Προς το περιεχόμενο

HTC One (M8) vs LG G3 vs Samsung Galaxy S5 vs Sony Xperia Z2


voltmod

  

2.084 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο από τα παρακάτω κορυφαία Android smartphone θα επιλέγατε ;

    • HTC One (M8)
      337
    • LG G3
      902
    • Samsung Galaxy S5
      348
    • Sony Xperia Z2
      241
    • Άλλο
      256


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω το HTC one mini και προσφατα φιλος πηρε το one m8.

Απο κοντα εχω δει το s5 και το z2 και η αληθεια ειναι τπτ δεν μπορει να κοντραρει την ποιοτιτα κατασκευης του HTC.

Η οθονη ειναι η καλυτερη με διαφορα,το sense 6 απιστευτα γρηγορο,smooth & responsive,η αισθηση στο χερι και τελος το υπεροχο boomsound το κανουν να ειναι μονοδρομος προς την 1η θεση.

Οσο για την καμερα αν δεν εχεις σκοπο να τις εκτυπωσεις η να τις μεγενθυνεις και τις θες μονο για το κινητο,fb και pc ειναι πολυ καλη, αν θες κατι καλυτερο (προσωπικα) πας σε ψηφιακη και τελος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Sorry αλλά αυτό αποδεικνύει αυτό που λέω εγώ, όχι το αντίθετο ;) Έχω δει δεκάδες τρεξίματα Antutu και 3DMark στο G3, και αν δούμε τα επιμέρους υποσύνολα (όχι απλώς το τελικό νούμερο), θα δούμε ότι, στα κομμάτια που παίζει η CPU το G3 είναι ανάμεσα στα πρώτα (αφού έχει τον ταχύτερο 801), και στα κομμάτια που παίζει κυρίως ή καθαρά μόνη της η GPU, παρόλο τα 70% περισσότερα pixels που "σπρώχνει" το G3, παρόλα αυτά δεν είναι 70% αργότερο, ούτε καν 30%, οι διαφορές από τα FHD κινητά με τον 801 είναι της τάξης του 5%. Χώρια που βγάζει άαααανετα 60+ fps σε 2Κ ανάλυση, που σημαίνει ότι ο 801 φτάνει και περισσεύει για 2Κ gaming.

 

Όπως είπα και πιο πριν, τα benchmarks του G3 δεν είναι "τραγικά", "πάναργα", λαμβάνοντας υπόψη μας το SoC και την οθόνη, αναλογικά είναι στην κορυφή της λίστας....

 

Για την μπαταρία επίσης τα έχουν πει σε αρκετά sites, κρίνοντας από την σχέση διάρκεια χρήσης/κατανάλωσης, το G3 φαίνεται να τα πηγαίνει ακόμα καλύτερα από το G2, αλλά εδώ προφανώς πρέπει να περιμένουμε τα εξοντωτικά battery tests για να κρίνουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το HTC one mini και προσφατα φιλος πηρε το one m8.

Απο κοντα εχω δει το s5 και το z2 και η αληθεια ειναι τπτ δεν μπορει να κοντραρει την ποιοτιτα κατασκευης του HTC.

Η οθονη ειναι η καλυτερη με διαφορα,το sense 6 απιστευτα γρηγορο,smooth & responsive,η αισθηση στο χερι και τελος το υπεροχο boomsound το κανουν να ειναι μονοδρομος προς την 1η θεση.

Οσο για την καμερα αν δεν εχεις σκοπο να τις εκτυπωσεις η να τις μεγενθυνεις και τις θες μονο για το κινητο,fb και pc ειναι πολυ καλη, αν θες κατι καλυτερο (προσωπικα) πας σε ψηφιακη και τελος.

Εγώ βλέπω ότι το sony Z2 έχει την καλύτερη ποιότητα κατασκευής από τα υπόλοιπα όπως και με την κάμερα που σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις υποβρύχιες λήψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κάτοχος του G2, ψηφίζω G3 χωρίς δεύτερη σκέψη.

Κάτσε να δούμε αν θα έχει προβλήμταα το g3 .γιατί ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει . Με αυτά που κυκλοφορούν μέχρι στιγμής το Ζ2 έχει τα καλύτερα χαρακτηριστικά σε κάμερα και σε συνολική εικόνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλυτερο και πιο ομορφο ειναι το s5 ..καταλαβαινω το g3 και το htc (ειχα one πριν το s4) .

