Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τσαμπα η χαρα μου ειπαν απο την vodafone οτι δεν λειτουργει ακομα η υπηρεσια μεγαλο ξενερωμα

Αυτό που λέει ο φίλος από κάτω, έχω στείλει κι εγώ πρόσφατα.

 

Ποιος σου το ειπε αυτο;

Εχω στειλει πολλες φορες

Τώρα με τα cc μπορεί κάποιος να ανοίξει λογαριασμό???

Μόνο για μισθοδοσία. Αλλά κάτι λένε ότι θα χαλαρώσουν λίγο τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε πηρε ο bro στο skype. Εβαλε το κινητο ΜΠΡΟΣΤΑ στον φουρνο μικροκυμάτων και έφυγε. Γυρισε να πάρει το φαγητο και ειπε οτι μύρισε το κινητο και δεν ανοιγει. 

 

Facts. 

 

Δεν ανοίγει το κινητό.

Μύρισε καμένο.

Όταν βάζει τον φορτιστή, δείχνει να φορτίζει.

Τωρα που γραφω αυτες τις γραμμές, το κινητό ΑΝΑΨΕ. Δεν έχει σήμα, το wifi δειχνει να ανάβει αλλά δεν βρίσκει το router. Η κάμερα δουλεύει. Τι παίζει να έκαψε; Αξίζει να το πάει σε κανα μαγαζί να το τσεκάρουν η κατευθείαν νέα κινεζιά; (Των 40 ευρώ, γιατι μεχρι εκεί του κόβει...)

 

Το κινητο είναι το xiaomi redmi 3.

Την κεραία του wifi... ο φούρνος μικροκυμάτων εκπέμπει ίδιας συχνότητας κύματα με το wifi ρουτερ σου (~ 2.4 GHz) απλά του φούρνου ειναι πιο ισχυρά 

 

κάηκε το τσιπάκι του wifi κατα πάσα πιθανότητα... 

 

Η τακτική και χρόνια  έκθεση σε ραδιοκύματα τέτοιας ενέργειας ίσως αποβεί επικίνδυνη και δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο αν τελικά χάνει απο κάπου

 

Για να τσεκάρετε απλά κάντε το εξής βάλτε ενα οποιοδήποτε κινητό (πρέπει φυσικά να έχει sim που να δέχεται κλήσεις να δουλεύει απροβλημάτιστα και να ειναι ανοιχτό ) μέσα στον φούρνο, σιγουρευτείτε πως κλείσατε σωστά την πόρτα του φούρνου.

 

ΜΗΝ ΑΝΟΙΞΕΤΕ τον φούρνο φυσικά!! :D

 

μετά κάνε κλήση (πχ απο το σταθερό) σε αυτό το κινητό που βάλατε μέσα...

 

αν αρχίσει να χτυπάει τότε έχετε διαρροή αν δεν χτυπήσει και λέει ο συνδρομητής που καλέσατε μπλαμπλα τότε ειναι κομπλέ ο φούρνος. 

 

προϋπόθεση στο να λειτουργήσει αυτό το τεστ είναι να υπάρχει σήμα στο σημείο που ειναι ο φούρνος (το ελέγχεις αν πχ έχε σήμα δίπλα του πάνω του κτλ θα έχει και μέσα του -αν υπάρχει διαροή στον φούρνο ή αν η πόρτα ειναι ανοιχτή-) 

 

αν δεν έχει σήμα στο σημείο του σπιτιού που ειναι ο φούρνος βγάλτε τον απο την μπρίζα και βάλτε τον κάπου που να έχει σήμα το κινητό μετά βάλτε το κινητό μέσα και ακολουθήστε τα βήματα πιο πάνω. 

 μοντελο?

fiat 500 το έγραψε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεχομενη αλλαγη ψυγειου σε Fiat 500 ποσο μπορει να κοστισει? Ταξη τιμων κυριως ψαχνω.

 

 

200€ με εργασία μεταχειρισμένο, εκτός επίσημου συνεργείου fiat. Θέλει φυσικά αντιψυκτικό, εξαέρωση κλπ. Πιθανότατα να θέλει να βγει προφυλακτήρας κλπ οπότε και ανεβαίνει το κόστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200€ με εργασία μεταχειρισμένο, εκτός επίσημου συνεργείου fiat. Θέλει φυσικά αντιψυκτικό, εξαέρωση κλπ. Πιθανότατα να θέλει να βγει προφυλακτήρας κλπ οπότε και ανεβαίνει το κόστος

με 240 το κάνεις μάστορα; έλα μην μου την χαλάς φουκαράς φοιτητής ειμαι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταχειρισμενο ψυγειο δεν θα εβαζα. Το ποσο χρεωνει ο καθενας ειναι σχετικο, και το κρινει ο ιδιος. (Σε λογικα πλαισια παντα).

