Προς το περιεχόμενο

αλλαγή σχολή οδήγησης


supernatural13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 minutes ago, Γιάννης Platano said:

Παντα υπαρχει αυτη η περιπτωση χωρις βεβαια να ειναι απολυτο . Πολλα παιζονται και μεταξυ δασκαλων και εξεταστων.

600 ευρω ολα μαζι με τα παραβολα ? Ρωτα ποσα θελει αν κοπεις και ξαναδωσεις .Σχεδον ολοι ζητανε νταβατζιλικι 200 ευρω.Οταν εδωσε η κορη μου πριν 3 χρονια  ξαναπληρωσα μονο 10 ευρω για επανεξεταση που ειναι το παραβολο Δημοσιου

200 ευρω για επανεξεταση; 😮 . χμ, εμενα μου ειπε 200 ευρω προκαταβολη για να ξεκινησω και συνολο θα παει 600 ευρω, τελικη τιμη με ολα μεσα, παραβολα, γιατρους, βιβλιο κλπ κλπ. Θα ρωτησω τι γινεται και σε περιπτωση επαξεξετασης. Εσυ λογικα εδωσες 10 ευρω επειδη η κορη σου δεν εκανε εξτρα μαθηματα για να ξανα δωσει, φανταζομαι αν καποιος πει 150 ευρω για επανεξεταση ας πουμε μαλλον(το ελπιζω) να εχει και εξτρα μαθηματα προετοιμασιας μεσα η τιμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, Aggeluska είπε

200 ευρω για επανεξεταση; 😮 . χμ, εμενα μου ειπε 200 ευρω προκαταβολη για να ξεκινησω και συνολο θα παει 600 ευρω, τελικη τιμη με ολα μεσα, παραβολα, γιατρους, βιβλιο κλπ κλπ. Θα ρωτησω τι γινεται και σε περιπτωση επαξεξετασης. Εσυ λογικα εδωσες 10 ευρω επειδη η κορη σου δεν εκανε εξτρα μαθηματα για να ξανα δωσει, φανταζομαι αν καποιος πει 150 ευρω για επανεξεταση ας πουμε μαλλον(το ελπιζω) να εχει και εξτρα μαθηματα προετοιμασιας μεσα η τιμη...

Εδωσα και 30 ευρω για δυο μαθηματα εκτος τα 10 ευρω για το παραβολο . Οι πιο πολλοι ομως εκτος απο τα 2-3 μαθηματα ζητανε και 200-250 ευρω για επανεξεταση που ειναι λεφτα του...αερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικα πηγα σε αλλον και περασα!!! 1 μαθημα μονο εκανα που με επιβεβαιωσε οτι ειμαι αψογος και χορτατος απο μαθηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aparadektos123 είπε

Τελικα πηγα σε αλλον και περασα!!! 1 μαθημα μονο εκανα που με επιβεβαιωσε οτι ειμαι αψογος και χορτατος απο μαθηματα.

Πληρωσες "εξοδα παραστασης" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Πληρωσες "εξοδα παραστασης" ?

Ναι πληρωσα αλλα γλιτωσα τα μαθηματα βεβαια μου εκανε πολυ καλη τιμη και με εβαλε συντομα επειδη ληγει η καρτα μου αλλα τωρα πια δεν εχει σημασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

Είμαι 30 έτων και έχω δίπλωμα απο τα 20. Δυστυχώς μέχρι τώρα δεν έχω οδηγήσει ποτέ.

Η εταιρεία που δουλεύω θα με μεταφέρει στο παράρτημα που ανοίγει στη Γλυφάδα και θα 

πρέπει να πηγαίνω εκεί κάθε μέρα από τον Πειραιά που διαμένω. Είναι μακρινή απόσταση και έχω πανικοβληθεί.

Σκέφτομαι να πάω σε μια σχολή οδηγών να κάνω μερικά μαθήματα και να πάρω ένα μικρό αυτόματο αυτοκίνητο. Πιστεύετε ότι είναι δύσκολο σε ένα μικρό διάστημα 3-4 μηνών να είμαι έτοιμη; Γνωρίζετε αυτή τη διαδρομή;

Παρακαλώ μπορεί κάποιος που να γνωρίζει να με συμβουλεύσει; 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την διαδρομη δεν την γνωριζω αλλα εχει σημασια αν μπορεις να παρκαρεις ευκολα εκει που μενεις και εκει που θα πηγαινεις .

