Προς το περιεχόμενο

αλλαγή σχολή οδήγησης


supernatural13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Nana000 είπε

Όταν ένα αυτοκίνητο έχει πολλά χιλιόμετρα, ας είναι καινούργιο μοντέλο  τα έχει φάει τα ψωμιά του και δεν αξίζει να δίνεις πολλά λεφτά. Με τόσα χιλιόμετρα θα παρουσιάσει διάφορα που και εκεί θα πληρώσεις. Δεν ζητάω να πάρω τζάμπα αλλά σε μια τιμή που ανταποκρίνεται σε αυτό που παίρνω. Νομίζω ότι είμαι σαφής στο παραπάνω κείμενο. Διάβασε πιο προσεχτικά τις προδιαγραφές που ζητάω και τα ποσά που μου ζητάνε πριν σχολιάσεις.

Τα πολλα χλμ πως τα εννοεις ? Ποσα χλμ τον χροναο ειναι φυσιολογικα ή λιγα για σενα ?

Τα  χλμ σε ενα μεταχειρισμενο ανετα μπορει να ειναι αλλαγμενα .

Η γενικη του κατασταση δεν εχει σημασια ?

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Nana000 είπε

ψάχνω μέχρι 60.000 χλμ συν τα υπόλοιπα που αναφέρω παραπάνω.

Σε μεταχειρισμενο ποτε δεν μπορεις να ξερεις ποσα χλμ εχει πραγματικα .Φυσικα δικαιωμα σου να επιμενεις αλλα οχι οτι ειναι και σωστο .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι η τιμή, συγκεκριμένα βρήκα Peugeot 108 μοντέλο ΄15 με 115.000 χλμ και μου ζητάνε 9000€.

Δεν είναι υπερβολικά πολλά τα χρήματα για τόσα χλμ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Nana000 είπε

Το πρόβλημα είναι η τιμή, συγκεκριμένα βρήκα Peugeot 108 μοντέλο ΄15 με 115.000 χλμ και μου ζητάνε 9000€.

Δεν είναι υπερβολικά πολλά τα χρήματα για τόσα χλμ;

Δεν ξερω ποσο εχει καινουργιο για να σου πω ...Το μεταχειρισμενο της κορης μου 5ετιας εγραφε 115.000 που καλιστα θα μπορυσε να εχει αλλαξει στα μισα . Δεν με εμποδισε αυτο ...Πηγα μαστορα και το ελεγξε , οσο γινεται βεβια , και το πηρα .

 

Για τα Peugeot εχω δικη μου αποψη .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, Nana000 said:

Όταν ένα αυτοκίνητο έχει πολλά χιλιόμετρα, ας είναι καινούργιο μοντέλο  τα έχει φάει τα ψωμιά του και δεν αξίζει να δίνεις πολλά λεφτά. Με τόσα χιλιόμετρα θα παρουσιάσει διάφορα που και εκεί θα πληρώσεις. Δεν ζητάω να πάρω τζάμπα αλλά σε μια τιμή που ανταποκρίνεται σε αυτό που παίρνω. Νομίζω ότι είμαι σαφής στο παραπάνω κείμενο. Διάβασε πιο προσεχτικά τις προδιαγραφές που ζητάω και τα ποσά που μου ζητάνε πριν σχολιάσεις.

 

Αν όλοι τα έχουν σε μια τιμή που εσύ δεν θεωρείς σωστή μάλλον εσύ έχεις λάθος τιμή στο μυαλό σου. 

Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι εννοείς τα έχει φάει τα ψωμιά του. Τι διάφορα θα βγάλει?

Και αν είναι έτσι εσύ γιατί θες ένα αμάξι που θα βγάλει διάφορα και έχει φάει τα ψωμιά του? 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 11.000 € παίρνεις το καινούργιο 108 και μου ζητάει 9.000 για το μεταχειρισμένο  τριετίας με 115.000χλμ; 

Πουλάνε τα μεταχειρισμένα  πολύ ακριβά. 

Mε το παραπάνω post θα το ξανασκεφτώ τελικά αν θα καταλήξω σε Peugeot. 

Αν ξέρετε κάποια μάντρα και έχετε καλή εμπειρία πείτε μου. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12000 ξεκινάει το βασικό 3θυρο αυτόματο. 

Χωρίς άλλα έξοδα υποθέτω. 

Επίσης υπάρχουν και άλλα μοντέλα. 