 

εκεινο που δε καταλαβαινω ειναι το z2 .. ειναι ωραιο αυτο το πραμα με τα τεραστεια περιθωρια πανω κατω>?  δηλαδη αν ειναι ωραιο αυτο το νοτε 3 τι ειναι? εγω πιστευω οτι μακραν το σ5 ειναι το καλυτερο και το πιο ποιοτικο .. τωρα κατι περι ποιοτητας κατασκευης που ακουω δεν νομιζω οτι καταλαβαινουμε γιατι μιλαμε πραγματικα ..ειχα ουαν και σ4 ..καμια σχεση το one καλο αλλα ποιοτητα? se sxesh me to σ4? oute kan ..Οθονη? μεγεθος ? λειτουργικο ? ΣΥΝΑΡΜΟΓΗ? γενικα τι αισθηση μου αφηνε το καθενα ..σαμσουνγκ 100% .. δε νομιζω οτι γινετε να πουλησει ενα κινητο 40 εκατομυρια κοματια ενα αλλο κατι χιλιαδες και ναναι το ιδιο ,,ειναι παραλογο ..(το ονε στα περιθωρια η οθονη του εκανε κατι παραξενα μετα απο ενα μηνα ..Ασε που η αντιπροσωπια ειναι τραγικη απο παλια αυτο)..Γενικα γουστα ειναι αυτα , το g3 θαθελα να το πιασω απο κοντα ..σε σχεση με το νοτε δεν υπαρχει συγκριση για μενα αλλα δε φαινεται ασχημο  

 

Ασε μας ρε τρολ. Που θα βγαλεις και καλυτερα ποιοτικα τις πλαστικες μουφες που τρωνε τα σκαλωματα του αιωνα. Το μονο παραλογο ειναι η βλακεια που διακατεχει εσενα και ολα τα αλλα προβατα που τρωνε τον προλογο του μαρκετινγκ. Η Samsung δινει ΔΙΣ για διαφημιση που σου δειχνει τη γκομενα να μετραει τους παλμους της καρδιας της και αλλα τετοια αχρηστα εφετζιλικια. Τα οποια μπορεις να βαλεις σε καθε android κινητο απο το μαρκετ ΔΩΡΕΑΝ. Κι επισης βγαζει ψυγεια, τηλεορασεις, πλυντηρια, στερεοφωνικα, καλοριφερ, θερμοσιφωνες, ελικοπτερα, αντιαρματικους πυραυλους και σε λιγο ιπταμενους δισκους...που σημαινει οτι τη βλεπεις παντου και ειναι ευρεως γνωστη οπως και η LG για τους ιδιους λογους. Καταλαβες τωρα πως βγαινουν τα 40εκ πωλησεις μπεεε??? Και φυσικα δεν ειναι το ιδιο οταν η HTC εβγαζε παντα και μονο κινητα. Μ8 απο μενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώς κάτοχος του G2 είμαι full ικανοποιημένος,το κινητό πετάει και το προτείνω ανεπιφύλακτα, το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν παίρνει micro sd.Στο G3 η LG σου δίνει την δυνατότητα για επέκταση χώρου!.Θεωρώ πως το G3 θα μπορούσε να είχε μια κάμερα μεγαλύτερη των 13mp,αλλά έχει κάνει και καλή δουλίτσα με το κόκκινο λαμπάκι για πιο γρήγορο focus (το πιο γρήγορο σε snartphone),Επίσης έχει και δύο αποχρώσεις flash μια λευκη και άλλη μια προς το κίτρινο για να δίνει πιο ωραίο τόνο σε φωτογραφίες όπως selfies(αυτο το είχα δει στο iphone για πρώτη φορα).Τέλος με πείραξε το οτι,για να έχεις 3gb ram πρέπει να πάρεις την 32gb εκδοση,ενώ άμα πάρεις την 16αρα έχεις 2gb ram...και η οθονη έχει μικρή διαφορά από το G2.Οπότε άμα μου περίσσευαν λεφτά, θα το άλλαζα το G2 και θα έπαιρνα το G3.Πάντος πριν κάτι μήνες σε "σκότωνα" άμα έλεγες κάτι για την samsung,ιδικά αν ήσουν της apple χαχαχαχαχ,αλλά μετά σπάστηκα για το λόγο ότι δεν είχες άλλη επιλογή και έπρεπε να διαλέξεις ανάμεσα σε μια απο της δύο εταιριες.....και ήρθε η lg για να ταράξει τα νερά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε μας ρε τρολ. Που θα βγαλεις και καλυτερα ποιοτικα τις πλαστικες μουφες που τρωνε τα σκαλωματα του αιωνα. Το μονο παραλογο ειναι η βλακεια που διακατεχει εσενα και ολα τα αλλα προβατα που τρωνε τον προλογο του μαρκετινγκ. Η Samsung δινει ΔΙΣ για διαφημιση που σου δειχνει τη γκομενα να μετραει τους παλμους της καρδιας της και αλλα τετοια αχρηστα εφετζιλικια. Τα οποια μπορεις να βαλεις σε καθε android κινητο απο το μαρκετ ΔΩΡΕΑΝ. Κι επισης βγαζει ψυγεια, τηλεορασεις, πλυντηρια, στερεοφωνικα, καλοριφερ, θερμοσιφωνες, ελικοπτερα, αντιαρματικους πυραυλους και σε λιγο ιπταμενους δισκους...που σημαινει οτι τη βλεπεις παντου και ειναι ευρεως γνωστη οπως και η LG για τους ιδιους λογους. Καταλαβες τωρα πως βγαινουν τα 40εκ πωλησεις μπεεε??? Και φυσικα δεν ειναι το ιδιο οταν η HTC εβγαζε παντα και μονο κινητα. Μ8 απο μενα.

