Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Router Vdsl OTE Speedport W 724V Type Ci


polixros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 6 μήνες μετά...
  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω σκεφτομαι να παρω αυτο https://www.asus.com/Networking/DSLN17U/overview/ για αντικατασταση του modem του οτε λετε το παλιο μοντεμ απο την hol να μου το ζητησουν πισω που ειναι 10ετιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει βγαλει καινουργιο fw  09071601.00.051B

Να δουμε ποσα Firmware ακομα θα βγουν

 

εγω σκεφτομαι να παρω αυτο https://www.asus.com/Networking/DSLN17U/overview/ για αντικατασταση του modem του οτε λετε το παλιο μοντεμ απο την hol να μου το ζητησουν πισω που ειναι 10ετιας

δινει πολλα καλουδια πισω.θεωρητικα ναι θα πρεπει να στο ζητησουν.πρακτικα δεν νομιζω να στο ζητησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

αυτα εχει ο οτε τωρα εγω δεν το εχω πειραξει το μοντεμ με το fw ασε μην το κανει χειροτερο ετσι και αλιως θα παρω τις asus και θα ειναι και δικο μου και θα κανω και της ρυθμισεις μου οπως θελω Ενημέρωση, 2/9/2015.

Firmware Upgrade Ver. 09071602.00.002
Το πιο σύγχρονο επίσημο firmware (2/9/2015):
- Για PSTN γραμμή:  09071602.00.002A.img
- Για ISDN γραμμή09071602.00.002B.img
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αυτα εχει ο οτε τωρα εγω δεν το εχω πειραξει το μοντεμ με το fw ασε μην το κανει χειροτερο ετσι και αλιως θα παρω τις asus και θα ειναι και δικο μου και θα κανω και της ρυθμισεις μου οπως θελω Ενημέρωση, 2/9/2015.

Firmware Upgrade Ver. 09071602.00.002

Το πιο σύγχρονο επίσημο firmware (2/9/2015):

- Για PSTN γραμμή:  09071602.00.002A.img

- Για ISDN γραμμή09071602.00.002B.img

 

 

αν δεν παρεις το asus τοτε ναι περνα το τελευταιο firmware για το speedport.ολα τα firmware που εχουν βγει ως τωρα που δεν ειναι και λιγα διορθωνουν αρκετα πραγματα.χειροτερο δηλαδη δνε θα στο κανει.

εγω λεω να παρω https://www.asus.com/Networking/DSLN17U/και να αφησω στην ακρη το speedport

αν παρεις το asus ή δνε ξερω τι αλλο ναι θα ειναι καλυτερο απο το speedport.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδιά!

 

Έχω ΟΤΕ VDSL30 και το ακατονόμαστο Speed-πράμα! :-D

 

Του πέρασα χθες την έκδοση 033Α (300 Mbps) και σήμερα το πρωί είχε την 002Α (144 Mbps)!!!

 

Γιατί μου το γύρισε ο ΟΤΕ στα κρυφά, μέσα στη μαύρη νύχτα; Τάχα μου έκαναν μαζική αναβάθμιση. Υποβάθμιση έκαναν! Μια χαρά δούλευε το καβουρντιστήρι τους με την 033Α.

 

Πάντως αγόρασα σήμερα το TP-LINK TD-W9980 για να μην μπορεί πια ο ΟΤΕ να έχει τον έλεγχο του ρούτερ μου, αλλά και για να έχω ένα μηχάνημα της προκοπής.

Επεξ/σία από Tweetie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμενα μου βγαζει οτι εχει το

 model:
Speedport W 724V
Firmware version in your device:
09071602.00.002B χωρις να το πειραξω στο fw χαχα το κανουν μονοι τους ειχα το FRITZ!Box απο την αλη εταιρια που ημουν και εκανα εγω της αναβαθμισεις τωρα το κανει ο οτε ετσι απο μονος του?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, βέβαια! Το firmware του ΟΤΕ στα μπρίκια του ΟΤΕ (ZTE, Speedport) δεν σου επιτρέπει να απενεργοποιήσεις το TR-069 κι έτσι ο ΟΤΕ έχει απομακρυσμένη πρόσβαση στο ρούτερ σου! Αυτό είναι καλό για όσους χρήστες δεν ξέρουν πού πάνε τα τέσσερα με τα ρούτερ τους, αλλά για εμάς τους έμπειρους χρήστες είναι ενοχλητικό να κάνει ο ΟΤΕ ό,τι θέλει στα ρούτερ μας.

 

ΔΕΝ ΘΕΛΩ REMOTE ACCESS ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ!

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΤΕ WIFI FON!