 

Εγω οταν ειχα αλλαξει ψυγειο, πηγα και το πηρα μονος μου, και πηγα στο συνεργειο που συνεργαζομαι, και μου το περασαν. Ειχα παρει και αντιψυκτικο. Χρεωθηκα μονο την εργασια. (Αρκει βεβαια να υπαρχει αυτου του ειδους η συννενοηση. Δεν ξερω αν το κανουν ολοι). Νομιζω ειχα δωσει κανα 60αρι. Βεβαια καθε αμαξι δεν ειναι το ιδιο. Οπως ειπε και ο φιλος μπορει να χρειαστει να βγει προφυλακτηρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για να τσεκάρετε απλά κάντε το εξής βάλτε ενα οποιοδήποτε κινητό (πρέπει φυσικά να έχει sim που να δέχεται κλήσεις να δουλεύει απροβλημάτιστα και να ειναι ανοιχτό ) μέσα στον φούρνο, σιγουρευτείτε πως κλείσατε σωστά την πόρτα του φούρνου.

 

ΜΗΝ ΑΝΟΙΞΕΤΕ τον φούρνο φυσικά!! :D

 

μετά κάνε κλήση (πχ απο το σταθερό) σε αυτό το κινητό που βάλατε μέσα...

 

αν αρχίσει να χτυπάει τότε έχετε διαρροή αν δεν χτυπήσει και λέει ο συνδρομητής που καλέσατε μπλαμπλα τότε ειναι κομπλέ ο φούρνος. 

 

 

οχι ακριβως, ΔΕΝ πρεπει να ειναι στην πριζα ο φουρνος αν το δοκιμασει αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Thanks guys τελικα (ΕΥΤΥΧΩΣ) δεν ειχε θεμα το ψυγείο αλλα το δοχειο του υγρου. 50 ευρω αντικατάσταση. Παλι καλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος μπορεί να μου βρει μια διαφήμιση (περίπου δεκαετίας +-5 χρόνια)  που είχε ένα ζευγάρι σε ένα σχετικά σαράβαλο αυτοκίνητο (η βανάκι.. μπορεί να ήταν κόκκινου χρώματος αλλά δεν θυμάμαι) και είχε τον άντρα (μουστακαλής νομίζω) να τραγουδάει  κάτι που πήγαινε κάπως έτσι:

"Γιατί είμαι μάγκας στο τιμόνι, βγάζω τσάρκα το κορίτσι

και κανείς δεν μου θυμώνει ,όοοταν κάνω πίιιιιιιιιιιτσι πίιιιιιιιιιιτσι"

 

και η γυναίκα παίζει να ήταν η Μαρία Κωνσταντάκη που έπαιζε την Αστερόπη στην σειρά "μίλα μου βρώμικα"

 

Δεν θυμάμαι τι διαφήμιζε και με τους στοίχους δεν βρίσκω κάτι.... 


οχι ακριβως, ΔΕΝ πρεπει να ειναι στην πριζα ο φουρνος αν το δοκιμασει αυτο

αυτό θα χρειαζόταν αν άρχιζε να δουλεύει αυτόματα με το που κλίσεις την πόρτα χωρίς να πατήσεις κανένα κουμπί... αλλά και να την βγάλουν με την πρώτη δεν πειράζει απλά για να μην ταλαιπωρηθούν αν ειναι πίσω απο ντουλάπια το καλώδιο ή εντοιχισμένος ο φούρνος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος σου το ειπε αυτο;

Εχω στειλει πολλες φορες

 

Πριν απο εδω ειχα στειλει μήνυμα στην επισημο ομαδα στο Fb και με πηραν απο το αρμοδιο τμημα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι ακομα δεν λειτουργει

Αυτό που λέει ο φίλος από κάτω, έχω στείλει κι εγώ πρόσφατα.

 

οκ θα κανω ενα τεστ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο εδω ειχα στειλει μήνυμα στην επισημο ομαδα στο Fb και με πηραν απο το αρμοδιο τμημα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι ακομα δεν λειτουργει

 

οκ θα κανω ενα τεστ 

Eγώ μόλις το δοκίμασα και δουλεύει κανονικά πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθώ να γράψω γαλλικά στον ΗΥ αλλά το γαλλιό πληκτρολόγιο είναι απαλευτο .... οι άθνρωποι είναι εντελώς ότι να 'ναι

 

Υπάρχει κάποιο προγραμματάκι στιλ πληκτρολογίου android που να βοηθά.

 

Αντί δηλαδή να έχει γαλλικό πληκτρολόγιο να έχει το αγγλικό και αν θες να βγάλεις το "é" πχ να πατάς το "e" είτε 2 φορές ή να το κρατάς πατημένο κλπ ... σχεδόν όπως στο android ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...