Προς το περιεχόμενο

αλλαγή σχολή οδήγησης


supernatural13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1)

Μπορεί, αλλά μπορεί να σε μπερδέψει ακόμα περισσότερο, ας πούμε εγώ παρκάρισμα έμαθα με συγκεκριμένα βήματα και στην άλλη σχολή το σύστημα ήταν εντελώς διαφορετικό.

 

Και τελικά μπερδεύτηκα

 

2)

Είσαι επαρχία; Αν ναι τότε μάλλον ισχύει, αλλά αν η πόλη είναι μεγάλη πάλι μπορεί να βρεθείς σε άκυρη περιοχή.

 

3)

Ακριβώς στα ίδια είμαι.

 

Έχω τουλάχιστον 6 μήνες να πιάσω τιμόνι. Αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το φοβάμαι αυτό ιδιαίτερα. 

 

Έτσι και αλλιώς την οδήγηση οταν την μάθεις δεν την ξεχνάς, ολα θα σου έρθουν με το που οδηγήσεις για 1-2 λεπτά γιαυτό εγώ θα κάνω μόνο το μάθημα πριν την εξέταση (και ότι κάτσει)

 

4-5)

 

Είναι γεγονός ότι έχεις δώσει πολλά αλλά ρισκάρεις γιατί αν κοπείς ξανά τότε το νούμερο αρχίζει να ξεφεύγει επικίνδυνα. Δηλαδή αν ξανακοπείς θα έχεις δώσει 300€ μόνο για επανεξετάσεις (+ τα μαθήματα).

 

και αν κοπείς και 4η φορά; Τότε χάνεις την μπάλα. 

 

Bέβαια από ότι κατάλαβα μιλάμε για επαρχία, που εκεί λάδωμα δεν υπάρχει άρα λογικό να μην έχεις ακούσει απο γνωστούς και άδικα το συζητάμε.

1) Ναι, ισχύει. Γενικά έχω καταλάβει ότι στο όλο θέμα τελείως σωστή απάντηση δεν υπάρχει. 

2) Είμαι σε επαρχία, ναι. Ξέρω με αρκετή βεβαιότητα ότι η εξέταση γίνεται σε 3 περιοχές μόνο και έχω πάει και στις 3 για μάθημα και κάμποσες φορές στην εθνική για γενικές γνώσεις.  :P

3)Έχεις ένα δίκιο και εύχομαι να σου βγει σε καλό! 

Εμένα αυτό με προβληματίζει στην περίπτωση που αλλάξω σχολή γιατί τότε δε γίνεται να μη μπω κάμποσες φορές στο αμάξι του πριν εκείνη τη μέρα.

4) Γενικά έχω καταλάβει ότι είναι πανεύκολο να κοπείς για το παραμικρό. Τη 2η φορά ήμουν πιο ήρεμη και πιο καλή από την 1η οπότε αν συνεχίσω έτσι ανοδικά το πήρα  :P  αλλά είναι το ίδιο εύκολο να πάμε και για 4η βέβαια. 

Μακάρι να υπήρχε λάδωμα να το πάρω με την πρώτη να μην τραβιέμαι 2 χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να δεις ποσο ευκολο ειναι να κοπουμε αν ξαναδιναμε εμεις που οδηγουμε 10ετιες !!!

 

Δοκιμασα περυσι καμμια 10 φορες το τεστ για τα σηματα μαζι με την κορη μου που εδινε κια μια φορα το περασα. Η μικρη το περασε με την πρωτη. Οπως κι εγω πριν πολλες πολλες δεκαετιες σε χαρτινα τεστ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ναι, ισχύει. Γενικά έχω καταλάβει ότι στο όλο θέμα τελείως σωστή απάντηση δεν υπάρχει. 

2) Είμαι σε επαρχία, ναι. Ξέρω με αρκετή βεβαιότητα ότι η εξέταση γίνεται σε 3 περιοχές μόνο και έχω πάει και στις 3 για μάθημα και κάμποσες φορές στην εθνική για γενικές γνώσεις.  :P

3)Έχεις ένα δίκιο και εύχομαι να σου βγει σε καλό! 

