Προς το περιεχόμενο

Βραχύς χαλινός πέους και επέμβαση


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένιωθα κάποιες ενοχλήσεις και πήγα σε ουρολόγο και μου είπε ότι έχω βραχύ χαλινό και πως λύνεται με μια εύκολη επέμβαση.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους είχαν αντίστοιχη εμπειρία:

 

  1. Laser ή νυστέρι? Σε τί πλεονεκτεί και σε τί μειονεκτεί η κάθε μέθοδος?
  2. Ποιές ενδεχόμενες επιπλοκές μπορεί να υπάρξουν και τί πρέπει να προσέξω γενικότερα?
  3. Είναι επίπονη και πώς είναι η μετεπεμβατική περίοδος?
  4. Υπάρχει περίπτωση να μην χρειάζεται η επέμβαση και να μου προτάθηκε για οικονομικούς λόγους?
  5. Ποιό είναι το κόστος και για τα 2 είδη επεμβάσεων? Αυτός που πήγα μου είπε γύρω στα 350 συνολικά (αμοιβή του 300 και 50 η κλινική έχοντας ΕΟΠΥΥ) με την κλασσική μέθοδο. Είναι πολλά? Υπάρχει περίπτωση να βρω αισθητά καλύτερη τιμή? Υπάρχει περίπτωση να την κάνω δωρεάν σε δημόσιο φορέα και αν ναι, θα υπάρχει μεγάλη αναμονή?

Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή από κάποιον που είχε την εμπειρία είναι καλοδεχούμενη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρυς χαλινός = μεγάλος/παχύτερος/κοντός ; Για δωσε τα φωτα σου<br> Η επέμβαση αφορά την διατομή του να υποθέσω ;<br><br> Φίλος πάντως με την φίλη του είχε ενα ατύχημα οταν το κάνανε , χωρίς επαρκή μέτρα βοήθειας το ζόρισε κάπως παραπάνω (if you know what i mean )και του κόπηκε . Απλά κάθε πρωί και για καμια εβδομάδα/2βδόμαδο υπέφερε (είχε ράμματα κλπ στο σημείο). <br> Τώρα βέβαια χέρεται το εργαλείο του με την δικιά του , άλλη αίσθηση λέει σαν να του εδωσαν άλλο.

 

Εδιτ, διάβασα "βαρύς" κ οχι βραχύς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρυς χαλινός = μεγάλος/παχύτερος/κοντός ; Για δωσε τα φωτα σου<br> Η επέμβαση αφορά την διατομή του να υποθέσω ;<br><br> Φίλος πάντως με την φίλη του είχε ενα ατύχημα οταν το κάνανε , χωρίς επαρκή μέτρα βοήθειας το ζόρισε κάπως παραπάνω (if you know what i mean )και του κόπηκε . Απλά κάθε πρωί και για καμια εβδομάδα/2βδόμαδο υπέφερε (είχε ράμματα κλπ στο σημείο). <br> Τώρα βέβαια χέρεται το εργαλείο του με την δικιά του , άλλη αίσθηση λέει σαν να του εδωσαν άλλο.

 

Εδιτ, διάβασα "βαρύς" κ οχι βραχύς

 

Ναι είναι βαρύ το εργαλείο αλλά ο χαλινός βραχύς = κοντός. :-D :-D :-D

 

Ουσιαστικά ο χαλινός είναι εκείνη η λωρίδα δέρματος που στο ένα του άκρο είναι η βάλανος και στο άλλο η πόσθη (=δέρμα που περιβάλλει την βάλανο).

Σε μερικούς είναι πιο κοντός και δυσκολεύει ή δεν αφήνει να αποκαλυφθεί άνετα όλη η βάλανος κατά την στύση.

Σε μερικούς μάλιστα ματώνει ή και κόβεται σε καμιά δυνατή διείσδυση και τρέχουν για ράμματα. Είναι γνωστό και ως η παρθενιά του άντρα.

Έχει λοιπόν κανείς τέτοια εμπειρία για να με βοηθήσει με τα ερωτήματα του 1ου post?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό μπορούμε να το κόψουμε κ μόνοι μας ?
με λάζερ πονάει ? σκέφτομαι να το κοιτάξω , δε νομίζω να έχω κάτι τέτοιο αλλα φοβάμαι μην έχω κ δε το ξέρω και μ κόπει
ΕΦΙΑΛΤΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυνητικα για ολους μας,αλλα δεδομενων των θετικων(-κοτατων) feedback της αισθησης μετα την επουλωση και την επαναχρησιμοποιηση,λες μηπως να worth the pain ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένιωθα κάποιες ενοχλήσεις και πήγα σε ουρολόγο και μου είπε ότι έχω βραχύ χαλινό και πως λύνεται με μια εύκολη επέμβαση.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους είχαν αντίστοιχη εμπειρία:

 

Laser ή νυστέρι? Σε τί πλεονεκτεί και σε τί μειονεκτεί η κάθε μέθοδος?

