Προς το περιεχόμενο

Τρεξιμο


George b

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για ποιο λογο πιστευεις οτι ειναι ο καλυτερος τροπος? (δεν ειναι και θα σου εξηγησω μετα γιατι αλλα θελω να δω εσυ τι πιστευεις)

 

μγσ και εσυ λαθος εισαι :)

 

οσο και αν σας ακουγεται περιεργο (περα απο τη διατροφη που ειναι το νουμερο 1 παντα)

τα βαρη ειναι καλυτερος τροπος. (απο το αεροβιο το ιδανικο ειναι ΣΩΣΤΟΣ συνδυασμος των 2, και θα εξηγησω αργοτερα το σωστος)

Ο συνδυασμός και των δύο είναι όντως καλύτερος γι αυτό και πηγαίνω και γυμναστήριο και δεν κάνω μόνο τρέξιμο.Το τρέξιμο είναι κάτι που μ αρέσει και δεν το βαριέμαι.Έχω δει αποτελέσματα με το τρέξιμο...και πιστεύω και οποιαδήποτε άλλη αερόβια άσκηση είναι καλή.Τώρα το αν κάποιος θέλει να το συνδυάσει και με βάρη είναι δικό του θέμα. Εγώ είπα ποιο πάνω το πρόγραμμα που κάνω και το οποίο με βοήθησε να χάσω κιλά.Δεν θεωρώ οτι πρέπει κάποιος να το ακολουθήσει σε καμία περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

απλα ορφεα πιστευεις οτι ειναι το καλυτερο αλλα δεν ειναι! ουτε και ο τροπος που κανεις τα βαρη!!
Κανονικα κανεις 5λεπτα ζεσταμα χαλαρο (ισα ισα για να ξυπνησει το σωμα σου) ζεσταμα για τους μυς που θα γυμνασεις κανεις 1-2 σετ πριν την πρωτη ασκηση με λιγα κιλα! Κανεις τα βαρη και αφου τελειωσεις κανεις το αεροβιο. Ξεκινωντας πρωτο με αεροβιο καις το γλυκογονο με αποτελεσμα να πηγαινεις για βαρη χωρις δυναμη. Κανοντας το αναποδα ξεκινας βαρη με φουλ ενεργεια καις το γλυκογονο και στο τελος κανεις αεροβιο και καις πιο πολυ λιπος. 

 

γενικα τα βαρη ειναι απο τους καλυτερους τροπους για χασιμο λιπους γιατι εκτος του οτι συνεχιζεις να καις θερμιδες και μετα την ασκηση (σε αντιθεση με το τρεξιμο) τα βαρη χτιζουν μυς,οι οποιοι χρειαζονται ενεργεια το οποιο εχεις ως αποτελεσμα ο οργανισμος σου να καιει περισσοτερες θερμιδες. Σκεψου το σωμα σαν αυτοκινητο. Εχεις ενα αυτοκινητο 1000κυβικα το οποιο εχει καταναλωση 5λ/100χλμ αν τωρα αυτο το αμαξι του βαλεις μηχανη 1400κυβικα (γινεις περισσοτερο μυωδης) θα καταναλωνει 8λ/100χλμ

 

για αυτο οπιος θελει να ριξει λιπος κοτιαω ΒΑΡΗ + αεροβιο (μετα τα βαρη παντα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

το χειμωνα ετρεχα σε αγωνες ! μεχρι ημιμαραθωνιο (και σε βουνο και σε δρομο)! σε προπονηση εχω κανει και 27 αν θυμαμαι καλα

τωρα ενα δυο μηνες εχω σταματησει γιατι εκαψα τα ποδια μου :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βουνό θέλει προσοχή. Καταπονούνται πολύ τα γόνατα από τις κατηφόρες. Πρέπει να είσαι καλά γυμνασμένος και να έχεις και τα κατάλληλα παπούτσια. Σε 2 αγώνες έχω πάει σε βουνό αλλά σε χωματόδρομο  με πέτρες όχι μονοπάτια και μετά για 2 εβδομάδες πονούσαν τα γόνατα οπότε δεν ξανάτρεξα σε βουνό.