Εμένα αυτό με προβληματίζει στην περίπτωση που αλλάξω σχολή γιατί τότε δε γίνεται να μη μπω κάμποσες φορές στο αμάξι του πριν εκείνη τη μέρα.

4) Γενικά έχω καταλάβει ότι είναι πανεύκολο να κοπείς για το παραμικρό. Τη 2η φορά ήμουν πιο ήρεμη και πιο καλή από την 1η οπότε αν συνεχίσω έτσι ανοδικά το πήρα  :P  αλλά είναι το ίδιο εύκολο να πάμε και για 4η βέβαια. 

Μακάρι να υπήρχε λάδωμα να το πάρω με την πρώτη να μην τραβιέμαι 2 χρόνια. 

1)Ουσιαστικά δες Video στο youtube για τρόπους παρκαρίσματος, δοκίμασε τα σε κάποιο μάθημα και δεν αν σου κάνει.

Εμένα με έχει βολέψει απίστευτα το κλασσικό (πλευρίσουμε μπροστινό αμάξι, παμε λιγο πισω, παίρνουμε ένα τιμόνι προς την κατεύθυνση που θέλουμε να παρκάρουμε κτλ.

 

2)Αρα οκ δεν έχεις πρόβλημα σε αυτό, εμείς αθήνα που υπάρχουν 200 σημεία εξέτασης είναι γ@μησε τα.

 

3)Το ελπίζω γιατί όντως είναι πολύ κουραστικό και θέλω να τελειώνω κάποια στιγμή, τώρα δεν με καίει ούτε το βιάζομαι, αλλά είναι μια ανοιχτή εκκρεμότητα που πρέπει κάποια στιγμή να κλείσει. Σου εύχομαι και εσένα να πας καλά και να το πάρεις.

Όσο για το αμάξι εντάξει κάνε και μερικά μαθήματα μέχρι να νιώσεις έτοιμη. 

 

4)Είναι ανάλογα που θα πέσεις. Οι εξεταστές βγαίνουν μετά από κλήρωση άρα μπορεί στην κυριολεξία να σου κάτσει κάθε καρυδιάς καρύδι.

 

Υπάρχουν κάτι τρελοκομεία (όπως σε ένα φίλο που έδινε για αμάξι και οι εξεταστές ήταν στην κοσμάρα τους, τον κάνανε μια βόλτα στο τετράγωνο -μαξ 5 λεπτά η διάρκεια της εξέτασης- και του συγχώρεσαν σοβαρό λάθος) αλλά υπάρχουν και αυτοί που θα κάθονται πάνω από το κεφάλι σου περιμένοντας να κάνεις το παραμικρό λάθος για να σε κόψουν.

 

Όπως επίσης και οι πολύ εξτριμ που μπορεί να βγάλουν μέχρι και μεζούρα για να δουν αν πάρκαρες σε σωστή απόσταση

 

Εσύ πάντως ευτυχώς είχες ανοδική πορεία. Τι να πω και εγώ που την πρώτη φορά είχα λίγο άγχος και την δεύτερη έτρεμα σαν το ψάρι;

 

Όπως και να έχει σου εύχομαι καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση πάντως πως η αλλαγή περιοχής είναι αρκετή για να κοπεί κάποιος.

Αναλογα στον άνθρωπο ρε μεγάλε.

 

Για εμένα ήταν. Για εσένα μπορεί να μην είναι.

 

Εγώ έμαθα να κάνω οπισθογωνίες σε σοβαρή περιοχή και κατέληξα στο μπουρνάζι που είναι ένα μπουρδέλο με διαλυμένους δρόμους και πεζοδρόμια. 

 

Ούτε ο δάσκαλος δεν έβγαζε σωστά την οπισθογωνία (βέβαια δεν κόπηκα εκεί, δεν έφτασα μέχρι εκείνο το σημείο αλλά είμαι σίγουρος ότι εκεί θα γινότανε η ζημιά, ή στο παρκάρισμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα στον άνθρωπο ρε μεγάλε.

