Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Παιδες δυο ερωτησεις.

 

Νοσοκομειακο κρεβατι: Συμφερει η ενοικιαση ή η αγορα? Ποσο περιπου θα κοστισει η μια και ποσο η αλλη επιλογη? Φυσικα θα κανω αναζητηση αλλα θελω να εχω μια πρωτη εικονα γιατι ειμαι εντελως ασχετος με το θεμα, σε φαση ειτε 50 ευρω μου ζητησουν ειτε 300, θα μου φανει το ιδιο λογικο/παραλογο γιατι δεν εχω ασχοληθει ποτε.

 

Εργασιακη ερωτηση: Εστω πως καποιος εργαζεται 4ωρο πενθημερο απο τον Αυγουστο 2013 και τον Απριλιο του 2014 μετατρεπεται σε full time 8ωρο πενθημερο μεχρι τον Γεναρη του 2015. Σε περιπτωση απολυσης τον Γεναρη του '15 δικαιουται ταμειο ανεργειας? Δεν εχω καταλαβει τι παιζει με τα ημερομισθια σε αναλογια με το part time 4ωρο διαστημα που προανεφερα. 

 

Ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επαναφορα εργοστασιακων ρυθμησεων μεσα απο το μενου ασφαλεια κανεις.

Έχω την εντύπωση πως δεν σβήνονται οριστικά και μέσα από προγράματα ο άλλος μπορεί να ξαναανακτήσει τα δεδομένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιο σάιτ που να δινω πχ λινκς απο προϊόντα και να με ειδοποιει οταν πεσει η τιμη τους;

 

Οχι για αμαζον, ebay αλλά γενικά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά 2 μικρές ερωτήσεις έχω :

 

1) Ανήλικος (άνω των 16 ) που έχει αστυνομική ταυτότητα μπορεί να κάνει εξουσιοδότηση σε Κ.Ε.Π. ή όχι λόγω του ότι είναι ανήλικος ;

 

2) Επειδή περιμένω κάτι πράγματα στο ταχυδρομείο αλλά θα λείπω, αν κάνω εξουσιοδότηση σε κάποιον να παραλάβει αντί εμού θα του το δώσουν στο ταχυδρομείο ;

 

 

Δεν σχετίζονται τα 2 ερωτήματα απλά τυχαίνει να είναι σχετικά με εξουσιοδοτήσεις και τα 2...χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/8090

16.  Μπορεί να βεβαιωθεί το γνήσιο της υπογραφής ανηλίκου;

Εφόσον το ανήλικο κατέχει δελτίο αστυνομικής ταυτότητας, βεβαιώνεται το γνήσιο της υπογραφής του σε κάθε έγγραφο που περιέχει πλήρη δήλωση της βούλησής του.
Όσον αφορά στο περιεχόμενο του εγγράφου, εναπόκειται στην υποχρέωση ή της εκάστοτε Αρχής να το κάνει δεκτό, σύμφωνα με τις ειδικές διατάξεις που διέπουν τη διαδικασία.

 

2. Ναι, φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά 2 μικρές ερωτήσεις έχω :

 

1) Ανήλικος (άνω των 16 ) που έχει αστυνομική ταυτότητα μπορεί να κάνει εξουσιοδότηση σε Κ.Ε.Π. ή όχι λόγω του ότι είναι ανήλικος ;

 

2) Επειδή περιμένω κάτι πράγματα στο ταχυδρομείο αλλά θα λείπω, αν κάνω εξουσιοδότηση σε κάποιον να παραλάβει αντί εμού θα του το δώσουν στο ταχυδρομείο ;

 

 

Δεν σχετίζονται τα 2 ερωτήματα απλά τυχαίνει να είναι σχετικά με εξουσιοδοτήσεις και τα 2...χαχα

 

1. Υποθέτω πως ναι

 

