Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Router Vdsl OTE Speedport W 724V Type Ci


polixros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Έχω ένα πρόβλημα με το συγκεκριμένο router από τον Οτε (OTE Speedport W 724V Type Ci).

Έκανα κανονικά την εγκατάσταση για την σύνδεση στο internet αλλά δεν μπορώ να μπω στην διαχείριση του router όταν έχω δώσει στον η/υ συγκεκριμένη ip και dns.Συγκεκριμένα με όποιον browser και να δοκιμάσω μου βγάζει ότι δεν μπορεί να βρει τη σελίδα που του ζήτησα. Με το που αλλάζω σε "αυτόματες ρυθμίσεις" ip και dns μπορώ και μπαίνω και το διαχειρίζομαι κανονικά!Μίλησα και με την τεχνική υποστήριξη του ΟΤΕ και μου είπαν οτι λογικά φταίει το router και να πάω για αλλαγή!!! Προσωπικά πιστεύω οτι είναι κάποια ρύθμιση από το router. Όλες οι άλλες λειτουργίες του router δουλεύουν άψογα!Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Ευχαριστώ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα! Έχω ένα πρόβλημα με το συγκεκριμένο router από τον Οτε (OTE Speedport W 724V Type Ci).

Έκανα κανονικά την εγκατάσταση για την σύνδεση στο internet αλλά δεν μπορώ να μπω στην διαχείριση του router όταν έχω δώσει στον η/υ συγκεκριμένη ip και dns.Συγκεκριμένα με όποιον browser και να δοκιμάσω μου βγάζει ότι δεν μπορεί να βρει τη σελίδα που του ζήτησα. Με το που αλλάζω σε "αυτόματες ρυθμίσεις" ip και dns μπορώ και μπαίνω και το διαχειρίζομαι κανονικά!Μίλησα και με την τεχνική υποστήριξη του ΟΤΕ και μου είπαν οτι λογικά φταίει το router και να πάω για αλλαγή!!! Προσωπικά πιστεύω οτι είναι κάποια ρύθμιση από το router. Όλες οι άλλες λειτουργίες του router δουλεύουν άψογα!Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Ευχαριστώ! :)

Έχεις κάποιο συγκεκριμένο λόγο που βάζεις manual την IP;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι λόγω torrent γιατί θέλω να έχω συγκεκριμένη port ανοιχτή στο router.

Στο default gateway (προεπιλεγμένη πύλη) βάζεις την ip του ρούτερ (192.168.1.1);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο default gateway (προεπιλεγμένη πύλη) βάζεις την ip του ρούτερ (192.168.1.1);

Ναι κανονικά! οι ρυθμίσεις που βάζω είναι :

 

 ip: 192.168.1.2 (στατική ip που έχω δώσει στο pc)

sub: 255.255.255.0

default gateway: 192.168.1.1 (ip tou router)

dns 1: 212.205.212.205

dns 2: 195.170.0.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κανονικά! οι ρυθμίσεις που βάζω είναι :

 

 ip: 192.168.1.2 (στατική ip που έχω δώσει στο pc)

sub: 255.255.255.0

default gateway: 192.168.1.1 (ip tou router)

dns 1: 212.205.212.205

dns 2: 195.170.0.1

δοκίμασε να βάλεις στην πρώτη dns την ίδια ip με το ρούτερ, και δες αν μπαίνει έτσι.

Κάτι που δεν ρώτησα νωρίτερα, έχεις extra δίκτυο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε να βάλεις στην πρώτη dns την ίδια ip με το ρούτερ, και δες αν μπαίνει έτσι.

Κάτι που δεν ρώτησα νωρίτερα, έχεις extra δίκτυο;

ok θα το δοκιμάσω και ελπίζω να πιάσει.

τι εννοείς extra δίκτυο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε να βάλεις στην πρώτη dns την ίδια ip με το ρούτερ, και δες αν μπαίνει έτσι.

Κάτι που δεν ρώτησα νωρίτερα, έχεις extra δίκτυο;

Το δοκίμασα και πάλι το ίδιο.Δεν μπορώ να συνδεθώ. Υπάρχει περίπτωση να είναι από κάποια ρύθμιση του router?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα και πάλι το ίδιο.Δεν μπορώ να συνδεθώ. Υπάρχει περίπτωση να είναι από κάποια ρύθμιση του router?

Έχεις δοκιμάσει αντί για 192.168.1.2 να βάλεις πχ 192.168.1.6, μήπως λόγω FON WiFi έχει πάρει κάποιος την ip αυτή. Για δοκιμή άστο στο αυτόματο, και μέσω της κονσόλας εντολών γράψε την εντολή ipconfig και δες ποια ip έχει πάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δοκιμάσει αντί για 192.168.1.2 να βάλεις πχ 192.168.1.6, μήπως λόγω FON WiFi έχει πάρει κάποιος την ip αυτή. Για δοκιμή άστο στο αυτόματο, και μέσω της κονσόλας εντολών γράψε την εντολή ipconfig και δες ποια ip έχει πάρει.

Το δοκίμασα και αυτό!Και πάλι την ίδια ip παίρνει από μόνο του.Δοκίμασα και με άλλα νούμερα(π.χ 192.168.1.3, 192.168.1.50 ,192.168.1.75) αλλά τίποτα! Πάντα παίρνει την 192.168.1.2.... :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok....μόλις διαπίστωσα ότι από το κινητό μου μέσω του wifi μπορώ και μπαίνω κανονικά στη διαχείριση του router !!!!!!!!τι παίζει??!?!?!?!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok....μόλις διαπίστωσα ότι από το κινητό μου μέσω του wifi μπορώ και μπαίνω κανονικά στη διαχείριση του router !!!!!!!!τι παίζει??!?!?!?!?

Πιθανόν να είναι θέμα στο pc σου. Δοκίμασε το ρούτερ σε ένα άλλο pc να δεις αν συμβαίνει το ίδιο. Αν μπαίνει κανονικά, τότε το ρούτερ είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν να είναι θέμα στο pc σου. Δοκίμασε το ρούτερ σε ένα άλλο pc να δεις αν συμβαίνει το ίδιο. Αν μπαίνει κανονικά, τότε το ρούτερ είναι οκ.

Το δοκίμασα και με άλλο pc (laptop) και πάλι το ίδιο.Μέσω του wifi το έβλεπε κανονικά μόλις το έβαζα από το lan τίποτα!Καμία άλλη ιδέα???? :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...