Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Αν κάνεις μια δοκιμή (κρατώντας αντίγραφο απλά μέχρι να δεις ότι είναι οκ και μετά το πετάς αν δεν το χρειάζεσαι πλέον...αυτό είναι το νόημα του στην προκειμένη, να κάνεις τεστ χωρίς να διακινδυνέψεις τίποτα) σε μισό λεπτό,  θα δεις με τα μάτια σου τι ακριβώς κάνει στο δικό σου περιεχόμενο και με τις εκδόσεις των προγραμμάτων που εσύ έχεις... δεν δαγκώνει, δεν θα ανατιναχτεί ο υπολογιστής σου =p ούτε θα χάσεις το έγγραφο σου, αν τυχόν δεν γίνει σωστή μετατροπή.

 

Γιατί πέρα από 2-3 γενικά δεδομένα ή διαβεβαιώσεις που θα σου δώσει κάποιος, στις μετατροπές παίζουν διάφοροι παράγοντες ρόλο (π.χ. όχι μόνο το περιεχόμενο του εγγράφου αλλά και η έκδοση του προγράμματος που θα το ανοίξεις μετά), οπότε ασφαλές συμπέρασμα για τα δικά σου δεδομένα, θα βγάλεις μόνο στην πράξη.

 

Δες τι αποτέλεσμα δίνει με την αυτόματη μετατροπή. Αν είναι οκ, σούπερ. Αν όχι, δες μετά τι κάνει με το copy-paste που λες (τζάπα κόπος το 2ο θεωρώ, στην περίπτωση που περιγράφεις).

Θα δεις στην πράξη με ποιον από τους δύο τρόπους έχει τις λιγότερες απώλειες και τι είδους απώλειες σε κάθε περίπτωση (ΑΝ όντως προκύψουν), κι οπότε θ'αποφασίσεις ποιο θα σου στοιχίσει λιγότερο κόπο / χρόνο μετά προς συμμάζεμα / διορθώσεις (αν είσαι διατεθειμένος για κάτι τέτοιο, κι αν έχεις επιλογή ως προς την αποφυγή τους).

 

Απλό παράδειγμα: αν έχεις πλήρη στοίχιση, με την αυτόματη μετατροπή την κρατάει (στο word 2007), αλλά με copy-paste την χάνει και την κάνει αριστερή στοίχιση (στο word 2007). Σε νεότερη έκδοση word, μπορεί να την κρατάει και με copy-paste, δεν το έχω δοκιμάσει...μπορεί να μην παίζει κανένα ρόλο καν η έκδοση τελικά και να κάνει το ίδιο, δεν ξέρω...

 

Επίσης, παίζει ρόλο και η χρήση / ο τελικός προορισμός του νέου εγγράφου. Αν θα είναι προς δική σου χρήση, κάνεις τις δοκιμές και αποφασίζεις σύμφωνα με τα δικά σου δεδομένα. Αν όμως εσύ έχεις και κάνεις το τεστ με το π.χ. Word 2007, αλλά το έγγραφο είναι το στείλεις σε κάποιον που θα έχει παλαιότερη έκδοση word (το να έχει νεότερη δεν αποτελεί πρόβλημα) θα πρέπει να το τεστάρεις με τα δεδομένα του τελικού αποδέκτη.

 

Άσε το rtf αφού έχεις τη δυνατότητα να ανοίξεις .doc.

.doc αν έχεις έκδοση word 2003 και πίσω,

.docx αν έχεις έκδοση word 2007 και πάνω.

Επεξ/σία από scullyist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα! Τι είναι αυτα που χρησημοποιεί για να κανει το κανει όλο αυτό? Ενώ αυτες τις ίνες και το gel. Τι είναι αυτά?

 

 

Παρακαλώ απάντηση με παράθεση

 

νομίζω είναι φύλο πολυεστέρα, και υγρός πολυεστέρας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ζητάνε αριθμό μητρώου ικα σε μια δουλειά αλλά εγώ είμαι προστατευόμενο μέλος στον ογα.Γίνεται να πάω στο ικα και να μου το δώσουν;

Αν πιασεις δουλεια (μισθωτος) πρεπει να διαγραφεις απο προστατευομενο μελος στον ΟΓΑ και να γραφτεις στο ΙΚΑ, και να αποκτησεις αριθμο μητρωου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ζητάνε αριθμό μητρώου ικα σε μια δουλειά αλλά εγώ είμαι προστατευόμενο μέλος στον ογα.Γίνεται να πάω στο ικα και να μου το δώσουν;

 

Αν πιασεις δουλεια (μισθωτος) πρεπει να διαγραφεις απο προστατευομενο μελος στον ΟΓΑ και να γραφτεις στο ΙΚΑ, και να αποκτησεις αριθμο μητρωου

 