 

Γι' αυτό πήρα δικό μου ρούτερ και το χαζοκούτι του ΟΤΕ θα μπει στο χρονοντούλαπο της Ιστορίας! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά!

 

Έχω ΟΤΕ VDSL30 και το ακατονόμαστο Speed-πράμα! :-D

Του πέρασα χθες την έκδοση 033Α (300 Mbps) και σήμερα το πρωί είχε την 002Α (144 Mbps)!!!

Γιατί μου το γύρισε ο ΟΤΕ στα κρυφά, μέσα στη μαύρη νύχτα; Τάχα μου έκαναν μαζική αναβάθμιση. Υποβάθμιση έκαναν! Μια χαρά δούλευε το καβουρντιστήρι τους με την 033Α.

 

Πάντως αγόρασα σήμερα το TP-LINK TD-W9980 για να μην μπορεί πια ο ΟΤΕ να έχει τον έλεγχο του ρούτερ μου, αλλά και για να έχω ένα μηχάνημα της προκοπής.

επρεπε να ξαναβαλεις το 033α να δουμε τι θα γινοταν:P .οι αναβαθμισεις συνηθως γινονται νυχτα για να μην ενοχληθει ο πελατης /εταιρεια με την διακοπη του ιντερνετ(συν οτι αμα ο αλλος δει οτι δεν παζει μπορει να παει και να το κλεισει στην μεση του Firmware) και να γινει bricked.εκανες την καλυτερη δουλεια που πηρες third party router και το tp link 9980 ειναι μια χαρα router.

 

και εμενα μου βγαζει οτι εχει το

 model:
Speedport W 724V
Firmware version in your device:
09071602.00.002B χωρις να το πειραξω στο fw χαχα το κανουν μονοι τους ειχα το FRITZ!Box απο την αλη εταιρια που ημουν και εκανα εγω της αναβαθμισεις τωρα το κανει ο οτε ετσι απο μονος του?

 

πλεον ετσι παει.γινεται γιατι σε περιπτωση καποιου προβληματος να μπορει να περαστει αυτοματως το firmware χωρις να χρειαζεται να κανει κατι ο χρηστης που μπορει να μην πιανουν τα χερια του.ετσι γλυτωνουν και τηλεφωνηματα στο call center οπως και μεταβασεις τεχνικων για χρηστες που δεν μπορουν μονοι τους να κανουν το update είτε δεν θελουν.καποιες εταιρειες παλια τα εβγαζαν για να τα περναει ο χρηστης αλλα ειναι πιο γρηγορο να γινεται αυτοματα .

 

Ναι, βέβαια! Το firmware του ΟΤΕ στα μπρίκια του ΟΤΕ (ZTE, Speedport) δεν σου επιτρέπει να απενεργοποιήσεις το TR-069 κι έτσι ο ΟΤΕ έχει απομακρυσμένη πρόσβαση στο ρούτερ σου! Αυτό είναι καλό για όσους χρήστες δεν ξέρουν πού πάνε τα τέσσερα με τα ρούτερ τους, αλλά για εμάς τους έμπειρους χρήστες είναι ενοχλητικό να κάνει ο ΟΤΕ ό,τι θέλει στα ρούτερ μας.

ΔΕΝ ΘΕΛΩ REMOTE ACCESS ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ!

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΤΕ WIFI FON!

Γι' αυτό πήρα δικό μου ρούτερ και το χαζοκούτι του ΟΤΕ θα μπει στο χρονοντούλαπο της Ιστορίας! :devil:

το wifi fon κλεινει και απο εσενα οσο ξερω.κατα τα αλλα ναι.το tr069 ειναι πολυ χρησιμο για το 90 τις 100 των χρηστων που απλα δεν ξερουν κατι παραπανω και θελουν να ειναι ολα αυτοματα ακομα και τα updates.για ολους τους αλλους απλα πανε και παιρνουν κατι δικο τους και τερμα.μην το πεταξεις.αμα διακοψεις θα στο ζητησουν πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

αν καποιος δεν εχει Voip και μπορει να το αλλαξει υπαρχουν απειρες επιλογες για ολα τα λεφτα.αν ομως εχει voip τοτε ή θα πρεπει να βαλει ρουτερ απο πισω και να παιξει bridge ή pppoe passthrough ή να ζητησει απο τον οτε να του αλλαξεις το speedport 724 με το speedport 2 entry ή το αναποδο μπας και λυσει τα θεματα του.αν το θεμα του ειναι το wireless μπορει να βαλει ενα access point ή να βαλει ενα παλιο adsl router να κανει το ασυρματο κομματι(να παιξει σαν access point)δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...