Προς το περιεχόμενο

αλλαγή σχολή οδήγησης


supernatural13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε ολους, 

λοιπόν, η απορεία μου έχει ως εξής: (παρακαλώ όποιος γνωριζει κατι ας το πει...)

το φεβρουαριο ξεκινησα τα χαρτια για το διπλωμα αυτοκινητου στη θεσσαλονικη.

τελη απριλιου καναμε στη σχολη καποια θεωρητικα μαθηματα (χασιμο χρονου... αλλα τελος παντων), και επιτελους μετα  απο 3 μηνες βγηκε ημερομηνια για τα σηματα, την αλλη βδομαδα...

για να καταλαβετε, εγω οταν μιλησα με το δασκαλο πριν κλεισουμε τη συμφωνια και τον πληρωσω μου ειπε πως αν περασω τα σηματα με την πρωτη και πανε ολα καλα, θα δωσω εξετασεις οδηγησης αρχες καλοκαιριου, αρχες ιουνιου εως και μεσα το αργοτερο...

το θεμα ειναι οτι μου ειπε, πως αυτοι που δωσαν σηματα αυτη τη βδομαδα θα δωσουν εξετασεις 30 ιουνιου και πως εγω αν περασω τα σηματα με την πρωτη, θα δωσω αρχες ιουλιου!

εγω ειμαι ομως απο τη κομοτηνη και ειναι δυσκολο να κατσω εδω μεχρι τοτε...

οποτε ρωταω, δινω τα σηματα κανονικα τωρα, γινεται μετα  να παρω την καρτελα και να κανω τα μαθηματα και τις εξετασεις σε μια σχολη οδηγησης της κομοτηνης?

παντως ενημερωνω, πως τα πραγματα στη θεσσαλονικη οσον αφορα της διαδικασιες για το διπλωμα ειναι  ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΕΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από Φεβρουαριο θα τελειώσεις Ιουλιο ????????? Αν είναι δυνατον...Κατι δεν παει καλα με τον δασκαλο ...

τι να σου πω, και εγω στην αρχη παραξενευτηκα μιας και στην κομοτηνη ολα γινονται πολυ γρηγορα μεσα σε 2 μηνες ξεμπερδεψες!

αλλα το θεμα μου ειναι, γινεται να παρω την καρτελα που μου δινουν αφου περασω τα σηματα και να κανω μαθηματα στην κομοτηνη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι

μετα ξερει κανεις πως παει?

δηλαδη, μεχρι τωρα εχω πληρωσει 320 ευρω, και το κοστος συνολικα ειναι στα 460....

θελω να πω, τα αρχικα λεφτα που πληρωνεις για να βγαλεις καρτελα για τα σηματα, καλυπτουν ολα τα εξοδα οσων αφορα το δημοσιο και μετα κανονιζεις τα χρηματα για τα μαθηματα του δασκαλου και την παρασταση του στις εξετασεις, Η εχω να πληρωσω και αλλα  χρηματα στο δημοσιο αφου περασω τα σηματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Παιδια καλησπερα σας ονομαζομαι γιαννης και ειμαι απο αθηνα εδω και κατι μηνες εχω γραφτει σε σχολη οδηγων  ξερω να οδηγαω απο μικρος εκανα 12 μαθηματα εδωσα εξετασεις και κοπηκα απο τοτε εχουν περασει 2 μηνες και ακομα περιμενω με την δικαιολογια την αλλη βδομαδα θα δωσεις και καθε φορα το ιδιο τι διαδικασιες θελει για να αλλαξω σχολη οδηγων να τονισω οτι δεν τον χρωσταω τιποτα. μπορει να αρνηθει να μου δωσει την καρτελα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα σας ονομαζομαι γιαννης και ειμαι απο αθηνα εδω και κατι μηνες εχω γραφτει σε σχολη οδηγων  ξερω να οδηγαω απο μικρος εκανα 12 μαθηματα εδωσα εξετασεις και κοπηκα απο τοτε εχουν περασει 2 μηνες και ακομα περιμενω με την δικαιολογια την αλλη βδομαδα θα δωσεις και καθε φορα το ιδιο τι διαδικασιες θελει για να αλλαξω σχολη οδηγων να τονισω οτι δεν τον χρωσταω τιποτα. μπορει να αρνηθει να μου δωσει την καρτελα?