πας στην δουλεια που σου ζητησαν τον Α.Μ.Α., σε προσλαμβανουν, σου δινουν φωτοτυπια απο την προσληψη και με αυτην, την ταυτοτητα, εναν λογαριασμο ΔΕΗ και μια βεβεαιωση Α.Μ.Κ.Α. απο το Κ.Ε.Π. πας στο Ι.Κ.Α. και τους λες "Γεια σας, ηρθα!"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αυτά, τα άλλα τα αδιαφανή. Να το πω πιο απλά. έχω ένα μικρό κουτί που θέλω να το στείλω σαν δέμα μέσω ΕΛΤΑ. Τι περιτύλιγμα βάζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις μια δοκιμή (κρατώντας αντίγραφο απλά μέχρι να δεις ότι είναι οκ και μετά το πετάς αν δεν το χρειάζεσαι πλέον...αυτό είναι το νόημα του στην προκειμένη, να κάνεις τεστ χωρίς να διακινδυνέψεις τίποτα) σε μισό λεπτό,  θα δεις με τα μάτια σου τι ακριβώς κάνει στο δικό σου περιεχόμενο και με τις εκδόσεις των προγραμμάτων που εσύ έχεις... δεν δαγκώνει, δεν θα ανατιναχτεί ο υπολογιστής σου =p ούτε θα χάσεις το έγγραφο σου, αν τυχόν δεν γίνει σωστή μετατροπή.

 

Δεν μπορει να γινει τετοια δοκιμη φιλε μου, προκειται για πολυδαιδαλα κειμενα, δεν ειναι δυνατον να ψαχνω ποντο-ποντο μηπως και χαθηκε κατι.

αν έχεις πλήρη στοίχιση, με την αυτόματη μετατροπή την κρατάει (στο word 2007), αλλά με copy-paste την χάνει και την κάνει αριστερή στοίχιση (στο word 2007). 

 

Οπως ειπα με ενδιαφερει να μη χαθει κειμενο, οχι η στοιχιση. Αν το μηνυμα αφορα μονο τη στοιχιση τοτε να μην ανησυχω.

Άσε το rtf αφού έχεις τη δυνατότητα να ανοίξεις .doc.

 

 

 

 

Πως να το αφησω?... αφου εχω τετοια αρχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν μπορει να γινει τετοια δοκιμη φιλε μου, προκειται για πολυδαιδαλα κειμενα, δεν ειναι δυνατον να ψαχνω ποντο-ποντο μηπως και χαθηκε κατι.

  • (Απλα κειμενα εχω μεν, αλλα εχουν εναλλαγη αγγλικων ελληνικων, χρωματων και bold.)

2. Οπως ειπα με ενδιαφερει να μη χαθει κειμενο, οχι η στοιχιση. Αν το μηνυμα αφορα μονο τη στοιχιση τοτε να μην ανησυχω.

 

3. Πως να το αφησω?... αφου εχω τετοια αρχεια.

  • (Εχει σημασια αν το νεο αρχειο ειναι rtf  ή docx?)

Και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο...; Last effort:

 

1. Δεν σε ενδιαφέρει η κλίμακα, σε ενδιαφέρει να βγάλεις συμπέρασμα για το περιεχόμενο / τα στοιχεία αυτής. Δλδ, κάνε τεστ σε μικρότερη κλίμακα: παίρνεις / φτιάχνεις 1-2 παραγράφους /σελίδα, whatever, που να περιέχουν: ελληνικά, αγγλικά, χρώματα, bold, italics, διαφορετικές στοιχίσεις κλπ. Λίγο απ' ὀλα τα είδη μορφοποίησης που περιέχει το έγγραφο σου. Αν πετύχει στο μικρότερο δείγμα, δεν θα είχα λόγο να πιστεύω ότι δεν θα πετύχει και στις π.χ. 100 σελίδες που μπορεί να είναι το έγγραφο σου... 

 

2. Βλέπεις το word count στο έγγραφο του open office. Mετατρέπεις. Ανοίγεις το νέο έγγραφο στο word και τσεκάρεις το word count.

 

3. Eίπες " το νέο αρχείο". Νέο αρχείο είναι αυτό που θα δημιουργήσει η μετατροπή και θα ανοίξεις μετά στο word, όχι αυτό που έχεις ήδη στο o.office και θα μετατρέψεις. Οπότε κατάλαβα: "έχει σημασία το αρχείο του office που έχω, αν θα το μετατρέψω σε νέο αρχείο μορφής .rtf ή σε .docx", εξού και η απάντηση.

  • Αν τελικά εννοούσες πως έχεις ήδη rtf φτιαγμένο στο office και θέλεις πλέον να το πας στο word:

Tα rtf αρχεία ανοίγουν απευθείας στο word, δεν χρειάζονται απαραίτητα μετατροπή.