  • laser: φρου φρου κι αρώματα με μόνο λόγο να σου ανέβει το κόστος 

Ποιές ενδεχόμενες επιπλοκές μπορεί να υπάρξουν και τί πρέπει να προσέξω γενικότερα?

  • αν γίνει σωστά και προσεκτικά, ουσιαστικά καμία επιπλοκή - αν γίνει "στο πόδι", από μόλυνση μέχρι ...

Είναι επίπονη και πώς είναι η μετεπεμβατική περίοδος?

  • αν δεν θέλεις να καταλάβεις τίποτα ή είσαι πολύ αγχώδης, η χρυσή επιλογή νάρκωσης είναι η μέθη. Κατά τη γνώμη μου too much για το τίποτα, ενώ ανεβαίνει σημαντικά το κόστος της επέμβασης λόγω συνδρομής αναισθησιολόγου. Προσωπικά χρησιμοποιώ πρώτα αλοιφή EMLA και (αν γίνει σωστή εφαρμογή) 9 στις 10 φορές δεν χρειάστηκε τίποτα άλλο. 

Υπάρχει περίπτωση να μην χρειάζεται η επέμβαση και να μου προτάθηκε για οικονομικούς λόγους?

  • είναι αλήθεια πως υπάρχουν κακοί κύριοι στο δρόμο που μοιράζουν καραμέλες στα παιδάκια έχοντας άλλους σκοπούς, αλλά νομίζω πως η ηλικία σου μπορεί να σε βοηθήσει να κρίνεις - τα 'χουμε ξαναπεί νομίζω αυτά...

Ποιό είναι το κόστος και για τα 2 είδη επεμβάσεων?

  • δεν υπάρχει διατίμηση στο ελεύθερο επάγγελμα

Αυτός που πήγα μου είπε γύρω στα 350 συνολικά (αμοιβή του 300 και 50 η κλινική έχοντας ΕΟΠΥΥ) με την κλασσική μέθοδο. Είναι πολλά?

  • δεν τα λες πάντως και λίγα

Υπάρχει περίπτωση να βρω αισθητά καλύτερη τιμή?

  • σαφώς, όπως μπορείς να βρεις και αισθητά υψηλότερη τιμή, ειδικά αν ψάχνεσαι για laser και άλλες high tech καταστάσεις

Υπάρχει περίπτωση να την κάνω δωρεάν σε δημόσιο φορέα και αν ναι, θα υπάρχει μεγάλη αναμονή?

  • οπωσδήποτε, αρκεί να μην έχεις την απαίτηση να στην κάνει διευθυντής. Η αναμονή είναι μια σχετική έννοια στα δημόσια νοσοκομεία (από μια μέρα έως μήνες). Πάντως, για να μην αρχίσουμε πάλι παρόμοιες συζητήσεις (και χωρίς να είμαι του δημόσιου τομέα) στην Αγγλία, Γερμανία και άλλες προηγμένες χώρες, θα έμπαινες σε λίστα τουλάχιστον 6μηνης αναμονής και την επέμβαση θα εκτελούσε, με τον νόμο, ειδικευόμενος.

Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή από κάποιον που είχε την εμπειρία είναι καλοδεχούμενη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνοι μας δεν νομίζω να μπορούμε. Το να σχίσεις δέρμα κατά βούληση και μάλιστα σε ένα τέτοιο ευαίσθητο σημείο θα είναι εξαιρετικά επίπονο. Σε μερικούς που θα είναι και πιο χοντρο το δέρμα θα είναι ακόμα πιο δύσκολο. (ο dr lag βέβαια είναι πιο αρμόδιος να απαντήσει σε αυτό)
Συμβαίνει βέβαια να κοπεί μόνο του αλλά δεν θα είναι ότι πιο ευχάριστο. Θα γεμίσει ο τόπος αίματα και θα τρέχεις για ράμματα.
Εγώ δεν ξέρω αν έχω όντως το πρόβλημα, μέχρι στιγμής μου το είπε μόνο ένας και μου έδωσε και μια αντιβακτηριδιακή κρέμα για μια βδομάδα μήπως λέει υπήρξε κάποια μη εμφανής λοίμωξη και στρώσει. Θα πάω και σε άλλους βέβαια για 2η και 3η γνώμη πριν το κάνω.
Γενικά είμαι ψημένος να το κάνω για να μην το έχω στο μυαλό μου κατά το σεξ και δρω συγκρατημένα.
 

