Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το ιατρικό απόρρητο έχει να κάνει με αυτά που ξέρει ο γιατρός σου για σένα (λόγω της ιατρικής σχέσης του μαζί σου) και τα οποία οφείλει να τηρεί απόρρητα. Το αν σου ζητάει να του πεις κάτι, και αν τελικά εσύ θέλεις ή όχι να του το πεις, είναι άσχετο, και καθαρά δικό σας θέμα. Ίσως υπάρχουν και ψιλοθέματα δεοντολογίας και ηθικής σε αυτό...


Δεν νομιζω να μπορειςβχωρις την καρτα.
Αντιθετα, αν εχεις την καρτα κανεις δεν θα ελεγξει αν ειναι στ' όνομά σου

 

9 στις 10 φορές μου ζητάνε ταυτότητα όταν ψωνίζω με την κάρτα μου, καθόσον δεν έχω πιν, οπότε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να μπορειςβχωρις την καρτα.

Αντιθετα, αν εχεις την καρτα κανεις δεν θα ελεγξει αν ειναι στ' όνομά σου

Είναι αυτό με το πιν που λέει ο leftermann. Αν έχεις πιν δε ζητάνε ταυτότητα συνήθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλημέρα! Για να κάνω συναλλαγή σε κατάστημα μέσω mastercard, είναι απαραίτητο να έχω μαζί μου την κάρτα ή μπορώ μόνο με τους κωδικούς;

Η οδηγια είναι πως αν η καρτα εχει pin δε ζητας ταυτότητα και δεν υπογραφει ο πελάτης.

Αν η καρτα δε ζητα pin, τοτε υπογραφει ο πελατης και ζητας ταυτότητα (υποτίθεται για ελεγχο υπογραφής και στοιχειων).

 

Αν δεν πεσεις σε ξινο υπαλληλο δε θα ζητήσει ταυτότητα. Αν ειναι ασχετος/ψαρωμενος/κακοδιαθετος ισως ζητησει αλλα δεν εχει λογο να το κανει ρεαλιστικα μιλωντας.

Πρακτικα εχω πληρωσει μεχρι και τον ΟΑΕΕ μου σε ελτα και δε μου εχουν ζητησει ταυτοτητα, για καταστηματα δε το συζηταω εχει τυχει να μου ζητησουν 1 με 2 φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οδηγια είναι πως αν η καρτα εχει pin δε ζητας ταυτότητα και δεν υπογραφει ο πελάτης.

Αν η καρτα δε ζητα pin, τοτε υπογραφει ο πελατης και ζητας ταυτότητα (υποτίθεται για ελεγχο υπογραφής και στοιχειων).

 

Αν δεν πεσεις σε ξινο υπαλληλο δε θα ζητήσει ταυτότητα. Αν ειναι ασχετος/ψαρωμενος/κακοδιαθετος ισως ζητησει αλλα δεν εχει λογο να το κανει ρεαλιστικα μιλωντας.

Πρακτικα εχω πληρωσει μεχρι και τον ΟΑΕΕ μου σε ελτα και δε μου εχουν ζητησει ταυτοτητα, για καταστηματα δε το συζηταω εχει τυχει να μου ζητησουν 1 με 2 φορες.

Αν η κάρτα έχει γυναικείο όνομα πάνω πχ και την χρησιμοποιήσει άντρας (με πιν) είναι οκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν η κάρτα έχει γυναικείο όνομα πάνω πχ και την χρησιμοποιήσει άντρας (με πιν) είναι οκ;

Δε μου έχει τύχει κατι τετοιο (απ'όσο ξερω :P) για να ειμαι ειλικρινης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ζητάνε κάπου το εντυπο Ε1 και το εκκαθαριστικο του 2015.Τα πήρε η μαμά μου αλλά λέει πάνω στα χαρτιά ότι είναι φορολογικο ετος 2014 και είπαν ότι αυτό είναι το πιο πρόσφατο.Ισχύει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ζητάνε κάπου το εντυπο Ε1 και το εκκαθαριστικο του 2015.Τα πήρε η μαμά μου αλλά λέει πάνω στα χαρτιά ότι είναι φορολογικο ετος 2014 και είπαν ότι αυτό είναι το πιο πρόσφατο.Ισχύει; 

Ναι, η φορολογική δήλωση του 2015 πρέπει να αναφέρει ότι είναι για το φορολογικό έτος 2014. Κάθε χρόνο κάνεις δήλωση για τα εισοδήματα που είχες την προηγούμενη χρονιά. Το 2015 έκανες δήλωση για τα εισοδήματα που έβγαλες το 2014, φέτος θα κάνεις δήλωση για τα εισοδήματα που είχες το 2015. Στην κάτω αριστερή γωνία πρέπει να λέει την ημερομηνία έκδοσης, εκεί πρέπει να δεις πότε βγήκε, θα λέει 2015 και όχι 2014.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις την καρτα κανεις δεν θα ελεγξει αν ειναι στ' όνομά σου

 

Μού το έκανε κάποτε αυτό μια ταμίας στο Metropolis στην Ομόνοια και τους έκανα όλους, από αυτή μέχρι τους προϊστάμενους, να πηδάνε εκεί μέσα...

 

...και πώς ξέρεις εσύ ρε βόδι, ότι δεν την έχω κλέψει την κάρτα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει ενας γιατρος να επιμεινει να του πεις τι ειπες σε ενα αλλο γιατρο ή ειναι ιατρικως απορρητο; Σε ψυχολογους αναφερομαι.

 

Ο ψυχολόγος δεν είναι γιατρός. Θεωρητική κατεύθυνση και ΦΠΨ.

Και ακόμα και κάποιος που είναι, χρειάζεται τη συγκατάθεσή σου για να δει ιατρικές πληροφορίες που σε αφορούν. Τυπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. Υπολογιστές και τεχνολογικές συσκευές θα έχω στο πολύμπριζο, λέτε να υπάρξει πρόβλημα;

Όχι αντάπτορα. Μην παίζεις με τα μηχανάκια σου.

post-282951-0-47667700-1465058457_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο ψυχολόγος δεν είναι γιατρός. Θεωρητική κατεύθυνση και ΦΠΨ.

Και ακόμα και κάποιος που είναι, χρειάζεται τη συγκατάθεσή σου για να δει ιατρικές πληροφορίες που σε αφορούν. Τυπικά.

Από ΦΠΨ δεν μπορούν να γίνουν κατευθείαν ψυχολόγοι, πρέπει να πάνε πρώτα ψυχολογία αν δεν κάνω λάθος (και δεν εννοώ την κατεύθυνση Ψ του ΦΠΨ :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...