Προς το περιεχόμενο

αλλαγή σχολή οδήγησης


supernatural13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλύτερα στην Θεσσαλονίκη είναι και πιο ήρεμα με το λάδωμα.

 

Πάντως πρόσεξε στην νεα σχολή ΜΗΝ δώσεις τα λεφτά μπροστά.

 

Δώσε του μόνο το παράβολο και πες του την ημερομηνία εξέτασης θα του δώσεις και τα άλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλύτερα στην Θεσσαλονίκη είναι και πιο ήρεμα με το λάδωμα.

 

Πάντως πρόσεξε στην νεα σχολή ΜΗΝ δώσεις τα λεφτά μπροστά.

 

Δώσε του μόνο το παράβολο και πες του την ημερομηνία εξέτασης θα του δώσεις και τα άλλα.

Οχι δεν την ξαναπαταω ετσι θα τα δωσω μολις ολοκληρωσω την δουλεια μου, εχω δει μερικες σχολες στον χρυσο οδηγο και εχω παρει καποια τηλεφωνα ολοι μου λενε πανω κατω 110 ευρω την επαναεξεταση με μαθηματα και παραβολα για αλλαγη της καρτελας, εχω 2 φιλους που εβγαλαν εκει το διπλωμα ειναι φοιτητες ο ενας εδωσε στη καλαμαρια και ο αλλος στη σταυρουπολη.

edit:παιδια ποια ειναι πιο καλη περιοχη για εξετασεις σταυρουπολη η καλαμαρια?

Επεξ/σία από giannis197
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα παιδια απο προχθες ειμαι στη θεσσαλονικη θα ηθελα να μου προτεινετε καποιες αξιολογες σχολες οδηγων αμα θελετε και σε π.μ και επειδη με εχουν ενημερωσει οτι υπαρχουν 2 περιοχες εξετασεις σταυρουπολη και καλαμαρια ποια ειναι η καλυτερη περιοχη για να δωσω ξερω οτι ζηταω  αρκετα αλλα δεν ξερω τις περιοχες εδω αλλα σιγουρα καποιο παιδι απο εδω θα εχει εμπειριες απο εξετασεις σε αυτες τις περιοχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

γεια σας,εχω δωσει σηματα στην πολη μου και τα εχω περασει,μαθηματα οδηγησης δεν εχω κανει,αλλα λογω σπουδων πρεπει να φυγω..γνωριζετε αν μπορω να παρω την καρτελα και ποσο θα καθυστερησει; ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και μπορείς.

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει καθυστέρηση, πας στην σχολή σου ζητάς την καρτέλα σου, σου την δίνουν επιτόπου και πας στην σχολή που θες την δίνεις και συνεχίζεις από εκεί.

 

Απλά φρόντισε να έχεις τακτοποιήσει τις όποιες οικονομικές εκκρεμότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δυστυχώς δεν το γνωρίζω, εγώ άλλαξα σχολή στην ίδια πόλη (βέβαια σε διαφορετική περιφέρεια) και η μεταφορά έγινε την ίδια μέρα.

 

Τώρα αν ισχύει κάτι άλλο δεν διαφορετική πόλη δεν το ξέρω. Πάρε την σχολή που σε ενδιαφέρει και ρώτα να σου πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σας ονομάζομαι παναγιωτης και είμαι από λαρισα είμαι μπερδεμένος λίγο με ένα θέμα που με προβληματιζει ήμουν γραμμένος σε μια σχολή οδηγών στην αθηνα σπουδάζα εκει αλλά επειδή δεν μπορουσαμέ να συνενοηθουμε με τον δάσκαλο μετα απο απορρηψη άλλαξα και πηγα σε άλλη σχολή αλλα επειδή γυρνάω πίσω στη Λάρισα γίνεται να ξαναλλαξω σχολή; δεν έχω καμία οικονομική εκρεμμοτητα με τον νέο δασκαλό τι χρειαζεται να κάνω να πάρω την καρτελα μόνος μου η θα την στείλει αυτός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είπαμε και πιο πάνω, 

 

πήγαινε στην σχολή οδηγών σου, πάρε την καρτέλα σου και με αυτήν πήγαινε στην καινούργια για να συνεχίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας!

 

Θέλω να πω την ιστορία μου ως προς το δίπλωμα οδήγησης, να δω και καμιά άλλη άποψη γιατί άκρη δε βγάζω και πρέπει να τελειώνει η υπόθεση γενικά. 