 

 

Ένιωθα κάποιες ενοχλήσεις και πήγα σε ουρολόγο και μου είπε ότι έχω βραχύ χαλινό και πως λύνεται με μια εύκολη επέμβαση.
 
Θα ήθελα να ρωτήσω όσους είχαν αντίστοιχη εμπειρία:
 
Laser ή νυστέρι? Σε τί πλεονεκτεί και σε τί μειονεκτεί η κάθε μέθοδος?

  • laser: φρου φρου κι αρώματα με μόνο λόγο να σου ανέβει το κόστος 
Ποιές ενδεχόμενες επιπλοκές μπορεί να υπάρξουν και τί πρέπει να προσέξω γενικότερα?
  • αν γίνει σωστά και προσεκτικά, ουσιαστικά καμία επιπλοκή - αν γίνει "στο πόδι", από μόλυνση μέχρι ...
Είναι επίπονη και πώς είναι η μετεπεμβατική περίοδος?
  • αν δεν θέλεις να καταλάβεις τίποτα ή είσαι πολύ αγχώδης, η χρυσή επιλογή νάρκωσης είναι η μέθη. Κατά τη γνώμη μου too much για το τίποτα, ενώ ανεβαίνει σημαντικά το κόστος της επέμβασης λόγω συνδρομής αναισθησιολόγου. Προσωπικά χρησιμοποιώ πρώτα αλοιφή EMLA και (αν γίνει σωστή εφαρμογή) 9 στις 10 φορές δεν χρειάστηκε τίποτα άλλο. 
Υπάρχει περίπτωση να μην χρειάζεται η επέμβαση και να μου προτάθηκε για οικονομικούς λόγους?
  • είναι αλήθεια πως υπάρχουν κακοί κύριοι στο δρόμο που μοιράζουν καραμέλες στα παιδάκια έχοντας άλλους σκοπούς, αλλά νομίζω πως η ηλικία σου μπορεί να σε βοηθήσει να κρίνεις - τα 'χουμε ξαναπεί νομίζω αυτά...
Ποιό είναι το κόστος και για τα 2 είδη επεμβάσεων?
  • δεν υπάρχει διατίμηση στο ελεύθερο επάγγελμα
Αυτός που πήγα μου είπε γύρω στα 350 συνολικά (αμοιβή του 300 και 50 η κλινική έχοντας ΕΟΠΥΥ) με την κλασσική μέθοδο. Είναι πολλά?
  • δεν τα λες πάντως και λίγα
Υπάρχει περίπτωση να βρω αισθητά καλύτερη τιμή?
  • σαφώς, όπως μπορείς να βρεις και αισθητά υψηλότερη τιμή, ειδικά αν ψάχνεσαι για laser και άλλες high tech καταστάσεις
Υπάρχει περίπτωση να την κάνω δωρεάν σε δημόσιο φορέα και αν ναι, θα υπάρχει μεγάλη αναμονή?
  • οπωσδήποτε, αρκεί να μην έχεις την απαίτηση να στην κάνει διευθυντής. Η αναμονή είναι μια σχετική έννοια στα δημόσια νοσοκομεία (από μια μέρα έως μήνες). Πάντως, για να μην αρχίσουμε πάλι παρόμοιες συζητήσεις (και χωρίς να είμαι του δημόσιου τομέα) στην Αγγλία, Γερμανία και άλλες προηγμένες χώρες, θα έμπαινες σε λίστα τουλάχιστον 6μηνης αναμονής και την επέμβαση θα εκτελούσε, με τον νόμο, ειδικευόμενος.
Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή από κάποιον που είχε την εμπειρία είναι καλοδεχούμενη.

 

 


Ευχαριστώ πολύ. Ήσουν κατατοπιστικότατος.

Κάτι ακόμα που με προβληματίζει είναι αν μένουν κάποια ίχνη μετά την επέμβαση.
Κάποια ουλή π.χ. ή κάποια οπτική διαφορά αισθητικά μη καλή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lazer καλυτερα πιστευω. Πιο γρηγορη επουλωση...

Νυστερι all time classic 2-3 εβδομαδες full επουλωση...

