Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερει κανεις αν ισχυει το συστημα διας και σε επιταγες? Πιο συγκεκριμενα επιταγη 490€ eurobank να εξαργυρωθει απο αλλη τραπεζα...

Μια τράπεζα μπορεί να αγοράσει επιταγή έκδοσης άλλης τράπεζας, αλλά σε μια τέτοια περίπτωση σε συμφέρει να την καταθέσεις σε λογαριασμό που διατηρείς στην τράπεζα αυτή κι όχι να ζητήσεις μετρητά· καταθέτοντάς την θα μπουν αμέσως τα χρήματα λογιστικώς, αλλά θα είναι διαθέσιμα (για ανάληψη) έπειτα από δυο-τρεις μέρες (εργάσιμες) — αυτό είναι το διαβόητο valeur και εξ όσων γνωρίζω (στην ΕΤΕ, τουλάχιστο) δεν χρεώνεσαι κάτι άλλο.

 

Για να δεις π.χ. πόσο χρεώνει η ΕΤΕ μια τέτοια εργασία (είτε πρόκειται για κατάθεση σε λογαριασμό είτε είναι ανάληψη απευθείας στο ταμείο), κοίτα στην ενότητα «Αγορά Επιταγών», υποενότητα § 1.2 (Αγορά επιταγών σε ευρώ, που σύρονται επί Τραπεζών εσωτερικού) εδώ: https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%BF%20%CE%9B%CE%BF%CE%B9%CF%80%CF%8E%CE%BD%20%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%8E%CE%BD%5b2%5d/%CE%9B%CE%BF%CE%B9%CF%80%CE%AD%CF%82%20%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/web_portal_elliniko_timologio_loipwn_ergasiwn.pdf

 

Πληροφοριακά, το σύστημα συμψηφισμού δεν λέγεται ΔΙΑΣ αλλά ΓΣΑ: http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/PaymentsSystems/clearingoffice.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kαλημερα παιδια , εχω παρει εδω και κατι μηνες μια university visa απο την πειραιως με ορια 1000 ευρω .

Εχω κανει μια αγορα μονο στα 400ευρω με 24 ατοκες δηλ γυρω στα 17 ευρω το μηνα. εχω τις εξης αποριες .
 

-την τελευταια δοση  για καποιο λογο δεν προλαβα να την δοσω . Τωρα θα μου τοκισουν αυτα τα 17 ευρω η το συνολικο  υπολοιπο ολης της αγορας ? δηλ καπου στα 350 που εχουν μεινει? δηλ αν δοσω τα 17+17+τον τοκο σε αυτην τη δοση ειμαι οκ? 

 

-ακομα δεν εχω καταλαβει τι ειναι ακριβως αυτο το οριο . Τωρα που εχω ακομα 350 ευρω ''χρεως''.....
μπορω να κανω επιπλεον  αγορες μεχρι 650? Η εχω οριο ακομα 983 ?
 

-επειδη επεσαν καποια χρηματα στα χερια μου τωρα( οχι 350 ομως) μπορω μετα απο συνενοηση 

με την τραπεζα να τους πω να μου να μειωσουν το υπολοιπο ? πχ να τους δοσω 150 ευρω και  να χρωσταω τα υπολοιπα 200 κανονικα με τις δοσεις μου 
 

ευχαριστω για τον χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορώ να ψάξω μια εικόνα; έχει η Google τέτοια δυνατότητα; Υπάρχει κάποιο σάιτ;

Εάν έχεις Chrome, κάνεις δεξί κλικ πάνω στην εικόνα που σε ενδιαφέρει και επιλέγεις Search Google for this image.

Εάν η συγκεκριμένη εικόνα βρίσκεται στον υπολογιστή σου, τότε Open with... επιλέγεις Google Chrome, και κατόπιν ό.π.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπάρχουν περιοδικά με θέμα τους υπολογιστές στην Ελλάδα; Αν ναι, ποιό θα προτίνατε να έπαιρνα;

 

Πιο συγκεκριμένα, το Delta Hacker και PC Magazine κυκλοφορούν ακόμα;

 

 

Επίσης πόσο πάει μια ασπρόμαυρη σελίδα Α4 σε φωτοτυπάδικα; Πάνω κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
 

Πιο συγκεκριμένα, το Delta Hacker και PC Magazine κυκλοφορούν ακόμα;

 

 

Επίσης πόσο πάει μια ασπρόμαυρη σελίδα Α4 σε φωτοτυπάδικα; Πάνω κάτω.

 

 

Περίπου 0.05 € η σελίδα υπολογίζε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
 

Πιο συγκεκριμένα, το Delta Hacker και PC Magazine κυκλοφορούν ακόμα;

 

 

Επίσης πόσο πάει μια ασπρόμαυρη σελίδα Α4 σε φωτοτυπάδικα; Πάνω κάτω.

 

 

Στην Μελενίκου και τα πέριξ αν πας αρχίζουν απο 0,03€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντηση δόθηκε. Το Delta Hacker δεν κυκλοφορεί σε έντυπη μορφή παρά μόνο σε ηλεκτρονική.

 

In others, υπάρχει κάποια διαδικασία ανακύκλωσης ηλεκτρονικών συσκευών που να παίρνεις και κάνα φράγκο; Η και γενικότερα χωρίς να πληρωθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...