Πάντως κάπου κάπου θέλει και ξεκούραση. Καλό θα σου κάνει η διακοπή. Μόνο μη το αφήσεις πολύ και ξεχάσεις να τρέχεις :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βουνό θέλει προσοχή. Καταπονούνται πολύ τα γόνατα από τις κατηφόρες.

τα καλαμια σε κατηφορες , τα γονατα σε ανηφορες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα καλαμια σε κατηφορες , γάμπες σε ανηφορες. Τα γόνατα καταπονούνται όταν πατάς φτέρνα και όλο σου το βάρος μεταφέρεται στα γόνατα, ακόμα και στην ευθεία. Στις κατηφόρες που πατάς ακόμα περισσότερο φτέρνα καταπονούνται περισσότερο. Στις ανηφόρες γενικά δεν τραυματίζεσαι εύκολα, απλά κουράζεσαι. Άντε να πάθεις καμιά κράμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Soiratken εκει μάλλον δεν έφταιγε το βουνό αλλα μάλλον δεν ήσουν καλα προετοιμασμένος για αυτο. Δεν λεω σε καμια περίπτωση ότι το βουνό δεν κάνει κακο σε γόνατα κτλ. Εγω πάντως δεν ειχα Θέματα με γόνατα(αλλά τα πόδια μου ηταν πάντα γυμνασμενα)

 

Χα και να ξεχάσω να τρέχω θα ξαναθυμηθω Δεν είναι στο χέρι του αλλα στο δικό μου ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα ορφεα πιστευεις οτι ειναι το καλυτερο αλλα δεν ειναι! ουτε και ο τροπος που κανεις τα βαρη!!

Κανονικα κανεις 5λεπτα ζεσταμα χαλαρο (ισα ισα για να ξυπνησει το σωμα σου) ζεσταμα για τους μυς που θα γυμνασεις κανεις 1-2 σετ πριν την πρωτη ασκηση με λιγα κιλα! Κανεις τα βαρη και αφου τελειωσεις κανεις το αεροβιο. Ξεκινωντας πρωτο με αεροβιο καις το γλυκογονο με αποτελεσμα να πηγαινεις για βαρη χωρις δυναμη. Κανοντας το αναποδα ξεκινας βαρη με φουλ ενεργεια καις το γλυκογονο και στο τελος κανεις αεροβιο και καις πιο πολυ λιπος.

 

γενικα τα βαρη ειναι απο τους καλυτερους τροπους για χασιμο λιπους γιατι εκτος του οτι συνεχιζεις να καις θερμιδες και μετα την ασκηση (σε αντιθεση με το τρεξιμο) τα βαρη χτιζουν μυς,οι οποιοι χρειαζονται ενεργεια το οποιο εχεις ως αποτελεσμα ο οργανισμος σου να καιει περισσοτερες θερμιδες. Σκεψου το σωμα σαν αυτοκινητο. Εχεις ενα αυτοκινητο 1000κυβικα το οποιο εχει καταναλωση 5λ/100χλμ αν τωρα αυτο το αμαξι του βαλεις μηχανη 1400κυβικα (γινεις περισσοτερο μυωδης) θα καταναλωνει 8λ/100χλμ

 

για αυτο οπιος θελει να ριξει λιπος κοτιαω ΒΑΡΗ + αεροβιο (μετα τα βαρη παντα)

Αρα το μονο χρειαζεται να κανω ειναι να τρεχω κανα 10λεπτο πριν τα βαρη και τα υπολοιπα οπως τα κανω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αν θες να διατηρισεις μυικοτητα κανε πρωι βαρη και βραδυ τρεξιμο ή βαρη και μετα τρεξιμο 

αλλα οπως και να χει να κανεις μια φορα τη μερα τρεξιμο! και οχι για πολυ ωρα ή μεγαλες αποστασεις!το καλυτερο ειναι διαλλειματικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ειπες οτι κανεις μιση ωρα πριν τα βαρη και μιση ωρα μετα + μιση ωρα το απογευμα!

αυτο που σου λεω εγω  ειναι να κρατησεις μονο το μιση ωρα μετα τα βρη ή το μιση ωρα το απογευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...