Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εαν βρεθει κανεις ηθελα να ρωτησω για μια σχολη συγκεκριμενα.

 

anyway , ποσο πιστοποιημενες ειναι οι ''πιστοποιησεις'' που πωλουνται απο groupon etc? εχει ακουστει τιποτα?

λεει για το πρωτο level or whatever , 6 πρακτικα μαθηματα , 5 θεωρια και μετα εξετασεις για πιστοποιηση PADI / SSκατι.

 

εχει ακουστει τιποτα?

τι δυνατοτητες σου δινει μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν βρεθει κανεις ηθελα να ρωτησω για μια σχολη συγκεκριμενα.

 

anyway , ποσο πιστοποιημενες ειναι οι ''πιστοποιησεις'' που πωλουνται απο groupon etc? εχει ακουστει τιποτα?

λεει για το πρωτο level or whatever , 6 πρακτικα μαθηματα , 5 θεωρια και μετα εξετασεις για πιστοποιηση PADI / SSκατι.

 

εχει ακουστει τιποτα?

τι δυνατοτητες σου δινει μετα?

 

Πιστοποιημενότατες

Και γώ απο groupon είχα πάρει το open water diver της PADI. Είναι κανονικότατο "1ο άστρο" και μπορείς να κάνεις συνοδευόμενες καταδύσεις μέχρι τα 15 μέτρα (18 στα κέφια).

Τα μαθήματα είναι όντως τόσα. Το θεωρητικό κομμάτι είναι ψιλοαδύνατο να το αποτύχεις μιας και είναι βασικά πράγματα. Πρακτική εξέταση δεν υπάρχει. Μετά έχεις κανονικά diver card/logbook etc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μανούρι και ο ανθότυρος ( το ανθότυρο αν θέλετε ... ) , είναι το ίδιο ?

Πω φίλε χτύπησες φλέβα!

Όχι δεν είναι το ίδιο αλλά ανήκουν & τα 2 στη κατηγορία των μαλακών τυριών.

Το ανθότυρο γίνεται με γάλα πρόβειο & το μανούρι με αιγοπρόβειο.

Πάω αύριο στο supermarket...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστοποιημενότατες

Είναι κανονικότατο "1ο άστρο" και μπορείς να κάνεις συνοδευόμενες καταδύσεις μέχρι τα 15 μέτρα (18 στα κέφια).

.

 

αυτο σημαινει οτι πρεπει να εχω μαζι μου καποιον κατοχο ιδιου η μεγαλυτερου επιπεδου πιστοποιησης ή οτι μπορω να πηγαινω μονο μαζι με εκπαιδευτες σχολες κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πάς είτε με κάποιον φίλο σου dive master(3 stars) είτε αν με το καλό πάρεις και το advanced (2) με κάποιον του ίδιου επιπέδου με σένα. Η ιδέα έλεγε 4 αστέρια στο σύνολο αλλα τα "αστέρια" είναι παλιότερο grading system συγκεκριμένου οργανισμού πιστοποίησης οπότε δεν είναι ευαγγέλιο.

 

Γενικά μετά την απόκτηση του διπλώματος οι βουτιές σου θα είναι με instructor εκτός αν έχεις κάποιον φίλο dive master που βασίζεσαι. Αυτό δεν είναι πρόβλημα μιας και η τιμή για αυτές τις βουτιές δεν έχει μεγάλη διαφορά σε σχέση με το να νοικιάσεις απλά τον εξοπλισμό (και συνήθως οι instructors ξέρουν και πολύ ωραίες υποβρύχιες διαδρομές).

 

Δεν ξέρω πως το βλέπεις τώρα αλλα όταν θα κάνεις την πρώτη σου βουτιά πάνω απο 10-15 μέτρα θα καταλάβεις οτι το να έχεις κάποιον έμπειρο μαζί σου δεν είναι απλά "τυπικό" αλλα θέμα επιβίωσης. Γενικά οι καταδύσεις είναι απο τα χόμπυ που θέλουν τον περισσότερο σεβασμό και που οι οδηγίες ασφαλείας δεν είναι μόνο "στα χαρτιά".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω φίλε χτύπησες φλέβα!

Όχι δεν είναι το ίδιο αλλά ανήκουν & τα 2 στη κατηγορία των μαλακών τυριών.

Το ανθότυρο γίνεται με γάλα πρόβειο & το μανούρι με αιγοπρόβειο.

Πάω αύριο στο supermarket...

 

Βασικά ανήκουν στην κατηγορία των τυριών τυρογάλακτος. Σ'αυτήν την κατηγορία στην Ελλάδα έχουμε την μυζήθρα, τον ανθότυρο και το μανούρι. Η διαφορά τους είναι στον τρόπο παρασκευής τους. Η μυζήθρα είναι μόνο από τυρόγαλα. Στον ανθότυρο προσθέτουμε και γάλα στο τυρόγολα και έτσι έχουμε περισσότερα λιπαρά. Τέλος στο μανούρι προσθέτουμε κρέμα γάλακτος οπότε είναι και αυτό με τα περισσότερα λιπαρά αλλά και το πιο γευστικό. Και πάντα από αιγοπρόβειο γάλα. Η αναλογίες μπορεί να παίζουν ανάλογα με το τυροκομίο αλλα μπορεί πράγματι να είναι και από μόνο πρόβειο και τα τρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόντρα φιλέτο.

 

Είσαι σίγουρος ; Την τελευταία φορά το ζήτησα κόντρα μοσχαρίσια μπριζόλα (μάλιστα από άγχος μη το πω λάθος το είπα κόντρα πλακέ :P ) και μου έδωσε αυτό:

 

%CE%9A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%B1-%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%BF_453900.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιό είναι το πιό σούπερ ουάου γαμάτο κλειδαράδικο στην θεσσαλονίκη; Αυτό που, αν δεν μου βγάλουν εκεί το αντικλείδι που θέλω, δεν θα το βγάλουν πουθενά; Ή τέλοσπάντων, ας πει όποιος ξέρει κάνα πολύ καλό κλειδαράδικο. Έχω ένα πολύ ζόρικο κλειδί που θέλω να αντιγράψω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...