Προς το περιεχόμενο

FX-6300 Overclock-Έφτασε η ώρα


Xristaras12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν,ισχύει ότι οι Msi δεν είναι οι καλύτερες μητρικές για o/c σε fx.Παρολαυτα είχα μια με 760 chipset και τον συγκεκριμένο επεξεργαστή στα 4Ghz με 1.35V για ένα χρόνο και όλα δούλευαν ρολόι.Οι θερμοκρασίες ήταν ικανοποιητικες!

 

Ήξερα ότι δεν ήταν η κατάλληλη μητρική αλλά δοκίμασα και δεν είχα κανένα πρόβλημα!

 

Βέβαια,υπάρχει πάντα ένα ρίσκο λόγω κακής ποιότητας των Msi.Απο μένα δοκίμασε αλλά με μικρά βήματα και ελεγχοντας πάντα τις θερμοκρασίες σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα,

εκανα μια προσπάθεια σήμερα να ανεβάσω 4.7 τον 6300 μου. Ανέβασα voltage και freq ανοιξε κανονικα και όταν εβαλα να κανω stress test για να δω εάν είναι stable με ρίχνει συνέχεια με καποια spikes (με το LLC στο extreme).18cacb2a2d77a11939cefd80ccbae8f5.png

Υπάρχει τρόπος να το φτιάξω; το pc έιναι της υπογραφής.

Επίσης εχω windows 10, ο σενσορας του task manager δείχνει ότι τρεχω στα 4.3 όταν κανω stress test. Ποιον να πιστέψω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλημερα,για την ψυξη της υπογραφης μου και με αυτα τα ρευματα σαν να ειμαι λιγο οριακα, μπορω να κανω κατι ?(εκτος απο το προφανες να τον κατεβασω)

post-263228-0-77736200-1439019994_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, ξεκινησα κι εγω δειλα δειλα ενα μικρο oc στον fx παρα το παλιο τροφοδοτικο και τη μετρια ψυξη, να δω τι μπορω να κερδισω και αν μπορω να τον εχω κοντα στα 4.0 χωρις να ανεβασω πολυ ρευματα κλπ.
 
Πειραζοντας τις ρυθμισεις συναντησα κατι πολυ περιεργο, περα απο την αλλαγη του vcore και των θερμοκρασιων μετα απο reset χωρις να αλλαξω τιποτα, πλεον οταν ανεβαζω συχνοτητα οι δυο πρωτοι πυρηνες με.. αγνοουν!!

 

Στην δευτερη φωτο ειναι το oc που ηθελα να κρατησω (μετα απο 1 ωρα prime - small) αλλα μετα απο restart αλλαξαν οι συχνοτητες - βολτ (σαν να μην το επαιρνε τη δευτερη φορα και επρεπε να ξανα αλλαξει).

Στην πρωτη το τωρινο που με παιδευουν οι 2 πρωτοι πυρηνες...
 
Δοκιμασα στα 4.1, στα 4.0 και στα 3.9 και οι δυο πυρηνες ηταν κολλημενοι στα 3.5 (Voltage:normal, dynamic vcore: normal, llc: medium και extreme, hpc on και turbo-apm off). Γενικα εχω κανει διαφορες δοκιμες με το dynamic vcore και το llc αλλα τζιφος.
 
Και ενω την πρωτη μερα ειχα χαρει με αυτα που εβλεπα, τη δευτερη o fx εχει παρανοησει τελειως...     
 
Any thoughts?

post-299591-0-70031300-1439240893_thumb.jpg

post-299591-0-68840300-1439241156_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το δοκιμασω και μια πιο κατω (ultra High) και θα δω πως θα παει

 

 

για BF4 ναι δεν καλυπτει πλεον,μετα τις αναβαθμισεις κλπ υπαρχουν στιγμες που η gpu πεφτει κατω απο 60% οταν γινεται χαμος και σωζομαι με mantle(αρα μπουκαλι ο επεξεργαστης)

ναι ναι το γνωριζω το συγκεριμενο,δεν με πειραζει και στα 4.2 σταθερος να ειμαι μια χαρα μου κανει.