Παράδειγμα:

 

https://www.car.gr/14527535-lancia-ypsilon

 

https://www.car.gr/11498830-skoda-citigo-lounge-automatic

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω γραφτεί σε μια σχολή στην Θεσσαλονίκη 

Έχει βγει η καρτελα μου για τα σήματα αλλά δεν έδωσα λόγω του κορωνοιου 

Έχω δώσει 150ευρω προκαταβολή και θέλω να αλλάξω σχολή και να πάω σε μια στον τόπο κατοικίας μου μιας και δεν θα επιστρέψω Θεσσαλονίκη σύντομα 

Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και αν ναι τι πρέπει να κανω; τα 150 που έδωσα θα χαθουν ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 1 χρόνο αργότερα...

Οι σχολές γενικά κόβουν αποδείξεις; Πήγε συγγενής μου και του γράφουν πίσω από την κάρτα της σχολής πόσα έδωσε και τι ακριβώς αφορά (παράβολα ή μαθήματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδιά χαιρετώ είμαι από Αθήνα και θα με βοηθούσαν πολύ κάποιες γνώμες πάνω στο θέμα μου. Πέρσι τέτοια εποχή πήγα πρώτη φορα και γράφτηκα σε σχολή οδήγησης, χρόνια γνωστός με την οικογένεια ο δάσκαλος και φημισμένος για τη δουλειά του και δικαίως. Άργησα να ξεκινήσω μαθήματα λόγω προσωπικών θεμάτων κάποια στιγμή το προηγούμενο καλοκαίρι έκανα τα θεωρητικά και αφότου ταλαιπωρήθηκα στο έπακρο να περάσω τα σήματα (έδωσα 6 φορές) και μετά απο άπειρες καθυστερήσεις (καθώς όσο κόβεται κάποιος υπάρχει κάτι σαν πέναλντι στο πότε του δίνουν ξανα ημερομηνία) τα πέρασα τον Φεβρουάριο που μας πέρασε. Έχοντας κάνει καμία 20ρα μαθήματα απο αρκετές ώρες το καθένα και έχοντας μάθει αρκετα καλα να οδηγάω έχω το εξής πρόβλημα. Στην οπισθογωνεια την οποία δε μπορώ να κατανοήσω και να μάθω με τίποτα και σε μικρότερο βαθμο στο παρκάρισμα. Πριν μια εβδομάδα στο τελευταίο μάθημα ο δάσκαλος μου είπε κάτι που με ξενέρωσε, ότι εγώ λέει ότι ήταν να κάνω το έκανα δε μπορώ να σου προσφέρω κάτι άλλο μάθε τα βήματα ένα ένα από τις σημειώσεις και όταν είσαι έτοιμος πάρε με εσυ να κάνουμε μάθημα. Εδώ να σημειώσω ότι παρόλο την άριστη δουλεια του με σύγχρονο αυτοκίνητο και πολύωρα μαθήματα έχει τα εξής αρνητικα. Λόγω φόρτου εργασίας (δεν είναι η main δουλειά του η οδήγηση και έχει και πολλούς μαθητές) πέρα απο 3 σερι μαθήματα (τα 3 πρώτα) κάναμε μαξ 2 φορές τη βδομάδα. Επίσης ο άνθρωπος αυτός δεν έχει καμία σχέση με λαδώματα κλπ τα απεχθάνεται ήταν εξάλλου το πρώτο πράγμα που είχε πει όταν πήγα για τη γνωριμία. Αυτο σημαίνει ότι στη πρακτικη εξέταση θα πρέπει να είμαι άριστος σε όλα και χωρίς περιθώριο λάθους ενώ πολύ φοβάμαι ότι ο εξεταστής ίσως να μην είναι αντικειμενικός λόγω του ότι δε θα πάρει δωράκι και να με κόψει με τη πρώτη ευκαιρία. Για να μη σας κουραζω πιστεύετε ότι αξίζει να αλλάξω τώρα σχολή να πάω να δώσω με έναν πιο χύμα τύπο δάσκαλο να λαδωσω κιόλας και να μην έχω τον βραχνα της οπισθογωνειας που σίγουρα είμαι καταδικασμένος να κοπω σε δίκαιη εξέταση; Γιατι πολλα φιλαράκια που ξέρω έχουν λαδωσει και η εξέταση ήταν 5 λεπτα ο ένας μάλιστα πάρκαρε σε ράμπα αμεα και του είπε δε πειράζει το προσπερνάμε και γενικότερα με δωράκια όλα είναι πανευκολα. Θα με βοηθούσαν πολύ οι γνώμες σας αλάνια ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, driverathens είπε

