Προς το περιεχόμενο

Έτοιμη η ιστοσελίδα για αφαίρεση του ονόματος σας από τα αποτελέσματα της Google


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελπίζω μόνο να έχει και undo η όλη διαδικασία για όλους αυτούς τους "επαναστάτες" που θα καταλάβουν αργότερα (και καθυστερημένα), το τι σημαίνει να μην εμφανίζεται τίποτα σχετικά με το όνομά τους στο web!

 

:)

τι σημαίνει να μην εμφανίζεται τίποτα σχετικά με το όνομά μας στο web;  :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μου αρέσει πάντως που την χώρα μας τη λέει: Ελλάς! :)

 

Εγώ ψάχνοντας με το όνοματεπώνυμο μου βρίσκω έναν ξάδερφο με το ίδιο ονοματεπώνυμο καθώς και έναν άλλο ξάδερφο καθηγητή σε ένα ΤΕΙ αλλά έχει άλλο όνομα :P

Οπότε κανείς δε μπορεί να ξέρει ποιος είμαι εγώ και αααν είμαι εγώ :P

Επίσης επειδή αναφέρθηκαν τα κοινωνικά δίκτυα, προσωπικά ούτε επώνυμο δεν έχω δώσει στο fb καθώς και έχω ανεβάσει κάποιες συγκεκριμένες φωτο που σε όσες φαίνομαι εγώ, το γνωρίζω και ξέρω πολύ απλά ότι είναι εκεί και μπορώ να τις ""σβήσω"".  Επίσης έχω επιλέξει να μην εμφανίζομαι σε μηχανές αναζήτησης, αλλά παρόλαυτα το facebook δίνει στις μηχανές αναζήτησης τα ονόματα από comments σε άλλα προφίλ που οι ρυθμίσεις απορρήτου επιτρέπουν τη δημοσίευση σε μηχανές.

Η μηνύσεις λοιπόν θα έπρεπε να προορίζονται στη πηγή του προβλήματος και όχι σε μία μηχανή που απλά κάνει αυτό που ήταν φτιαγμένη να κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες...

Κανένας δεν έχει δικαίωμα να δημοσιοποιεί κανένα άνθρωπο χωρίς προηγούμενη άδεια του.-

 

Tα θες και τα λες;

 

Δηλαδη πχ μια ειδηση για να ανεβει, πρεπει να παιρνουν τηλεφωνο πρωτα;;;;;

 

Ελα παναγια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είναι κρίμα που για ένα απλό λογαριασμό e-mail, κόστους λίγων ευρώ, αντί να πληρώσουμε προτιμήσαμε να δώσουμε τόσα προσωπικά μας στοιχεία. Και να θέλει κάποιος να ξεφύγει είναι αδύνατον. Τα στοιχεία του τα δίνουν τζάμπα στη google οι υπόλοιποι χρήστες.

Γινοταν να το πληρωσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σίγουρο είναι οτι όσοι εχουν φατσοβιβλιο πάντα κάπου θα βρίσκονται..

 

το facebook κανει πολλες πονηριες για να φροντισει να μην μπορεις να κρυφτεις αλλα μονο μεσα απο το δικο του δικτυο. εχει μια επιλογη στις ρυθμισεις για να μην επιτρεπεται στις μηχανες αναζητησεις να σε 'σκαναρουν' και οντως το ονομα μου δεν το βγαζει πουθενα.

 

υποψιν οτι αν κανεις post σε pages και groups εκει δεν ισχυουν οι ρυθμισεις σου αλλα οι ρυθμισεις της σελιδας και το πιθανοτερο ειναι οτι σκαναρονται απο τις μηχανες αναζητησεις (δηλαδη αν καποιος γραψει το ονομα σου σε μηχανη αναζητησης, μπορει να μην βγαλει το προφιλ σου, αλλα θα βγαλει ενα post που εχεις αφησει σε σελιδα/group.. ε απο εκει ειναι θεμα 2 κλικ να παει ο αλλος και στο προφιλ σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

τι σημαίνει να μην εμφανίζεται τίποτα σχετικά με το όνομά μας στο web;  :P 

 

Καλώς ή κακώς όλα πλεον περνάνε απο το web (πόσο μάλλον από την google). Από τα πιο απλά πράγματα με τα οποία μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτά, μέχρι και πιο σοβαρά όπως η εύρεση εργασίας για παράδειγμα (αναλόγως τη θέση για την οποία ενδιαφέρεσαι, μπορεί η παρουσία σου και οι αναφορές για σένα στο web να αποτελούν μέρος της αξιολόγησής σου). :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσκοπες κινήσεις της google, απλά για να ικανοποιήσει τους "περίεργους"...λες και θα σωθούμε αν μας "σβήσει" η google. Αφού αποφασίσαμε να παίξουμε σε αυτό το παιχνίδι θα παίξουμε με τους όρους τους. Όποιος δεν θέλει μπορεί απλά να σταματήσει να χρησιμοποιεί ίντερνετ, τα άλλα είναι ημίμετρα! :-) (εμείς θέλουμε όμως να μπορούμε να βρίσκουμε ό,τι ψάχνουμε στο google, αλλά εμάς να μην μας εμφανίζει!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...