 

 

ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

για την οποια βοηθεια μεχρι στιγμης

Το να σε πάει το overclock σε μια κατάσταση κάπως καλύτερη, μπορεί να γίνει. Το να σε πάει από το "δε με καλύπτει" στο "με καλύπτει" με overclock και μόνο, θα σε στεναχωρήσω ίσως, αλλά ΔΕΝ παίζει σε κανένα γαλαξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να σε πάει το overclock σε μια κατάσταση κάπως καλύτερη, μπορεί να γίνει. Το να σε πάει από το "δε με καλύπτει" στο "με καλύπτει" με overclock και μόνο, θα σε στεναχωρήσω ίσως, αλλά ΔΕΝ παίζει σε κανένα γαλαξία.

ναι το ξέρω,βέβαια απο τότε έχει αναβαθμιστεί το σύστημα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το ξέρω,βέβαια απο τότε έχει αναβαθμιστεί το σύστημα :-D

Οκ...Απλώς είδα που απάντησε χτες ο άλλος τύπος και νόμιζα είναι κάτι τρέχον... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, ξεκινησα κι εγω δειλα δειλα ενα μικρο oc στον fx παρα το παλιο τροφοδοτικο και τη μετρια ψυξη, να δω τι μπορω να κερδισω και αν μπορω να τον εχω κοντα στα 4.0 χωρις να ανεβασω πολυ ρευματα κλπ.

 

Πειραζοντας τις ρυθμισεις συναντησα κατι πολυ περιεργο, περα απο την αλλαγη του vcore και των θερμοκρασιων μετα απο reset χωρις να αλλαξω τιποτα, πλεον οταν ανεβαζω συχνοτητα οι δυο πρωτοι πυρηνες με.. αγνοουν!!

 

Στην δευτερη φωτο ειναι το oc που ηθελα να κρατησω (μετα απο 1 ωρα prime - small) αλλα μετα απο restart αλλαξαν οι συχνοτητες - βολτ (σαν να μην το επαιρνε τη δευτερη φορα και επρεπε να ξανα αλλαξει).

Στην πρωτη το τωρινο που με παιδευουν οι 2 πρωτοι πυρηνες...

 

Δοκιμασα στα 4.1, στα 4.0 και στα 3.9 και οι δυο πυρηνες ηταν κολλημενοι στα 3.5 (Voltage:normal, dynamic vcore: normal, llc: medium και extreme, hpc on και turbo-apm off). Γενικα εχω κανει διαφορες δοκιμες με το dynamic vcore και το llc αλλα τζιφος.

 

Και ενω την πρωτη μερα ειχα χαρει με αυτα που εβλεπα, τη δευτερη o fx εχει παρανοησει τελειως...     

 

Any thoughts?

βάλε ξανα τις ρυθμίσεις που θες να κρατήσεις και clocks/temps κλπ να κοιτάζεις απο το amd overdrive.

καλημερα,για την ψυξη της υπογραφης μου και με αυτα τα ρευματα σαν να ειμαι λιγο οριακα, μπορω να κανω κατι ?(εκτος απο το προφανες να τον κατεβασω)

μου φαίνεται παράξενο το πρόβλημα σου εγώ παίζω με αερόψυκτρα 10 βαθμούς κάτω απο σένα στα 4.2

Είναι σίγουρο οτι η αντλία δουλεύει και γενικότερα η όλη υδρόψυξη; (δεν έχω ιδέα απο τούτες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει νοημα να κανεις OC τον 6300 κατω απο 4.2 GHz ;

Αφου εχει τουρμπο και οταν χρειαζεται ανεβαινει στα 4.1.

Αν τον πας π.χ στα 4.0 δεν θα εχεις χειροτερες επιδοσεις απο οταν ειναι στις στοκ ρυθμισεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα,για την ψυξη της υπογραφης μου και με αυτα τα ρευματα σαν να ειμαι λιγο οριακα, μπορω να κανω κατι ?(εκτος απο το προφανες να τον κατεβασω)

Θα συμφωνήσω με τον Xristaras12 είναι πολύ ψηλά οι θερμοκρασίες για τοσο λίγο ρεύμα(σχετικο..)

Στο σύστημα της υπογραφής μου ακόμα και με 1.45 volt τους 60 δέν τους εφτασα με τους ανεμηστήρες στο full.

.Η Τρίτων έχει αρκετά καλύ ψυξη,oπότε τσέκαρε εάν έχει κουμπώσει σωστά,αν δουλέυει η αντλία σωστά και τέλος αν έβαλες πολύ πάστα.