 

Για εμένα ήταν. Για εσένα μπορεί να μην είναι.

 

Εγώ έμαθα να κάνω οπισθογωνίες σε σοβαρή περιοχή και κατέληξα στο μπουρνάζι που είναι ένα μπουρδέλο με διαλυμένους δρόμους και πεζοδρόμια. 

 

Ούτε ο δάσκαλος δεν έβγαζε σωστά την οπισθογωνία (βέβαια δεν κόπηκα εκεί, δεν έφτασα μέχρι εκείνο το σημείο αλλά είμαι σίγουρος ότι εκεί θα γινότανε η ζημιά, ή στο παρκάρισμα).

 

 

Για ενα νεο οδηγο φυσικα και παιζει ρολο η αλλαγη χωρου εξετασεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Ουσιαστικά δες Video στο youtube για τρόπους παρκαρίσματος, δοκίμασε τα σε κάποιο μάθημα και δεν αν σου κάνει.

Εμένα με έχει βολέψει απίστευτα το κλασσικό (πλευρίσουμε μπροστινό αμάξι, παμε λιγο πισω, παίρνουμε ένα τιμόνι προς την κατεύθυνση που θέλουμε να παρκάρουμε κτλ.

 

2)Αρα οκ δεν έχεις πρόβλημα σε αυτό, εμείς αθήνα που υπάρχουν 200 σημεία εξέτασης είναι γ@μησε τα.

 

3)Το ελπίζω γιατί όντως είναι πολύ κουραστικό και θέλω να τελειώνω κάποια στιγμή, τώρα δεν με καίει ούτε το βιάζομαι, αλλά είναι μια ανοιχτή εκκρεμότητα που πρέπει κάποια στιγμή να κλείσει. Σου εύχομαι και εσένα να πας καλά και να το πάρεις.

Όσο για το αμάξι εντάξει κάνε και μερικά μαθήματα μέχρι να νιώσεις έτοιμη. 

 

4)Είναι ανάλογα που θα πέσεις. Οι εξεταστές βγαίνουν μετά από κλήρωση άρα μπορεί στην κυριολεξία να σου κάτσει κάθε καρυδιάς καρύδι.

 

Υπάρχουν κάτι τρελοκομεία (όπως σε ένα φίλο που έδινε για αμάξι και οι εξεταστές ήταν στην κοσμάρα τους, τον κάνανε μια βόλτα στο τετράγωνο -μαξ 5 λεπτά η διάρκεια της εξέτασης- και του συγχώρεσαν σοβαρό λάθος) αλλά υπάρχουν και αυτοί που θα κάθονται πάνω από το κεφάλι σου περιμένοντας να κάνεις το παραμικρό λάθος για να σε κόψουν.

 

Όπως επίσης και οι πολύ εξτριμ που μπορεί να βγάλουν μέχρι και μεζούρα για να δουν αν πάρκαρες σε σωστή απόσταση

 

Εσύ πάντως ευτυχώς είχες ανοδική πορεία. Τι να πω και εγώ που την πρώτη φορά είχα λίγο άγχος και την δεύτερη έτρεμα σαν το ψάρι;

 

Όπως και να έχει σου εύχομαι καλή τύχη.

1) Τα έχω δει τα βιντεάκια που λες. Βέβαια εμένα μου το έμαθε διαφορετικά και δε μπορώ να πω ότι το χω πλήρως. Ενώ πχ την οπισθογωνία την έκανα όλες τις φορές ολόσωστη εκτός από την πρώτη φορά στην εξέταση οπότε εκεί έπαιξε ρόλο το άγχος. 

2) Ναι δεν έχω. Οκ προτιμώ τη μια περιοχή από τις άλλες αλλά μέχρι εκεί. 

3) Εγώ θεωρητικά το βιάζομαι γιατί θέλω και ένα περιθώριο να του πάρω τον αέρα και να μπορώ το καλοκαίρι να πηγαίνω στη δουλειά και μιλάμε για αρκετά δύσκολη διαδρομή. Αλλά από την άλλη δεν έχω τη διάθεση να ασχοληθώ και με αυτό τώρα οπότε το καθυστερώ. Και γω το νιώθω σαν μια εκρεμότητα και σπατάλη χρημάτων που πρέπει να τελειώνει επιτέλους. 