Παιδιά χαιρετώ είμαι από Αθήνα και θα με βοηθούσαν πολύ κάποιες γνώμες πάνω στο θέμα μου. Πέρσι τέτοια εποχή πήγα πρώτη φορα και γράφτηκα σε σχολή οδήγησης, χρόνια γνωστός με την οικογένεια ο δάσκαλος και φημισμένος για τη δουλειά του και δικαίως. Άργησα να ξεκινήσω μαθήματα λόγω προσωπικών θεμάτων κάποια στιγμή το προηγούμενο καλοκαίρι έκανα τα θεωρητικά και αφότου ταλαιπωρήθηκα στο έπακρο να περάσω τα σήματα (έδωσα 6 φορές) και μετά απο άπειρες καθυστερήσεις (καθώς όσο κόβεται κάποιος υπάρχει κάτι σαν πέναλντι στο πότε του δίνουν ξανα ημερομηνία) τα πέρασα τον Φεβρουάριο που μας πέρασε. Έχοντας κάνει καμία 20ρα μαθήματα απο αρκετές ώρες το καθένα και έχοντας μάθει αρκετα καλα να οδηγάω έχω το εξής πρόβλημα. Στην οπισθογωνεια την οποία δε μπορώ να κατανοήσω και να μάθω με τίποτα και σε μικρότερο βαθμο στο παρκάρισμα. Πριν μια εβδομάδα στο τελευταίο μάθημα ο δάσκαλος μου είπε κάτι που με ξενέρωσε, ότι εγώ λέει ότι ήταν να κάνω το έκανα δε μπορώ να σου προσφέρω κάτι άλλο μάθε τα βήματα ένα ένα από τις σημειώσεις και όταν είσαι έτοιμος πάρε με εσυ να κάνουμε μάθημα. Εδώ να σημειώσω ότι παρόλο την άριστη δουλεια του με σύγχρονο αυτοκίνητο και πολύωρα μαθήματα έχει τα εξής αρνητικα. Λόγω φόρτου εργασίας (δεν είναι η main δουλειά του η οδήγηση και έχει και πολλούς μαθητές) πέρα απο 3 σερι μαθήματα (τα 3 πρώτα) κάναμε μαξ 2 φορές τη βδομάδα. Επίσης ο άνθρωπος αυτός δεν έχει καμία σχέση με λαδώματα κλπ τα απεχθάνεται ήταν εξάλλου το πρώτο πράγμα που είχε πει όταν πήγα για τη γνωριμία. Αυτο σημαίνει ότι στη πρακτικη εξέταση θα πρέπει να είμαι άριστος σε όλα και χωρίς περιθώριο λάθους ενώ πολύ φοβάμαι ότι ο εξεταστής ίσως να μην είναι αντικειμενικός λόγω του ότι δε θα πάρει δωράκι και να με κόψει με τη πρώτη ευκαιρία. Για να μη σας κουραζω πιστεύετε ότι αξίζει να αλλάξω τώρα σχολή να πάω να δώσω με έναν πιο χύμα τύπο δάσκαλο να λαδωσω κιόλας και να μην έχω τον βραχνα της οπισθογωνειας που σίγουρα είμαι καταδικασμένος να κοπω σε δίκαιη εξέταση; Γιατι πολλα φιλαράκια που ξέρω έχουν λαδωσει και η εξέταση ήταν 5 λεπτα ο ένας μάλιστα πάρκαρε σε ράμπα αμεα και του είπε δε πειράζει το προσπερνάμε και γενικότερα με δωράκια όλα είναι πανευκολα. Θα με βοηθούσαν πολύ οι γνώμες σας αλάνια ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Mάθε να οδηγάς ή πάρε ΜΜΜ.

Ασε τα λαδώματα και τις μαλακίες.Το αμάξι δεν είναι παιχνίδι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Mάθε να οδηγάς ή πάρε ΜΜΜ.

Ασε τα λαδώματα και τις μαλακίες.Το αμάξι δεν είναι παιχνίδι .

Επειδη μάλλον στέκεσαι μόνο στις καυστικές λέξεις και δε βλέπεις τι πρόβλημα λέω ότι έχω άστο. Καλώς ή κακώς στην Ελλάδα ζούμε και υπάρχουν αυτα εάν δε σου αρέσει μπορείς να το προσπεράσεις.

 

ΥΓ: Τώρα είδα το UK στο νειμ σου έτσι εξηγείται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...