ΑΛΛΑ: προσωπικά θα έκανα και σε αυτό μετατροπή πρώτα, γιατί σε κάποιες περιπτώσεις, είχα παρατηρήσει αλλαγές όταν άνοιγα απευθείας, σε σχέση με το αρχείο μετατροπής που δεν άλλαζε τίποτα (δεν είχε χάσει κείμενο, αλλά π.χ. είχε προσθέσει σε κάποια σημεία κάτι επιπλέον κενά όταν το άνοιγα απευθείας. Ενώ με μετατροπή πρώτα, ήταν καρμπόν, χωρίς αλλαγές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο...; Last effort:

 

1. Δεν σε ενδιαφέρει η κλίμακα, σε ενδιαφέρει να βγάλεις συμπέρασμα για το περιεχόμενο / τα στοιχεία αυτής. Δλδ, κάνε τεστ σε μικρότερη κλίμακα: παίρνεις / φτιάχνεις 1-2 παραγράφους /σελίδα, whatever, που να περιέχουν: ελληνικά, αγγλικά, χρώματα, bold, italics, διαφορετικές στοιχίσεις κλπ. Λίγο απ' ὀλα τα είδη μορφοποίησης που περιέχει το έγγραφο σου. Αν πετύχει στο μικρότερο δείγμα, δεν θα είχα λόγο να πιστεύω ότι δεν θα πετύχει και στις π.χ. 100 σελίδες που μπορεί να είναι το έγγραφο σου... 

 

2. Βλέπεις το word count στο έγγραφο του open office. Mετατρέπεις. Ανοίγεις το νέο έγγραφο στο word και τσεκάρεις το word count.

 

3. Eίπες " το νέο αρχείο". Νέο αρχείο είναι αυτό που θα δημιουργήσει η μετατροπή και θα ανοίξεις μετά στο word, όχι αυτό που έχεις ήδη στο o.office και θα μετατρέψεις. Οπότε κατάλαβα: "έχει σημασία το αρχείο του office που έχω, αν θα το μετατρέψω σε νέο αρχείο μορφής .rtf ή σε .docx", εξού και η απάντηση.

  • Αν τελικά εννοούσες πως έχεις ήδη rtf φτιαγμένο στο office και θέλεις πλέον να το πας στο word:

Tα rtf αρχεία ανοίγουν απευθείας στο word, δεν χρειάζονται απαραίτητα μετατροπή.

ΑΛΛΑ: προσωπικά θα έκανα και σε αυτό μετατροπή πρώτα, γιατί σε κάποιες περιπτώσεις, είχα παρατηρήσει αλλαγές όταν άνοιγα απευθείας, σε σχέση με το αρχείο μετατροπής που δεν άλλαζε τίποτα (δεν είχε χάσει κείμενο, αλλά π.χ. είχε προσθέσει σε κάποια σημεία κάτι επιπλέον κενά όταν το άνοιγα απευθείας. Ενώ με μετατροπή πρώτα, ήταν καρμπόν, χωρίς αλλαγές).

 

1. Αν το δειγμα της μικρης κλιμακας βγαζει ασαφαλες συμπερασμα για το ολον τοτε ok, αν και δε μπορω να το διακινδυνευσω.

2. Τι ειναι το count?

3. Nαι, εννοω οτι υπαρχουν ηδη φτιαγμενα rtf. Noμιζω οτι ειδα αυτο το μηνυμα και σε rtf αρχειo, οταν πηγα να κανω save.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια είναι η διαδιακασία για να παρω ιατρικη βεβαίωση ; στο κέντρο υγείας μου είπαν δεν γίνεται να μου δώσουν επειδή εκεί που θα δουλέψω θα σερβίρονται φαγητά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες το πιστοποιητικό υγείας; αυτό που βγάζουν όσοι δουλεύουν σερβιτόροι, μπαταρία, κλπ;

Χρειάζεσαι :
1. Ακτινογραφία θωρακος
2. Αιματολογικη εξέταση που θα διευκρινήσεις για τι ακριβώς την θες
3. Παρασιτολογικη εξέταση κοπρανων

Όλα αυτά έχουν κόστος περίπου 30€ σε ιδιωτικό ιατρικό κέντρο. Μετά παίρνεις τα χαρτιά και μια φωτογραφία και πας σε παθολογο και του λες να σου βγάλει το πιστοποιητικό υγείας. Μόλις πάρεις το πιστοποιητικό το πας στην αστυνομία και τους λες ότι θες άδεια εργασίας, συμπληρώνεις ένα χαρτί, παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου και περίπου σε ένα μηνα παίρνεις την άδεια εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου βγήκε πρώτη φορά πιστωτικό στη φορολογική μου δήλωση!  :X

Δήλωσα όταν την υπέβαλα IBAN και τράπεζα. Χρειάζεται να κάνω κάτι παραπάνω ώστε να πιστωθούν τα χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...