεν υπάρχουν τρόποι να αποφύγεις κάτι με σιγουριά...

 

Εάν θυμάμαι καλά από την προηγούμενη φορά (Ipad mini me 150 ΕΥΡΩ) ο εν λόγω πωλητής στέλνει με USPS, που είναι τα ΕΛΤΑ της Αμερικής και όχι με courier όπου εκεί σταματάει 1000% στο τελωνείο.  Αυτό εκ πρώτης είναι καλό... 

 

Το γεγονός όμως ότι ο πωλητής υποχρεωτικά πρέπει να αναφέρει την αξία του εμπορεύματος πάνω στο δέμα για να είναι καλυμμένος σε περίπτωση απώλειάς του, ήτοι 349,00 $, αυξάνει πολύ τις πιθανότητες να σταματήσουν ακόμη κι' αυτό το δέμα.

 

Να μην σου βάλει καθόλου την αξία πάνω στο δέμα δεν παίζει, το είχε πει και την προηγούμενη φορά...

 

Οπότε δεν υπάρχει συνταγή σίγουρη...Εάν υπήρχε θα το έπαιρνα κι εγώ...

 

Με αγκάραψε όμως μια μέρα ο κουμπάρος μου να πάω να εκτελωνήσω μια κινεζιά Tablet στο αεροδρόμιο για εκείνον και τα είδα όλα...Και σαν διαδικασία και σαν κόστος...Οπότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...