 

Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα μια σχολή και ξεκινήσαμε. Ο δάσκαλος είναι γνωστός του πατέρα μου. Όχι στενός γνωστός που θα σε προσέξει πιο πολύ, θα σου κόψει στην τιμή κλπ απλά γνωστός. Τον βρήκα και συμπαθητικό όταν μιλήσαμε, είδα και είχε κίνηση γενικά η σχολή οπότε λέω για να έρχονται θα είναι καλός και τον διάλεξα. Δεν έχω τραγικό παράπονο ως προς το κομμάτι της δουλειάς του. Είναι υπομονετικός, ευγενικός κλπ και γενικά θεωρώ ότι μου έμαθε να οδηγώ. Τα παράπονα μου είναι κυρίως ότι επειδή έχει πολλή δουλειά μου είχε ακυρώσει αρκετά μαθήματα γιατι είχαν άλλα παιδιά εξετάσεις, κάτι που με πήγε πίσω χρονικά και ότι σε αρκετές φάσεις θα μιλούσε στο τηλέφωνο στο μάθημα για κάμποση ώρα.

 

Anyway, να αναφέρω απλά ότι δεν είμαι σουπερ ντουπερ σοφερίνα και έχω κάνει αρκετά παραπάνω μαθήματα από το υποχρεωτικό (για τα οποία προφανώς απόδειξη ακόμα δεν έχω). Το αποτέλεσμα είναι ότι έχω δώσει 2 φορές και έχω κοπεί, την πρώτη στην οπισθογωνία και τη δεύτερη στο παρκάρισμα κυρίως από το άγχος μου. Αξίζει να αλλάξω σχολή σε αυτή τη φάση? Από τη μια πιστεύω ότι πρέπει γιατί δε μου πάει η καρδιά να του δώσω άλλα λεφτά αυτουνού και για να αλλάξει έστω το γούρι μου και η ψυχολογία μου. Από την άλλη όμως αν πάω σε άλλον θα πρέπει να κάνω κάμποσα μαθήματα παραπάνω οπότε θα δώσω και πιο πολλά λεφτά, ενώ αν μείνω στην ίδια σχολή βγαίνω και με 2-3 μαθήματα κοντά στην ημερομηνία εξέτασης ( γιατί και τη δεύτερη φορά που έκανα 5 μαθήματα δεν ήταν ανάγκη να γίνουν όλα). Επίσης μπορεί να πέσω σε χειρότερη κατάσταση και θα τραβάω τα μαλλιά μου μετά. Και τέλος είναι γνωστός μας και νιώθω κάπως άβολα να φύγω απαυτόν και είναι από τους καλύτερους και πιο γνωστούς της πόλης μου υποτίθεται. 

Πρέπει επιτέλους να το πάρω το δίπλωμα και γιατί έχει τραβήξει πολύ καιρό και γιατί θα το χρειάζομαι το επόμενο διάστημα και απλά δε μπορώ να αποφασίσω αν πρέπει να μείνω εκεί που ξέρω τι παίζει ή να προτιμήσω κάποιον άλλον. 

 

Help?  :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα γράψει και πιο πάνω νομίζω.

 

Το να αλλάξεις σχολή είναι μεγάλο αγγούρι. Δεν ξέρεις αν θα είναι καλή η σχολή ή θα βρεθείς σε χειρότερες καταστάσεις, θα πρέπει να μάθεις με άλλο αμάξι, ο δάσκαλος εκεί μπορεί να έχει άλλους τρόπους εκμάθησης που μπορεί να σε μπερδέψουν (το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ).

 

Και το σημαντικότερο μπορεί να σε βάλει να δώσει σε άλλη περιοχή που ούτε που είχες ξαναπατήσει (ενώ λογικά με τον δάσκαλο που άρχισες κάνατε μαθήματα αποκλειστικά εκεί που θα έδινε εξετάσεις για να ξέρεις την περιοχή). Εκεί εγώ έπαθα ζημιά και κόπηκα 2η φορά. Περίμενα να πάω στο ίδιο σημείο να δώσω εξέταση και ξαφνικά βρέθηκα σε μια κωλοπεριοχή και κόπηκα.

 

Επίσης στον άλλον δεν είναι ανάγκη να κάνεις κανένα μάθημα, ο νόμος δεν ορίζει ότι πρέπει να κάνεις υποχρεωτικά μαθήματα κάθε φορά που κόβεσαι.

 

Άρα πας και απλά θα κάνεις ένα μάθημα (συνήθως το κάνουν δωρεαν) 1-2 ώρες πριν την εξέταση σου. Εκτός αν νιώθεις την ανάγκη να κάνεις έξτρα μαθήματα.