Αγαπητε φαν-μπόυ κατανοω την ελλειψη αντιληψης καθως και το δικαιο ΜΕΝΟΣ  που κουβαλας ..αλλα ειχα αιφων μεχρι και το 5 ,htc one , sony , kai s3,s4 τωρα note 3  .. Δε καταλαβαινω τι λες .. Εγω παιρνω οτι ειναι καλυτερο για τη χρηση και τη τιμη και, στο καιρο του ..Ας πουμε εχω τιβι LG 55' των 3000 εχω φιλιπς αμπιλαιτ, σαμσουνγκ.. LG βελτιωνεται συνεχως και αποκτα και πολυ ωραιο ντηζαιν (η τιβι μου ας πουμε εχει βραβευτει μακραν οτι πιο ωραιο εχω δει  ) ..Το G2 τοχει κολητος πολυ ωραιο καλο αλλα απο τα σαμσουνγκ υστερει σε αισθηση και ποιοτητα ..αρκετα ..ναι πλαστικουρα με πλαστικουρα εχει διαφορα..θελει ο ανθρωπος να το δςσει να παρει νοτε 3 το οποιο ειναι το δωρο του θεου στον ανθρωπο ..σα να κουβαλας ενα πραγματικο σημειωματαριο και σμαρτφων μαζι..ποιοτητα?? απιστευτο..αισθηση? επισης ..ολα ωραια ειναι και σιγουρα το g3 einai poly kalo ..απλα το ντηζαιν του δεν με τραβαει..σε καμια περιπτωση δε πιστευω οτι θα το προτιμουσα απο το νοτε..ουτε καν απο το s5 ..

Επισης ..κατι πολυ σημαντικο ..Τι δεικτη SAR εχουν τα κινητα σου εχεις δει?  Μαλλον οχι και πολυ κακως καθως ειναι ισως ο σημαντικοτερος παραγων εκτος και αν  θεωρειw την υγεια δευτερευουσας σημασιας ..Οι "πλαστικουρες της σαμ εκπεμπουν τη μικροτερη ακτινοβολια" . Επισης η htc εχει τραγικη αντιπροσωπια , θυμαμαι σε ενα diamond που ειχα παρει στον αδελφο μου θελανε 275 ευρω νομιζω για να επανεγκαταστησουν το λειτουργικο !!Επισης σε ερωτηση μου για το one οτι κανει κατι περιεργα η οθονη στα πλαινα η απαντηση τους ηταν αυτο ειναι φυσιολογικο και δεν θεωρειτε βλαβη ! προβατουλης εισαι μεγας φιλε και δε το καταλαβαινεις κιολας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτα θα επέλεγα το Ζ2 που είναι πολύ πιο πάνω σε κάμερα και είναι αδιάβροχο με πολλές δυνατότητες όπως οι  φωτογραφίες που μπορείς να βγάλεις κάτω από το νερό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβαστή η άποψή σου φίλε μου αλλά δε μπορούμε να μιλήσουμε για cam αφου δεν εχουμε δει του g3 τα αποτελέσματα ακομα. Πέρυσι πάντως που τα δοκίμασα ΟΛΑ! στις δικες μου δοκιμές το G2 είχε overall καλύτερα αποτελέσματα.

Πέραν αυτού όμως, η cam για μενα (πλεον) ειναι μια μπρίζα που δε με παρασύρει και τόσο. Μια σεμνή cam να υπάρχει, αν τύχει, να βγάλω καμιά φωτο. Σιγά μη κάνω καταδύσεις με το κινητό.

Εγω θέλω οθονάρα, να βλέπω κανα vid, να παίζω κανα game και να κάνω και τις υπόλοιπες δουλειές μου χωρίς να στραβώνομαι και χωρίς κολλήματα. Για την ωρα το NOTE 3 με ικανοποιεί αλλα και με το G2 περασα ωραία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...