4) Μια φίλη μου έμπλεξε έτσι. Την πρώτη φορά είχε τρελούς εξεταστές, τη δεύτερη πήγε τέρμα ψαρωμένη και κόπηκε μόνη της και την τρίτη έδωσε στην πόλη της και το πήρε. Μακάρι να είχα τη δυνατότητα να αλλάξω και γω πόλη αλλά για την ώρα δεν παίζει αυτό. Έχω ακούσει και για ωραίους τύπους που έκαναν μια χαρά συζήτηση εκείνη την ώρα. Εγώ και τις 2 φορές είχα απόμακρους και κάπως αυστηρούς μπορώ να πω... 

 

Και σε εσένα καλή τύχη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα στον άνθρωπο ρε μεγάλε.

 

Για εμένα ήταν. Για εσένα μπορεί να μην είναι.

 

Εγώ έμαθα να κάνω οπισθογωνίες σε σοβαρή περιοχή και κατέληξα στο μπουρνάζι που είναι ένα μπουρδέλο με διαλυμένους δρόμους και πεζοδρόμια.

 

Ούτε ο δάσκαλος δεν έβγαζε σωστά την οπισθογωνία (βέβαια δεν κόπηκα εκεί, δεν έφτασα μέχρι εκείνο το σημείο αλλά είμαι σίγουρος ότι εκεί θα γινότανε η ζημιά, ή στο παρκάρισμα).

 

Νταξει ρε μεγάλε.

Αν μπορείς να οδηγήσεις μόνο σε σημείο που ξέρεις ίσως καλώς δίνεις πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα Παιδια λεγομαι κωστας τ. και ειμαι πολυ προβληματισμενος σε ενα θεμα σε 3 μηνες ληγει η καρτελα μου και ο δασκαλος που ειμαι δεν ειναι καλος εχω δωσει 3 φορες (1 απο αγχος 2 απο γωνια και 3 απο λαθος δικο τους) σε 2,5 χρονια και ακομα τιποτα ζηταει ολο και περισσοτερα μαθηματα, εχω κανει περιπου καμια 40αρια μαθηματα ενω ειμαι πολυ καλος οδηγος ολα αψογα αυτος λεει οτι ειμαι ασχετος και οτι στις εξετασεις πρεπει να εισαι αψογος και εγω του ειπα ολοι στην ελλαδα αψογοι ειναι😆, γωνιες καλες κανω παρκαρισμα καλο κανω στον δρομο σταματαω ελεγχω κοιταω και με ειδαν τα αδελφια μου που οδηγανε επ. αυτοκινητα οτι ειμαι αψογος το μεγαλυτερο προβλημα ηταν που καθηστερισα πολυ ειναι οτι ειχα και τις εξεταστικες μου πηγα και διακοπες γιαυτο το καθιστερισα αρκετα αλλα  και για λογω χρηματων, αμα ληξει πρεπει να τα ξανακανω ολα απο την αρχη, δεν γινεται να ξαναπληρωσω για μαθηματα και σηματα ,μπορω να αλλαξω δασκαλο αυτος λεει οτι δεν γινεται επειδη ληγει η καρτα μου μηπως λεει βλακειες?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, aparadektos123 είπε