Σε λιγοτερο απο τοσο που λες μπορεις να εισαι ετοιμη εκτος ισως το παρκαρισμα αν ειναι σε δυσκολο σημειο .

Για αυτοκινητο διαλεξε ενα μικρο αυτοματο .Ειναι μεγαλη ευκολια .

Το ξερω απο προσφατη εμπειρια με την μικρη μου κορη που ειναι 21 και πηρε διπλωμα στα 19και οδηγει  εστω με δυσκολια στο παρκαρισμα ενα C1 .

Το παρκαρισμα σε Αθηνα ειναι πολλες φορες δυσκολο και για μενα που οδηγω 30 χρονια και εχω και μεγαλου μηκους αμαξι (4,70 μετρα )

 

Η οδηγηση ειναι κια απο αυτα που λεμε "να τα εχεις" ....Η μεγαλη μου κορη που ειναι στην ηλικια σου οδηγει παρα πολυ καλα , πιο καλα και απο μενα ισως , οπως και ο 26χρονος γιος μου .Η μικρη που προανεφερα δεν ξερω αν καποτε τα καταφερει το ιδιο.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτα από μια μικρή έρευνα που έκανα λέω να πάρω smart ή το peugeot 107 που είναι αυτόματο,

θα είναι πιο εύκολα για μια νέα οδηγό.

Δεν ξέρω μόνο για το smart αν είναι ασφαλές και αν κάνει για μακρινές αποστάσεις.

Αν γνωρίζετε κανένα απ' αυτά τα αυτοκίνητα ή έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο θα με βοηθούσατε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Nana000 είπε

Μέτα από μια μικρή έρευνα που έκανα λέω να πάρω smart ή το peugeot 107 που είναι αυτόματο,

θα είναι πιο εύκολα για μια νέα οδηγό.

Δεν ξέρω μόνο για το smart αν είναι ασφαλές και αν κάνει για μακρινές αποστάσεις.

Αν γνωρίζετε κανένα απ' αυτά τα αυτοκίνητα ή έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο θα με βοηθούσατε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Καμμια σχεση το σμαρτ που θεωρω ...μισο αυτοκινητο .Αυτο το peugeot που λες ειναι ολοιδιο με το C1 που εχει η κορη μου και το Aygo και ολα εχουν κινητηρα Toyota.

Για μακρυνες διαδρομες απλα θα πας πιο αργα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΜΙα χαρά αυτοκινητάκι είναι για την περίπτωσή σου το 107-C1-Aygo (ίδιο πράγμα και τα τρία), αν θες κάποια άλλη πρόταση δώσε μας και περισσότερα στοιχεία όπως χρήματα που διαθέτεις κ, αν θες καινούργιο ή μεταχειρισμένο κλπ.

Η διαδρομή  που αναφέρεις είναι εύκολη με την εννοια ότι ακολουθεί μια κεντρική αρτηρία (παραλιακή -Ποσειδώνος ) , στη Γλυφάδα είναι άνετα με φαρδείς δρόμους, μόνο στο Πειραιά θα αντιμετωπίσεις κάποια προβλήματα στην αρχή μέχρι να συνηθίσεις.

3-4  μαθήματα με ένα καλό δάσκαλο θα σε βοηθήσουν σίγουρα. Να μην σε τρομάζει τίποτε, όλοι στην αρχή είμαστε λιγάκι "ψαρωμένοι". Το επικίνδυνο διάστημα είναι όταν μετά από δύο-τρία  χρόνια θα έχεις ξεψαρώσει και θα "νομίζεις"  ότι ξέρεις αλλά δεν ...

Να είσαι σίγουρη ότι κυκλοφορούν  στο δρόμο ήδη πολλοί οδηγοί χειρότεροι από σένα που τουλάχιστον οι προβληματισμοί σου δείχνουν να έχεις το "γνώθι σ' αυτόν".