 

PS.στα 4,6 GHz είσαι stable με 1.34ν ? Το ρημάδι το δικό μου θέλει 1,404 για 4,5...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον Xristaras12 είναι πολύ ψηλά οι θερμοκρασίες για τοσο λίγο ρεύμα(σχετικο..)

Στο σύστημα της υπογραφής μου ακόμα και με 1.45 volt τους 60 δέν τους εφτασα με τους ανεμηστήρες στο full.

.Η Τρίτων έχει αρκετά καλύ ψυξη,oπότε τσέκαρε εάν έχει κουμπώσει σωστά,αν δουλέυει η αντλία σωστά και τέλος αν έβαλες πολύ πάστα.

 

PS.στα 4,6 GHz είσαι stable με 1.34ν ? Το ρημάδι το δικό μου θέλει 1,404 για 4,5...

καλησπερα,την αντλια την ειδα δουλευει το γυρναει το νερο,post-263228-0-09919000-1439316041_thumb.png την αντλια την εχω βαλει στο chassis1 και οι στροφες ειναι 4.2.Τα ανεμιστηρια τα εχω αλλαξει και ειναι αυτα http://www.e-shop.gr/coolermaster-r4-bcbr-12fr-r1-bc-120mm-red-led-fan-p-PER.806764 ,παστα εχω βαλει την  http://www.e-shop.gr/arctic-silver-5-thermal-compound-35g-p-PER.641207 ,την εβγαλα την ξανα εβαλα παλι τα ιδια ποσοτητα δεν ειχα βαλει ποτε,το μονο που δεν ξερω ειναι το βιδωμα δεν ξερω αν την εχω λιγο γτ φοβαμαι μην την γαργαρω πολυ και κανω ζημια.Σε blend test που το αφησα καμια ωρα ημουν σταθερος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,την αντλια την ειδα δουλευει το γυρναει το νερο,attachicon.gifUntitled.png την αντλια την εχω βαλει στο chassis1 και οι στροφες ειναι 4.2.Τα ανεμιστηρια τα εχω αλλαξει και ειναι αυτα http://www.e-shop.gr/coolermaster-r4-bcbr-12fr-r1-bc-120mm-red-led-fan-p-PER.806764 ,παστα εχω βαλει την  http://www.e-shop.gr/arctic-silver-5-thermal-compound-35g-p-PER.641207 ,την εβγαλα την ξανα εβαλα παλι τα ιδια ποσοτητα δεν ειχα βαλει ποτε,το μονο που δεν ξερω ειναι το βιδωμα δεν ξερω αν την εχω λιγο γτ φοβαμαι μην την γαργαρω πολυ και κανω ζημια.Σε blend test που το αφησα καμια ωρα ημουν σταθερος

Εφόσον δουλέυει η αντλία ισως είναι το κούμπωμα στο socket.Αλλα προς θεου μην την ζορίσεις για κανένα λόγο γιατι και άλλοι εχουν παρατηρησει πως ραγίζει το block πολύ ευκολα.Τα ανεμηστήρια που έχεις ενώ εχουν καλό airflow για την τιμη τους δέν νομίζω να προορίζονται για ψυγεία.Δές αν με τα στοκ ανεμηστήρια αλλάζει το θέμα πριν πειράξεις το κούμπωμα.

Γενικά εφόσον δουλέυει καλό θα ήταν να μην το πειράζεις,θερμοκρασίες του Prime δεν θα δείς ποτέ σε καθημερινή χρήση.

 

 

Οσο για το overclock πρεπει να έχεις καλύτερο κομμάτι απο μένα :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

καλησπερα, επανερχομαι παλι ,αλλαξα θεση στην triton την εβαλα μπροστα σε push-pull και ειδα τεραστια αλλαγη απο οτι την ειχα top,post-263228-0-58093000-1450806860_thumb.png ,αυτες ειναι οι 8ερμοκρασιες υστερα απο 1 ωρα prime95.δοκιμασα για παραπανω αλλα θελει πανω απο 1.5 ρευμα και το φοβαμαι, μπορω να παιξω με fsb οπως ειμαι να παρω τπτ περισσοτερο ή να το αφησω οπως ειναι?

post-263228-0-64552900-1450807008_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...