2. Κάποτε μια βλαμμένη (ή προβλεπέ) στα ΕΛΤΑ μου είχε πει ότι "κανονικά" δε προβλέπεται με εξουσιοδότηση να πάρεις φάκελο/δέμα και ότι παιτείται πληρεξούσιο από δικηγόρο (βέβαια μου το έδωσε παρόλα αυτά). Άλλη φορά επειδή εργαζόμουν στο εξωτερικό τα ΕΛΤΑ είχαν αρνηθεί στη μάνα μου να το πάρει επειδή η εξουσιοδότησή που της είχα κάνει ηταν "γενική" (δηλαδή κάτι σαν "την εξουσιοδοτώ να παραλαμβάνει κάθε έιδους γράμμα, φάκελο, δέμα κλπ κλπ" και όχι το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ φάκελο από ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ αποστολέα). Στη πράξη η εξουσιοδότηση αρκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Κάποτε μια βλαμμένη (ή προβλεπέ) στα ΕΛΤΑ μου είχε πει ότι "κανονικά" δε προβλέπεται με εξουσιοδότηση να πάρεις φάκελο/δέμα και ότι παιτείται πληρεξούσιο από δικηγόρο (βέβαια μου το έδωσε παρόλα αυτά). Άλλη φορά επειδή εργαζόμουν στο εξωτερικό τα ΕΛΤΑ είχαν αρνηθεί στη μάνα μου να το πάρει επειδή η εξουσιοδότησή που της είχα κάνει ηταν "γενική" (δηλαδή κάτι σαν "την εξουσιοδοτώ να παραλαμβάνει κάθε έιδους γράμμα, φάκελο, δέμα κλπ κλπ" και όχι το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ φάκελο από ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ αποστολέα). Στη πράξη η εξουσιοδότηση αρκεί. 

Το πληρεξούσιο είναι από συμβολαιογράφο, εξ όσων γνωρίζω, κι αν δεν κάνω λάθος αφορά μόνον τις επιταγές. Αλλά για την αλληλογραφία (και τη συστημένη), φυσικά και αρκεί μια εξουσιοδότηση· για την ακρίβεια, όλες οι εταιρίες μια τέτοια γενική εξουσιοδότηση πηγαίνουν (μαζί με ΦΕΚ ή καταστατικό, ανάλογα το σε τι είδους δημοσιότητα υπόκεινται) μία φορά τον χρόνο στο τοπικό τους ταχυδρομικό γραφείο. Το γραφείο την κρατά σε ειδικό αρχείο, αλλά πρέπει να το πει αυτός που την πηγαίνει πως είναι για χρήση όλη τη χρονιά, και μπορεί να καλύπτει τα πάντα: δλδ πέρα απ' τα προαναφερθέντα στην παράθεση, θυρίδες και αντικαταβολές (που 'ναι και τα πιο "καυτά").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε , Σάββατο πάω Σκωτία (Εδιμβούργο)

 

Απο Σουβενίρ κλπ τζιτζιμπράτζαλα και πράγματα γενικά που εχουν εκειπέρα , τί αξίζει να ψάξω να δω ;

 

ps δυστυχως δεν ειμαι φαν του ουισκιου , με την εννοια οτι όταν βγω θα πιω μπυρα αλλα αν εχει ουισκυ σε κανα παρτυ θα δοκιμασω και ας ειναι οτι θελει , δεν εχω γνωσεις δηλαδη .

 

Κανα κιλτ ας πουμε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες δυο ερωτησεις.

 

Νοσοκομειακο κρεβατι: Συμφερει η ενοικιαση ή η αγορα? Ποσο περιπου θα κοστισει η μια και ποσο η αλλη επιλογη? Φυσικα θα κανω αναζητηση αλλα θελω να εχω μια πρωτη εικονα γιατι ειμαι εντελως ασχετος με το θεμα, σε φαση ειτε 50 ευρω μου ζητησουν ειτε 300, θα μου φανει το ιδιο λογικο/παραλογο γιατι δεν εχω ασχοληθει ποτε.

 

Για πόσο καιρό το θέλεις; μιλάμε για κατάκοιτο άνθρωπο ή προσωρινή χρήση; Για ενοίκια τι τιμές σου έδωσαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για πόσο καιρό το θέλεις; μιλάμε για κατάκοιτο άνθρωπο ή προσωρινή χρήση; Για ενοίκια τι τιμές σου έδωσαν;

Βασικα κατακοιτο με σκληρυνση κατα πλακας. Ακομα ειμαι στο ψαξιμο, αυριο σκοπευω να επικοινωνησω με καποιες εταιρειες που βρηκα online, αλλα οσο το ξανασκεφτομαι πρεπει να γινει αγορα τελικα γιατι βλεπω ενοικια απο 60 ευρω το μηνα ενω αγορα στα 700, οποτε λογικα παμε σε αγορα. Οι τιμες ειναι αυτες που βρηκα online σε πολυ γενικη φαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...