Προς το περιεχόμενο

Huawei Ascend P7 Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Κινέζικη Huawei δεν χρειάζεται συστάσεις, αφού δραστηριοποιείται στη χώρα μας εδώ και αρκετά χρόνια. Τη γκάμα των smartphones της εταιρείας μέχρι πριν από λίγο καιρό αποτελούσαν μοντέλα που είχαν να επιδείξουν περισσότερα αρετές στο τομέα της τιμής, και λιγότερο στο τομέα της ποιότητας κατασκευής ή της απόδοσης. Αυτό πάντως, φαίνεται πως έχει ήδη αλλάξει.

Από την περσινή χρονιά κυρίως, η Huawei αποφάσισε να δώσει έμφαση στην υψηλή κατηγορία των έξυπνων κινητών τηλεφώνων που κατασκευάζει, παρουσιάζοντας το Ascend P6, το οποίο απέσπασε πολλές θετικές κριτικές, μεταξύ των οποίων και τη δική μας. Ένα χρόνο μετά ο διάδοχος του βρίσκεται και στην Ελληνική αγορά και το ερώτημα είναι κατά πόσο μπορεί να σταθεί ανάμεσα στους τιτάνες των άλλων μεγάλων εταιρειών, σε μια μάχη όπου υπάρχουν λίγοι νικητές και πολλοί χαμένοι.

 

Το Ascend P7 θεωρείται ως το κύριο παράδειγμα για τις δυνατότητες της Huawei στην κατασκευή ενός smartphone και αποδεικνύει, τουλάχιστον εκ' πρώτης όψεως, ότι έχει τα εχέγγυα να ανταγωνιστεί επάξια τα μεγάλα ονόματα της κατηγορίας, ενώ επιπλέον θέτει τις βάσεις για ένα ακόμη καλύτερο μέλλον δεδομένου και των υποσχέσεων που έχουν δώσει κατά καιρούς τα στελέχη της εταιρείας.

 

Ας δούμε όμως αναλυτικά τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του Ascend P7, τα οποία θα καθορίσουν και την ετυμηγορία μας, για το αν όντως πρόκειται για μία αξιόλογη πρόταση στην high-end κατηγορία των συσκευών του είδους.

 

Link.png Site: Αναλυτική Παρουσίαση Huawei Ascend P7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα μικρά κολλήματα είναι feature του λειτουργικού και όχι πρόβλημα. Δεν υπάρχει android κινητό χωρίς αυτά τα μικρά κολλήματα, όσο high end και να είναι, απορώ που συνεχίζεται να πιστεύεται ότι είναι κάποιου είδους πρόβλημα.

 

Για να μην λαγκάρει το android απαιτείται επανασχεδιασμός του από το 0 και αυτό πλέον δεν πρόκειται να γίνει. Γίνονται απλά μπαλώματα που διορθώσουν σιγά σιγά το πρόβλημα αλλά δεν θα το εξαλείψουν ποτέ λόγω του ότι είναι by design.

 

Τέλος οποίος λέει ότι έχει κινητό android που δεν λαγκάρει απλά δεν ξέρει τι σημαίνει lag free. Έχει συνηθίσει το λίγο lag που βλέπει να το θεωρεί εφέ του λειτουργικού.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τέλος οποίος λέει ότι έχει κινητό android που δεν λαγκάρει απλά δεν ξέρει τι σημαίνει lag free. Έχει συνηθίσει το λίγο lag που βλέπει να το θεωρεί εφέ του λειτουργικού.

 

Και τι έγινε.. Μερικά εκατοστά του δευτερολέπτου καθυστέρηση όταν και αν, για να έχει τόσα πράγματα... 

Χίλιες φορές android από το να έχω "κλειδωμένα" "κλειστά", "περιορισμένα", "λιτά" λειτουργικά όπως IOS, WP

 

Έχει και άλλα επίθετα που χαρακτηρίζουν τα "αλλα" λειτουργικά εκτός του android. Για το android μπορείς να πεί κάποιος και υπό συνθήκες μόνο το "lagάρει".. (το οποίο σηκώνει και αυτό κουβέντα).

 

Ας είναι.. Κανείς δεν είναι τέλειος. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tέλος οποίος λέει ότι έχει κινητό android που δεν λαγκάρει απλά δεν ξέρει τι σημαίνει lag free. Έχει συνηθίσει το λίγο lag που βλέπει να το θεωρεί εφέ του λειτουργικού.

 

Μήπως έχεις μείνει σε εποχή προ jelly bean ? Ανάλογα με το κινητό πάντα αλλά μη μου πεις ότι έχεις εντοπίσει lag πχ στο nexus 5

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαιρετική συσκευη και εξαιρετική παρουσίαση

 

τώρα αυτά τα μικρά κοληματακια (ο θεός να τα κάνει κολλήματα ποιο πολύ καθυστέρηση του transition είναι η οποία εξαλείφεται αν την  γυρίσετε από το developer options  se 0,5 απο 1

 

btw το κινιτο το είδα απο κοντά και αυτό που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση είναι η camera που σε σύγκριση με το s4/s5 είναι καλυτερη (σε συνθήκες μέρας τουλάχιστον που τα δοκίμασα μαζί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Huawei είναι πολύ "τίμια" εταιρεία, ας μου επιτραπεί ο όρος. Παίρνεις παραπάνω από ο,τι πληρώνεις, σε σύγκριση με τις υπόλοιπες εταιρείες-κολοσσούς. Δεν προσπάθησε ποτέ να πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Και με τα P6 & P7 τώρα, κάνει μια πολύ τίμια -ποιοτική αυτή τη φορά- πρόταση. Για όσους δεν έχουν κόλλημα με το brand name αξίζει να δοκιμάσουν Oppo, Zopo, Huawei και σία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχεις μείνει σε εποχή προ jelly bean ? Ανάλογα με το κινητό πάντα αλλά μη μου πεις ότι έχεις εντοπίσει lag πχ στο nexus 5

Είπα, εσείς νομίζετε οτι ειναι εφέ. Και πάντα θα το νομίζετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Δεν πιστεύω να με κοροϊδεύεις :angry:

 

 

 

Όχι ρε.

 

Κοίτα, οι Κινέζοι παίζει να το προφέρουν ελαφρώς διαφορετικά, δεν το αποκλείω.

 

Οι δυτικοί όμως έτσι το προφέρουμε. Κάποιοι μάλιστα συνηθίζουν να την αποκαλούν απλά «Χούα».

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να μου δωσεις και εμενα να καταλαβω τι θες να πεις;

πιο ειναι αυτο το lag που νομιζουμε πως ειναι εφε;

Πάρε ένα iPhone για κανένα μήνα και θα καταλάβεις. Και μην αρχίσεις ότι είμαι fanboy, 2 κινητά έχω, το ένα galaxy nexus και το άλλο moto g. Ασε που τα android μετά από κανένα χρόνο αρχίζουν και σέρνονται σιγά σιγά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...