Προς το περιεχόμενο

Ιδέες για project σε C


gon1332

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάνω κάτι ότι κάνεις με Bison/Flex.

 

Με την ευκαιρία είδα λίγο Bison/Flex (να ενημερωθώ κιόλας! :P).

 

Έχουν σημαντικές διαφορές. Τα Bison/Flex απ' όσο κατάλαβα παράγουν κώδικα C, έτσι δεν είναι;

Το GOLD δεν παράγει κώδικα, αλλά ένα file που είναι language-independent. Απλά, η εκάστοτε engine θα πρέπει να "ξέρει" να το διαβάζει και να κάνει ας το πούμε "customize" τον LALR και το DFA που ήδη θα περιέχει.

 

Just for the record! :D

Αν αρχίσουμε να ψάχνουμε για κάτι που δεν υπάρχει ήδη, δυο τινά βλέπω να συμβαίνουν: α) δεν θα ξεκινήσουμε ποτέ, β) αν βρούμε κάτι που δεν υπάρχει καν σαν ιδέα, μάλλον θα προτιμήσουμε να το κάνουμε propriety :P

 

Δεν είναι ανάγκη να ψάξουμε για κάτι που δεν υπάρχει. Μπορούμε πχ να φτιάξουμε έναν εναλλακτικό php interpreter! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Δεν είναι ανάγκη να ψάξουμε για κάτι που δεν υπάρχει. Μπορούμε πχ να φτιάξουμε έναν εναλλακτικό php interpreter! :P

ή ακόμα πιο χρήσιμο, Wordpress Package (πχ σε phar) με pre-installed & build-in plugins. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την πλάκα, κάποτε είχα σκεφτεί πχ να φτιάξω μία γλώσσα "εναλλακτική της SQL", με semantics αντίστοιχα αυτών της σχεσιακής άλγεβρας. Δεν το προχώρησα πολύ, ούτε καν στη θεωρία του, και δεν ξέρω καν αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο έτοιμο. Όμως, ιδέες υπάρχουν για τα πάντα, κι ας μην είναι κατ' ανάγκη original.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την πλάκα, κάποτε είχα σκεφτεί πχ να φτιάξω μία γλώσσα "εναλλακτική της SQL", με semantics αντίστοιχα αυτών της σχεσιακής άλγεβρας. Δεν το προχώρησα πολύ, ούτε καν στη θεωρία του, και δεν ξέρω καν αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο έτοιμο. Όμως, ιδέες υπάρχουν για τα πάντα, κι ας μην είναι κατ' ανάγκη original.

 

ενδιαφέρον ακούγεται αλλά πολύ δύσκολο.. μόνο σε μια εργασία Βάσεων είχα κάνει κάτι τέτοιο αλλά είχα δημιουργήσει και τις δομές της βάσεις. Εσύ εννοείς σε υπάρχον βάση αυτό; 

 

Πλάκα πλάκα αλλά γιατί όχι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ εννοείς σε υπάρχον βάση αυτό;

 

Όχι απαραίτητα. Μπορείς να φτιάξεις και τη δική σου engine, ή και να το συνδέσεις με έτοιμα RDBMS (οπότε κάνεις ουσιαστικά μετάφραση σε SQL), ή και με κάτι που δεν είναι απαραίτητα RDBMS (πχ excel, csv, xml....) Ή και όλα τα προηγούμενα!

 

Σε κάθε περίπτωση, αρχικά μιλάω για τη γλώσσα καθεαυτή. Το τι θα κάνει "από πίσω" (και πως) είναι άλλο μεγάλο κεφάλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απαραίτητα. Μπορείς να φτιάξεις και τη δική σου engine, ή και να το συνδέσεις με έτοιμα RDBMS (οπότε κάνεις ουσιαστικά μετάφραση σε SQL), ή και με κάτι που δεν είναι απαραίτητα RDBMS (πχ excel, csv, xml....) Ή και όλα τα προηγούμενα!

 

Σε κάθε περίπτωση, αρχικά μιλάω για τη γλώσσα καθεαυτή. Το τι θα κάνει "από πίσω" (και πως) είναι άλλο μεγάλο κεφάλαιο.

ή No-SQL βάση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε, δεν έχει σημασία. Το κίνητρό μου τότε ήταν να έχω ένα πιο "μαθηματικό" τρόπο έκφρασης.

 

Πχ αντί να πεις

select a,b,c from T1,T2 where T1.pk=T2.fk

να λες

P( S(T1*T2, T1.pk=T2.fk), {a, b, c})

ή ακόμα και

Product = T1*T2
Join = S(Product, T1.pk=T2.fk)
P(Join, {a,b,c})

Ή κάπως έτσι. You get the point.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να φτιαξετε κατι για να τρεχουν τα games και στο λινουξ :-) :-) :-) θα εφερνε πολυ κοσμο στην κοινοτητα,τερμα πια τα dual boot :-) :-) .Περα απ την πλακα δεν ξερω κατα ποσο εφικτο ειναι αυτο,καλη διασκεδαση με το Project σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την πλάκα, κάποτε είχα σκεφτεί πχ να φτιάξω μία γλώσσα "εναλλακτική της SQL", με semantics αντίστοιχα αυτών της σχεσιακής άλγεβρας. Δεν το προχώρησα πολύ, ούτε καν στη θεωρία του, και δεν ξέρω καν αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο έτοιμο. Όμως, ιδέες υπάρχουν για τα πάντα, κι ας μην είναι κατ' ανάγκη original.

κατι τετοιο εννοεις;

http://www.cs.duke.edu/~junyang/ra/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιτρέπεται να πω τη γνώμη μου, αυτό με τη γλώσσα σαν τη ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑ, το βρίσκω πολύ καλό.Προσωπικά, βρίσκω πολύ απωθητική τη ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως;

 

 

GUI για automated component inclusion σε Arduino έτσι ώστε να γίνεται με γραφικό τρόπο η χρήση (σε επίπεδο κώδικα) διαφόρων shields για Arduino. 

 

Οπότε, ο όποιος hobby user δεν θα κάτσει να γράψει κώδικα για το κάθε component που θα αγοράσει αλλά θα προσδιορίσει μερικές μεταβλητές/σταθερές (π.χ. pins) και την λειτουργικότητα της όποια εφαρμογής μόνο. Η σύνδεση του HW θα γίνεται από την μηχανή / GUI. 

 

Κάτι σαν το NXT GUI της Lego. 

 

 

Είχα ξεκινήσει ήδη μία προσπάθεια και αρχική σχεδίαση του project αλλά έμεινε στο συρτάρι με τις "ωραίες ιδέες". 

Εάν ψήνεται κανείς, ευχαρίστως αρχίζουμε ομαδούλα και το κοιτάμε. 

Υ.Γ. Εάν ψηθεί κανείς, έχω έτοιμη και στημένη πλατφόρμα για project management με private git, forum, wiki, file sharing κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...