καπου εκει παίζουν οι τιμές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε επειδη διαβασα αν worth the pain, θα στο πω λιανα και αντρικια. Αν πονας οταν γ...ας τραβα χθες. Αν ποναει και λιγο για 1 βδομαδα σιγα τ´αυγα, αν σε εχει τουμπανιασει δοντι απο τον πονο, αυτα ειναι παιχνιδακια.

Στα λεω γιατι εχω κανει πιο σοβαρα πραγματα εκει κατω (περιτομη), οτι εχει ουτε να σε αγχωνει ουτε να στενοχωριεσαι, οι γιατροι να ´ναι καλα να μπορεις να το χαρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό μπορούμε να το κόψουμε κ μόνοι μας ?

 

Ναι ρε. Μην κοιτάς που αναφέρουν όλοι ''με laser'' ή ''με νυστέρι''. Υπάρχει και η τρίτη επιλογή, ''με του βουτύρου.''

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένιωθα κάποιες ενοχλήσεις και πήγα σε ουρολόγο και μου είπε ότι έχω βραχύ χαλινό και πως λύνεται με μια εύκολη επέμβαση.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους είχαν αντίστοιχη εμπειρία:

 

  1. Laser ή νυστέρι? Σε τί πλεονεκτεί και σε τί μειονεκτεί η κάθε μέθοδος?
  2. Ποιές ενδεχόμενες επιπλοκές μπορεί να υπάρξουν και τί πρέπει να προσέξω γενικότερα?
  3. Είναι επίπονη και πώς είναι η μετεπεμβατική περίοδος?
  4. Υπάρχει περίπτωση να μην χρειάζεται η επέμβαση και να μου προτάθηκε για οικονομικούς λόγους?
  5. Ποιό είναι το κόστος και για τα 2 είδη επεμβάσεων? Αυτός που πήγα μου είπε γύρω στα 350 συνολικά (αμοιβή του 300 και 50 η κλινική έχοντας ΕΟΠΥΥ) με την κλασσική μέθοδο. Είναι πολλά? Υπάρχει περίπτωση να βρω αισθητά καλύτερη τιμή? Υπάρχει περίπτωση να την κάνω δωρεάν σε δημόσιο φορέα και αν ναι, θα υπάρχει μεγάλη αναμονή?

Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή από κάποιον που είχε την εμπειρία είναι καλοδεχούμενη.

 

Επειδή έχω κάνει αυτή την επέμβαση μπορώ να σου απαντήσω:

 

1. Όχι νυστέρι. Αυτά γινόντουσαν παλιά, η επιστήμη έχει προχωρήσει. Με το laser, θα σου κόψει τον χαλινό και μετά θα στο καυτηριάσει, οποτε ούτε αίματα, ούτε ράμματα ασφαλώς.

 

2. Καμια επιπλοκή δεν είχα απολύτως. Το μονο που έχεις να προσέξεις είναι να καθαρίζεις την επίμαχη περιοχή, και ίσως να βάζεις κάποια κρέμα- θα σου πει ο γιατρός.

 

3. Η ίδια η επέμβαση δεν είναι καθόλου επίπονη -σου κάνει μια ενεσούλα- και δεν καταλαβαίνεις τίποτα. η όλη φάση άντε να κρατήσει το πολύ κάνα 20λεπτο.

 

4. Καταρχήν, η επέμβαση αυτή γίνεται πρωτίστως για θέμα υγείας, και μετά αισθητικής. Θα πρέπει λοιπόν να αναρωτηθείς εάν ο χαλινός σε ενοχλεί. Πιθανόν να στο είπε ο γιατρός διότι διέκρινε πως ίσως σου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στο μέλλον, δεν μπορώ να ξέρω. Εξαρτάται εάν του έχεις εσύ εμπιστοσύνη.

 

5. Θα σου πρότεινα να αποφύγεις ιδιωτικές κλινικές γιατί βαράνε στ αυτιά, στο δημόσιο νοσοκομείο εγώ δεν θα πήγαινα.

Ψάξε να βρείς κάποιον ιδιώτη ουρολόγο-αφροδισιολόγο και πήγαινε σε αυτόν. Άλλωστε η επέμβαση αυτή γίνεται και σε ιδιωτικό ιατρείο ανετότατα. Εμένα μου κόστισε 150 ευρώ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω κάνει αυτή την επέμβαση μπορώ να σου απαντήσω:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Αφήνει η επέμβαση κάποια ουλή ή κάποιο οπτική αντιαισθητική διαφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...