Καλησπερα Παιδια λεγομαι κωστας τ. και ειμαι πολυ προβληματισμενος σε ενα θεμα σε 3 μηνες ληγει η καρτελα μου και ο δασκαλος που ειμαι δεν ειναι καλος εχω δωσει 3 φορες (1 απο αγχος 2 απο γωνια και 3 απο λαθος δικο τους) σε 2,5 χρονια και ακομα τιποτα ζηταει ολο και περισσοτερα μαθηματα, εχω κανει περιπου καμια 40αρια μαθηματα ενω ειμαι πολυ καλος οδηγος ολα αψογα αυτος λεει οτι ειμαι ασχετος και οτι στις εξετασεις πρεπει να εισαι αψογος και εγω του ειπα ολοι στην ελλαδα αψογοι ειναι😆, γωνιες καλες κανω παρκαρισμα καλο κανω στον δρομο σταματαω ελεγχω κοιταω και με ειδαν τα αδελφια μου που οδηγανε επ. αυτοκινητα οτι ειμαι αψογος το μεγαλυτερο προβλημα ηταν που καθηστερισα πολυ ειναι οτι ειχα και τις εξεταστικες μου πηγα και διακοπες γιαυτο το καθιστερισα αρκετα αλλα  και για λογω χρηματων, αμα ληξει πρεπει να τα ξανακανω ολα απο την αρχη, δεν γινεται να ξαναπληρωσω για μαθηματα και σηματα ,μπορω να αλλαξω δασκαλο αυτος λεει οτι δεν γινεται επειδη ληγει η καρτα μου μηπως λεει βλακειες?

Ε αφού το είπαν τα αδέλφια σου ότι είσαι άψογος... έτσι θα είναι...   

Μου θυμίζει ορισμένους σε τηλεοπτικούς διαγωνισμούς τραγουδιού, που ενώ κράζουν αντι να τραγουδούν... μετά αφού τους κόψουν, αισθάνονται αδικημένοι γιατί η μητέρα τους ή η οικογένεια γενικότερα, τους έλεγε ότι έχουν αγγελική φωνή...   

Επεξ/σία από bromiaris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, bromiaris είπε

Ε αφού το είπαν τα αδέλφια σου ότι είσαι άψογος... έτσι θα είναι...   

Μου θυμίζει ορισμένους σε τηλεοπτικούς διαγωνισμούς τραγουδιού, που ενώ κράζουν αντι να τραγουδούν... μετά αφού τους κόψουν, αισθάνονται αδικημένοι γιατί η μητέρα τους ή η οικογένεια γενικότερα, τους έλεγε ότι έχουν αγγελική φωνή...   

χαχαχα το περιμενα αυτο,τα 2 αδελφια μου οδηγανε νταλικες ειναι επαγγελματιες οδηγοι κατι παραπανω θα ξερουν, απλως ρωταω αμα γινεται να αλλαξω δασκαλο χωρις περαιτερω σχολια απλως ηθελα να σας τα πω αναλυτικα τι εχει συμβει  να με βοηθησετε να μου πειτε μια γνωμη αλλιως θα ηθελα να διαγραφει το σχολιο μου σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γραφω εδω για να μην ανοιγω αλλο θεμα. Πηγα σημερα σε μια σχολη οδηγων για να παρω τιμη για διπλωμα αυτοκινητου. Μου ειπανε ολα μαζι 600 ευρω. Πιστευεται ειναι καλη τιμη; Με ενδιαφερει να ΜΗΝ λαδωσω στο τελος. Υπαρχει περιπτωση να με κοψει ενω τα κανω ολα σωστα και ΔΕΝ λαδωσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Aggeluska είπε

γραφω εδω για να μην ανοιγω αλλο θεμα. Πηγα σημερα σε μια σχολη οδηγων για να παρω τιμη για διπλωμα αυτοκινητου. Μου ειπανε ολα μαζι 600 ευρω. Πιστευεται ειναι καλη τιμη; Με ενδιαφερει να ΜΗΝ λαδωσω στο τελος. Υπαρχει περιπτωση να με κοψει ενω τα κανω ολα σωστα και ΔΕΝ λαδωσω;

Παντα υπαρχει αυτη η περιπτωση χωρις βεβαια να ειναι απολυτο . Πολλα παιζονται και μεταξυ δασκαλων και εξεταστων.

600 ευρω ολα μαζι με τα παραβολα ? Ρωτα ποσα θελει αν κοπεις και ξαναδωσεις .Σχεδον ολοι ζητανε νταβατζιλικι 200 ευρω.Οταν εδωσε η κορη μου πριν 3 χρονια  ξαναπληρωσα μονο 10 ευρω για επανεξεταση που ειναι το παραβολο Δημοσιου

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...