 

Οχι  δεν μπορει.Γιατι σε τρεναρει ομως ? Σου κανει και μαθηματα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι  δεν μπορει.Γιατι σε τρεναρει ομως ? Σου κανει και μαθηματα ?

δεν ξερω γιατι το κανει αυτο το θεμα ειναι πως να κινηθω τι πρεπει να κανω για να παρω την καρτελα? τα μαθηματα τα εχω ολοκληρωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα σας ονομαζομαι γιαννης και ειμαι απο αθηνα εδω και κατι μηνες εχω γραφτει σε σχολη οδηγων  ξερω να οδηγαω απο μικρος εκανα 12 μαθηματα εδωσα εξετασεις και κοπηκα απο τοτε εχουν περασει 2 μηνες και ακομα περιμενω με την δικαιολογια την αλλη βδομαδα θα δωσεις και καθε φορα το ιδιο τι διαδικασιες θελει για να αλλαξω σχολη οδηγων να τονισω οτι δεν τον χρωσταω τιποτα. μπορει να αρνηθει να μου δωσει την καρτελα?

Φίλε ήμουν ακριβώς στην ίδια κατάσταση με εσένα και ακριβώς το ίδιο διάστημα αλλά εγώ έφυγα λόγο οικονομικών.

 

Λοιπόν, αρχικά σου προτείνω να προσπαθήσεις να αποφύγεις την διαδικασία να αλλάξεις σχολή γιατί είναι μέγα παλούκι (άλλο αμάξι, άλλος δάσκαλος με άλλες μεθόδους, ενδεχομένως διαφορετικό μέρος εξέτασης την επόμενη φορά που θα δώσεις κ.α).

 

Πήγαινε και πες του ότι αν δεν σε βάλει να δώσεις εξετάσεις άμεσα (μαξ την ερχόμενη Δευτέρα - Τρίτη) θα φύγεις και θα πας αλλού. Και πολύ το καθυστέρησες 2 ολόκληρους μήνες. Είναι σχεδόν σίγουρο ότι όταν το ακούσει αυτό θα κάνει κάτι σιγά μην χάσει τα λεφτά της επανεξέτασης.

 

από εκεί και πέρα. Η διαδικασία έχει ως εξής, βρες μια σχολή καλή και φτηνή και κάνε μια πρώτη επικοινωνία να σου πουν και αυτοί την άποψη τους, να πάρεις μια τιμή (εγώ από 150€ επανεξέταση που μου ζήταγε βρήκα με 50€).

 

Μόλις τα βρεις με την άλλη σχολή, πας στην σχολή και ζητάς επι τόπου την καρτέλα σου. Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μια στος ΔΙΣ να στο αρνηθεί. Βέβαια υπάρχει περίπτωση να σε ρίξει στις υποσχέσεις ότι θα δώσεις σύντομα κτλ. Μην δεχτείς και πάρε την καρτέλα σου. Η καρτέλα είναι ιδιοκτησία ΣΟΥ και η σχολή την έχει μόνο για να κανονίσει τα διαδικαστικά. 

 

Από εκεί και πέρα τα κανονίζεις με τον νέο δάσκαλο.

 

Υ.Γ

 

Πρόσεξε πολύ σε αυτό που σου είπα στην αρχή. Είναι μεγάλο παλούκι δεν αστειεύομαι (είμαι παθών). Πες του αύριο κιόλας ότι μέχρι την Δευτέρα - Τρίτη ΠΡΕΠΕΙ να έχεις δώσει αλλιώς έφυγες. Θεωρώ ότι θα το κάνει αν ζοριστεί.

 

Καλή τύχη όπως και να έχει φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε ήμουν ακριβώς στην ίδια κατάσταση με εσένα και ακριβώς το ίδιο διάστημα αλλά εγώ έφυγα λόγο οικονομικών.