 

 

Επεξ/σία από nik0laus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

Θέλω να αγοράσω ένα αυτοκίνητο 1000 κυβικά, αυτόματο, μέχρι πενταετίας, να είναι σε άριστη κατάσταση, δεν θέλω να έχει πολλά χλμ και το ποσό του διαθέτω σαν νέα οδηγός είναι μέχρι 7000-7500€. 

Θα ήθελε να μου πείτε την γνώμη σας από που είναι καλύτερα να το αγοράσω, απο μάντρα, από αντιπροσωπεία ή απο αγγελία ιδιώτη και τι να προσέξω για να μην με κοροϊδέψουν. 

 

Η ερεύνα  που έκανα  ήταν απογοητευτική. Πουλάνε πολύ ακριβά αυτοκίνητα που δεν αξίζουν. Ακόμη και  καινούργιο μοντέλο να είναι τριετίας, από τη στιγμή που έχει πάνω 110.000 χλμ σημαίνει ότι τα έχει φάει τα ψωμιά του και ζητάνε  9000€.

Επίσης, όλα σχεδόν τα μεταχειρισμένα με τις προδιαγραφές που ζητάω τα δίνουν από 9.500€ έως 11.000€. Πάρα πολλά για μεταχειρισμένο αυτοκίνητο. Αν είναι έτσι βάζω και λίγα παραπάνω και παίρνω καινούργιο.

Αν γνωρίζετε θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας, γιατί δεν έχω την εμπειρία από αγορά αυτοκινήτου και θα με βοηθούσατε πολύ. 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυση ειναι το Citroen C1 , Peygeot 107 και Toyota Aygo που ειναι ολοϊδια αυτοκινητα αλλα το αυτοματο κιβωτιο δεν ειναι και το καλυτερο .Ουσιατηκα ειναι μηχανικο αλλα δεν εχει συμπλεκτη και αλλαζει μονο του τις ταχυτητες. Εχει η μικρη μου κορη το C1.

Το ειχε παρει πριν 2 χρονια 5ετιας με 6000 ευρω απο μαντρα γιατι ειναι δυσκολο να βρεις απο ιδιωτη.

Με λιγα παραπανω κοιτα το Honda Jazz που ναι μεν εναι 1400 κυβικα αλλα ειναι παρα παρα πολυ καλο . Το ειχα το 2007.

Δεν ξερω τι αυτοματο κιβωτιο εχει το yaris 1.3 αν δηλαδη ειναι σαν του Augo ή πιο καλο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Nana000 said:

από τη στιγμή που έχει πάνω 110.000 χλμ σημαίνει ότι τα έχει φάει τα ψωμιά του και ζητάνε  9000€.

 

 

 

Τι εννοείς τα έχει φάει τα ψωμιά του? 

Όταν λες λίγα χιλιόμετρα μέχρι πόσα ψάχνεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nana000 είπε

Η ερεύνα  που έκανα  ήταν απογοητευτική. Πουλάνε πολύ ακριβά αυτοκίνητα που δεν αξίζουν. Ακόμη και  καινούργιο μοντέλο να είναι τριετίας, από τη στιγμή που έχει πάνω 110.000 χλμ σημαίνει ότι τα έχει φάει τα ψωμιά του και ζητάνε  9000€.

έχει φάει τα ψωμιά του;

μη λέμε ό,τι μας κατέβει...

εσύ θέλεις μεταχ σε άριστη κατάσταση με λίγα χιλιόμετρα αλλά θες να το πάρεις και τζάμπα

Ε πάρε καινούργιο τότε.

τι διαβάζουμε ρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ένα αυτοκίνητο έχει πολλά χιλιόμετρα, ας είναι καινούργιο μοντέλο  τα έχει φάει τα ψωμιά του και δεν αξίζει να δίνεις πολλά λεφτά. Με τόσα χιλιόμετρα θα παρουσιάσει διάφορα που και εκεί θα πληρώσεις. Δεν ζητάω να πάρω τζάμπα αλλά σε μια τιμή που ανταποκρίνεται σε αυτό που παίρνω. Νομίζω ότι είμαι σαφής στο παραπάνω κείμενο. Διάβασε πιο προσεχτικά τις προδιαγραφές που ζητάω και τα ποσά που μου ζητάνε πριν σχολιάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...