Προς το περιεχόμενο

FX-6300 Overclock-Έφτασε η ώρα


Xristaras12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tελικά έκανα o/c και τον πήγα στα 4.2 με 1.35v και απ ότι φαίνεται είναι ΟΚ. Επειδή όμως τις περισσότερες ώρες απλά λειτουργεί για browsing δε βρίσκω το λόγο να δουλεύει τόσο ψηλά και με +10 βαθμούς θερμοκρασία αλλά σε κάθε άνοιγμα το θεωρώ υπερβολή να μπαίνω και να αλλάζω τις τιμές. Αν βάλω το overdrive και τον κλοκάρω από εκεί όταν τρέχει παιχνίδια θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά έκανα o/c και τον πήγα στα 4.2 με 1.35v και απ ότι φαίνεται είναι ΟΚ. Επειδή όμως τις περισσότερες ώρες απλά λειτουργεί για browsing δε βρίσκω το λόγο να δουλεύει τόσο ψηλά και με +10 βαθμούς θερμοκρασία αλλά σε κάθε άνοιγμα το θεωρώ υπερβολή να μπαίνω και να αλλάζω τις τιμές. Αν βάλω το overdrive και τον κλοκάρω από εκεί όταν τρέχει παιχνίδια θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;

καλό θα ήταν να το αποφύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

C1E και Cool & Quiet έχω ενεργοποιημένα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

και η συχνότητα πέφτει όταν δεν χρειάζεται και η τάση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω εδώ είχα διαβάσει ότι το απενεργοποιουμε αυτό μαζί με το turbo mode γι αυτό το βγαλα. Θα το ξανά ενεργοποιήσω αν είναι.

εφόσον τελειώσεις με αυτά που θες ενεργοποιησέ το ξανά και δες την συμπεριφορά του συστήματος.

Εγω τα είχα ξεχάσει εξαρχής ενεργοποιημένα τα συγκεκριμένα και εφόσον στην τάση/συχνότητα αυτή δεν μου παρουσιάζει πρόβλημα τα άφησα όπως είναι.

Το μηχάνημα δουλεύει και Idle Οκ με κατεβασμένα ρολόγια/τάσεις χωρίς θέμα.

 

Επίσης δεν ξέρω αν το έχεις αναφέρει η όχι,ενεργοποιήσε (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) το HPC- High Performance Computing Mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα απενεργοποιεις όλα,βρίσκεις τις ρυθμίσεις που θέλεις,βεβαιωνεσαι με τα απαραίτητα τεστ ότι το pc είναι σταθερό,και αφού τα κάνεις όλα αυτά τότε μπορείς να ενεργοποιησεις αυτά που ανέφερε ο Χρησταρας όπως έχω κάνει και εγώ!

 

Σε idle και χαλαρες διαδικασίες,μπορεί να πέσει ως 1.4Gzh και 0.9V.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο φορουμ!

Εχω τον FX 6300 και αυριο θα μου ερθει καινουρια ψυκτρα(hyper 412s).

Ελεγα να κανω την πρωτη μου αποπειρα για OC , αλλα ψιλοδισταζω μιας και ειναι καλοκαιρι...

Λετε να εχω προβλημα με θερμοκρασιες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...