 

Λοιπόν, αρχικά σου προτείνω να προσπαθήσεις να αποφύγεις την διαδικασία να αλλάξεις σχολή γιατί είναι μέγα παλούκι (άλλο αμάξι, άλλος δάσκαλος με άλλες μεθόδους, ενδεχομένως διαφορετικό μέρος εξέτασης την επόμενη φορά που θα δώσεις κ.α).

 

Πήγαινε και πες του ότι αν δεν σε βάλει να δώσεις εξετάσεις άμεσα (μαξ την ερχόμενη Δευτέρα - Τρίτη) θα φύγεις και θα πας αλλού. Και πολύ το καθυστέρησες 2 ολόκληρους μήνες. Είναι σχεδόν σίγουρο ότι όταν το ακούσει αυτό θα κάνει κάτι σιγά μην χάσει τα λεφτά της επανεξέτασης.

 

από εκεί και πέρα. Η διαδικασία έχει ως εξής, βρες μια σχολή καλή και φτηνή και κάνε μια πρώτη επικοινωνία να σου πουν και αυτοί την άποψη τους, να πάρεις μια τιμή (εγώ από 150€ επανεξέταση που μου ζήταγε βρήκα με 50€).

 

Μόλις τα βρεις με την άλλη σχολή, πας στην σχολή και ζητάς επι τόπου την καρτέλα σου. Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μια στος ΔΙΣ να στο αρνηθεί. Βέβαια υπάρχει περίπτωση να σε ρίξει στις υποσχέσεις ότι θα δώσεις σύντομα κτλ. Μην δεχτείς και πάρε την καρτέλα σου. Η καρτέλα είναι ιδιοκτησία ΣΟΥ και η σχολή την έχει μόνο για να κανονίσει τα διαδικαστικά. 

 

Από εκεί και πέρα τα κανονίζεις με τον νέο δάσκαλο.

 

Υ.Γ

 

Πρόσεξε πολύ σε αυτό που σου είπα στην αρχή. Είναι μεγάλο παλούκι δεν αστειεύομαι (είμαι παθών). Πες του αύριο κιόλας ότι μέχρι την Δευτέρα - Τρίτη ΠΡΕΠΕΙ να έχεις δώσει αλλιώς έφυγες. Θεωρώ ότι θα το κάνει αν ζοριστεί.

 

Καλή τύχη όπως και να έχει φίλε.

Σ ευχαριστω φιλε για τις συμβουλες θα αλλαξω τελικα γιατι αποδειχτεικε οτι δεν μπόρουμε να συνενοηθουμε μου ελεγε βλακειες οτι γλυστρανε οι δρομοι τωρα και οτι 2 μηνες βλεπουμε ειχε το θρασος να μου ζητησει και το παραβολο της επαναεξετασης απο τωρα σε 2 μηνες.

edit:πηγα παρασκευη πρωι να την παρω και δεν την εδινε γιατι ειχε μαθημα μου ειπε να ερθω το απογευμα αλλα ηταν κλειστα τον παιρνω και τηλεφωνο αλλα δεν το σηκωνει τον πηρα με αποκρυψη το σηκωσε και τον ειπα για την καρτελα και φωναζε οτι οτι θα μου την δωσει την δευτερα και οτι τον εχω ζαλισει αντε να δουμε αλλα χλωμο το κοβω δεν βλεπω να εχουμε καλο τελος.

Επεξ/σία από giannis197
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από 15 χρόνια, είχα δώσει σε πολύ μικρή επαρχιακή πόλη μόνο για δίπλωμα αυτοκινήτου. Θυμάμαι ότι είχα ξεκινήσει καλοκαίρι και τις εξετάσεις τις ολοκληρώσαμε Χριστούγεννα και υπόψη με είχαν κόψει μια φορά στην οδήγηση (διότι όχι ντόπιος και χωρίς "δωράκι" δεν...).

 

Για την μηχανή έδωσα πριν 10 χρόνια, σε άλλη επαρχιακή πόλη και μέσα σε ένα μήνα είχα ξεμπερδέψει (και χωρίς "δωράκι").