 

Πόσα δίνεις κάθε φορά που κόβεσαι; Αν είναι η κλασσική πουστιά 150€ τότε με το χέρι στην καρδιά σου λέω λάδωσε και τελείωνε. 

 

Και στην περίπτωση που θες να αλλάξεις σχολή και δεν θες να λαδώσεις τότε ψάξε για σχολή που θα σου παίρνει λίγα για επανεξέταση, ας πούμε 50-60€ ώστε να μην σε πονάει τόσο όταν κόβεσαι (στην περίπτωση που στην σχολή που είσαι σου παίρνει τόσα τότε σου λέω να παραμείνεις εκεί).
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου το εχω ξαναγραψει ...Το παραβολο επανεξετασης ειναι 10-20 ευρω και τα αλλα νταβατζιλικια του δασκαλου .Τοσα εδωσα περυσι που κοπηκε την πρωτη φορα η κορη μου .

 

 

Για το λαδωμα δυστυχως συμφωνω ...Για να περασει καοιος με την πρωτη πρεπει ή να πεσει σε τιμιο εξεταστη (απιθανο εως αδυνατο)  αλλα και δασκαλο γιατι υπαρχει και συναλλαγη μεταξυ τους ή να ειναι πολυ καλος οδηγος κατι αδυνατον αν δεν ηξερε να οδηγει απο πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το λαδωμα δυστυχως συμφωνω ...Για να περασει καοιος με την πρωτη πρεπει ή να πεσει σε τιμιο εξεταστη (απιθανο εως αδυνατο)  αλλα και δασκαλο γιατι υπαρχει και συναλλαγη μεταξυ τους ή να ειναι πολυ καλος οδηγος κατι αδυνατον αν δεν ηξερε να οδηγει απο πριν.

Πολύ σωστά, την πρώτη φορά που κόπηκα εξεταστές και δάσκαλος ήταν κολητάρια.

 

Μόνο σφαλιάρες που δεν παίζανε και φυσικά συνεννοήθηκαν να κοπώ (γιαυτό και άλλαξα σχολή)

 

Για το λάδωμα αυτή είναι η πραγματικότητα η οποία δεν είναι στα χέρια μας να την αλλάξουμε.

 

Αν αποφασίσει ποτέ να κάνει κάτι η πολιτεία για να το καταπολεμήσει τότε θα δούμε διαφορά. Μέχρι τότε ή θα παλεύεις μέχρι να το πάρεις ή θα λαδώνεις και θα το παίρνεις αέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα γράψει και πιο πάνω νομίζω.

 

Το να αλλάξεις σχολή είναι μεγάλο αγγούρι. Δεν ξέρεις αν θα είναι καλή η σχολή ή θα βρεθείς σε χειρότερες καταστάσεις, θα πρέπει να μάθεις με άλλο αμάξι, ο δάσκαλος εκεί μπορεί να έχει άλλους τρόπους εκμάθησης που μπορεί να σε μπερδέψουν (το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ).

 

Ή μπορεί να σε βοηθήσουν και κάτι τέτοιο θα το χρειαζόμουν η αλήθεια είναι γιατί το παρκάρισμα με αγχώνει πολύ.. 

 

Και το σημαντικότερο μπορεί να σε βάλει να δώσει σε άλλη περιοχή που ούτε που είχες ξαναπατήσει (ενώ λογικά με τον δάσκαλο που άρχισες κάνατε μαθήματα αποκλειστικά εκεί που θα έδινε εξετάσεις για να ξέρεις την περιοχή). Εκεί εγώ έπαθα ζημιά και κόπηκα 2η φορά. Περίμενα να πάω στο ίδιο σημείο να δώσω εξέταση και ξαφνικά βρέθηκα σε μια κωλοπεριοχή και κόπηκα.

 

Οι περιοχές που δίνουν στην πόλη μου είναι δεδομένες και όλοι κάνουν μάθημα σε αυτές οπότε αυτό δεν παίζει. 

 

Επίσης στον άλλον δεν είναι ανάγκη να κάνεις κανένα μάθημα, ο νόμος δεν ορίζει ότι πρέπει να κάνεις υποχρεωτικά μαθήματα κάθε φορά που κόβεσαι.

 

Άρα πας και απλά θα κάνεις ένα μάθημα (συνήθως το κάνουν δωρεαν) 1-2 ώρες πριν την εξέταση σου. Εκτός αν νιώθεις την ανάγκη να κάνεις έξτρα μαθήματα.