 

 

Επί του θέματος τώρα, για το αυτοκίνητο έκανα το λάθος να εξοφλήσω τον δάσκαλο πριν την τελική εξέταση. Για νη μην μακρηγορώ θεώρησα ότι ήταν στο κόλπο να κοπώ και αφού τον στόλισα καταλλήλως, πήρα τα χαρτιά μου (τα οποία αρχικά δεν ήθελε να μου δώσει, γιατί λιγουρευόταν τα 150 της επανεξέτασης) και έκανα συμπληρωματικά άλλα 5 μαθήματα με δάσκαλο που ήταν ακριβώς απέναντι έτσι για σπάσιμο.

 

Όπως σου είπε και το παιδί παραπάνω... η καρτέλα είναι ιδιοκτησία σου και η σχολή την έχει μόνο για να τρέχει τα διαδικαστικά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πριν από 15 χρόνια, είχα δώσει σε πολύ μικρή επαρχιακή πόλη μόνο για δίπλωμα αυτοκινήτου. Θυμάμαι ότι είχα ξεκινήσει καλοκαίρι και τις εξετάσεις τις ολοκληρώσαμε Χριστούγεννα και υπόψη με είχαν κόψει μια φορά στην οδήγηση (διότι όχι ντόπιος και χωρίς "δωράκι" δεν...).

 

Για την μηχανή έδωσα πριν 10 χρόνια, σε άλλη επαρχιακή πόλη και μέσα σε ένα μήνα είχα ξεμπερδέψει (και χωρίς "δωράκι").

 

 

Επί του θέματος τώρα, για το αυτοκίνητο έκανα το λάθος να εξοφλήσω τον δάσκαλο πριν την τελική εξέταση. Για νη μην μακρηγορώ θεώρησα ότι ήταν στο κόλπο να κοπώ και αφού τον στόλισα καταλλήλως, πήρα τα χαρτιά μου (τα οποία αρχικά δεν ήθελε να μου δώσει, γιατί λιγουρευόταν τα 150 της επανεξέτασης) και έκανα συμπληρωματικά άλλα 5 μαθήματα με δάσκαλο που ήταν ακριβώς απέναντι έτσι για σπάσιμο.

 

Όπως σου είπε και το παιδί παραπάνω... η καρτέλα είναι ιδιοκτησία σου και η σχολή την έχει μόνο για να τρέχει τα διαδικαστικά!

 

Καλα τον εκανες και εγω δεν την ξαναπαταω αλλη φορα δεν τα ξαναδινω προσταντζα τα λεφτα λοιπον χθες πηγα να την παρω αλλα δεν την εβρισκε μου ειπε οτι θα την βρει και θα με παρει τηλεφωνο αλλα εκανε μια γκαφα ειδα την καρτελα κατω απο πολλα ντοσιε χυμα ειδα την φωτογραφια μου και την αναγνωρισα  χωρις να τον ρωτησω την αρπαξα και μου ειπε δεν σου επιτρεπω να ψαχνεις τα πραγματα μου και με εδιωξε με τις κλωτσιες εξω του ειπα καλα θα ερθω σε λιγο με την αστυνομια και μου την εδωσε χωρις δευτερη κουβεντα.τωρα ψαχνω καινουρια σχολη επιτελους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα τον εκανες και εγω δεν την ξαναπαταω αλλη φορα δεν τα ξαναδινω προσταντζα τα λεφτα λοιπον χθες πηγα να την παρω αλλα δεν την εβρισκε μου ειπε οτι θα την βρει και θα με παρει τηλεφωνο αλλα εκανε μια γκαφα ειδα την καρτελα κατω απο πολλα ντοσιε χυμα ειδα την φωτογραφια μου και την αναγνωρισα  χωρις να τον ρωτησω την αρπαξα και μου ειπε δεν σου επιτρεπω να ψαχνεις τα πραγματα μου και με εδιωξε με τις κλωτσιες εξω του ειπα καλα θα ερθω σε λιγο με την αστυνομια και μου την εδωσε χωρις δευτερη κουβεντα.τωρα ψαχνω καινουρια σχολη επιτελους.

Παιδια επειδη μετακομιζω θεσσαλονικη με την οικογενεια μου σε 1 μηνα θα ηθελα να μου προτεινετε εκει καμια αξιολογη σχολη οσοι ειστε απο εκει.

Επεξ/σία από giannis197
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...