 

Έχω να οδηγήσω μήνες και δε με εμπιστεύομαι να δώσω έτσι.. Βέβαια εκ των υστέρων και τα 5 μαθήματα που έκανα τη δεύτερη φορά δε μου πρόσφεραν κάτι. Απλά με μάθησαν λίγο παραπάνω.  <_< 

 

Πόσα δίνεις κάθε φορά που κόβεσαι; Αν είναι η κλασσική πουστιά 150€ τότε με το χέρι στην καρδιά σου λέω λάδωσε και τελείωνε. 

 

Είναι η κλασσική πουστιά + ότι μάθημα επιπλέον γίνει. 

 

Και στην περίπτωση που θες να αλλάξεις σχολή και δεν θες να λαδώσεις τότε ψάξε για σχολή που θα σου παίρνει λίγα για επανεξέταση, ας πούμε 50-60€ ώστε να μην σε πονάει τόσο όταν κόβεσαι (στην περίπτωση που στην σχολή που είσαι σου παίρνει τόσα τότε σου λέω να παραμείνεις εκεί).

 

Δε θέλω πλέον να λαδώσω γιατί έχω δώσει ήδη πολλά. Και δεν ξέρω και κανέναν που λάδωσε εδώ πέρα το συζητάω με τους πάντες, ιστορία λαδώματος δεν έχω ακούσει. Η σχολή μου είναι φραγκοβγάλτες, χρεώνουν τα πάντα και η λέξη έκπτωση είναι άγνωστη...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

1) Ή μπορεί να σε βοηθήσουν και κάτι τέτοιο θα το χρειαζόμουν η αλήθεια είναι γιατί το παρκάρισμα με αγχώνει πολύ.. 

 

 2) Οι περιοχές που δίνουν στην πόλη μου είναι δεδομένες και όλοι κάνουν μάθημα σε αυτές οπότε αυτό δεν παίζει. 

 

 

  3) Έχω να οδηγήσω μήνες και δε με εμπιστεύομαι να δώσω έτσι.. Βέβαια εκ των υστέρων και τα 5 μαθήματα που έκανα τη δεύτερη φορά δε μου πρόσφεραν κάτι. Απλά με μάθησαν λίγο παραπάνω.  <_< 

 

 

 4) Είναι η κλασσική πουστιά + ότι μάθημα επιπλέον γίνει. 

 

 

 

5) Δε θέλω πλέον να λαδώσω γιατί έχω δώσει ήδη πολλά. Και δεν ξέρω και κανέναν που λάδωσε εδώ πέρα το συζητάω με τους πάντες, ιστορία λαδώματος δεν έχω ακούσει. Η σχολή μου είναι φραγκοβγάλτες, χρεώνουν τα πάντα και η λέξη έκπτωση είναι άγνωστη...

 

1)

Μπορεί, αλλά μπορεί να σε μπερδέψει ακόμα περισσότερο, ας πούμε εγώ παρκάρισμα έμαθα με συγκεκριμένα βήματα και στην άλλη σχολή το σύστημα ήταν εντελώς διαφορετικό.

 

Και τελικά μπερδεύτηκα

 

2)

Είσαι επαρχία; Αν ναι τότε μάλλον ισχύει, αλλά αν η πόλη είναι μεγάλη πάλι μπορεί να βρεθείς σε άκυρη περιοχή.

 

3)

Ακριβώς στα ίδια είμαι.

 

Έχω τουλάχιστον 6 μήνες να πιάσω τιμόνι. Αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το φοβάμαι αυτό ιδιαίτερα. 

 

Έτσι και αλλιώς την οδήγηση οταν την μάθεις δεν την ξεχνάς, ολα θα σου έρθουν με το που οδηγήσεις για 1-2 λεπτά γιαυτό εγώ θα κάνω μόνο το μάθημα πριν την εξέταση (και ότι κάτσει)

 

4-5)

 

Είναι γεγονός ότι έχεις δώσει πολλά αλλά ρισκάρεις γιατί αν κοπείς ξανά τότε το νούμερο αρχίζει να ξεφεύγει επικίνδυνα. Δηλαδή αν ξανακοπείς θα έχεις δώσει 300€ μόνο για επανεξετάσεις (+ τα μαθήματα).

 

και αν κοπείς και 4η φορά; Τότε χάνεις την μπάλα. 

 

Bέβαια από ότι κατάλαβα μιλάμε για επαρχία, που εκεί λάδωμα δεν υπάρχει άρα λογικό να μην έχεις ακούσει απο γνωστούς και άδικα το συζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...